KONTEXT: Černobílé labutě roku 2020 aneb 3 hrozby (č)i příležitosti pro vaše portfolio

Nový rok netrpělivě přešlapuje za dveřmi a s ním i nervy investorů. Ty v posledních letech opakovaně testoval "nejnenáviděnější býk v historii", na čemž toho rok 2020 podle všeho mnoho nezmění. Nepředvídatelnost přicházející s koncem hospodářského cyklu totiž jen umocní plíživé vakuum způsobené koncem historické epochy. Poslední KONTEXT letošního roku i proto ukazuje na tři síly, které budou v dalších kvartálech rizikem i příležitostí.
Takzvané obchodní války jsou jen střípkem do mozaiky amerických a čínských zájmů a z nich vyplývajících třecích ploch. Jejich společným jmenovatelem je příští mocenské uspořádání světa se všemi výhodami, které z toho pro jeho architekty vyplývají.
Zažíváme "novou studenou válku", jak to nazývá Niall Ferguson, jeden z nejuznávanějších historiků současnosti, s tím, že něco podobného nelze prostě najednou "vypnout". Dohodu z minulého týdne, v jejímž důsledku mnozí oslavují neuvalení nových cel, je proto potřeba chápat jen jako dočasné příměří, nikoli začátek odzbrojování. Další střety o to, kdo komu napříště nadiktuje svá pravidla hry, budou následovat, což trhy potáhne ke dnu (a zároveň je každá další rámcová dohoda dočasně polije živou vodou optimismu).
Studená válka 2.0 je příčinou i důsledkem probíhajícího rozpadu celosvětového řádu. Vakuum vznikající kvůli implozi této (veskrze) globální superstruktury sestávající se z institucí, pravidel a norem řídících přeshraniční toky je přitom ve stále větší míře zaplňováno regionálními uspořádáními. V mezinárodní politice, obchodě i financích hraje stále významnější roli lépe předvídatelné (a ovladatelné) blízké okolí.
To stvrzuje i průzkum advokátů Baker McKenzie, podle kterého se dvě třetiny firem z asijsko-pacifické oblasti chystají "úplně" nebo "do značné míry" překopat své výrobní řetězce. Něco podobného tak bude napříště potřeba ve větším reflektovat při analýze tržních rizik a příležitostí, což zmínil v říjnové debatě ABCD investora portfoliomanažer fondu Top Stocks Ján Hájek.
Hrozby i potenciál vyplývající z metamorfózy hospodářsko-politické mapy světa vyžadují masivní investice, s pomocí kterých se vybuduje fyzická a mentální kapacita odpovídající potřebám 21. století. Otázkou je, kdo tuto poptávku (umocněnou koncem hospodářského supercyklu) uspokojí.
Dluhová krize, jež poháněla abnormál poslední dekády, se léčila dluhem, mnohé státy jsou proto nyní na hraně svých možností, případně za ní. Centrální banky, které i proto od vlád převzaly štafetový kolík a extrémně uvolněnou měnovou politikou tahaly krizové kaštany z ohně, mají do značné míry vystřílenou munici (a ve svých bilancích obří otazníky). Další likvidita z jejich tiskáren může mít hořkosladkou příchuť, se zisky v krátkodobějším horizontu, ale s nemalým rizikem v tom dlouhodobějším.
Podobně jako v letošním roce tak budou i v tom příštím trhy významně hýbat megatrendy připomínající tektonické pohyby – na pohled pomalé a pro svět hyperlikvidních trhů abstraktní, a tudíž těžko uchopitelné, přitom disponující silou ničivou (nejen) pro vaše portfolio. Opakovaně se projevují (a budou projevovat) prostřednictvím lokálních erupcí a globálních disrupcí, mezi něž patří také obchodní válka, překreslení výrobních řetězců a nové monetární pořádky.
Jak vytěžit příležitosti a omezit rizika spojená s těmito a dalšími silami? To budeme i v roce 2020 diskutovat v rámci projektu ABCD investora. Již 6. ledna se s Pavlem Kysilkou v první on-line debatě roku zaměříme na určující trendy pro 21. století. O den později se pak i tomuto tématu budeme věnovat na Investičním fóru, tradičně největší a nejkvalitněji obsazené akci svého druhu v Česku.
Aktuality
