US MARKETZavírá za: 2 h 28 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Investoři od Číny nemají velká očekávání. Právě to vytváří příležitost, říká stratég z Man Group

Čína se už nějakou dobu netěší zrovna velkému zájmu investorů. Ti se od ní odklonili především kvůli krizi realitního trhu a na ni navázaným problémům v oblasti domácí spotřeby, ale také s ohledem na četná rizika spojená s geopolitickým vývojem ve světě. Andrew Swan, hlavní akciový stratég Man Group pro asijský region, potvrzuje, že nezájem investorů není jen tak - čínské firmy vykazují historicky nejslabší ziskovost. Nicméně to podle Swana vzhledem k extrémně nízkému ocenění akcií čínských podniků lze vnímat i jako potenciálně atraktivní příležitost k jejich zařazení do portfolia.

"Negativní postoj investorů k Číně není otázkou posledních měsíců. Trvá poměrně dlouho, ale čím déle mám tento stav na očích, tím více jsem přesvědčený, že investoři ignorují obrovský potenciál," řekl Swan nedávno v rozhovoru pro finanční televizi CNBC. "Loni na přelomu léta a podzimu se vrcholní čínští představitelé jasně vyjádřili v tom smyslu, že problémy vnímají a nehodlají jim nečinně přihlížet. Jsem přesvědčený, že letošní rok bude klíčový z pohledu opatření na podporu hospodářského růstu."

P/E: Čína vs. rozvíjející se trhy vs. svět, zdroj: worldperatio.com

P/E: Čína, rozvíjející se trhy, svět, zdroj: Worldperatio.com

Čínská centrální banka dosud ve snaze podpořit ekonomiku snížila úrokové sazby, u toho by ale nemělo zůstat. Z oficiálních čínských míst se nese, že letošní podpora bude významná a zaměří se na stimulaci domácí spotřeby. Stran vyhlídek čínského hospodářství ale i tak panuje velká nejistota, mimo jiné kvůli riziku nového kola obchodních válek po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu a uvalení dodatečného cla na čínských dovoz do USA.

"Cla jsou nepochybně hrozbou, ale podle mě mnohem menší než v době prvního Trumpova prezidentství. Čínská ekonomika za osm let ušla velký kus cesty, export je stále významný, je ale výrazně diverzifikovanější. A vliv vývozu postupně slábne, na významu získává domácí spotřeba, byť je nyní pod tlakem," prohlásil Swan. Podle dat Capital Economics se vývoz zboží do USA na čínském HDP podílí jen asi 3 % a tento podíl se má dále snižovat.

Vývoj americko-čínské obchodní výměny, zdroj: ABN AMRO, LSEG

Vývoj americko-čínské obchodní výměny, zdroj: ABN AMRO, LSEG

Swan je přesvědčený, že Čína bude napříště výrazně těžit z technologií s vysokou přidanou hodnotou, které v zemi nahrazují levnou výrobu. Důkazem toho, že Čína je schopná technologicky konkurovat Spojeným státům, je podle něj mimo jiné jazykový model DeepSeek. "Změny, k nimž v Číně dochází, jsou strukturální povahy a předpokládám, že v dalších letech bude proces transformace zrychlovat," uvedl.

"Vývoj na asijských trzích je silně navázán na fundamenty. Jakmile se tedy začnou zlepšovat hospodářské výsledky firem, nezůstane to bez povšimnutí," dodal. A poslední dny a týdny, včetně podpory čínských technologických firem ze strany vlády, naznačují, že si to nemyslí pouze on. Třeba akcie Alibaby v Hongkongu za poslední měsíc zpevnily o 50 %, Tencent přidal 30 % a Baidu asi 12 %.

Zdroj: CNBC

Akciové tipyAsijské akcieBRICSČínaEmerging marketsInvestiční tipyKontrariánské investování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa