US MARKETOtevírá za: 8 h 59 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Těchto 6 věcí dělávají investoři špatně, když své peníze spravují na vlastní pěst

Investovat na vlastní pěst je lákavé. Velice nízké, mnohdy rovnou nulové poplatky, takřka neomezené možnosti výběru aktiv, schopnost ihned reagovat na dění na trzích. Individuální investování je ale v řadě ohledů rizikové, investoři totiž čelí na mnoha frontách pokušení. Zde je šest chyb, kterých se "investoři sólisté" dopouštějí nejčastěji.

1. Využívání investičních strategií bez jejich otestování

Mnoho investorů na finanční trhy vstupuje bez velkých plánů. Portfolio poté sestavují podle strategie, která jim zrovna přijde nejlepší. Postup by ovšem měl být jiný. Strategii by si měl investor vždy otestovat, ideálně ji aplikovat na historický vývoj trhů, prověřit si, jakých výsledků s ní lze dosahovat v období hospodářského růstu, ale i během krizí a propadů na trzích, a teprve poté ji buď přijmout, nebo zavrhnout.

2. Investování na základě popularity akciových titulů

Někteří investoři jsou jako děti, milují pohádkové příběhy. Jakmile se objeví podnik, jehož "senzační" příběh začne přitahovat pozornost médií, neváhají a začnou nakupovat jeho akcie. Dobře je to patrné například ze statistik obchodní platformy Robinhhod populární hlavně mezi mladými lidmi. Desetitisíce účtů na ní jen letos v létě vznikly třeba kvůli akciím společností Tesla či Eastman Kodak. Pozornost by ale investoři měli věnovat hlavně analýze firem a jejich akcií. Jak se říká, bez práce nejsou koláče.

3. Velké sázky namísto co nejširší diverzifikace

Investovat většinu peněz do akcií několika málo firem, které se zrovna vezou na růstové vlně, je lákavé. Vždyť třeba Amazon posílil za rok o 80 %, Apple přidal téměř 120 %, Facebook kolem 45 % a Tesla přes 740 %. Jenže to, že se teď technologickým akciím daří, nezaručuje, že se jim bude dařit i za měsíc nebo příští rok. Tak, jako dnes tyto tituly míří prudce vzhůru, mohou zamířit dolů. Investoři by měli zvažovat všechny možné scénáře a v zájmu ochrany portfolia před prudkým poklesem jeho tržní ceny by měly investice rozkládat v čase a mezi různé třídy aktiv, sektory i regiony.

Je klasická diverzifikace mrtvá?

Je klasická diverzifikace mrtvá?

4. Investování úspor určených na důležité výdaje

Je potřeba rozlišovat mezi úsporami a volnými úsporami. Pokud investor ví, že by mohl určitou částku potřebovat v příštích pěti letech, neměl by s ní nikdy zkoušet štěstí na trhu. Příkladem mohou být úspory na vlastní bydlení. Během akciové rally sice lze z milionu rychle udělat dva, když se ale trend otočí, může investor odejít třeba jen s polovinou. Jedna ze základních investičních pouček říká, že by lidé měli vždy investovat jen ty peníze, jejichž případná ztráta neovlivní jejich aktuální život ani plány.

5. Investování pomocí složitých a rizikových nástrojů

Cesta na trzích by měla vždy vést od nejjednoduššího k nejsložitějšímu. Ideálně by investoři měli začínat s levnými podílovými fondy a složitější nástroje by si měli nechat na později. Třeba na takovém forexu dosahuje výnosu naprosté minimum investorů, přesto právě na něm řada nováčků začíná. Neúspěšně, samozřejmě.

6. Příliš časté kontrolování výkonnosti portfolia

Pokud se budeme bavit o investování, ne o tradingu, mluvíme o horizontu 10 a více let. V takovém případě je kontraproduktivní sledovat vývoj tržní ceny portfolia na denní, týdenní, ale i měsíční bázi. Stačí se podívat třeba na vývoj trhů v letošním roce. Řada drobných investorů pod tlakem krize vyvolané koronavirem nevydržela a portfolia rozprodala. Přitom stačilo vydržet. Kdyby někdo kontroloval portfolio každého půl roku a přitom nesledoval, co se dělo v mezidobí, koronavirové krize na burzách by si vůbec nevšiml.

Zapomeňte na alfu, o úspěchu v investování rozhodují (i) jiné faktory

Zapomeňte na alfu, o úspěchu v investování rozhodují (i) jiné faktory

Zdroj: Bloomberg

Chyby v investováníInvestováníPonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika