Čas nadevše aneb 30 let amerického akciového trhu v jedné grafice

Dlouhodobý horizont je na trzích takřka zárukou úspěchu. Investoři to slýchají opakovaně, čas je ale tak zásadní veličina, že není od věci si to jednou za čas (čeština je nádherná, viďte) připomenout.
Následující grafika ukazuje, jakého průměrného ročního zhodnocení americké akcie dosahují od roku 1993 v jednotlivých časových horizontech. Zjednodušeně řečeno přitom říká, že kdo byl v uplynulých třech dekádách na trhu bez přestávky déle než deset let, neprodělal, respektive že čím déle na trhu investor byl, tím větší byla šance, že se jeho portfolio zhodnocovalo ročně v průměru vyšším jednociferným až nízkým dvouciferným procentuálním tempem. V nadpoloviční většině případů dokonce investoři v minusu nebyli kumulovaně na konci žádného kalendářního roku.
"Krátkodobé tržní sázky nejsou investice, ale spekulace. Investování by vždy mělo být dlouhodobé. Nehledě na to, že od roku 1993 došlo na několik recesí, dva hluboké tržní krachy, dva další medvědí trhy a deset dvouciferných korekcí, americké akcie posilují v průměru ročním tempem asi 10 %," říká Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management.
"Samozřejmě to nic neříká o tom, co se na trzích bude v jednotlivých letech dít v příštích třech desetiletích, ukazuje to ale silnou historickou zkušenost, že čím delší horizont investor má, tím větší je pravděpodobnost solidního kladného zhodnocení. A to očekávám i do budoucna," dodává Ben Carlson.
Zdroj: A Wealth of Common Sense