Co musíte ráno vědět (13. ledna)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, nakolik jim v tom (ne)pomohla silná tvorba pracovních míst v USA a jaký růst si plánuje společnost OpenAI? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie v pátek i za celý týden oslabily, silná data z trhu práce posílila vyhlídky na mírnější pokles sazeb Fedu
Americké akciové indexy za sebou mají ztrátový pátek i celý týden. Investoři v závěru týdne věnovali pozornost zprávě o situaci na trhu práce ve Spojených státech, která posílila očekávání, že Fed letos výrazně zpomalí uvolňování měnové politiky. Index Dow se snížil o 1,63 % na 41 938,45 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,54 % na 5 827,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,63 % na 19 161,63 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 8,14 % na 19,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o osm a půl bazického bodu na 4,765 %. Za týden index Dow klesl o 1,86 %, S&P 500 se snížil o 1,94 % a Nasdaq Composite přišel o 2,34 %.
2. Evropské akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu ale hlavní indexy skončily v plusu
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v červených číslech. Nedařilo se titulům ze síťového odvětví a sektoru potravin a nápojů. V plusu jako jediné uzavřelo automobilové odvětví. Investoři věnovali pozornost datům z amerického trhu práce, která potvrdila očekávání, že americká centrální banka by letos měla výrazně zpomalit uvolňování měnové politiky. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,84 % na 511,50 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,86 % na 8 248,49 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,50 % na 20 214,79 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,79 % a skončil na 7 431,04 bodu. Za týden STOXX Europe 600 přidal 0,65 %, FTSE 100 zpevnil o 0,30 %, DAX se zvýšil o 1,55 % a CAC 40 si připsal 2,04 %.
3. Pražská burza v pátek zpevnila, index PX po 17 letech uzavřel nad 1 800 body
Pražská burza v pátek udržela pozitivní trend, index PX vzrostl o 0,18 % na 1 802,14 bodu. V kladném teritoriu burzu udržely především akcie Erste, jejichž cena se vyhoupla nad 1 500 korun. Dále ke kladnému pátečnímu výsledku přispěly akcie Monety Money Bank, naopak cenné papíry ČEZ mírně oslabily. Index PX nad 1 800 body uzavřel poprvé od 2. ledna 2008, za týden celkově přidal 1,3 %.
4. Očekávané události
Ekonomický kalendář týdne otevřou čínská obchodní bilance a statistika úvěrů, běžný účet Německa nebo inflace v Rusku. Živo bude v Česku, kde budou oznámeny míra spotřebitelské inflace, maloobchodní tržby a běžný účet. Z USA dorazí index trendů na pracovním trhu a informace o bilanci rozpočtu za prosinec. V 10 hodin se můžete těšit na živě vysílaný expertní tržní výhled v podání analytika Petra Lajska z Purple Trading. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Americká ekonomika v prosinci vytvořila nečekaně hodně pracovních míst
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v prosinci klesla o desetinu procentního bodu na 4,1 %, čekala se její stagnace. Překvapením je údaj o tvorbě pracovních míst. Těch v posledním měsíci minulého roku mimo zemědělství vzniklo 256 tisíc. Ekonomové vyhlíželi přírůstek jen asi 160 tisíc míst po vzniku zhruba 212 tisíc pozic v listopadu (revidováno z 227 tisíc). Údaje v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Příznivé údaje z trhu práce za prosinec podle ekonomů potvrzují očekávání, že americká centrální banka letos výrazně zmírní tempo snižování úrokových sazeb.
6. Apple ztrácí podíl na trhu v Číně, klesají dodávky iPhonů
Společnost Apple čelí poklesu svého tržního podílu v Číně, a to především kvůli snižujícím se dodávkám iPhonů. Analytik z TF Securities Ming-Chi Kuo uvedl, že dodávky iPhonů by v první polovině roku 2025 mohly meziročně klesnout až o 6 %, a to navzdory očekávanému uvedení modelu iPhone SE 4. V prosinci 2024 sice celkový počet dodávek smartphonů v Číně zůstal stabilní, ale dodávky iPhonů se podle Kuova odhadu propadly o 10-12 %.
