KONTEXT: 3 mýty o budoucí podobě světa a vaše vítězné portfolio

Globální obchod kolabuje a výrazné zlepšení nás v nejbližším období nečeká. Vyplývá to alespoň z aktuálních statistik dopadů pandemie nemoci COVID-19 na přeshraniční toky zboží a také z kvalifikovaných odhadů potřebných, praktických i populistických kroků, které epidemie vyvolá(vá). Aktuální KONTEXT k těmto autoritativním hlasům doplňuje pomyslné "B", které nejen investorům pomůže se v chaosu dneška a zítřka zorientovat.
Očekávaná recese globální ekonomiky výrazně zbrzdí přeshraniční toky zboží, respektive je jejich zbrzděním prohlubována. Obchod by měl v letošním roce podle Světové obchodní organizace poklesnout o 13-32 %, a to mimo jiné kvůli vlně protekcionismu, kterou zejména ve strategicky významných oblastech, jako jsou potraviny a léky, COVID-19 vzedmul. I proto se stále hlasitěji hovoří o konci globalizace. Až příliš často se přitom zapomíná na to, že aktuální pandemie jen přikrmila dekádu trvající trend nastartovaný po minulé krizi.
Ochrana trhu (mocných): Nic nového pod sluncem
Počet obchodních bariér od turbulencí způsobených kolapsem hypotéčního trhu v USA v roce 2008 narůstá. Vyšší počet ochranářských opatření oproti těm liberalizačním každoročně přijímá většina systémově významných ekonomik. Pomyslným epicentrem (re)akce jsou USA a Čína, dvě mocnosti soupeřící o budoucí podobu světa.
Snaha ohnout obchodní režim podle potřeb mocných je a bude realitou. Spojené státy, architekt a správce (nejen) globálního obchodního režimu, jsou tak při započtení všech faulů na volný obchod dlouhodobě na špici ochranářského pelotonu. Přispívá k tomu i snaha o redefinování volného obchodu, jak se to děje dnes (nebo se stalo v 80. letech).
Smícháme míchaná vajíčka? Místy ano, ale stěží
V důsledku pandemie koronaviru se (z)krátí výrobní a dodavatelské řetězce. I tento trend ale napříště jen zařadí vyšší rychlostní stupeň, nastartovala ho totiž již před pár lety čínsko-americká obchodní válka a umožnily technologie a růst podílu střední třídy v rozvíjejících se zemích. V asijsko-pacifické oblasti se tak v tomto smyslu chystá revoluce.
Rozpad na hospodářská a politická prvočísla, tedy národní, maximálně regionální jednotky, nečekejte. Svět je totiž na hony vzdálen úhledným škatulkám politických map, jak mimo jiné připomíná brexitová telenovela. Realitou bude paralelní globalizace a regionalizace diktovaná zájmy mocných.
Nezažíváme konec světa, ale historické kapitoly
(R)evoluce vždy plodí vítěze a poražené. Mezi poražené přitom často patří ti, v jejichž jménu (a s jejichž pomocí) ke změně režimu dochází. Platí to i dnes, kdy bariéry bránící přeshraničním tokům relativně nejvíce dopadnou na méně majetnou část demokratických společností, které si ochranáře vlastních dvorků a zájmů často zvolily.
Z hlediska investorů chaos orámovaný změnou paradigmatu, tedy pravidel hospodářské i politické hry, kterými se svět řídí, znamená výzvu i příležitost. První souvisí s koncem či oslabením zažitých úspěšných modelů, druhá pak s novým normálem rodícím příležitosti ke krátkodobým spekulacím i dlouhodobým sázkám.
I tomu, jak přizpůsobit investiční strategii novému (ab)normálu, se věnujeme v cyklu ABCD investora. Shrnutí toho nejpodstatnějšího navíc nabídneme v rámci seminářů #ViteznePortfolio: (Ne)poučení z krizového vývoje, s nímž v září objedeme republiku. Podrobnosti o tomto cyklu a mnohem více najdete během léta na www.azinvestora.info.