S&P 500: Naznačily lednové zisky vůbec něco?

Ačkoli pro to Čína i USA dělají celkem hodně, je jistá naděje, že se ještě dnes nezhroutí světový obchod. A tak je možnost si po náročných dnech plných celních přestřelek a obav o efektivitu masivních investic do umělé inteligence dopřát něco trochu odlehčenějšího - burzovní almanach. Co vy na to?
Na Wall Street se říká, že jak pro akciový trh dopadne leden, takový lze očekávat i celý kalendářní rok. Říká se tomu lednový barometr. Mo(u)dří už vědí, že to tak být samozřejmě nemusí, jistá tendence se ale z historických dat vypozorovat dá. A letos americký akciový index S&P 500 za leden navzdory všem možným nejistotám vzrostl o 2,70 % a 23. ledna stanovil nové historické maximum.
To není vůbec špatný výsledek, když uvážíme, že třeba akcie Applu, Nvidie a Tesly jsou hluboko pod svými cenovými vrcholy (dobře, graf zahrnuje i pro tyto cenné papíry slabé pondělí 3. února, ale pro ilustraci poslouží dobře).
Ocenění největších technologických firem v USA je z historického hlediska již mimořádně vysoké. Kdo chce ale nějaký optimistický graf, vždycky nějaký najde. Srovnání P/E tahounů trhu z posledních let a z období vrcholu technologické bubliny v roce 2000 takovému zadání hezky odpovídá. Býci navíc věří, že se ekonomika za posledních 25 let hodně posunula, a tak je zkrátka v pořádku, že se akcie obecně obchodují při vyšších valuacích.
Ale zpátky do burzovní historie. Když leden dopadne pro index S&P 500 alespoň 2% ziskem, medián zhodnocení indexu za celý rok je 13,4 % a pravděpodobnost růstu za následujících 11 měsíců je 84,4 %. Když se naopak akciím v lednu nedaří, mediánové zhodnocení pro takové roky je jen 3,5 % a pravděpodobnost pozitivního vývoje do konce roku je "jen" 60 %. Když nic, je to jistě větší rozdíl, než jaký by se dal svést na statistickou chybu.
Tady jsou rozepsané všechny roky, které začaly alespoň 2% lednovým růstem indexu S&P 500.
Lednový vývoj na akciovém trhu byl navíc nejen celkově pozitivní, měsíční svíčka indexu S&P 500 byla dokonce delší a na obou stranách přesahovala zápornou svíčku prosincovou (-2,50 %). Takové formaci se říká býčí engulfing a naznačuje změnu nálady na trhu - kurz se dostane ještě níže než v předchozím sledovaném období (v tomto případě měsíci), ale zakončí dané období v plusu a maximum má vyšší, než byl vrchol za předchozí sledované období.
V lednu k takovému býčímu engulfingu oproti prosinci na grafu indexu S&P 500 zatím došlo sedmkrát. To je na statistiku samozřejmě málo. Ve všech předchozích případech nicméně index v horizontu od osmi do dvanácti měsíců nikdy neklesl a i v kratších obdobích byly ztráty spíše výjimkou. Vzhledem k malému "vzorku" předchozích případů nicméně záleží na povaze každého investora, zda bude věřit v "osmý z osmi" pozitivních vývojů, nebo při zvážení všech tržních a ekonomických známých i neznámých vsadí spíše na "sedmkrát a dost".
Zdroj: Carson Group, @MikeZaccardi