US MARKETOtevírá za: 13 h 54 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+6,18 %

S&P 500: Dva hrozivé víkendy a rekord na dohled

Po pomalejším začátku roku se americký akciový trh ve druhé polovině ledna probral a index S&P 500 stoupl na nové maximum. Dařilo se navíc velkému počtu jednotlivých titulů. Pak přišel pro býky náročný víkend ve znamení DeepSeek a po něm hned další, tentokrát celní. Ty připomněly, že pro rizika se (nejen) letos nechodí daleko a že ceny akcií zkrátka nerostou každý den. Pullbacky a korekce jsou běžná součást cyklu. Po pár dnech je ale index opět pouze necelé procento pod lednovým maximem.

Akciový trh neroste lineárně. Poklesy k celé té zábavné burzovní hře patří úplně stejně jako růsty. Americký akciový trh v posledních sto letech v průměru za rok klesne více než sedmkrát alespoň o 3 % a třikrát až čtyřikrát o více než 5 %.

S&P 500 - četnost poklesů

S&P 500 - četnost poklesů

Od globální finanční krize z let 2007-2009 jsou nejčastější mělké poklesy, kdy se index drží do 5 % od svého maxima. V poválečné americké burzovní historii v tomto odstupu od rekordu strávil index S&P 500 zhruba třetinu času. V posledních dnech býci opakovaně odmítli možnost hlubšího pullbacku, a to nejen navzdory zmíněným hlavním "mediálním" tématům (DeepSeek a obavy o efektivitu masivních investic do AI, obchodní války), ale i přes některá významná zklamání v rámci jinak celkově solidní výsledkové sezóny (slabší hospodářská čísla nebo výhledy firem jako Apple, Microsoft nebo Alphabet).

S&P 500 - kolik času má index konkrétní odstup od svého maxima

S&P 500 - kolik času má index konkrétní odstup od svého maxima

Co od amerických akcií čekat krátkodobě? Doslova cokoli, chce se odpovědět. Donald Trump jistě nepoleví ve svých silných prohlášeních, na která je trh pochopitelně citlivý (i když třeba návrh na vysídlení Gazy a obsazení jejího území Američany nechal celkem bez povšimnutí). Pokračuje výsledková sezóna, v rámci níž mohou přijít další dílčí zklamání, čeká se na data z amerického trhu práce, spekuluje se o dopadech Trumpovy politiky na inflaci, s tím souvisí měnová politika a tak dále. A to jsou jen ty relativně dobře popsané neznámé. Co teprve něco, co trhy opravdu překvapí.

V krátkodobém výhledu může někoho zajímat, že únor nebývá pro americké akcie kdovíjak úspěšný měsíc. Od roku 1928 průměrný výnos indexu S&P 500 v únoru dosahuje -0,1 %, přičemž trh roste jen v 53 % případů (51 z 97 let). Průměrný zisk byl 2,9 %, zatímco průměrná ztráta celých 3,4 %.

S&P 500 - průměrná výkonnost v kalendářních měsících

S&P 500 - průměrná výkonnost v kalendářních měsících

Slabší leden a únor také odpovídají historickému průběhu prvního roku prezidentského cyklu.

S&P 500 - průměrná výkonnost v prvních kalendářních letech prezidentských období

S&P 500 - průměrná výkonnost v prvních kalendářních letech prezidentských období

V letech inaugurace nového prezidenta je únor obzvláště volatilní (průměrná ztráta 1,6 %).

S&P 500 - průměrná výkonnost v kalendářních měsících prvních let prezidentských období

S&P 500 - průměrná výkonnost v kalendářních měsících prvních let prezidentských období

Nenašli byste graf ročního vývoje indexu S&P 500, který by přesně odpovídal historickému průměr, nicméně zvýšená volatilita by v dalších týdnech ani měsících neměla nikoho překvapit. Vedle faktoru Trump 2.0 k tomu mohou přispět i velice vysoké valuace nebo posun v sentimentu investorů. Ti po dvou letech silného býčího trendu mohou mít tendenci méně riskovat. Třetí roky dlouhodobých růstových trendů jsou ostatně typické slabší výkonností.

V tomto třetím roce zatím index S&P 500 přidává lehce přes 3,5 %, na historické maximum z 23. ledna ztrácí 0,94 %. Od prezidentských voleb se pohybuje v pásmu vymezeném podporou kolem 5 780 a rezistencí okolo 6 100. Z krátkodobého hlediska by pro zažehnání sestupného trendu býci potřebovali vyšší lokální maximum právě nad 6 100.

S&P 500 - technická analýza (5. 2. 2025)

S&P 500 - technická analýza (5. 2. 2025)

Zdroj: Sandbox Financial Partners, LPL Financial, Piper Sandler

Americké akcieBurzovní almanachBýčí trhDonald TrumpS&P 500Technická analýza
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa