Dva pilíře býčího trendu na Wall Street: Co drží americké akciové indexy na dohled maxim?

Navzdory rizikům, nejistotám i reálným otřesům, jako byly v poslední době propad cen akcií Nvidie v reakci na informace o jazykovém modelu čínské společnosti DeepSeek, volatilita na dluhopisovém trhu, ne zrovna uspokojivé kvartální výsledky Applu a Microsoftu a samozřejmě Donald Trump a jeho celní přestřelky, se americký akciový trh drží poblíž rekordních maxim. Zisky firem sice solidně rostou, ale ocenění akcií je již extrémně vysoké. Co udržuje býčí trend v chodu? Patrné jsou dva zásadní faktory - silná poptávka po akciích ze strany drobných investorů a také velice efektivní sektorová rotace.
Retailoví investoři do toho šlapou
Zatímco institucionální investoři v posledních týdnech spíše akcie prodávali, drobní investoři byli motorem růstu. To je z historického hlediska spíše varovné znamení, nicméně zatím žádný z rizikových faktorů "nestrhl" kurzy tak prudce dolů, aby to přimělo retail k panickému výprodeji. Ochota drobných investorů riskovat a kupovat americké akcie je podle některých průzkumů nejvyšší za několik let. A vůli nakupovat ve větších objemech po poklesech cen akcií, ale třeba i bitcoinu, hlásí například tradingová platforma Robinhood. Americké domácnosti mají v rámci investic rekordní expozici vůči akciím.
Nálada připomíná rok 2021
Nárůst obchodní aktivity retailových investorů překonal dokonce i rally z roku 2021, kdy retail pobláznily tituly jako GameStop nebo AMC. V posledních týdnech se na vlně optimismu vezou tituly jako Palantir Technologies (pravda, ten již delší dobu) nebo právě Robinhood. A navzdory volatilitě z posledních dnů trvá i zájem o kryptoměny. Investoři zkrátka stále sázejí na zářnou budoucnost technologických firem a bitcoinu a možná přehlížejí rizika. (Nikdo nesliboval, že ty dva pilíře býčího trendu v titulku jsou kdovíjak zdravé.)
Výhody i rizika vlivu retailu
Vysoká aktivita drobných investorů na nákupní straně trhu je důležitým průvodním znakem býčího trendu. Tito investoři jsou sice považování za takzvané dumb money, zejména v poslední dekádě jim ale mnohdy k překonání výkonnosti většiny profesionálních portfoliomanažerů stačilo nakupovat levné indexové fondy a ETF. To ale nemění nic na faktu, že přílišné nadšení často vede k o to bolestivějšímu vystřízlivění. Jak ale ukazují statistiky nákupů akcií "na dluh" (margin debt), míra spekulací v současnosti nedosahuje nebezpečných úrovní ze zmíněného roku 2021.
Sektorová rotace jako stabilizační faktor
Druhým klíčovým faktorem, který drží býčí trend při životě, je rotace peněz investorů mezi sektory. Ta (zatím) pomáhá hlavním indexům vyhnout se hlubokým propadům. Investoři v posledních měsících aktivně přesouvali kapitál mezi různými segmenty trhu, což tlumilo negativní dopady ztrát některých technologických gigantů. Data Goldman Sachs ukazují, že zatímco index S&P 500 se minulý týden v průměru během dne pohnul o zhruba 0,9 %, průměrná akcie z tohoto indexu změnila cenu v rozpětí 2,8 %. Index se tedy pohybuje podstatně méně než ceny akcií v něm zahrnutých.
Nízká korelace akcií jako šance pro stock-pickery
V rámci indexu S&P 500 je v posledních dnech zároveň poměrně nízká korelace vývoje cen jednotlivých titulů. To teoreticky vytváří vhodné podmínky pro obchodníky, kteří se snaží vybírat konkrétní akcie a nespoléhají se na pasivní sledování celého indexu nebo sektoru.
Zůstává otázkou, zda se drobní investoři nezaleknou negativních zpráv, které se na trhy valí z politické sféry (myšleno zejména zavádění cel). Rotace peněz mezi sektory má poměrně pevný základ v tom, že obecně se americkým veřejně obchodovaným společnostem daří zvyšovat zisky a americká ekonomika v současnosti roste, a tak v případě prodejního tlaku v jednom odvětví (spuštěného konkrétní zprávou, jako byly informace o DeepSeek pro Nvidii a další tituly navázané na téma umělé inteligence) mají obchodníci fundamentální oporu pro nákup jiných akcií a setrvání na trhu. Nemají v tu chvíli tak silný motiv pro plošný výprodej akciových pozic a "útěk" do bezpečných útočišť typu amerického dolaru, zlata nebo vládních dluhopisů.
Současný býčí trend se tedy zatím opírá o zájem retailových investorů a rotaci mezi sektory. První faktor přináší na trh potřebný kapitál, druhý pomáhá udržovat relativní stabilitu hlavních indexů. Investoři ale musejí být ostražití a sledovat, zda se tyto podpůrné faktory nezačínají vytrácet.
Z dlouhodobějšího technického hlediska má v případě indexu S&P 500 smysl hlídat si případnou hladinu podpory okolo 5 780 bodů, odkud se trh odrazil výše po prezidentských volbách. A hodnoty nad 5 600 jsou podle známého tradera J.C. Paretse z All Star Charts stále "pohodlně býčí".
V případě indexu Dow Jones Industrial Average Parets za podstatnou "obrannou" hladinu pro býky považuje 42 000.
Zdroj: CNBC, All Star Charts