4 důvody, proč nyní small caps nespouštět z očí

Akcie amerických společností s malou tržní kapitalizací od začátku roku výkonností poměrně výrazně zaostávají za indexem S&P 500. V posledních zhruba dvou týdnech ale takzvané small caps zabraly a v tomto krátkém horizontu index Russell 2000 (+10,5 %) strčil benchmark S&P 500 (-0,4 %) s přehledem do kapsy. Ryan Detrick, hlavní tržní stratég Carson Group, dává na stůl několik důvodů, proč se podle něj vyplatí akcie malých firem nadále sledovat.
1. Ocenění
Akcie amerických společností s malou tržní kapitalizací jsou v porovnání se zbytkem trhu mimořádně levné. Naposledy bylo relativní ocenění small caps vůči large caps tak atraktivní jako nyní v roce 1999. A právě tehdy odstartovalo 13leté období jejich nadvýkonnosti.
2. Ziskovost
Analytici zůstávají ve svých vyhlídkách pro Spojené státy optimisty a hovoří o dalších výrazných růstech firemních zisků. Minimálně v příštích dvou letech by přitom podle nich zisky společností s malou tržní kapitalizací měly růst rychleji než zisky firem z indexu S&P 500. V příštím roce by zisky podniků v S&P 500 měly růst tempem kolem 14 % a zisky společností z S&P 600 tempem o tři a půl procentního bodu vyšším.
3. Sazby Fedu
Malým podnikům se obecně daří v prostředí nízkých úrokových sazeb, mimo jiné díky snadnějšímu přístupu k úvěrům. Očekávání prvního poklesu sazeb americké centrální banky se sice posunula hluboko do druhého pololetí letošního roku, ekonomové se nicméně shodují, že začátek uvolňování měnové politiky Fedu je jen otázkou času. Jakmile začne centrální banka úroky snižovat, měly by small caps pocítit čerstvý vítr v zádech.
4. Růstové momentum
V polovině měsíce index Russell 2000 předvedl sérii pěti růstů v řadě o více než procento. Podobných sérií benchmark dosud mnoho nevykázal. Nicméně v případě čtyřdenních "šňůr" růstu o více než procento byl v jedenácti případech ze třinácti za dvanáct měsíců výše, a to v průměru o více než 25 %.
Zdroj: Carson Group