KONTEXT: (Ne)zajímavý Pákistán aneb Proč dnes geografie je i není osud

Pákistán se topí v dluzích, již brzy nejspíše požádá o pomoc Mezinárodní měnový fond. Následovat může paradoxní situace – USA prostřednictvím záchranného balíčku zaplatí infrastrukturu, kterou Peking ve snaze získat strategickou výhodu v rámci mocenského soupeření s Washingtonem v Pákistánu buduje. Zúčastnění právě proto rozehráli šachy, jejichž výsledek napoví mnohé o budoucím uspořádání světa.
Čínské tažení světem (a také dědictví prezidenta Si Ťin-pchinga) do značné míry odvisí od úspěchu projektu Jedno pásmo, jedna cesta (One Belt, One Road, OBOR). Ten má za cíl naši planetu zasíťovat infrastrukturou "Made in China", což má jen zemi draka přijít na úctyhodný bilion dolarů.
Ne každý z osmašedesáti zúčastněných států si může náklady spojené se zapojením do OBOR dovolit, a Čína proto na potřebné přístavy, železnice, potrubí a tak dále rozdává půjčky. Jejich podmínky ale mnozí pozorovatelé kritizují a hovoří i "diplomacii dluhové pasti".
Do té se podle všeho (přinejmenším zčásti) chytil také Pákistán, který v rámci geopolitických a geostrategických cílů Pekingu hraje coby zkratka na cestě k Indickému oceánu významnou roli. Horečná stavební aktivita navázaná na "jednu cestu" to bezesporu reflektuje.
Pákistán jako čínská spojka k Indickému oceánu
Podobně jako v dalších zemích by i v Pákistánu nové dopravní tepny a uzly pomohly. Náklady spojené s jejich výstavbou (respektive se správou půjček, které si na ně Islámábád vzal, často v Pekingu) ale již tak zadluženou zemi dusí. Čeká se proto, že v nejbližší době požádá Mezinárodní měnový fond o 8-10 miliard dolarů. Ty by přitom šly do značné míry z kapes USA a západu obecně, tedy soupeřů Číny na globální scéně.
Washington proto rozehrál diplomatickou partii, jejímž cílem je zamezit tomu, aby sanoval "jednu cestu". Pokud se mu to podaří, mohou být napříště zájemci o OBOR opatrnější, možná v některých případech od svých záměrů dokonce upustit. Posilování Číny na globální scéně by tím zpomalilo. V opačném případě může probíhající mocenské převažování nabrat na obrátkách, tvrdí The Wall Street Journal.
Čína obnovuje bývalé pozice ve světové ekonomice
Příčiny i důsledky stávající "bitvy o Pákistán" ilustrují, že je geografie nadále osudem, jak to měl trefně vystihnout Napoleon před vpádem do Ruska. Stejně tak ale ukazují narůstající význam přeshraničních vazeb a toků, které mohou výhody i klatby lokace do značné míry vymazat.
Jak říká můj přítel Parag Khanna, jeden z nejuznávanějších globálních stratégů současnosti, žijeme ve světě dodavatelských řetězců, kde konektivita nahrazuje vestfálský systém hranic oddělujících (národnostní) státy. Tento proces není lineární, jeho součástí jsou globalizace a lokalizace, eroze významu hranic a stavění zdí a další dualismy, jež jsou a budou typické pro kvantový svět zítřka. Pro investory to znamená potřebu diverzifikovat kvůli hrozbám a být ve střehu kvůli příležitostem, které s sebou každý historický přelom přináší.