Co musíte ráno vědět (14. srpna)

Jak si v úterý vedly akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jak se od července změnila důvěra investorů a analytiků v ekonomiky Německa a eurozóny a jak také může vypadat spekulativní investice spojující politiku, kryptoměny a módu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý prudce zpevnily. Náladu podpořily nižší výrobní inflace i firemní zprávy
Americké akcie v úterý výrazně posilovaly, dařilo se zejména technologickým titulům. Sentiment se zlepšil zejména díky nižší než očekávané výrobní inflaci. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, vykázal nárůst o 1,04 % na 39 765,64 bodu. Širší index S&P 500 přidal 1,68 % na 5 434,43 bodu a technologický index Nasdaq Composite vzrostl o 2,43 % na 17 187,61 bodu. Index volatility VIX spadl o 12,51 % na 18,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o šest bazických bodů na 3,848 %. Ceny ropy klesly o 1,75 %, zlato i stříbro odepsaly do půl procenta a bitcoin zdražil o bezmála tři procenta na zhruba 60 660 USD.
2. Evropské akcie zakončily úterní obchodování nejvýše za téměř dva týdny
Evropské akcie uzavřely úterní obchodování nejvýše za téměř dva týdny. Pomáhá jim sílící naděje, že americká centrální banka v září sníží úrokové sazby. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 si připsal 0,52 % na 501,66 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,30 % na 8 235,23 bodu, německý DAX se zvýšil o 0,48 % na 17 812,05 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,35 % na 7 275,87 bodu.
3. Pražská burza v úterý stagnovala, oslabily akcie Erste a Komerční banky
Pražská burza v úterý stagnovala. Index PX sice klesl, ale jen o 0,03 % na 1 557,85 bodu. Oslabily například akcie bankovní skupiny Erste a Komerční banky, polepšily si naopak cenné papíry energetické firmy ČEZ.
4. Očekávané události
Středeční ráno přinese britskou výrobní a spotřebitelskou inflaci a dopoledne ještě Eurostat za eurozónu zveřejní zprávy o HDP a průmyslové výrobě. Spojené státy pak odpoledne doplní klíčovou zprávu o inflaci za červenec. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ZEW: Důvěra investorů a analytiků v ekonomiky Německa a celé eurozóny se v srpnu propadla
Index důvěry investorů a analytiků v německou ekonomiku od ZEW v srpnu spadl na 19,2 bodu z červencových 41,8 bodu, nejvýrazněji za dva roky. Pokles se čekal, ale jen na 38 bodů. Index důvěry v ekonomiku celé eurozóny pak klesl na 17,9 bodu z červencových 43,7 bodu, když se čekalo snížení jen na 35,4 bodu. Nespokojenost s nejnovějšími údaji vyjádřil německý ministr hospodářství Robert Habeck.
6. Nezaměstnanost v Británii za tři měsíce do konce června překvapivě klesla o 0,2 procentního bodu
Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království za tři měsíce do konce června klesla proti předchozímu tříměsíčnímu období o 0,2 procentního bodu na 4,2 %. Čekal se naopak růst na 4,5 %. Počet zaměstnaných se v tomto období zvýšil o 24 tisíc po růstu o 19 tisíc v předchozím období. Meziroční růst mezd bez příplatků v tříměsíčním průměru zvolnil na 5,4 % ze zpřesněného tempa 5,8 % v období do konce května.
7. Gazprom: Tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do EU se zvýšil na nedávné hodnoty
Tranzit ruského zemního plynu do Evropské unie potrubím přes Ukrajinu se vrátil na nedávné hodnoty. Ruská společnost Gazprom uvedla, že v úterý pošle odběratelům v EU přes ukrajinské území 42,4 milionu metrů krychlových suroviny, informovala agentura Reuters. Minulý týden ve čtvrtek objem tranzitu kvůli slabší poptávce klesl k 37 milionům metrů krychlových.
8. Polsko s Boeingem podepsalo smlouvu o nákupu 96 vrtulníků Apache
Polsko v úterý s americkou firmou Boeing podepsalo konečnou smlouvu o nákupu 96 bitevních vrtulníků Apache AH-64E za deset miliard dolarů. Oznámil to polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Podle jeho náměstka Pawla Brejdy je nákup vrtulníků "investicí do bezpečnosti, zárukou zastrašení". Polští představitelé dříve mluvili o tom, že po nákupu takového počtu vrtulníků jich polská armáda bude mít nejvíce po té americké. Nahradí postsovětské helikoptéry Mi-24.
9. Nový Zéland opouštějí rekordní počty lidí, vyhání je ekonomická krize
Lidé opouštějí Nový Zéland v rekordních počtech. Ze země je vyhání nárůst nezaměstnanosti, vysoké úrokové sazby a slabý ekonomický růst. S odkazem na vládní statistiky o tom v úterý informoval server CNBC. V roce končícím v červnu 2024 opustilo Nový Zéland 131 200 osob, což je předběžně nejvyšší zaznamenaná hodnota za období 12 měsíců, uvedl novozélandský statistický úřad. Přibližně třetina z nich zamířila do Austrálie.
10. ČBA: Objem poskytnutých hypoték v červenci dosáhl necelých 24 miliard Kč, průměrná sazba se proti červnu mírně zvýšila
Banky a stavební spořitelny v Česku podle ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem v červenci hypotéky v objemu 23,8 miliardy Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně klesl o 1,3 miliardy Kč neboli o 5 %. Červencová aktivita na hypotečním trhu však obvykle proti červnu klesá dvouciferným tempem, z tohoto pohledu byl tak letošní červencový pokles mírnější. Červencový objem poskytnutých hypoték tak i přes meziměsíční zpomalení zůstává příznivý a potvrzuje, že ožívání hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. To dokládá i meziroční růst, který zrychlil z červnových 80 % na 109 %.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Politicko-bitcoinové tenisky
Na trh se dostala nová limitovaná edice tenisek Donalda Trumpa s potiskem s bitcoinovou tematikou. Boty mají být dalším z kroků na podporu jeho kampaně. Ze zdánlivé legrace už se ale stal zajímavý investiční artikl, spekulanti cenu vyprodaných tenisek na sekundárním trhu vytlačili na 2 500 dolarů.