Trefí se někdo? Tohle čekají stratégové z Wall Street v roce 2025 od amerických akcií

Americký akciový index S&P 500 pokračuje v býčím trendu. Od svého dna z 12. října 2022 vzrostl již o 70 % a má rázně nakročeno k druhému kalendářnímu roku v řadě se ziskem přes 20 %. Stratégové z Wall Street přitom ve výhledu na rok 2025 čekají další růst.
Podle stratégů má index S&P 500 v roce 2025 vzrůst o dalších zhruba 10 %, tedy přibližně historicky průměrným tempem. Cílové hodnoty indexu podle zatím zveřejněných výhledů jsou od 6 400 do 7 007 bodů (jak hravé).
Výhledy na následujících dvanáct měsíců nelze přeceňovat. I z těch současných je řada již revizí původních, další budou upravovány v průběhu příštího roku, a historicky je navíc běžné, že se reálný vývoj nakonec někdy až extrémně odchýlí od předpovědí z konce předchozího roku.
Jedna věc jsou přesné odhadované úrovně indexu S&P 500, druhá pak argumenty, jež autoři těchto predikcí používají pro zdůvodnění svých výhledů. A zatímco trefení přesné úrovně indexu je otázka náhody, uváděné argumenty je možné brát minimálně jako zajímavou inspiraci. Ilustrují totiž, jak Wall Street uvažuje a co bere v potaz. Aktuálně jsou výhledy plné následujících faktorů:
- Vysoká míra politické nejistoty: Zvolený americký prezident Donald Trump navrhuje změny v obchodní politice a regulaci podnikání (nové tarify, přísnější pravidla imigrace, nižší zdanění firem). Opatření mají potenciál zvyšovat inflaci. Stratégové kvůli velké míře nejistoty pracují zpravidla s několika scénáři.
- Omezený potenciál poklesu: Je cítit, že Wall Street doufá, že Trump nenaplní všechny své sliby.
- Pokračující expanze ekonomiky: Růst má být pomalejší kvůli ochlazování pracovního trhu. Pomohlo by, kdyby Fed byl méně jestřábí, než se čeká.
- Růst ziskových marží: Firmy mohou těžit z efektivnějšího provozu (strategické propouštění, změny v pravidlech práce z domova, technologické inovace). I mírný růst tržeb může díky provozní páce znamenat výrazné zlepšení marží.
- Růst zisků: Zlepšování ziskovosti by měly táhnout i další firmy, nejen ty největší ze skupiny takzvané úžasné sedmičky.
- Valuace: Ocenění trhu je historicky silně nadprůměrné, to ale v ročním výhledu nemusí znamenat automaticky pokles cen akcií. Pokračování býčího trendu nicméně bude vyžadovat zlepšování firemních fundamentů, protože na zvyšování valuací již prakticky není prostor.
A teď již výběr samotných výhledů na rok 2025 pro index S&P 500. V závorce je vždy cílová hodnota a odhadovaný zisk na akcii v rámci indexu za celý rok.
- UBS (6 400 bodů, 257 USD): První pololetí bude slabší kvůli zpomalení růstu ekonomiky, ve druhém pololetí přijde zlepšení.
- Morgan Stanley (6 500 bodů, 271 USD): Nejistota spojená s politikou je velká. I proto v medvědím scénáři banka vyhlíží pouze 4 600 bodů indexu S&P 500, v tom nejvíce býčím naopak 7 400.
- Goldman Sachs (6 500 bodů, 268 USD): Investiční banka čeká zlepšování marží v dalších dvou letech.
- JPMorgan (6 500 bodů, 270 USD): Akciovému trhu bude pomáhat kombinace faktorů (rozvoj AI, volnější měnová politika, dobrá kondice amerických domácností, potenciálně nižší ceny energií). Ty převáží nad geopolitickými nejistotami.
- CFRA (6 585 bodů): HDP USA vzroste o 2,4 % a provozní zisk v rámci indexu S&P 500 o 13 %.
- RBC (6 600 bodů, 271 USD): Solidní růst ekonomiky i zisků firem v kombinaci s příznivými dopady některých opatření nové americké administrativy a centrální banky budou podporovat akciový trh.
- Barclays (6 600 bodů, 271 USD): Makroekonomická pozitiva převáží nad negativy.
- Bank of America (6 666 bodů, 275 USD): Republikánská převaha v Kongresu, nižší sazby, vyšší zisky, návrat výroby do USA, vyšší produktivita nebo investice velkých technologických firem do různých oblastí. To a mnoho dalšího má podporovat růst v USA.
- BMO (6 700 bodů, 275 USD): Po dvou vysoce nadprůměrných letech růst cen akcií zpomalí a bude rozložen napříč sektory, velikostmi firem i přístupy (hodnota vs. růst a podobně).
- HSBC (6 700 bodů): Růst bude vycházet z expanze zisků firem (čekáme +9 %), valuace jsou již napjaté.
- Deutsche Bank (7 000 bodů, 282 USD): Růst budou podporovat mimo jiné vyšší kapitálové investice, aktivita na trhu fúzí a akvizic nebo růst úvěrů.
- Yardeni Research (7 000 bodů, 290 USD): Po prezidentských volbách zavládl spontánní optimismus, investoři zavětřili příležitost.
- Capital Economics (7 000 bodů): Ani některé negativní důsledky Trumpovy politiky nevykolejí americkou ekonomiku z její růstové trajektorie. Akciový trh se nadále poveze na vlně optimismu spojeného s umělou inteligencí.
- Wells Fargo (7 007 bodů, 274 USD): Trumpova administrativa bude vytvářet prostředí, které bude přát akciovému trhu. Fed navíc bude pokračovat v mírném uvolňování měnové politiky.
Zdroj: TKer