Panika na trzích: Jak a proč jí nepodlehnout?

Index volatility VIX nad 60 body, Goldman Sachs hlásící vyšší pravděpodobnost recese v USA, volání části trhu po rychlé a rozhodné reakci Fedu, masivní short squeeze spekulací na oslabení japonského jenu s dopady na globální portfolia, téměř všeobecný úprk od rizikových investic. Býci si začátek srpna asi představovali trochu jinak. Uvidíme, jak dlouho tržní bouře bude trvat, a připomeňme si, jak a také proč ji přečkat v klidu.
Nejprve malé shrnutí a pár poznámek. Na konci minulého týdne trhy zklamala data z amerického pracovního trhu. Míra nezaměstnanost vzrostla a pracovních míst vzniklo méně, než se čekalo. Investory znepokojuje to, že nezaměstnanost mívá tendenci pomalu stoupat těsně před začátkem recese a pak prudce růst na začátku recese. Goldman Sachs už stihla vyhlásit, že šance na recesi v USA je 25 %, dosud pracovali pouze s 15% pravděpodobností.
Dobře, data z amerického pracovního trhu překvapila, ale míru překvapení mohl způsobit dočasný výkyv. Někteří analytici upozorňují na to, že nárůst míry nezaměstnanosti byl způsoben hlavně vlnou propouštění kvůli hurikánu Beryl v první polovině července, data za srpen tak mohou být podstatně lepší.
A kdyby nebyla, je tady Fed, který může (klidně i na mimořádném zasedání) podpořit ekonomiku (po čemž teď mnozí hlasitě volají). Může snížit sazby ze současných 5,25-5,50 %, a to klidně daleko výrazněji a rychleji, než si ještě před týdnem kdokoli na trhu dokázal představit. Pár měsíců před prezidentskými volbami se do toho sice centrálním bankéřům asi nemusí chtít, ale větší průšvih v ekonomice si Fed zkrátka nedovolí.
Hospodářství USA na tom navíc navzdory některým slabším datům z poslední doby není vůbec špatně. A nejde jen o solidní růst HDP. Celkem optimisticky donedávna vyznívala i výsledková sezóna za druhé čtvrtletí, ve kterém firmám z indexu S&P 500 zatím meziročně vzrostly zisky o více než 11 %. Vlažné přijetí na první pohled dobrých čísel (tržby mimochodem rostou již 15 čtvrtletí za sebou) je dané do značné míry tím, že před rokem ve druhém kvartálu zisky firem naopak klesly meziročně o 4,2 %, současný růst tak může působit jako poměrně snadno dosažitelný. Je pravda, že kvůli tomu se po víkendu výplach na trzích nespustil, nejde o nové informace, ale takový mráček navíc na bouřkovém nebi to být může.
Náladu mohly nepříznivě ovlivnit také informace o hospodaření konglomerátu Berkshire Hathaway. Firma Warrena Buffetta se ve druhém čtvrtletí ve velkém zbavovala akcií, mimo jiné cenných papírů Applu nebo Bank of America. A když Buffett (dále) hromadí hotovost, znamená to jediné – na trhu nejsou zajímavé nákupní příležitosti pro tak velké peníze, vysoké ceny akcií Berkshire využívá k prodejům s výrazným ziskem a Buffett se může chystat na horší časy.
Prodeje na začátku týdne dominovaly akciovým trhům napříč regiony a sektory. Nijak lépe si nevedly ani hvězdy předchozích týdnů, tedy menší společnosti, do jejichž akcií plynul kapitál z akcií největších růstových firem, zejména technologických. Tlaku na pokles neodolaly ani kryptoměny nebo komodity včetně zlata, americký dolar také ztrácel. Dařilo se tak zejména americkým vládním dluhopisům, výnosy těch 10letých se krátce dotkly letošních minim okolo 3,7 %, pak se ale odrazily výše.
Co vystřelilo vzhůru, byla volatilita. Index VIX, který vyjadřuje očekávanou kolísavost amerického akciového indexu S&P 500 podle aktivity na trhu s opcemi, se během pondělí krátce vyvezl až nad 65 bodů, do konce seance nejprve zkorigoval extrémní růst pod 31 bodů, aby uzavřel nad 38. Šlo o nejvyšší hladiny od roku 2020 a zmíněných 65 bodů znamenalo třetí největší "explozi" po začátku pandemie covidu-19 a velké finanční krize před šestnácti lety.
Tak prudká rally VIX ve mně vyvolává pocit (nebezpečné slovo), že jsou poklesy na trzích výsledkem přehnané reakce obchodníků (z velké části algoritmických). A když jsou výplachů, paniky a tržního krveprolití plná i jinak vůči burze téměř netečná velká média, jsou jen dvě možnosti – buď opravdu začíná armagedon (a rostoucí geopolitické napětí takovou možnost podporuje), nebo se bouře celkem rychle přežene (to by naznačovaly ekonomické fundamenty). Uvidíme.
Panika? Nic nového!
A teď nějaká ta tržní moudra. Budu se věnovat zejména dlouhodobému pohledu na trhy a přístupu k investování. Krátkodobí spekulanti mají teď hody, tak jim přeji dobrou chuť, já ale jejich hru nehraji ani hrát neumím.
Jako dlouhodobí investoři s dostatečně dlouhým časovým horizontem poklesy na trzích možná i vítáte. Nakupujete-li pravidelně, nakupujete právě nyní levněji. Vy zkušenější to dobře víte, vy nejmladší pak berte současnou situaci jako užitečnou lekci. Ceny na trzích také někdy klesají a ne, nemusíte mít vyděláno na zbytek života, pokud jste si před třemi měsíci sestavili portfolio z bitcoinu a akcií Nvidie.
Pokud investujete dlouhodobě a pravidelně, dělejte to dále. Panika se nakonec přežene a ceny aktiv začnou růst. Donedávna jsem s oblibou psal o japonském akciovém indexu Nikkei 225, který se ne a ne vyšplhat na nová historická maxima. Když se mu to letos konečně povedlo, trvalo to pár měsíců (a z lokálního vyššího maxima dokonce jen týdnů), aby ztratil zhruba čtvrtinu hodnoty. Zatím ale vždy platilo, že akciový trh po každém propadu opět začne růst. A důvodů k panice bylo a je vždy dost.
V portfoliu má smysl mít i jiná aktiva než akcie, a tak nemůžu než doporučit starou dobrou diverzifikaci, samozřejmě podle konkrétních možností a potřeb. Index S&P 500 možná ztratí deset procent za týden, ale nájemné z bytu přijde, ČEZ vyplatí dividendu a kupón z firemního dluhopisu bude zaplacen. A když bude opravdu (geopoliticky) horko, tyhle věci budou tak trochu jedno, na válku snadnou odpověď stran portfolia nemám.
Jak (ne)reagovat na současnou paniku?
- Zachovejte klid a nenechte se ovládnout emocemi: Panika a strach mohou vést k unáhleným rozhodnutím. Klidnou hlavu potřebujete, abyste se mohli co možná racionálně rozhodovat.
- Nedělejte unáhlená rozhodnutí: Prodej investic v panice zpravidla vede k realizaci ztrát, které by se mohly v delším časovém horizontu napravit.
- Připomeňte si své investiční cíle a horizont: Víte, proč investujete? Máte stále stejné cíle? A máte dost času do konce svého investičního horizontu? Pokud ano, krátkodobé výkyvy cen aktiv nejsou tak důležité.
- Diverzifikujte: Diverzifikované portfolio (regionálně, sektorově, podle typů aktiv, časově) dokáže pomoci snižovat riziko ztrát během tržních výkyvů.
- Nečasujte trh: Snaha odhadnout, kdy trh dosáhne cenového dna nebo vrcholu, je zpravidla marná. Pravidelné investování bez ohledu na tržní podmínky je pro většinu drobných investorů daleko efektivnější strategie, byť při růstu trhů nakupují stále dráže. Výhodou je to, že v době výrazných korekcí naopak nakupují výhodněji.
- Mějte dostatečnou hotovostní rezervu: Je potřeba mít peníze na pokrytí krátkodobých potřeb (alespoň na několik měsíců), abyste nemuseli vyprodávat své investice právě v době, kdy jsou ceny dole.
- Buďte v obraze: Sledujte relevantní finanční zprávy a důvěryhodné analýzy a komentáře Je dobré vědět, co se na trzích děje, ale není dobré na to příliš rychle reagovat.
- Nákupní příležitosti: Když ceny klesají, mohou se objevit zajímavá aktiva k nákupu.