Předvolební rétorika stranou: Jak zištný bude vztah Donalda Trumpa k americkému akciovému trhu?

Prezidentem Spojených států se po čtyřleté pauze opět stane Donald Trump a americký akciový trh tuto politickou novinku v polovině minulého týdne přijal s nadšením. Totéž lze říci o trhu s kryptoměnami, opatrní jsou naopak investoři do amerických vládních dluhopisů. Prvotní reakci trhu lze přičíst konci předvolební nejistoty a jasnému výsledku voleb, silná akciová rally ale může působit lehce neintuitivně na ty, kteří vnímají Trumpem slibovaná ekonomická opatření za minimálně rozporuplná, pokud jde o jejich dlouhodobější dopad na hospodářství a finanční výsledky amerických firem.
Správně označit důvody jakéhokoli tržního vývoje určitě není snadné a je otázka, zda je to vůbec možné. To předesílám. Zaujal mě ale komentář Joea Weisenthala z Bloombergu, který se zamyslel nad tím, že by vývoj na trzích po oznámení výsledků prezidentských voleb v Americe mohl odrážet spekulaci části investorů, že Trump nakonec nenaplní některé své předvolební politické a ekonomické plány. Konkrétně by mohl zařadit zpátečku v případě těch, na které by akciový trh mohl reagovat podrážděně a nervózně.
"Který prezident by se chtěl zařadit k té menšině těch, během jejichž administrativ akciový trh klesl, že? Na burze jsou investoři proto, že věří v růst zisků firem. A pro spoustu Američanů, včetně řady těch nejbohatších, jsou akcie amerických společností základem jejich bohatství, jejich penzijních plánů, financování vzdělání dětí a tak dále. Když ceny akcií rostou, zlepšuje se zpravidla také nálada ve společnosti. A to vládu v čele s prezidentem zkrátka nemůže nezajímat," výrazně zkracuji část Weisenthalovy úvahy.
Silný a dlouhodobě rostoucí akciový trh je tedy pro Spojené státy hodně důležitý. A zvoleného prezidenta by mohl tento faktor nakonec přimět některá chystaná opatření nezavádět, případně je zavádět v umírněnější podobě. Nižší daně a menší regulace v některých odvětvích jsou určitě něco, co akciový trh vítá a dobře tomu rozumí. "Být jedničkou v technologiích a vrátit výrobu do USA, to už jsou trochu složitěji a dráže naplnitelné vize. Hlavní je, že něco takového bude stát spoustu peněz (investic, pobídek a podobně), ovšem nikde není psáno, že tyto peníze opravdu pomohou k dosažení kýženého cíle. Ten je navíc vzdálen mnoho let. Připomeňme si, že třeba Čína dosáhla obrovských technologických pokroků, ale její akciový trh (z různých důvodů, ale to na věci nic nemění) již řadu let investory spíše zklamává. Jestli to nesouvisí i s tím, že akcie nejsou pro průměrného Číňana ani vzdáleně tak podstatné jako pro běžného Američana," opět jen lehce parafrázuji komentátora Bloombergu.
V USA je akciový trh velice živý a rychlý. Jakákoli nežádoucí politická opatření mohou být i proto do značné míry potlačena dříve, než vůbec oficiálně spatří světlo světa. Legislativní procesy jsou složité a poměrně běžně dochází k únikům informací (někdy třeba i řízeně). Tyto informace pak trh velice rychle vyhodnotí a promítne do cen, což může být pro politiky důležitý vzkaz: Tohle se nám líbí, super! Ale také klidně: Kdepak, tudy cesta nevede, s takovou vás příště lidé nezvolí, protože jim zlevní akcie, a tedy klesne hodnota majetku!
Opakuji, je to jen úvaha a vlastně spekulace sama o sobě. Americký akciový trh má tendenci dlouhodobě růst, a to bez ohledu na to, jaká zrovna strana a jak složená administrativa je v USA u kormidla. V horizontu dvaceti let se zatím vždy (nominálně) vyplatilo držet americké akcie prezentované hlavním indexem. A investoři, kteří nakupují akcie pravidelně a na desítky let (já sám jsem nepřišel na nic lepšího, pokud jde o poměr ceny a klidu, s jakým investuji; čistě matematicky není průměrování nákupní ceny na dlouhodobě rostoucím trhu samozřejmě nejvýhodnější strategií), v pohodě "zvládli" i těch několik ztrátových prezidentských období.
Není ale od věci si představit různé scénáře vývoje politického a ekonomického prostředí a jejich dopady v horizontu delším než několik měsíců nebo kvartálů. Většina jich "nevychází" tak jasně a příjemně, jak na nás svítí displeje investičních platforem v posledních dnech.