Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 se vzepřel uzavření formace dvojitého vrcholu, největší růst v letošním roce vrací do hry historická maxima
Začátek září byl na americkém akciovém trhu drsný, index S&P 500 spadl z úrovní poblíž červencového rekordu a začal formovat dvojitý vrchol. Ve druhém zářijovém obchodním týdnu se ale býci postavili na zadní a pěti růstovými seancemi vrátili trh prakticky na úroveň z konce srpna. Za týden index S&P 500 vzrostl o 4,02 %, nejvíce v letošním roce.
S&P 500
Před týdnem pohled na trhy vyzníval krátkodobě poměrně pesimisticky. Index S&P 500 spadl pod pásmo 5 560 až 5 650 a rychle dokonce pod hladinu 5 400. Uplynulý týden začal růstem, ve středu to ale vypadalo na návrat indexu pod 5 400. Impozantní intradenní obrat z více než procentního poklesu do dvouprocentního zisku ovšem vrátil akciový trh na růstovou trajektorii, po které pokračoval až do konce týdne.
Index S&P 500 je zpět v rozpětí 5 560 až 5 650, ve kterém strávil většinu druhé poloviny srpna. Úrovně rezistence jsou na 5 650 a na historickém maximu (5 670). Na opačné straně je silná hladina podpory na 5 400, odkud se trh dvakrát vrátil výše. Další podpora je na 5 370, jejíž proražení by bylo pro akciový trh silně negativním signálem.
VIX
Index volatility za týden klesl o 26,01 % (5,82 bodu) a snížil se v každém pěti obchodních dnů. Krátkodobá nákupní signál pro akcie z 5. září byl potvrzen, zároveň ovšem VIX zůstává ve vzestupném trendu od začátku července. Pro jednoznačnější býčí vyznění by VIX měl klesnout pod 200denní klouzavý průměr.
Závěr
Americký akciový trh vyhlíží snižování sazeb Fedu, které pravděpodobně začne již 18. září. Otázkou je míra uvolnění měnové politiky a následné tempo poklesu sazeb. Nic nového pod sluncem, obchodníci zvažují, jak reagovat na změny v politice Fedu ve vztahu k riziku recese v USA. Příliš horlivé snižování sazeb by trh pravděpodobně opět "vystrašilo", protože by signalizovaly obavy z hospodářského výhledu, býci se ovšem zároveň po několika letech přísnější měnové politiky těší na období zlevňování peněz, které by mohlo mimo jiné také uvolnit část z několika bilionů dolarů zaparkovaných ve fondech peněžního trhu.
Středeční rozhodnutí FOMC, nová prognóza a hlavně tisková konference Jeromea Powella tak budou pro trh nejspíše hlavním faktorem, který rozhodne o tom, zda index S&P 500 posune historické maximum (nestihnou-li to býci do úterý), nebo se vrátí na trhy prodejní tlak, historicky typický pro poslední týdny před americkými prezidentskými volbami.