Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na burzách v Evropě a za oceánem, v jakém stavu je americký akciový trh podle šéfa JPMorgan Chase Jamieho Dimona a čeho by se od Trumpa také mohla dočkat Evropa? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu skončily v plusu, růst táhl technologický sektor
Obchodování na amerických akciových trzích v polovině týdne skončilo v plusu, dařilo se zejména velkým technologickým titulům. Investoři nadále věří v prorůstová opatření nového amerického prezidenta a oceňují, že Donald Trump zatím nechává stranou téma cel. Index Dow přidal 0,30 % na 44 156,73 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,61 % na 6 086,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 1,28 % na 20 009,34 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,27 % na 15,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 4,613 %. Index S&P 500 během dne posunul svůj absolutní rekord na 6 100,81 bodu.
2. Evropské akcie ve středu převážně zpevnily, Adidas pomohl indexu DAX na nový rekord
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo převážně v zelených číslech, většina odvětví uzavřela seanci se ziskem. Trhy vedly výše sektory spotřebního zboží, průmyslu, technologií a pojišťovnictví, které si připsaly více než procentní zisky. Cenné papíry německého sportovního giganta Adidas posunuly index DAX na nové historické maximum. Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne posílil o 0,39 % na 528,04 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,04 % na 8 545,13 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,01 % na 21 254,27 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,86 % a skončil na 7 837,40 bodu.
3. Pražská burza ve středu ukončila obchodování opět s mírným ziskem
Pražská burza ve středu ukončila obchodování opět s mírným ziskem, a prodloužila tak růstovou sérii na sedm seancí. Index PX posílil stejně jako v úterý o 0,08 %, tentokrát na 1 862,38 bodu. K zisku přispěly především akcie ČEZ s více než dvouprocentním růstem. Většině hlavních titulů, včetně těch bankovních, se ale ve středu nedařilo.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek nad ránem zveřejní Japonsko výsledek obchodní bilance a odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti nebo na index průmyslové aktivity kansaského Fedu a Evropská komise přidá index spotřebitelské důvěry pro eurozónu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Jamie Dimon varoval před bublinou na americkém akciovém trhu
Generální ředitel americké investiční banky JPMorgan Chase Jamie Dimon označil americký akciový trh za přehřátý a vyjádřil obavy z rizik spojených s deficitním utrácením, inflací a geopolitickými konflikty. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu upozornil na nutnost prorůstových strategií, ale i na možné negativní dopady dění ve světě.
6. Zadlužení Evropské unie v třetím čtvrtletí zůstalo beze změny
Na konci třetího čtvrtletí roku 2024 dosahoval hrubý dluh vlád vůči HDP v eurozóně (EA20) hodnoty 88,2 %, což je stejná úroveň jako na konci druhého kvartálu. V celé Evropské unii zůstal poměr rovněž beze změny na úrovni 81,6 %. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2023 došlo k mírnému poklesu v eurozóně, zatímco v EU byl zaznamenán nepatrný nárůst.
7. ČEZ do modernizace Temelína letos investuje 3,1 miliardy korun
ČEZ letos v Jaderné elektrárně Temelín plánuje uskutečnit modernizace v celkové ceně 3,1 miliardy korun. Naplánoval 188 investičních akcí. Průběžné modernizace jsou součástí dlouhodobého programu, který má zajistit bezpečný provoz elektrárny po dobu minimálně šedesáti let. Celkově už ČEZ do modernizace Temelína investoval přes 34 miliard korun.
8. Alphabet spustí klinické testy léků navržených umělou inteligencí
Společnost Alphabet prostřednictvím své divize Isomorphic Labs oznámila zahájení klinických testů léků vyvinutých umělou inteligencí (AI). Cílem je urychlit objevování nových léčiv díky inovativním AI technologiím, které mění nejen zdravotnictví, ale i další obory.
9. Růst tržeb Eurowagu v závěru loňského roku zpomalil
Společnost Eurowag, nabízející služby pro nákladní dopravce, v trading updatu uvedla, že za loňský rok očekává tržby asi 292 milionů eur. To znamená jejich meziroční nárůst o 13,8 %. Z toho lze 9,7 procentního bodu považovat za organický růst, zbytek růstu byl vytvořen začleněním polské firmy Inelo do hospodaření. V posledním loňském čtvrtletí růst tržeb zpomalil na 4,9 %, výsledek by měl činit 76,4 milionu eur.
10. Lagardeová: Evropa musí být připravena na případná Trumpova cla
Evropa by měla počítat s možností zavedení obchodních cel ze strany administrativy Donalda Trumpa. Ve středečním rozhovoru pro televizi CNBC to uvedla prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Vykročil Trump k rozbití eurozóny?
Donald Trump varuje, že bude přísněji posuzovat a razantněji potírat praxi, kterou Spojené státy označují za měnovou manipulaci. Z ní podezřívají hlavně Čínu, ale také třeba Německo. Trumpova administrativa tak záhy může Berlín obvinit z toho, že uměle oslabuje euro, aby tak poskytoval doping vlastním vývozcům.
Aktuality
