KONTEXT: Svět se (z)mění a COVID-19 tento proces urychlí. Ekonomiky ztratí až 30 %

Trhy mají za sebou další divoký týden. Vzhůru je tlačila měnová a fiskální bazuka nachystaná na COVID-19, ke dnu naopak nejistota ohledně celkových dopadů pandemie. Ta každopádně přispěje k metamorfóze světové ekonomiky. Podrobnosti jsme probírali se spoluzakladatelem mezinárodní politické ekonomie Rogerem Toozem.
Roger Tooze vyučoval na London School of Economics a dalších špičkových univerzitách v USA, Austrálii a Číně. Zároveň jako expert na výrobní řetězce a obchodní režim konzultoval pro přední světové společnosti a nadnárodní instituce. V současnosti žije střídavě v Evropě a v Číně. I proto má smysl vědět, co o nynější situaci ve světě říká.
O současné Číně a dopadech na svět
Čínská vláda tvrdí, že se věci vracejí k normálu. Podle našich kontaktů v Šen-čenu jsou přitom některé podniky opět otevřené, musejí se ale vypořádat s mnohými překážkami – mají jen 20 % pracovní síly, problémy s dodavateli a tak dále. To znamená, že v podstatě každý bude dopady COVID-19 pociťovat, dříve či později.
Tato krize postihne všechny, každá ekonomika přijde o 20-25 % HDP, možná i 30 %. Poté, co se z této propasti vynoříme, nás navíc nečeká business as usual, ale svět, který bude v mnoha ohledech jiný. Něco podobného tradičně přináší zajímavé příležitosti dané tím, že ať působíte v jakémkoli sektoru, prostředí kolem vás projde strukturální změnou, což v mnoha ohledech znamená nový start.
O obchodu v době, až COVID-19 odezní
To, jak výrazně se bude pro evropské firmy lišit budoucnost od toho, co ještě nedávno považovaly za normál, do značné míry závisí na reakci politiků na současnou krizi a její dopady. Zároveň bude důležité sledovat, jak koronavirus a boj s ním ve střednědobém horizontu překope, či naopak prohloubí trendy nastartované současnou americkou administrativou, brexitem a podobně.
V dlouhodobém horizontu budou hrát významnou roli také masivní technologické změny a s nimi související vznik nové globální ekonomiky založené na datech. Zatím není jasné, kdy se něco podobného projeví, respektive začne hrát z globálního hlediska opravdu významnou roli. Je ale již jasné, že to bude mít obrovský dopad na podobu a strukturu globálního obchodu.
O významu standardů pro svět zítřka
Podstata globálního obchodu se mění. Služby a související proměna struktury ekonomiky získávají na významu, což platí i pro Čínu a země jihovýchodní Asie. Ty se v rámci hodnotových řetězců posouvají od jednoduché výroby výše, díky službám přidávají větší hodnotu. Podíl mezinárodního obchodu s fyzickými produkty na globálním HDP se tedy sníží.
Problém se službami tkví v tom, že se těžce obchodují. Mnohem více než v případě výroby u nich navíc platí, že ten, kdo určuje standardy, disponuje obrovskou výhodou. Platí, že se nejen kvůli stávající americké administrativě a merkantilistickým krokům Pekingu a některých evropských zemí vzdalujeme globálním standardům, což obchod zkomplikuje a zdraží.
Rozhovor, ze kterého článek vychází, najdete v anglickém originálu jako podcast na webu konzultační společnosti Alter Eko, s níž Roger Tooze spolupracuje.