Zbraně: Třaskavá alternativní investice do nejisté doby

Rozvíjející se trhy kolabují, globální krize se opět připomíná. Skeptické hlasy, podle kterých dosavadní manévry centrálních bank jen koupily čas, ale nevyřešily nahromaděné problémy, opět sílí. Připomínají, že zadlužení mnoha států i domácností během posledních turbulentních pěti let rostlo, a s tím i pravděpodobnost, že se namísto spořádaného exitu dočkáme chaosu. Odpověď na tuto situaci možná někoho překvapí – zbraně!
Zbraně jako IPO Applu
"V životě jsem v případě cen střelných zbraní nezažil nic jiného než růst. Někdy rychlejší, jindy pomalejší, ale vždy růst," říká Dennis Lowe, který řídí nákupy a prodeje vojenské techniky pro americkou Heritage Auction Galleries. Svá slova ilustruje vývojem v posledních třiceti letech. "Pokud byste nevsadili na akciovém trhu na něco, jako bylo například IPO Applu, zbraně by se vám určitě vyplatily více než akcie," přesvědčuje s tím, že stejně jako u akcií i u tohoto druhu investice záleží na tom, jakou cestu investor zvolí.
Lidé si totiž nekupují jen zbraň, ale i kus historie. Pistolka, kterou měl při svém zatčení v ponožce ukrytou slavný americký gangster John Dillinger, se tak loni prodala za 95 tisíc dolarů, aukční síň čekala maximálně poloviční cenu. Stejně může zafungovat i mnohem méně extrovertní dotek slávy – puška Purdey, kterou vlastnil americký sportovní střelec Russell Atkins, se podle všech předpokladů měla prodat maximálně za 32 tisíc dolarů, nakonec za ni kupec vysázel na dřevo o bezmála 21 tisíc více.
I na českém trhu se platí za punc extra kvality či originality. Pár perkusních pistolí z poloviny 19. století od puškaře Matyáše Vláška, uložený v kazetě s erbem šlechtického rodu Kinských, se například prodal za 400 tisíc korun. To jen potvrdilo, že se kousky od proslulých mistrů, jakým byl pražský Anton Lebeda, vždy prodají dráže než stejně kvalitní zbraně od méně známého výrobce, případně zbraně bez značení.
Trh s historickými zbraněmi se mění, krize mu prospívá
V Česku i ve světě platí, že se profil zájemců o investice do zbraní postupně mění. Spolu s tím se mění i celý trh. "Znal jsem jednoho pražského instalatéra, kterého láska k westernům dovedla k vytvoření pozoruhodné sbírky amerických zbraní," popisuje obchodník, který si přál zůstat v anonymitě, dobu nedávno minulou. "V posledních letech o sbírání zbraní začali mít zájem i někteří úspěšní podnikatelé." Počet zachovalých starých zbraní je přitom omezený, růst poptávky tak automaticky znamená vyšší ceny.
Ke zhodnocení doma i ve světě v poslední době přispěla i globální krize a rostoucí obavy z toho, jak by mohly dopadnout sázky na papírová aktiva jako akcie, měny nebo dluhopisy. "Lidé se cítí bezpečněji, když investují do něčeho reálného, na co si mohou sáhnout," popisuje trend Dennis Lowe.
Hned ale přidává varování, aby lidé nebrali staré zbraně jako investici s automatickým výnosem. "Tak jako v případě každé jiné investice platí, že je potřeba vše náležitě prostudovat a zvážit,“ vysvětluje.
Zmíněný český obchodník zmiňuje ještě jedno riziko, které je s tímto typem investic spojeno. "Falza se vyráběla už v 19. století, mnohá z nich jsou tak již nyní prodejná za slušné ceny. Cen originálů, které napodobují, ale zdaleka nedosahují," říká a dodává, že riziko nákupu napodobeniny na českém trhu zvyšuje fakt, že se tu ještě nedávno zbraněmi seriózně zabývaly jen aukční dům Meissner-Neumann (od loňska European Arts Investments) a pražská pobočka Dorothea. To ale neznamená, že by tu nebyly k sehnání zajímavé věci, a to jak z pohledu sběratele, tak investora.
Na jaké zbraně nyní vsadit?
Katalog z doby krátce po 2. světové válce například nabízí kousek od nekorunovaného krále českých puškařů Lebedy z 19. století za 300 korun. Na konci minulého desetiletí by se podle expertů prodal minimálně za 60 tisíc, spíše více. Za šedesát let se tedy dočkal 200násobného zhodnocení a jeho cena s velkou pravděpodobností vzhledem k očekávanému vývoji na trhu poroste. I v zahraničí lze vytipovat takřka jisté sázky, znalci mezi ně řadí například i nové nebo relativně nové revolvery, pistole a pušky.
Výrobky britské firmy Holland & Holland, která se specializuje na krásné lovecké zbraně, například podle některých údajů ročně zhodnocují o 3 až 5 %. Podobně nabízejí jistý výnos (a přidanou hodnotu v podobě možnosti vystřelit si) i další osvědčené značky a typy, třeba Winchester, model 21. Ten je nyní k dostání za zhruba 3 500 dolarů, nákup před deseti lety podle časopisu Outdoor Life zajistil roční výnos na úrovni 10 %.
Pokud zájemce o tento druh alternativy neláká představa mít doma střelnou zbraň, nebo chce napřed otestovat vody menší investicí, doporučují se bajonety nebo prachovnice. I když jde především o doménu sběratelů a nadšenců, i zde lze najít zajímavé příležitosti. O řád výše se pohybují šavle a kordy, které se v Česku dají pořídit za pár až několik desítek tisíc korun. I zde se za kvalitu či příběh připlácí.
"Staré zbraně jsou zkrátka in a nejistota na trhu jim vůbec nevadí," shrnuje Dennis Lowe. Ilustruje to tím, že zatím nejlepší aukci zažil v roce 2008, kdy turbulence v Americe dosahovaly maxima. Pokud bude něco podobného opět hrozit, zájem o hmatatelnou investici s přidanou hodnotou zřejmě opět naroste. Ani v opačném případě ale nemusí být vyzbrojení portfolia tak úplně špatný nápad.