Atkins (SEC): Chci udělat IPO znovu skvělými. Tokenizace a přístup veřejnosti k privátním trhům jsou výzva

Předseda americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) Paul Atkins se v rozhovoru pro CNBC mimo jiné zamyslel nad budoucností veřejných i soukromých trhů, překážkami ve vstupu na burzu pro různé nadějné firmy nebo fenoménem tokenizace. SEC podle něj musí reagovat na změny, aniž by bránila inovacím.
Předseda SEC Paul Atkins připustil, že se finanční trhy výrazně mění. Dříve firmy využívaly primární veřejné nabídky akcií (IPO) k financování růstu, v současnosti často zůstávají v privátním režimu. Důvodem nejsou jen peníze dostupné na soukromém trhu, ale také vysoké náklady a právní rizika spojená se statusem veřejné firmy. Podle Atkinse je cílem SEC "učinit IPO opět atraktivními", a to odstraněním zbytečné administrativy a právní nejistoty.
Nemělo by ale být cílem také zpřístupnit privátní trhy širší veřejnosti? S tím souvisí aktuální trend tokenizace, kdy jsou přes digitální "otisky" nabízeny investorům podíly ve firmách, do kterých se jinak běžně investovat nedá. Podobné kroky podnikají platformy jako Robinhood, tokeny ale nabízejí mimo USA. Podle Atkinse je tokenizace zajímavou inovací a SEC by neměla bránit jejímu rozvoji, ale zároveň musí zajistit ochranu drobných investorů.
Regulace privátních trhů v USA je v současnosti postavená na takzvané akreditaci investorů (u nás je v určité oblasti paralelou pojem kvalifikovaný investor). Ti musejí například mít majetek přes milion dolarů, aby mohli investovat do neveřejných firem. Atkins připustil, že je čas tuto hranici přehodnotit. Nabízí se možnost nahradit test majetkový testem vzdělání, kdy by investoři tedy museli prokázat, že rozumějí rizikům, ne že pouze mají dost peněz.
Tokenizace ale znamená také složitější oceňování, nízkou likviditu a obtížnou orientaci pro běžné investory. "SEC musí hledat rovnováhu mezi inovacemi a ochranou investorů. Přístup k privátnímu dluhu a fondům by mohl být širší, ale jen pokud budou lidé správně informovaní a budou chápat, že v rámci těchto investic nemohou očekávat snadné prodeje, kdy se jim to hodí, jako je tomu na burze," upozornil Atkins.
Tokenizaci vnímá jako přirozený vývoj směrem k efektivnějšímu trhu. V minulosti SEC podle něj brzdila inovace nejasnými pravidly a "regulací prostřednictvím žalob". Tuto éru chce ukončit, jeho cílem je vytvořit jasný a stabilní rámec, ve kterém se firmy i investoři budou moci bezpečně pohybovat a inovovat.
Z hlediska infrastruktury zmínil Atkins i technologický pokrok, od ručního vypořádávání obchodů v 60. letech přes digitalizaci cenných papírů až po současné systémy pro rychlé vypořádání. Tokenizace může být podle něj další fází, která zkrátí prodlevu mezi obchodem a jeho fyzickým vypořádáním, čímž sníží rizika a náklady.
"SEC není proti inovacím. Naopak, chceme být partnerem, který zajistí, aby nová řešení fungovala ve prospěch investorů i trhu jako celku. Transparentnost a jasná pravidla by měly být tím, co umožní i novým způsobům investování – včetně tokenizace a přístupu k soukromému kapitálu – zdravý růst," uzavřel Paul Atkins z americké Komise pro cenné papíry a burzy.
Zdroj: CNBC
Aktuality