7. Smíšené zprávy z Evropy: Airbus v roce 2024 zákazníkům dodal 766 letadel, Mercedesu klesly prodeje
Evropský výrobce letecké techniky Airbus loni doručil 86 zákazníkům po celém světě 766 komerčních letadel, nejvíce za šest let a jen o čtyři méně, než byl plán. Společnost získala 878 nových objednávek, a navýšila tak celkový počet nevyřízených zakázek na konci roku na 8 658 letadel. Finanční výsledky za rok 2024 firma zveřejní 20. února. Naproti tomu německý výrobce luxusních vozů Mercedes-Benz prodal v roce 2024 celkem 1,983 milionu vozů (-3 % meziročně). Nejvíce se na poklesu podílely trhy v Číně (-7 %) a Evropě (-3 %). Prodeje elektrických vozů klesly o 23 % na 185 100 kusů, což zvyšuje tlak na splnění přísnějších emisních limitů EU.
8. Tesla svolává 239 000 vozů v USA kvůli závadám na zadní kameře
Společnost Tesla svolává 239 000 svých vozů ve Spojených státech z důvodu možných poruch zadní kamery, které mohou ovlivnit bezpečnost provozu. Tesla loni celkem v USA svolala k opravám přes pět milionů aut v rámci šestnácti různých akcí, vyplývá z dat National Highway Traffic Safety Administration. Automobilka zároveň v Číně představila novou verzi vozu Model Y zahrnující úpravy exteriéru a některé vylepšené funkce.
9. Loni vnímalo svoji finanční situaci jako lepší více Čechů než o rok dříve
Finanční situace českých domácností se již třetím rokem zlepšuje. Jak vyplynulo z prosincového průzkumu Provident Financial, 32 % Čechů hodnotí uplynulý rok jako finančně úspěšný, což je o 7 procentních bodů více než v roce 2022. Pouze pětina si musela "utahovat opasky", o rok dříve takových byla celá čtvrtina. Méně lidí se omezuje v běžných výdajích a výdajích na zábavu, sport a dovolenou. Stejnou nebo lepší finanční situaci v letošním roce očekává 50 % dotázaných, což je o 10 procentních bodů více než v loňském roce. Výdaje za energie a letní dovolenou včetně aktivit dětí ubraly z rodinných rozpočtů českých domácností nejvíce peněz. A v Česku také loni vznikalo nejvíce firem za šest let.
10. Čínská centrální banka pozastavuje nákupy vládních dluhopisů, podle analytiků může jít o snahu podpořit jüan
Čínská centrální banka (PBOC) v pátek oznámila pozastavení nákupů státních dluhopisů. Zdůvodnila to nedostatkem nabídky na trhu. Její krok vyvolal nárůst výnosů dluhopisů a spekulace o tom, že cílem je podpora oslabující čínské měny. Podle analytiků může jít o snahu zmírnit negativní očekávání investorů ohledně hospodářského růstu Číny, která ovlivňují důvěru v jüan i celkovou ekonomickou stabilitu.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Smělé plány OpenAI
Společnost OpenAI, která stojí za ChatGPT, stále "pálí peníze". Za rok 2024 ve svých výhledech očekávala příjmy 3,7 miliardy dolarů, její čistá ztráta by ale měla dosáhnout zhruba 5 miliard dolarů. Prodělává prý i prémiová služba ChatGPT Pro. Firma a její investoři musejí doufat, že se situace zlepší. Do roku 2029 společnost vyhlíží vzestup svých příjmů ke 100 miliardám dolarů za rok, což je úroveň, které dosahují pouze velké a zavedené firmy.
Aktuality
