Co musíte ráno vědět (15. srpna)

Jak v polovině týdne skončilo obchodování s akciemi na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v červenci inflace v USA a jak vypadá absurdita v (britské) praxi? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu mírně zpevnily, data o inflaci posílila očekávání nižších sazeb Fedu
Akcie ve Spojených státech ve středu mírně posílily. Nejnovější data o inflaci v USA potvrdila očekávání, že americká centrální banka v září sníží úrokové sazby. Index Dow přidal 0,61 % na 40 008,39 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,38 % na 5 455,21 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,03 % na 17 192,60 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,65 % na 16,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden a půl bazického bodu na 3,839 %.
2. Evropské akcie ve středu zpevnily, investoři vyhodnocovali zprávu o HDP eurozóny
Obchodování na akciových trzích v západní Evropě ve středu skončilo v zelených číslech. Dařilo se mimo jiné švýcarskému finančnímu domu UBS Group, který ráno reportoval solidní čtvrtletní hospodářské výsledky. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,49 % na 504,10 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,56 % na 8 281,05 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,41 % na 17 885,60 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,79 % na 7 333,36 bodu.
3. Pražská burza ve středu posílila, dařilo se Erste a Komerční bance
Pražská burza ve středu posílila, index PX stoupl o 0,26 % na 1 561,93 bodu. Dařilo se zejména akciím Erste Group Bank, které si připsaly téměř dvě procenta. Necelé procento získala i Komerční banka a mírně si z předních emisí polepšila rovněž pojišťovna VIG. Naopak MONETA Money Bank a energetická společnost ČEZ oslabily.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek nad ránem vyjdou v Japonsku zprávy o HDP a průmyslové výrobě, Austrálie přidá data z trhu práce a Čína odtajní údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách nebo index cen rezidenčních nemovitostí. Dopoledne vyjde série britských dat (HDP, obchodní bilance, průmyslová výroba) a odpoledne Spojené státy přidají indexy dovozních a vývozních cen, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index), údaje o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě a podnikových zásobách, index trhu rezidenčních nemovitostí NAHB nebo pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Meziroční míra inflace v USA v červenci mírně klesla, je nejnižší za více než tři roky
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červenci mírně zpomalil, míra inflace klesla na 2,9 % z 3 %, čekala se stagnace. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily v souladu s odhady o 0,2 % po červnovém poklesu o 0,1 %. Údaje o inflaci od ministerstva práce jsou bedlivě sledované, protože jsou jedním z důležitých faktorů při rozhodování americké centrální banky o nastavení měnové politiky. Za růstem cen v červenci stály převážně vyšší náklady na bydlení.
6. Ekonomika eurozóny v druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 0,6 %, potvrdil Eurostat. Průmyslová výroba za červen zklamala
Hrubý domácí produkt zemí platících eurem se v druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o 0,6 %. Evropský statistický úřad tak potvrdil rychlý odhad z konce července. Mezikvartálně ekonomika eurozóny zpevnila o 0,3 %, stejný údaj uváděl i rychlý odhad Eurostatu. V prvním kvartálu se HDP meziročně zvýšil o 0,5 % a mezičtvrtletně ekonomika zpevnila o 0,3 %. Eurostat vedle zprávy o HDP zveřejnil také údaje o průmyslové výrobě.
7. Zbrojovka Rheinmetall za 950 milionů USD koupí americkou Loc
Německá zbrojovka Rheinmetall koupí amerického dodavatele vojenských vozidel Loc Performance. Hodnota transakce činí 950 milionů USD. Uvedl to Rheinmetall ve svém prohlášení. Akvizice pomůže německé firmě v expanzi na americký trh a zvýší její šance na získaní miliardových zakázek.
8. Potravinářská společnost Mars koupí za 36 miliard USD výrobce Pringles
Americký výrobce cukrovinek a balených potravin Mars koupí zhruba za 36 miliard dolarů firmu Kellanova, která mimo jiné vyrábí lupínky Pringles. Mars to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Dohoda je největší transakcí v odvětví balených potravin. Mars je rodinným podnikem, firmě patří značky jako Snickers, M&M's, Twix, Bounty, Milky Way či Ben's Original. Má také významné podnikání v oblasti krmiv pro domácí zvířata.
