Americké akcie: V historii civilizace nebyla tak nenáviděná rally jako ta současná. Recese napřesrok nezačne, index S&P 500 může atakovat hladinu 3 500
|

Americké akcie: V historii civilizace nebyla tak nenáviděná rally jako ta současná. Recese napřesrok nezačne, index S&P 500 může atakovat hladinu 3 500

Z amerických akciových fondů letos výrazně odtékají peníze, hlavní indexy ovšem mnohokrát posunuly historická maxima. Phil Orlando, hlavní akciový stratég Federated Investors, komentuje klesající důvěru (některých) investorů v roce, kdy se hodně hovořilo o recesi v USA.

Americké akcie S&P 500 Rally Výhled na rok 2020 Americká ekonomika

"Když před rokem v prosinci americké akcie prudce ztrácely, velká část investorů (by) přísahala, že je recese za dveřmi. Pro rok 2019 ji věštili mnozí, za jistotu pak považovali nejpozději začátek roku 2020. O rok později jsou akcie o 35 % výše (z loňských vánočních minim)," upozornil ve vysílání CNBC Phil Orlando.

"Pro letošní rok jsme pro akciový index S&P 500 vyhlíželi hladinu 3 100. To se naplnilo. Pro příští rok jsme na základě prognóz ziskovosti firem stanovili výhled na 3 500," doplnil. "Recese zkrátka nyní není ve hře."

Pro rozvíjející trhy jako region podle Orlanda bude zásadní, zda se podaří pokročit s obchodní dohodou USA a Číny. V rámci samotné americké ekonomiky pak zdůraznil, že ačkoli sledovaná míra nezaměstnanosti je na 50letých minimech, počet lidí mimo pracovní trh je stále poměrně vysoký, a tak je naděje na další pokles míry nezaměstnanosti. A to by i pro celé hospodářství bylo pozitivní.

Orlando samozřejmě kráčí po tenkém ledě. Novináři chtějí výhledy na rok 2020, a tak jeden takový nabídl také on. Vzhledem k tomu, kolik peněz letos odteklo z amerických akciových fondů, je ovšem poměrně hezká naděje, že se nenaplní otřepané "býčí trendy umírají na euforii", protože euforie nepochybně vypadá jinak (jakkoli například trh s IPO letos oslavoval mnoho ztrátových příběhů). Důvodů k opatrnosti je ovšem stále dost (politika Fedu, obchodní vztahy mezi zeměmi, další geopolitická rizika a další).

Zdroj: CNBC, WSJ