Stárnoucí populace jako protivítr pro fiskální podporu ekonomiky

V reakci na krizi vyvolanou pandemií koronaviru přistoupily vlády mnoha zemí k fiskálním opatřením v podobě vyšších výdajů (č)i nižších daní s cílem podpořit oživení hospodářství. Země s větším podílem starších lidí v populaci přitom mohou stát před podstatnou překážkou, píše analytička Nicole Gawlasová z České spořitelny.
V průběhu času se role fiskální politiky vyvíjí. V současnosti tak opět sílí hlasy volající po zapojení podpůrných opatření, a to nejen ze strany politiků, ale i centrálních bank. Ke změnám dochází nejen v pohledu na danou problematiku, mění se i efektivita fiskálních opatření. Svou roli v tom podle studie MMF hraje mimo jiné i stárnoucí populace.
Fiskální stimuly mají významnější pozitivní efekt pro výstup ekonomik s mladší populací. V zemích se starším obyvatelstvem je dopad opatření daleko slabší. Jedním z důvodů je skutečnost, že spotřeba starších osob zůstává stabilní, případně se v čase mírně snižuje, a to nehledě na objem fiskálních stimulů.
V neposlední řadě vede stárnutí populace k poklesu potenciálního tempa růstu hospodářství, a tudíž i fiskální opatření mohou podporovat nižší než očekávaný růst produktu. Ze studie tak vyplývá jasný závěr – čím starší obyvatelstvo (a čím vyšší dluh) je v zemi, tím menší vliv mají fiskální stimuly na růst její ekonomiky.
MMF ve studii dochází k poznatku, že demografický vývoj představuje (a bude představovat) jednu z hlavních výzev pro tvůrce hospodářské politiky. Ti by se tak měli zabývat tím, jak podpořit oživení agregátní poptávky v prostředí klesající efektivity fiskálních opatření. Mezinárodní měnový fond nabízí následující doporučení:
- Navýšit objem fiskálních stimulů, které jsou v časech nepříznivého ekonomického vývoje uplatňovány.
- Upřít zrak na další opatření, která budou podporovat obnovení spotřebitelské poptávky. Pod pojmem další opatření si lze představit politiku ovlivňující nabídkovou stranu na pracovním trhu, podle MMF jde například o širší zapojení žen do pracovního procesu.
V neposlední řadě obsahuje studie požadavek na zabezpečení dostatečného fiskálního prostoru, a to tak, že v časech ekonomické konjunktury budou vlády vytvářet přebytky, které ve fázi poklesu budou rozpuštěny a umožní uplatnění fiskální podpory dosahující významných objemů. V rámci toho MMF klade důraz na udržitelnost veřejných financí, z politického hlediska ne vždy populární.
Zdroj: Česká spořitelna