9. Ruský soud nařídil zmrazit majetek dceřiné firmy Linde
Ruský arbitrážní soud nařídil zmrazit majetek britské dceřiné společnosti německé firmy Linde v hodnotě zhruba 1,15 miliardy USD. Důvodem je spor o závod na zpracování plynu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na soudní dokumenty. Žalobu podala společnost RusChemAlliance, která je společným podnikem, v kterém vlastní podíl 50 % ruský Gazprom. RusChemAlliance podala i několik dalších žalob na evropské banky kvůli výstavbě závodu na zpracování plynu v Rusku německou firmou Linde, která byla kvůli západním sankcím ukončena.
10. Walt Disney žádá zamítnutí žaloby vdovce na základě podepsané smlouvy o předplatném
Jefrey Piccolo žaluje společnost Walt Disney za neúmyslné zabití své manželky, lékařky Newyorské univerzity. Jeho žena zemřela v říjnu loňského roku poté, co jí v restauraci v Disney Springs navzdory upozornění naservírovali jídlo, na které byla alergická. Nyní se ale společnost Walt Disney snaží dosáhnout zamítnutí žaloby a argumentuje tím, že truchlící vdovec před lety podepsal smluvní podmínky služby Disney+.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Londýňané se složili na dovolenou oblíbenému metaři, ten nesmí dar přijmout
Lidé z londýnské části Beckenham na jihovýchodě britské metropole se složili na dovolenou svému oblíbenému místnímu metaři Paulu Spiersovi. Firma Veolia, která 63letého muže zaměstnává, však neumožnila svědomitému zaměstnanci dar přijmout s poukazem na to, že by to mohlo být vnímáno jako úplatek. O případu informoval britský deník The Guardian.
Lidé chtěli sbírkou vyjádřit Spiersovi vděčnost za to, že jejich ulice už sedm let udržuje vždy příkladně čisté. Více než 200 lidí přispělo do začátku tohoto týdne dohromady 3 000 librami na jeho vysněnou letní dovolenou v Portugalsku. Spiers ale do letadla nenasedne, napsal The Guardian. Společnost Veolia totiž vydala nařízení, že její pracovníci mají zakázáno přijímat dary nebo odměny.
Smlouva firmy a městským obvodem Bromley "neumožňuje našim zaměstnancům přijímat jakékoli peníze nebo odměny mimo dohodnuté platové struktury", citoval list zaměstnavatele.
Labouristický poslanec Liam Conlon, který byl zvolen za obvod Beckenham a Penge, vyzval obecní radu, aby našla řešení podle zdravého rozumu, a umožnila tak Spiersovi vybrané peníze přijmout.
Sbírku iniciovala místní realitní makléřka Lisa Knightová, podle níž zametače "všichni zbožňují" a navíc na všechny přenáší pozitivní náladu. Dvojice se seznámila díky sdílené lásce k Elvisi Presleymu, jehož hudba často zní z přenosných reproduktorů místního zametače.
Knightová zjistila, že Spiers byl, navzdory tvrdé práci, jen jednou v zahraničí - na dovolené s bratrem a sestrou v Portugalsku, kde slavil 60. narozeniny. Makléřce se svěřil, že sní o druhé návštěvě Portugalska, ale musel by si na ni našetřit.
"V tu chvíli mě napadlo zřídit sbírkovou stránku, ale nečekala jsem, že tolik lidí přispěje," řekla Knightová. "Oba jsme byli unešení a měli jsme slzy v očích ze štědrosti lidí," dodala makléřka.
Knightová kontaktovala Veolii, aby firmu o obecní sbírce informovala. "Nechtěla jsem Paulovi způsobit problémy," podotkla. "Byla jsem velmi šokována, když řekli, že nemůže peníze přijmout. Říkali, že by to mohlo být považováno za úplatek," podivila se Knightová.