Americké akcie: S&P 500 na novém maximu, stále mladý býk a možné tržní hvězdy pro čtvrtý kvartál

Americký akciový index S&P 500 je na novém rekordním maximu. Ve středu 9. října stoupl intradenně na 5 796,80 bodu a uzavřel na 5 792,04 bodu. Býčí trend trvá dva roky, z historického hlediska je tak stále mladý. Do konce roku může na trh působit řada faktorů (výsledková sezóna, nejistota ohledně měnové politiky a kondice ekonomiky, nejistota spojená s volbami, geopolitika a tak dále), investoři ale mohou zkusit sáhnout po titulech, které závěry kalendářních let nadprůměrně "umí".
Index S&P 500 ve středu 9. října zapsal do burzovního almanachu již 44. zavírací historické maximum v letošním roce. Zápis ze zářijového zasedání FOMC ukázal, že byla poměrně široká shoda na snížení základní sazby o 50 bazických bodů. Říjen je pro americké akcie historicky poměrně příznivý měsíc, v letech prezidentských voleb je ale jeho vývoj v tomto měsíci o poznání nervóznější. Do voleb zbývá necelý měsíc, investoři by tak měli počítat s tím, že volatilita může narůst prakticky ze dne na den.
Obraz americké ekonomiky, která trhy letos opakovaně zneklidňovala, se ale v posledních týdnech opět projasnil. Potvrdit, či vyvrátit to může začínající výsledková sezóna za třetí kvartál. Akciový trh do ní každopádně vstupuje na rekordu. A z technického hlediska je na tom stále dobře - teprve se blíží hladině překoupenosti (RSI je stále pod 70 body) a před vzestupem na nový rekord dokázal zkonsolidovat nad hladinou, která byla v nedávné minulosti úrovní rezistence.
Býčí trend na americkém akciovém trhu pokračuje. Definice býčích a medvědích trendů jsou trochu ošidná záležitost, pokud nicméně budeme za start nového růstového trendu považovat moment, kdy trh dosedne na kurzové dno a začne růst, uzavře index S&P 500 tento týden druhý rok současného býčího trhu definovaného jako období, během kterého kurz neklesne z maxima o 20 % a více.
Tabulka sice není zaktualizovaná o rekord z 9. října, nicméně zhodnocení indexu ode dna v říjnu 2022 je i tak zhruba 61,5 %. Na závěrech z tabulky vyvozovaných se tak prakticky nic nemění - za dva roky index S&P 500 vzrostl o 61 %, zatímco průměrný býčí trend trvá asi pět a půl roku a posune trh o 181 % výše. A k tomu přidejme takovou hezkou spekulaci: Kdyby měl býčí trh vydržet průměrně dlouho a být průměrně silný, za zhruba tři roky by index S&P 500 mohl atakovat úroveň 10 000 bodů. Je ale potřeba zdůraznit, že na statistiku je uvedený vzorek příliš úzký a že zatím žádný býčí trh nebyl přesně průměrně dlouhý ani silný.
Rizik je na trzích, že se těžko počítají a třídí. Nejhorší jsou ta úplně neznámá a nepředvídatelná, s nimiž se v rámci akciové složky portfolia pracuje opravdu těžko. Americký akciový trh nicméně s říjnem vstoupil do historicky nejpříznivějšího tříměsíčního období v celém roce (medián +7,17 %). A pokud hledáte inspiraci na konkrétní tituly, jež mají od října do prosince šanci v rámci portfolia vyloženě zazářit, nabízí se možnost zalovit mezi nejvýkonnějšími akciemi čtvrtých kvartálů za posledních deset let, které mají navíc dividendový výnos nad úrovní výnosu celého indexu S&P 500. Nejlepší desítka je nabitá finančními tituly, jež tradičně otevírají výsledkovou sezónu. Zdůrazňuji, že podobné seznamy jsou vždy pouhou inspirací pro další analýzu, nikoli výzvou k (bezhlavé) investici.
Zdroj: Bespoke Investment Group, Carson Group