Trumpovský paradox: Drastická cla mohou nakopnout čínské akcie a Spojeným státům pěkně zavařit

Vedle Kamaly Harrisové jsou za poraženého amerických prezidentských voleb považovány s vyhlídkami na nová americká cla i čínské firmy, respektive čínský akciový trh. Někteří ekonomové a analytici ale upozorňují, že potenciální nové kolo americko-čínského obchodního konfliktu může naopak být pro čínské akcie růstovým impulzem, a to za předpokladu, že čínská centrální banka v reakci na (očekávanou) Trumpovu obchodní politiku razantně posílí opatření na podporu domácí ekonomiky s cílem zajistit zboží z čínských továren odbyt na místním trhu.
Pokud by Spojené státy na čínské zboží uplatňovaly 60% clo, o kterém Trump hovoří, mohla by se roční hodnota čínského vývozu podle odhadů propadnout o 200 miliard dolarů. "Lze proto očekávat, že čínská centrální banka by na kroky Washingtonu v oblasti cel zareagovala posílením ekonomických stimulů," uvádí ekonomka z Economist Intelligence Unit Jüe Su. "Zboží, které čínské továrny vyrábějí, by muselo hledat odbyt jinde. A vzhledem k tomu, že na poptávku mimo Čínu nemá Peking přímý vliv, stimulace poptávky domácích spotřebitelů se jeví jako logický krok."
Čína je navíc v současnosti v o něco komfortnější situaci, vezmeme-li v potaz, že zatímco v roce 2017 do Spojených států proudilo asi 18 % veškerého jejího vývozu, nyní je to již méně než 15 %. "Čína si uvědomuje problematičnost vztahů s USA i s Evropskou unií, a proto se s vývozem více orientuje na jiné země," připomíná ekonom Lynn Song z ING.
Expert na problematiku mezinárodních vztahů Čao Ming-chao z šanghajské Fudan University zdůrazňuje, že Čína již nyní má představu o tom, co od Donalda Trumpa očekávat. Proto podle něj pro Peking případné kroky staronového šéfa Bílého domu nebudou takovým šokem jako ty z jeho prvního funkčního období.
"Lze očekávat, že Čína bude se Spojenými státy intenzivně jednat, a pokud rozhovory nebudou přínosné, může Peking vytáhnout trumf v podobě své pozice v dodávkách některých klíčových surovin. Spojené státy tak mohou rozpoutat obchodní konflikt, který v důsledku nejtvrději dopadne právě na ně," upozorňuje Čao Ming-chao.
Postoj západních analytiků vůči čínským akciím je převážně negativní. Země stále bojuje s realitní krizí a nově ve vzduchu visí i hrozba problémů výrobců zaměřených na export. Nakonec se ale může z Trumpovy politiky paradoxně stát stimul pro ekonomiku země a s tím i pro čínský akciový trh.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, ING, CNBC