US MARKETOtevírá za: 14 h 14 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Co musíte ráno vědět (3. září)

Španělsko
Zdroj: Thinkstock

Jak zahájily první zářijový týden akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, před čím varuje německá automobilka Volkswagen a kdo (mimo jiné) pomáhá španělské ekonomice k růstu? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské akcie se v pondělí na směru neshodly

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo smíšeně, z hlavních indexů nejvýrazněji posílil francouzský CAC 40. Nedařilo se akciím z maloobchodního odvětví, dobře si naopak vedly cenné papíry z telekomunikačního sektoru. V rámci makrodat investoři vyhodnocovali především konečné hodnoty výrobních PMI. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí korigoval o 0,02 % na 524,94 bodu, německý DAX si připsal 0,13 % a uzavřel na 18 930,85 bodu, CAC 40 uzavřel se ziskem 0,20 % na 7 646,42 bodu a britský FTSE 100 odepsal 0,15 % na 8 363,84 bodu.

Když jsou fakta na realitu krátká

Když jsou fakta na realitu krátká

2. Pražská burza začala týden růstem, index PX se po měsíci vrátil nad 1 600 bodů

Pražská burza začala nový týden růstem, index PX se v pondělí po měsíci vrátil nad 1 600 bodů. Posílil o 0,78 % na 1 606,96 bodu. Pomohly mu hlavně bankovní akcie, v plusu ale uzavřela většina hlavních titulů. Aktivita na trhu byla nízká.

Toto je 20 nejlepších lokalit na světě pro takzvané druhé bydlení

Toto je 20 nejlepších lokalit na světě pro takzvané druhé bydlení

3. Očekávané události

V úterý dopoledne na trh Švýcarsko pošle zprávy o HDP a inflaci a odpoledne Spojené státy přidají statistiku stavebních výdajů a se zpožděním kvůli pondělnímu svátku zveřejní finální srpnové indexy nákupních manažerů ve výrobě od S&P Global a ISM. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. září

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. září

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Volkswagen varuje před možným uzavíráním závodů v Německu

Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože hledá způsoby, jak ušetřit dalších několik miliard eur. Oznámila to v pondělí automobilka po poradě vedení. Pokud by se tak stalo, bylo by to první ukončení výroby v Německu v 87leté historii automobilky. Odbory slíbily tvrdý odpor proti plánům vedení.

5. Podmínky v českém průmyslu se v srpnu zhoršily, tempo poklesu aktivity bylo ale nejmírnější za dva roky

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v srpnu opět zhoršily. Aktuální oslabování sektoru trvá od června 2022, poslední snížení bylo nicméně nejmírnější za dva roky. Index nákupních manažerů sice stoupl na 46,7 bodu z červencových 43,8 bodu, nové zakázky v české výrobě však opět klesly, uvedla v pondělí společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.

6. Výsledky voleb v Sasku a Durynsku dělají vrásky na čele expertům na hospodářství

Výsledky nedělních voleb v Sasku a Durynsku dělají vrásky na čele ekonomům, firmám i hospodářským svazům. Obávají se, že výrazné posílení krajní pravice a levice zhorší nedostatek pracovních sil, protože může ztížit zaměstnávání kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. Informuje o tom týdeník Der Spiegel. Ohroženy by podle nich mohly být i plánované polovodičové továrny v Sasku.

7. Reuters: Gazprom dodával do Evropy v srpnu méně plynu než v červenci

Ruský plynárenský gigant Gazprom dodával v srpnu do Evropy o dvě procenta méně plynu než v červenci. Meziročně průměrné denní dodávky klesly o 2,3 %, vypočetla agentura Reuters. Agentura se při výpočtu opírala o údaje o množství plynu z evropské plynárenské přepravní skupiny Entsog a o denní zprávy Gazpromu o tranzitu plynu přes Ukrajinu. Ty ukázaly, že průměrný denní vývoz plynovody se minulý měsíc snížil na 89,6 milionu metrů krychlových z 91,5 milionu metrů krychlových v červenci letošního roku a z 91,7 milionu metrů krychlových v srpnu 2023.

8. Starlink odmítl zablokovat síť X v Brazílii, jak to nařídil tamní soudce

Společnost Starlink amerického podnikatele Elona Muska oznámila, že nesplní nařízení brazilského soudce pozastavit v této jihoamerické zemi fungování sociální sítě X. Požaduje odblokování svých účtů. Informoval o tom v neděli místní zpravodajský portál G1 s odvoláním na brazilského telekomunikačního regulátora.

9. S&P Global: Aktivita ruských továren v srpnu rostla nejpomaleji za více než rok

Aktivita v ruském zpracovatelském sektoru v srpnu rostla nejmírnějším tempem za více než rok. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky v pondělí zveřejnila společnost S&P Global. Podle průzkumu v srpnu zpomalil růst výroby, příliv nových zakázek i tvorba pracovních míst.

10. Schodek tuzemského rozpočtu v srpnu klesl na 175,8 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu na konci srpna klesl na 175,8 miliardy korun z červencových 192,3 miliardy korun. V pondělí o tom informovalo ministerstvo financí. Výsledek hospodaření státu za prvních osm měsíců roku je nejlepší za pět let, zároveň je ale deficit pátý nejhlubší v historii Česka. Loni v srpnu byl schodek 194,6 miliardy korun.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Útraty německých a britských turistů pomáhají španělské ekonomice

Útraty německých a britských turistů pomáhají španělské ekonomice k růstu. Hospodářství států, odkud tam přijeli, se ale tolik nedaří. Návštěvníků z těchto zemí přijíždí podle dat španělského statistického úřadu více i navzdory obavám z protestů proti příliš velkému množství turistů a z nadměrných teplot. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle průzkumu agentury Reuters se očekává, že tento boom, jehož hnací silou jsou britští a němečtí návštěvníci, pomůže zajistit růst hrubého domácího produktu Španělska v letošním roce o 2,4 %. To je výrazně více než očekávaných 0,7 % v eurozóně nebo 0,3 % v Německu. Britská centrální banka odhaduje růst HDP v zemi na 1,25 %.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika