Co musíte ráno vědět (22. ledna)

Jak si v úterý vedly akcie na burzách v Evropě a za oceánem, co všechno zaznělo na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu a jak si umělá inteligence stojí v Česku? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý zpevnily. Investoři oceňují, že Trump zatím cla nechává bez povšimnutí
Úterní obchodní seance na Wall Street skončila v zelených číslech. Náladu na trhu podporuje fakt, že nový americký prezident Donald Trump v úvodu svého působení v Bílém domě nepřistoupil k zavedení cel, kterými hrozil před volbami. Index Dow přidal 1,24 % na 44 025,81 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,88 % na 6 049,24 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,64 % a uzavřel na 19 756,78 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,74 % na 15,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o téměř čtyři bazické body na 4,574 %.
2. Evropské akcie v úterý zpevnily, zisky hlavních indexů se vešly do půl procenta
Západoevropské akciové indexy v úterý uzavřely v zelených číslech. Donald Trump po nástupu do prezidentského úřadu začal podepisovat první dekrety, zatím ale nedošlo na globální témata typu cel. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,40 % na 525,98 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,33 % na 8 548,29 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,25 % na 21 042 bodech a francouzský CAC 40 si připsal 0,48 % a skončil na 7 770,95 bodu.
3. Pražská burza v úterý pokračovala v růstu
Pražská burza v úterý pokračovala v růstu, i když jen mírném, a opět vylepšila své mnohaleté maximum. Index PX přidal 0,08 % na 1 860,92 bodu. Burzu podpořily akcie zbrojovky Colt CZ Group, pojišťovny VIG a Komerční banky, zatímco cenné papíry Erste Group Bank, ČEZ nebo Monety Money Bank si vybíraly oddechový čas.
4. Očekávané události
Středa na data bohatá nebude, ze zajímavějších údajů jen odpoledne vyjde kanadský index cen průmyslových výrobců. Německá centrální banka ještě v poledne zveřejní svou pravidelnou měsíční zprávu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Trump první den v práci: Cla zatím nepodepsal, hrozby ale zůstávají na stole
Donald Trump měl první den v práci napilno. Množství dekretů, které právě jmenovaný americký prezident stačil podepsat a vydat, bylo skutečně impozantní. Z pohledu trhů v nich však chyběly ty nejdůležitější, a sice normy, jež by zvyšovaly celní sazby uvalené Spojenými státy na dovozy z jiných zemí.
6. Von der Leyenová v Davosu varovala před "globálním závodem ke dnu"
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu zdůraznila riziko eskalace ekonomických nástrojů, jako jsou sankce, vývozní omezení a cla, v rámci globální geostrategické soutěže. Zároveň apelovala na spolupráci při modernizaci pravidel globálního obchodu.
7. Čínský vicepremiér v Davosu: Obchodní válka nemá vítěze
Čínský vicepremiér Ting Süe-siang varoval, že obchodní válka nepřináší vítěze a protekcionismus nikam nevede. Mezitím Donald Trump naznačil, že cla by mohla být nástrojem k nátlaku na Čínu, aby přiměla společnost ByteDance prodat TikTok, jehož budoucnost v USA je nejistá.
8. Šéf Binance: Bitcoin v roce 2025 bude posouvat své cenové maximum
Generální ředitel Binance Richard Teng očekává, že pod novou administrativou Donalda Trumpa přinese rok 2025 jasnější regulaci ve Spojených státech, což podpoří růst kryptoměnového trhu. Podle něj by mohl kryptoprůmysl letos dosáhnout nového historického maxima, přičemž investoři nadále věří v příznivé podmínky pro celý sektor.
9. Prodej iPhonů v Číně klesá, Huawei se vrací na vrchol
Prodej telefonů iPhone amerického technologického giganta Apple na čínském trhu v čtvrtém čtvrtletí loňského roku klesl o 18 %, a celkově se tak společnost zařadila na třetí místo za Huawei a Xiaomi. Vyplývá to ze zprávy analytické společnosti Counterpoint Research. Ve stejném období roku 2023 byl přitom Apple lídrem trhu.
10. Nagel (ECB): Inflace v eurozóně by se v polovině roku měla přiblížit k 2% cíli
Inflace v eurozóně by se v polovině letošního roku měla přiblížit k 2% cíli Evropské centrální banky (ECB). Na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu to v úterý prohlásil člen rady guvernérů ECB Joachim Nagel. To by podle něj mělo umožnit nastavit úrokové sazby v eurozóně tak, aby již měnová politika nezatěžovala ekonomiku.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
ČSÚ: Nástroje AI využívá v EU i v Česku 41 % velkých podniků
Stále více firem v Česku využívá moderní digitální technologie, ve většině ukazatelů jsme však pod průměrem Evropské unie. Podniky začínají pronikat na internetová tržiště a roste i využití umělé inteligence (AI).
Využívání strojů, programů a systémů umělé inteligence podniky s více než 10 zaměstnanci v Česku vzrostlo v roce 2024 oproti roku 2023 z 6 % na 11 %. Přesto se s touto hodnotou nacházíme pod průměrem EU27, který za rok 2024 činil 13 %. Umělou inteligenci ze zemí EU využívaly nejčastěji podniky v Dánsku (28 %), dále čtvrtina podniků v Belgii a ve Švédsku. Naopak nejméně podniků využívajících umělou inteligenci bylo v Rumunsku (3 %).
Aktuality
