Britské akcie přepisují historii. Londýn je vnímaný jako bezpečný přístav v tržní bouři

Britský akciový index FTSE 100, který sleduje největší firmy na burze v Londýně s často globální působností, v pátek vzrostl o více než procento a stanovil rekordní 15denní sérii růstů. Dosavadní rekord z roku 2017 byl o den kratší. Od začátku roku si index připisuje 5,18 %, je ale stále více než tři procenta pod maximem z 3. března. Osm dnů růstu má za sebou také index FTSE 250, který se zaměřuje na středně velké firmy a je považovaný za barometr kondice britské ekonomiky.
Analytici se shodují, že vedle celkového zlepšení nálady na trzích v posledních týdnech pomáhá akciím v Británii to, že bylo Spojené království bylo ušetřeno vyšších amerických cel, jež se zaměřují zejména na Čínu a také na země Evropské unie. Na dovoz z Británie bylo uvaleno "pouze" 10% clo, jehož zavedení bylo ale pozastaveno. Díky své pozici v obchodních sporech s USA proto Británie představuje atraktivní alternativu.
Investoři se také v posledních týdnech a měsících ve větší míře zaměřují na takzvaně defenzivní tituly, které jsou přitom hojně zastoupeny právě v indexu FTSE 100. Jde například o společnosti z odvětví zdravotní péče, energetiky nebo základní spotřeby, jež mnohdy nabízejí stabilní dividendy a poměrně robustní byznys, který příliš nekolísá v rámci ekonomického cyklu. Příkladem jsou společnosti jako AstraZeneca nebo Shell.
K růstu přispívají také dobré výsledky některých britských firem a dosud stabilní vývoj britské ekonomiky. Ta loni ve čtvrtém kvartálu vzrostla meziročně o 1,5 %. "Index FTSE 100 může dále růst, pokud potrvá zájem o defenzivní tituly. Trh je ale již krátkodobě překoupený a také jsou tu rizika spojená s geopolitikou. V prostředí slabšího dolaru také posiluje libra a silnější měna dlouhodobě doléhá na zisky britských firem s globální působností," varuje Naeem Aslam, investiční ředitel londýnské společnosti Zaye Capital Markets.
Posilování libry ale může být na druhou stranu omezeno předpokládaným dalším snižováním sazeb Bank of England. Podle Aslama by i proto FTSE 100 mohl během příštích dvou měsíců dále posilovat, a to až k úrovni 8 900 bodů. "Index má ještě sílu pokračovat v růstu, ačkoli ho může zpomalit nejistota ohledně americké obchodní politiky," potvrzuje také analytička Susannah Streeter z Hargreaves Lansdown.
Mezi deset nejlepších trhů letošního roku zařadila londýnskou burzu i Bank of America, která je jinak skeptická ohledně odrazu cen akcií z dubnových minim, zejména těch v USA. "Současná volatilita v USA je příležitostí pro britský trh, aby zvrátil dlouhodobý odliv kapitálu z Evropy do USA. Británie zatím je a může dále být bezpečným přístavem v celní bouři," dodává Bob Huxford z agentury SEC Newgate.
Zdroj: CNBC, Reuters