Zisky amerických firem s velkou mezinárodní expozicí rostou rychleji. Má se to ale brzy změnit

Firmy, které generují přes polovinu svých tržeb mimo USA, vykazují za loňský čtvrtý kvartál znatelně větší růst zisků na akcii než společnosti dominantně se spoléhající na byznys ve Spojených státech. Hned v letošním prvním čtvrtletí se to přitom má změnit.
V souvislosti se zisky a tržbami z trhů v USA a mimo ně je potřeba brát v potaz kurz dolaru. V loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostl index amerického dolaru o 7,6 % (ze 100,78 na 108,49 bodu). Ačkoli ale dolar posílil, což při přepočítání "znevýhodňuje" tržby v jiných měnách, společnosti z indexu S&P 500 s vyšším podílem zahraničních příjmů oznamují meziročně větší růst zisků než firmy generující většinu tržeb v USA.
Společnost FactSet firmy rozdělila do dvou skupin, a to na ty, jež generují více než 50 % tržeb v USA (větší domácí expozice, a na ty, jež generují více než 50 % tržeb mimo USA (větší mezinárodní expozice). Ty zaměřené dominantně na domácí trh v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně vydělaly o 14,4 % více, ty s větší zahraniční expozicí vykazují růst zisků o 20,8 %. Průměr celého indexu S&P 500 je 16,9 % (všechna data jsou k 17. únoru).
Celkový růst tržeb firem z indexu S&P 500 dosahuje 5,2 %. A opět to je tak, že větší míru růstu tržeb vykazují firmy, jež více než polovinu příjmů čerpají z trhů mimo USA (5,9 %). Společnosti převážně zaměřené na domácí americký trh mají tržby meziročně vyšší o 5 %. Celkově firmy z indexu generují mimo USA 41 % tržeb.
Čím to je, že firmy, kterým foukal nepříjemný protivítr v podobě sílícího dolaru, překonaly konkurenci, pro kterou silnější americká měna není takový problém? Odpověď je zřejmá - na úrovni jednotlivých sektorů k růstu zisků a tržeb u firem s vyšší mezinárodní expozicí nejvíce přispívají komunikační služby a informační technologie (nejvíce k růstu přispěla NVIDIA), "pomalejší" zisky a tržby u firem s vyšší domácí expozicí v USA mají naopak na svědomí do značné míry odvětví sektory energetiky a průmyslu (největší brzdou byl Boeing).
A jaká čísla čekají analytici za první letošní čtvrtletí? Ještě se to jistě bude měnit, ale v polovině února vyhlíželi pro celý index S&P 500 meziroční růst zisku na akcii o 8,1 %. Firmy s většinou tržeb generovaných v USA mají vydělat o 9,1 % více, ty s větší expozicí vůči zahraničním trhům mají vykázat růst zisků o 6,6 %. Že by faktor Trump?
Zdroj: FactSet