Co musíte ráno vědět (20. září)

Jak dopadlo čtvrteční obchodování s akciemi v Evropě a na druhé straně oceánu, jak na měnověpolitickém jednání rozhodla Bank of England a v čem je mimo jiné "jedničkou" Nike? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy Dow a S&P 500 ve čtvrtek vystoupily na rekord, dařilo se technologiím
Dva ze tří hlavních akciových indexů ve Spojených státech ve čtvrtek uzavřely na rekordu. Akcie těží hlavně z euforie po středečním výrazném snížení základní úrokové sazby Fedu. Index Dow vykázal nárůst o 1,26 % na rekordních 42 025,19 bodu, širší S&P 500 přidal 1,70 % na rekordních 5 713,64 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 2,51 % na 18,013,98 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,42 % na 16,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi tři bazické body na 3,719 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně zpevnily, index pařížské burzy vyskočil o více než 2 %
Evropské akciové indexy ve čtvrtek stouply, podporou jim bylo hlavně středeční rozhodnutí americké centrální banky snížit úrokové sazby. Index frankfurtské burzy DAX se poprvé dostal nad 19 000 bodů. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 1,38 % na 521,67 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,91 % na 8 328,72 bodu, německý DAX si připsal 1,55 % na 19 002,38 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 2,29 % na 7 615,41 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek přerušila třídenní řadu poklesů, vzrostla o více než procento
Pražská burza po třech ztrátových seancích ve čtvrtek vzrostla, index PX přidal 1,03 % na 1 584,01 bodu. Pomohly mu hlavně akcie Erste Group Bank, energetické společnosti ČEZ nebo Komerční banky. Ztrátu zaznamenal pouze slovenský výrobce kovových součástek Gevorkyan.
4. Očekávané události
V noci na pátek Japonsko zveřejní inflační data a čínská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne bude patřit německé výrobní inflaci a britským maloobchodním tržbám a odpoledne ještě Evropská komise zveřejní index spotřebitelské důvěry za eurozónu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Britská centrální banka na zářijovém jednání ponechala základní sazbu na pěti procentech
Britská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na pěti procentech. Její guvernér Andrew Bailey nicméně signalizoval, že Bank of England bude v příštích měsících pokračovat ve snižování sazeb, které zahájila začátkem srpna.
6. Alibaba spustila více než 100 nových modelů umělé inteligence s otevřeným zdrojovým kódem
Čínský internetový prodejce Alibaba ve čtvrtek zveřejnil více než 100 modelů umělé inteligence s otevřeným zdrojovým kódem a rozšířil možnosti vlastní technologie. Společnost se sídlem v Chang-čou usiluje o posílení konkurenceschopnosti vůči domácím rivalům, jako jsou Baidu a Huawei, a také americkým gigantům, jako jsou Microsoft a OpenAI.
7. Audi hledá kupce pro nepotřebný bruselský závod, ve hře jsou Číňané
Německá prémiová automobilka Audi ze skupiny Volkswagen se snaží najít kupce pro svůj závod v Bruselu. Zřídila pro tento účel speciální pracovní skupinu. Pokud nikoho nenajde, hrozí, že továrna bude muset skončit, uvedla agentura DPA. Podle informovaného zdroje belgického listu De Tijd má o převzetí továrny zájem čínská automobilka Nio.
8. Německé mediální impérium Axel Springer se rozdělí na dvě části
Německé mediální impérium Axel Springer se rozdělí na dvě části. Dohodli se na tom generální ředitel Mathias Döpfner a soukromá investiční společnost KKR. Döpfner a rodina Springerových podle dohody získají kontrolu nad zpravodajskými tituly, zatímco KKR spolu s kanadským penzijním fondem CPP Investments budou vlastnit část zaměřenou na inzerci, uvedl německý podnik v dnešní tiskové zprávě.
9. Británie vyhrála spor s EU, nemusí od britských firem vymáhat miliony eur
Britské firmy jako Londýnská burza cenných papírů, televize ITV a další nadnárodní společností neměly žádné nespravedlivé výhody z daňových úlev. Britská vláda od nich proto nemusí žádat zpět vrácení milionů eur. Ve čtvrtek o tom rozhodl unijní soud, který se tak postavil na stranu Británie a zrušil požadavek Evropské komise. Soudní dvůr EU o tom ve čtvrtek informoval na svém webu.
10. Korejská vláda podle prezidenta zajistí, aby se dospělo ke smlouvě o Dukovanech
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol při čtvrtečním jednání v Praze ujistil českého prezidenta Petra Pavla, že se korejská vláda postará o to, aby proces vedoucí k podpisu smlouvy se společností KHNP o stavbě jaderných bloků v Dukovanech byl hladký. Řekl to na tiskové konferenci po jednání.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Just pollute it
Nike je největším producentem emisí oxidu uhličitého v oblasti módy na světě. Těsně za ním je mateřská společnost Zary. Obě firmy vyprodukují ročně zhruba 18 milionů tun oxidu uhličitého.