Propady trhu neškodí. Jak na nich dlouhodobí investoři mohou vydělat?

Kdyby si investoři měli vybrat mezi stabilním růstem akciového trhu tempem blízkým dlouhodobému průměru a jeho výraznými poklesy následovanými prudkými růsty, sáhli by (logicky) po první možnosti. Ne vždy je ale výsledek tak jednoznačný, aby neměli alespoň zauvažovat o té druhé.
Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management dává na stůl dva hypotetické scénáře vývoje akciového trhu. V obou je investiční horizont deset let a investor na trh každý rok posílá deset tisíc dolarů. V prvním scénáři akcie rostou stabilně ročním tempem 9,1 %. V druhém nejdříve v prvních pěti letech trh každý rok spadne o 15 %, avšak ve zbylých pěti letech každý rok posílí o 40 %.
V obou případech na trh investor celkem pošle 100 tisíc dolarů, v obou případech je průměrné roční zhodnocení 9,1 %. Výsledné částky se však zásadně liší. Zatímco při stabilním růstu trhu drží investor po deseti letech aktiva v hodnotě zhruba 166,5 tisíce dolarů, ve scénáři prudkých poklesů vystřídaných prudkými růsty činí výsledná hodnota investic bezmála 323 tisíc dolarů.
"Jak je to možné? Při volatilním scénáři investor zpočátku akcie kupuje za nižší cenu, tedy jich při stejné investici kupuje více, a následně v druhé polovině investičního horizontu své nákupy ve slevě naplno zhodnocuje díky efektu složeného úročení," vysvětluje Carlson. "Samozřejmě jde jen o hypotetický scénář, ale dobře ilustruje, že dlouhodobí investoři se poklesů cen na trzích nemusejí bát."
Zdroj: A Wealth of Common Sense