US MARKETOtevírá za: 14 h 18 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Co musíte ráno vědět (10. září)

Jack Ma
Zdroj: Isifa

Jak zahájily týden akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v srpnu v Česku nezaměstnanost a jaké jubileum slaví zakladatel Alibaby Jack Ma? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden růstem a napravily část hlubokých ztrát ze začátku září

Americké akcie posílily, a smazaly tak část výrazných ztrát z minulého týdne. Apple představil řadu novinek včetně nových iPhonů. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,20 % a zakončil obchodování na 40 829,59 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,16 % na 5 471,05 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil rovněž o 1,16 % na 16 884,60 bodu. Index volatility VIX spadl o 13,09 % na 19,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 3,698 %. Ceny ropy vzrostly o více než procento, zlato zdražilo o 0,8 % a stříbro o 1,5 %. Bitcoin i ether posilovaly o 5,1 %, respektive 3,2 %.

Valí se na akciové trhy další vlna volatility?

Valí se na akciové trhy další vlna volatility?

Vítězové a poražení výsledkové sezóny. Jak to vidí analytik?

Vítězové a poražení výsledkové sezóny. Jak to vidí analytik?

2. Evropské akcie v pondělí zpevnily, zisky indexů se pohybovaly kolem procenta

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech, z hlavních indexů nejvýrazněji posílil britský FTSE 100. Akcie z cestovního a volnočasového odvětví patřily k nejvíce ziskovým, dařilo se také bankovnímu sektoru. V rámci makroekonomických dat investoři vyhodnocovali mimo jiné důvěru v ekonomiku eurozóny. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,82 % na 510,70 bodu, německý DAX si připsal 0,77 % a uzavřel na 18 443,56 bodu, francouzský CAC 40 den zakončil se ziskem 0,99 % na 7 425,26 bodu a FTSE 100 zpevnil o 1,09 % na 8 270,84 bodu.

Jak by na německou ekonomiku dopadla nová Trumpova cla?

Jak by na německou ekonomiku dopadla nová Trumpova cla?

3. Pražská burza v pondělí navázala na páteční pokles, index PX se snížil o 0,20 %

Pražská burza v pondělí navázala na páteční pokles, index PX se snížil o 0,20 % na 1 588,75 bodu. Oslabily akcie energetické společnosti ČEZ, Erste Group Bank a zbrojovky Colt CZ Group.

České firemní dluhopisy táhnou, někdy ale i ke dnu. Co prozrazuje pohled z ptačí perspektivy?

České firemní dluhopisy táhnou, někdy ale i ke dnu. Co prozrazuje pohled z ptačí perspektivy?

4. Očekávané události

V úterý nad ránem vyjde čínská obchodní bilance a dopoledne Německo na trh pošle inflační data, Spojené království přidá údaje z trhu práce a Česko zprávu o inflaci. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. září

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. září

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v ČR v srpnu stagnovala na 3,8 %, uchazečů o práci je opět více než volných míst

Nezaměstnanost v Česku v srpnu stagnovala na 3,8 %. Bez práce bylo na konci měsíce 286 320 lidí, zatímco zaměstnavatelé nabízeli 263 247 pracovních míst. Devátý měsíc v řadě tak počet uchazečů o práci převyšoval nabídku zaměstnání. Počet volných míst ale zároveň poprvé od března meziměsíčně vzrostl, proti červenci jich přibylo 1 221. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v srpnu byla v Česku míra nezaměstnanosti 3,6 %.

6. Apple představil novou řadu chytrých telefonů iPhone

Americká technologická společnost Apple v pondělí podle očekávání představila novou řadu chytrých telefonů iPhone. iPhony 16 jsou podle ní uzpůsobené k využívání jejího systému umělé inteligence. Firma rovněž ukázala novou generaci chytrých hodinek Apple Watch a sluchátek AirPods.

7. Odbory v Boeingu vyjednaly 25% zvýšení mezd na příští čtyři roky

Americký výrobce letadel Boeing dosáhl předběžné dohody s odbory, v níž souhlasí s plošným zvýšením mezd pro více než 33 tisíc zaměstnanců o 25 % v rámci čtyřleté kolektivní smlouvy. Dohodu Boeing označuje za historickou. Zároveň souhlasil, že v regionu Seattlu bude v budoucnu vyrábět příští model komerčních letadel. Odbory původně hrozily stávkou, začít měla 13. září.

8. Šéfka Evropské komise: Pro větší konkurenceschopnost EU jsou nutné inovace i dekarbonizace

Pro větší konkurenceschopnost Evropské unie je nutné podpořit dekarbonizaci průmyslu, inovace, dovednosti pracovních sil a rovněž je potřeba větší odolnost. Na společné tiskové konferenci s bývalým italským premiérem a bývalým prezidentem Evropské centrální banky Mariem Draghim to v pondělí řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Draghi zároveň představil dlouho očekávanou zprávu o konkurenceschopnosti Evropské unie.

9. Google se u soudu v USA bude bránit nařčení z monopolu v internetové reklamě

Ve Spojených státech v pondělí začal soudní spor, ve kterém americké ministerstvo spravedlnosti obviňuje internetovou firmu Google ze skupiny Alphabet, že potlačuje hospodářskou soutěž v oblasti technologií pro internetovou reklamu. Google podle žalobců z větší části ovládá infrastrukturu nutnou k financování webových stránek, když prostřednictvím svého systému uskuteční každou sekundu více než 150 000 prodejů on-line reklamy.

10. Ukrajinská centrální banka oznámila další fázi liberalizace měny

Ukrajinská centrální banka oznámila další fázi liberalizace měny. Opatřením chce podpořit obranyschopnost země a také ukrajinské firmy. Informovala o tom v pondělí na svém webu. Centrální banka zavedla nejrozsáhlejší válečná opatření k liberalizaci měny v květnu. Snažila se tak zmírnit omezení pro podniky poté, co ji ruská invaze v roce 2022 přiměla zavést tvrdé restrikce.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Čínský podnikatel Jack Ma zbohatl díky úspěchu Alibaby, dnes slaví šedesátiny

Jack Ma je zřejmě nejznámějším čínským podnikatelem v technologickém odvětví. Mnohonásobný miliardář svůj majetek získal jako self-made man, když založil internetovou společnost Alibaba, která se pod jeho vedením stala největším čínským internetovým prodejcem. Ma, který 10. září slaví šedesátiny, před pěti lety z vedení Alibaby odešel a z velké části se stáhl i z veřejného života.

Rodák z Chang-čou na východě Číny Jack Ma vystudoval tamní univerzitu a poté pracoval jako učitel angličtiny a lektor mezinárodního obchodu na univerzitě. Společnost Alibaba založil v roce 1999 ve svém bytě. Z firmy se postupně stal největší čínský internetový prodejce. Když v září 2014 Alibaba Group Holding vstoupila na newyorskou burzu, stal se v té době tento vstup největší primární emisí akcií (IPO) v historii. Emise celkově vynesla zhruba 25 miliard dolarů.

Ma se nedlouho po vstupu Alibaby na burzu stal podle časopisu Forbes nejbohatším Číňanem s majetkem ve výši 19,5 miliardy dolarů. Podle agentury Bloomberg byl letos v únoru šestým nejbohatším obyvatelem Číny s majetkem 30 miliard dolarů a ve světě mu patřilo 50. místo.

V minulosti vzbudil Ma rozruch svým výrokem, že aby mladý člověk uspěl, musí pracovat 12 hodin denně šest dní v týdnu, který vyvolal v Číně veřejnou debatu o vyváženosti osobního a pracovního života. Na kritické komentáře svého konceptu 996 (práce od devíti ráno do devíti do večera šest dní v týdnu) uvedl, že práce má být zábava a spadá do ní i čas na studium, na přemýšlení a ke sebezdokonalování.

Známý je i svým varováním, že technologický rozvoj by mohl vést k vypuknutí třetí světové války. Historie podle něj ukazuje, že technologické inovace jsou primárním faktorem, který stojí za globálními konflikty. Navzdory svému opakovanému varování před válkou vyjádřil také přesvědčení, že technologie mají potenciál konat dobro.

Ze společnosti Alibaba se Ma stáhl v roce 2019, pak se zaměřil na filantropii a vzdělávání. Podnikatel na konci roku 2020 veřejně kritizoval čínské regulační úřady a posléze téměř zmizel z veřejného života. V následujících letech regulační úřady zasáhly proti odvětvím, v nichž se Ma angažuje, od nemovitostí přes internetové platformy až po vzdělávání. Ma stále vlastní zhruba čtyři procenta Alibaby.

Většinu roku 2022 strávil Ma v Tokiu a o rok později začal jako hostující profesor působit ve výzkumnému institutu Tokyo College, který spadá pod Tokijskou univerzitu. Ma se zde zabývá projekty v oblasti udržitelného zemědělství a produkce potravin a také pořádá semináře o podnikání. Rovněž byl jmenován čestným profesorem na Hongkongské univerzitě.

Ma se rovněž v rámci reorganizace vzdal kontroly nad čínským fintech gigantem Ant Group. Vedení firem Ant Group a Alibaba podnikatel řekl, aby se na jeho případný návrat do Číny nesoustředila. Naznačil, že by se na jejich řízení mohl podílet na dálku.

Čínské úřady v poslední době tvrdí, že jejich regulační zásahy skončily a že hledají možnosti, jak soukromý sektor podpořit. Rozhodnutí Jacka Ma zůstat v zahraničí považují čínští podnikatelé za faktor, který podrývá důvěru. Čínské úřady se však podle zdrojů agentury Bloomberg snažily přesvědčit zakladatele Alibaby, aby se vrátil, a pomohl tak demonstrovat vládní podporu podnikatelské komunitě. Ma se však podle zdrojů rozhodl zůstat v zahraničí.

Po delší době o sobě dal Ma vědět letos v dubnu, když podpořil úsilí o restrukturalizaci Alibaby. Firma loni oznámila rozhodnutí rozdělit se na šest divizí. To je největší změna v její 25leté historii. Od té doby prožila bouřlivé období, dosadila nového generálního ředitele, oznámila a následně zrušila uvedení divizí cloudu a logistiky na burzu a také ztratila pozici v oblasti elektronického obchodování ve prospěch levnější konkurence, jako jsou PDD Holding a Douyin.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika