US MARKETOtevírá za: 14 h 22 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Co musíte ráno vědět (4. září)

Tloušťka, obezita, břicho - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Jak si v úterý vedly akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jaký (neslavný) osud může potkat cenné papíry čipové společnosti Intel a jakému nečekanému problému čelí Čína? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie po prodlouženém víkendu prudce oslabily, obchodníky zneklidnila data z ekonomiky

Akcie ve Spojených státech zahájily měsíc poklesem. Investoři hodnotili zprávu o aktivitě ve zpracovatelském sektoru a připravují se na řadu zpráv z amerického trhu práce, které by mohly ovlivnit rozsah snížení úrokových sazeb ze strany centrální banky USA. Index Dow klesl o 1,51 % na 40 936,93 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 2,12 % na 5 528,93 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 3,26 % na 17 136,30 bodu. Indexy tak "vzorově" zahájily burzovní září, historicky pro akcie jedno z nejhorších období. Index volatility VIX vystřelil o 33,25 % výše na 20,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů klesl o osm bazických bodů na 3,837 %. Ceny ropy spadly o zhruba pět procent, zlato odepsalo 0,2 % a stříbro 1,8 %. Bitcoin zlevnil asi o 1,9 % na 57 980 USD.

Americké akcie: Divoká zářijová historie a další grafy na volný burzovní den

Americké akcie: Divoká zářijová historie a další grafy na volný burzovní den

Akcie Nvidie: Takhle (ne)realistická jsou očekávání investorů

Akcie Nvidie: Takhle (ne)realistická jsou očekávání investorů

2. Evropské akcie v úterý oslabily, ztráty hlavních indexů neměly daleko do procenta

Západoevropské akciové trhy v úterý skončily v červených číslech. Pod nulou uzavřela většina hlavních sektorů, pokles vedlo odvětví těžby, které odevzdalo přes tři procenta, a technologie, které oslabily o více než dvě procenta. Proti proudu šlo odvětví potravin a nápojů, které zpevnilo o necelou desetinu procenta. Panevropský index STOXX Europe 600 se snížil o 0,97 % na 519,84 bodu, britský FTSE 100 spadl o 0,78 % na 8 298,46 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,97 % na 18 747,11 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,93 % a skončil na 7 575,10 bodu.

DIP jasně a přehledně (1. díl): Co je dlouhodobý investiční produkt a proč by vás měl zajímat

DIP jasně a přehledně (1. díl): Co je dlouhodobý investiční produkt a proč by vás měl zajímat

3. Pražská burza v úterý oslabila, v minusu skončily akcie bank i ČEZ

Pražská burza v úterý odevzdala pondělní zisk, index PX klesl o 0,97 % na 1 591,32 bodu a po jednom dni znovu sestoupil pod 1 600 bodů. V červených číslech skončila většina hlavních titulů včetně bank a energetické společnosti ČEZ.

Marek Hatlapatka (CYRRUS): Vstup Seznam.cz na burzu? Pro investory i pražský akciový trh by to bylo vítězství

Marek Hatlapatka (CYRRUS): Vstup Seznam.cz na burzu? Pro investory i pražský akciový trh by to bylo vítězství

4. Očekávané události

Středa bude v Asii a v Evropě dnem finálních srpnových indexů nákupních manažerů ve službách a kompozitních PMI. Austrálie navíc zveřejní zprávu o HDP a Eurostat za eurozónu výrobní inflaci. Odpoledne Spojené státy zveřejní výsledek obchodní bilance se zbožím, průmyslové zakázky nebo statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS), kanadská centrální banka rozhodne o nastavení měnové politiky a večer ještě vyjde pravidelná situační zpráva Fedu o stavu americké ekonomiky zvaná Béžová kniha. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. září

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. září

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Reuters: Intel kvůli propadu ceny svých akcií může ztratit místo v indexu Dow

Čipová společnost Intel a softwarová firma Microsoft se jako první dvě technologické společnosti zařadily do akciového indexu Dow. Stalo se tak koncem 90. let v době rozmachu internetových firem. Nyní by ale prudký propad ceny akcií mohl Intel o místo v indexu připravit, upozornila agentura Reuters.

6. Reuters: Tesla hodlá v Číně vyrábět šestisedadlovou verzi vozu Model Y

Americká automobilka Tesla hodlá koncem příštího roku zahájit v Číně výrobu nové verze svého elektromobilu Model Y se šesti sedadly. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Firma tak chce zvýšit zájem o svůj nejprodávanější, ale stárnoucí elektromobil, píše agentura Reuters.

7. Inflace v Turecku v srpnu zvolnila na 52 %, pomáhají vysoké sazby

Meziroční inflace v Turecku v srpnu znovu výrazně zvolnila, klesla na 52 % z červencových 62 %, oznámil v úterý statistický úřad. Poptávku podle analytiků dál brzdí vysoké úrokové sazby. Navzdory citelnému poklesu ale inflace v Turecku zůstává nejvyšší v Evropě. Aktuální roční míra inflace v žádné zemi Evropské unie nepřesahuje šest procent.

8. Zástupkyní Ruska v MMF se stane Judajevová, na kterou USA uvalily sankce

Novou výkonnou ředitelkou Ruska v Mezinárodním měnovém fondu (MMF) se stane poradkyně guvernérky Ruské centrální banky Ksenia Judajevová. Funkce se ujme 1. listopadu. Oznámil to podle ruské agentury RIA současný zástupce Moskvy v MMF Alexej Možin. Na Judajevovou uvalily Spojené státy sankce.

9. Průměrná reálná mzda v Česku v druhém čtvrtletí vzrostla o necelá čtyři procenta

Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 6,5 % na 45 854 korun. Při zohlednění inflace vzrostla o 3,9 %. Údaje v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Mezikvartálně byla průměrná mzda po očištění o sezónní vlivy vyšší o 1,4 %.

10. BMW zahájila v Maďarsku výstavbu největší solární elektrárny v zemi

Německá automobilka BMW zahájila ve městě Debrecín na východě Maďarska stavbu solární elektrárny, která bude největší v Maďarsku a zároveň největší solární elektrárnou v jejím vlastnictví. Uvedl to v úterý podle agentury MTI ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó, který se zúčastnil slavnostního zahájení projektu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Reuters: Čína kvůli ekonomickým problémům a automatizaci čelí vzestupu obezity

Čína podle odborníků kvůli ekonomickým problémům a rostoucí automatizaci čelí rychlému vzestupu obezity, který může výrazně zvýšit její náklady na zdravotní péči. Informovala o tom agentura Reuters.

"Ekonomické útlumy často vedou ke změnám v životním stylu lidí," uvedl odborník na zdravotnictví Jen-čung Chuang z amerického analytického institutu Rada pro mezinárodní vztahy. "Stravovací modely se mohou stát nepravidelnými a společenské aktivity se mohou snížit. Tyto změny v každodenních zvyklostech mohou přispívat k vyššímu výskytu obezity a následně i cukrovky." dodal. Obezita v Číně podle něj pokračuje v růstu exponenciálním tempem a zatěžuje zdravotnický systém.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika