Co musíte ráno vědět (2. září)

Jak zakončily uplynulý týden akcie na obou stranách Atlantiku, jak vypadá návrh rozpočtu ČR na rok 2025 a kdo podle časopisu Euro vystřídal Renátu Kellnerovou s rodinou na pozici nejbohatšího Čecha? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek posílily díky příznivým údajům z ekonomiky
Americké akcie v pátek zpevnily po zveřejnění příznivých údajů o vývoji ekonomiky Spojených států. Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že růst spotřebitelských výdajů v červenci zrychlil na 0,5 % z červnových 0,3 %. Údaje zmírnily obavy z hospodářské recese, zároveň ale podpořily očekávání, že americká centrální banka v září sníží úrokové sazby jen o čtvrt procentního bodu. Index Dow si připsal 0,55 % a zakončil obchodování na novém maximu 41 563,08 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,01 % na 5 648,40 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,13 % na 17 713,63 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,15 % na 15 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 3,909 %. Za celý uplynulý týden index Dow stoupl o 0,94 % a S&P 500 se zvýšil o 0,24 %, zatímco Nasdaq Composite klesl o 0,92 %. Za celý srpen vykázaly růst všechny tři hlavní indexy, Dow se za měsíc zvýšil o 1,76 %, S&P 500 vzrostl o 2,28 % a Nasdaq Composite si připsal 0,65 %.
2. Evropské akcie v pátek uzavřely na rekordu, za celý měsíc si připsaly přes procento
Evropské akcie v pátek uzavřely na novém maximu a zisk si připsaly i za celý měsíc. Náladu na trhu ovlivnila zpráva o inflaci v eurozóně, která posílila očekávání snížení úrokových sazeb ECB. Panevropský index STOXX Europe 600 během dne stoupl až na rekordních 526,66 bodu, později sice většinu zisků smazal, i tak ale poprvé uzavřel nad 525 body a za celý srpen si připsal 1,33 %. Za celý týden index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,34 %, zisk zaznamenal už čtvrtý týden za sebou, což je nejdelší růstové období indexu od konce března. V pátek index stoupl o 0,09 % a uzavřel na 525,05 bodu, indexy jednotlivých trhů se ale mírně snížily - britský FTSE 100 o 0,04 % na 8 376,63 bodu, německý DAX o 0,03 % na 18 906,92 bodu a francouzský CAC 40 o 0,13 % na 7 630,95 bodu. Za celý uplynulý týden index FTSE 100 přidal 0,59 %, DAX se zvýšil o 1,47 % a CAC 40 zpevnil o 0,71 %. Za srpen si všechny hlavní regionální evropské burzy připsaly zisk. Nejúspěšnější byl španělský akciový trh, který vzrostl o tři procenta. FTSE 100 za měsíc přidal 0,10 %, DAX se zvýšil o 2,15 % a CAC 40 zpevnil o 1,32 %.
3. Pražská burza v pátek posílila, PX uzavřel nejvýše za měsíc, dařilo se bankám
Pražská burza v závěru týdne posílila, index PX stoupl o 0,73 % na 1 594,52 bodu a uzavřel na nejvyšší hodnotě za měsíc. Nahoru ho v pátek táhly především finanční tituly, akcie ČEZ zakončily seanci poblíž čtvrtečního závěru. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o procento, nejvíce si v týdnu polepšily akcie společnosti Primoco UAV, nejvýraznější ztrátu naopak opět zaznamenala energetická společnost ČEZ. Od začátku roku index PX přidává 12,8 %, nejvíce se zhodnocují akcie bankovní skupiny Erste, naopak nejvýrazněji oslabují cenné papíry Pilulky.
4. Očekávané události
Pondělí bude v Asii a v Evropě dnem finálních srpnových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Jinak ale úvod týdne na data bohatý nebude. Ve Spojených státech navíc zůstanou trhy na Svátek práce zavřené. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Ministerstvo financí navrhlo rozpočet ČR na rok 2025 se schodkem 230 miliard Kč
Ministerstvo financí navrhlo na příští rok státní rozpočet ČR se schodkem 230 miliard korun. Mělo by tak pokračovat snižování deficitu, když na letošní rok je plánovaný 252 miliard korun a loni byl 288,5 miliardy korun. Rozpočtové příjmy mají vzrůst o 7,5 % na 2,086 bilionu korun a výdaje mají stoupnout o 5,7 % na 2,316 bilionu korun. Ministerstvo informace o návrhu zveřejnilo v noci na neděli na svých internetových stránkách.
6. Česká ekonomika v druhém čtvrtletí podle zpřesněných dat vzrostla meziročně o 0,6 %, podle analytiků se pomalé ožívání HDP kvůli slabému výkonu průmyslu nemění
Česká ekonomika v druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 0,6 %. Oznámil to v pátek Český statistický úřad ve zpřesněném odhadu. V předběžném odhadu z konce července statistici uváděli, že hrubý domácí produkt stoupl proti loňsku o 0,4 %. Mezičtvrtletně se HDP zvýšil podle obou odhadů o 0,3 %.
7. Pokles aktivity zpracovatelského průmyslu v Číně v srpnu zrychlil
Aktivita zpracovatelského průmyslu v Číně se v srpnu dále snižovala, tempo jejího poklesu se navíc překvapivě zvýšilo. Vyplývá to z výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které zveřejnil čínský statistický úřad. Údaje podle analytiků zvyšují tlak na větší podporu spotřebitelské poptávky prostřednictvím rozpočtových opatření.
8. Brazilský nejvyšší soud nechal zablokovat síť X kvůli sporu o právního zástupce
Brazilský nejvyšší soud v pátek nařídil dočasné vypnutí platformy X v této jihoamerické zemi poté, co majitel sítě, miliardář Elon Musk, odmítl jmenovat zákonného zástupce X pro Brazílii. Informovala o tom agentura AP, která nahlédla do kopie rozhodnutí soudce Alexandra de Moraese.
9. Inflace v eurozóně v srpnu klesla na tříleté minimum 2,2 %
Inflace v eurozóně v srpnu klesla na 2,2 % z červencových 2,6 %. V pátek to v rychlém odhadu uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Nejvíce meziročně zdražily služby, a to o 4,2 %. V červenci se jejich ceny zvýšily o 4 %. Naopak meziročně zlevnily energie. Údaje za celou EU rychlý odhad neobsahuje.
10. Italští průmyslníci podporují návrat k jádru s cílem snížit náklady na energii
Italští průmyslníci podporují návrat Itálie k jaderné energii, které se země vzdala v 80. letech 20. století. Slibují si od tohoto kroku pokles nákladů na energii. Informovala o tom agentura APA. "Energie je pro každou zemi zásadním faktorem a Itálie musí zvýšit svou energetickou nezávislost. Obnovitelné zdroje jsou sice vítané, správnou cestou je ale kombinace zdrojů energie," uvedl šéf italského průmyslového svazu Confindustria Emanuele Orsini.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Euro: Nejbohatším Čechem je Křetínský, z čela sesadil Kellnerovou s rodinou
Nejbohatším Čechem v letošním žebříčku časopisu Euro je Daniel Křetínský, jehož majetek za poslední rok vzrostl z 217 na 390 miliard korun. Z čela pořadí tak sesadil Renátu Kellnerovou s rodinou, jejichž majetek se meziročně zvýšil o 65 miliard korun na 350 miliard korun. Na třetí místo se posunul Patrik Tkáč s odhadovanou výší majetku 260 miliard korun. Nejvýrazněji si proti loňsku pohoršil předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, jehož jmění se snížilo o 50 miliard korun na 85 miliard korun a jemuž v žebříčku Eura patří sedmé místo.
Křetínského aktiva koncentruje EP Corporate Group, v které drží zhruba 90 %. Spadá pod ni především Energetický a průmyslový holding (EPH), který zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Kellnerová, kterou dosud i jiné žebříčky nejbohatších Čechů kladly na první místo, zdědila s rodinou po zesnulém manželovi Petru Kellnerovi investiční skupinu PPF. Na růstu EPH bohatne podle Eura také spoluzakladatel investiční skupiny J&T Tkáč, jehož majetek se meziročně rozšířil o 95 miliard korun.
Na čtvrté příčce figuruje zakladatel investiční skupiny KKCG Karel Komárek s dopočteným majetkem 170 miliard korun. Proti loňsku se podle žebříčku jeho hodnota nezměnila. Majiteli energetické skupiny Sev.en Pavlu Tykačovi na pátém místě jmění vzrostlo o 37 miliard korun na 145 miliard korun. Šestému Radovanu Vítkovi s realitní skupinou CPI se podle Eura naopak snížilo o 22 miliard korun na 132 miliard korun.
Babiš na sedmém místě si v hodnotě majetku pohoršil podle Eura kvůli vývoji v odvětvích, v kterých působí holding Agrofert z Babišových svěřenských fondů, což jsou chemický průmysl, potravinářství a zemědělství. Osmému Michalovi Strnadovi se zbrojařskou a strojírenskou skupinou Czechoslovak Group se majetek zvýšil o 20,5 miliardy korun na 56 miliard korun. Vzrostl i vlastníkovi ocelářské skupiny Moravia Steel Tomášovi Chrenkovi s rodinou na devátém místě (na 55 miliard korun) a desátému Jozefu Tkáčovi s J&T Finance Group (na 53 miliard Kč).