Pár povolebních (nejen) tržních otázek

V souvislosti s americkými prezidentskými volbami se můžeme dočkat ještě lecjakého právnického mrzení a prskání, považujme ale situaci za danou. Novým prezidentem bude Joe Biden. Jaké otázky se po divokých dnech v politice i na burzách vracejí do hry?
Záleží akciovému trhu vůbec na něčem?
Svět je stále ve víru pandemie covidu-19 a závěr roku bude podle všeho ve znamení obnoveného propadu ekonomiky. Americké akcie ale po volebním týdnu opět mají historická maxima na dohled.
Co by se muselo stát, aby začaly růst výnosy amerických vládních dluhopisů?
Jistě se najdou věci, na kterých záleží investorům do akcií. A v seznamu nepochybně celkem vysoko (asi hned za fiskální a měnověpolitickou podporou ekonomice) bychom našli mimořádně nízké dluhopisové výnosy (jež s měnovou politikou úzce souvisejí). Akcioví býci s oblibou tvrdí, že v podstatě nejsou alternativy, ne mezi tradičními aktivy.
Co by mohlo výnosy zvýšit?
- Nižší výnosy pevně úročených aktiv (s více než 70 miliony Američanů z generace baby boomers, kteří již jsou, případně se chystají do penze, a také s ještě nižšími výnosy v jiných vyspělých zemích to není příliš pravděpodobné);
- vyšší nabídka dluhopisů na trhu, tedy větší zadlužování USA (to tak docela vyloučené není, záleží ale na tom, kolik dluhopisů bude nadále odkupovat centrální banka);
- vyšší inflace (hovoří se o ní);
- vyšší než očekávaná míra hospodářského růstu (překvapení je vždy možné, v současnosti je to ale představitelné nejspíše jen s ještě většími výdaji vlády, a tedy větším zadlužováním);
- vyšší sazby Fedu (to zrovna pravděpodobné v nejbližších dnech není, to by musel po pandemii covidu-19 přijít opravdu strhující nárůst osobní spotřeby Američanů a obnovy pracovních míst; strhující nad míru, kterou nyní předpokládají i ti optimističtější z ekonomů).
Záleží více na Fedu než na tom, kdo je americkým prezidentem?
Ano. Další otázku, prosím.
Přijde před dojednáním další fiskální podpory pro ekonomiky USA další zpomalení hospodářství?
Je to poměrně pravděpodobné. Stimulační balíček nejspíše hned tak na stole nebude, bez práce jsou stále miliony Američanů, kteří ji ještě zkraje roku měli, a pandemie stále není pod kontrolou.
Kdy bude vakcína na covid-19?
Tato otázka se jeví jako mimořádně ekonomicky významná. Odpověď není jasná, hovoří se stále spíše o měsících než týdnech. A až bude schválen nějaký preparát, kdy bude k dispozici a v jakém množství? Jak rychle bude proočkování efektivní v boji s pandemií? A budou lidé vakcíně věřit?
Přijde po pandemii boom osobní spotřeby?
Míra úspor Američanů je nebývale vysoká, na konci druhého kvartálu bylo bohatství amerických domácností nejvyšší v historii, trh s nemovitostmi prosperuje. Zdá se, že na své využití čeká opravdu velká suma peněz. V případě, že bude pod kontrolou covid-19, lze předpokládat, že se Spojené státy vydají jako jeden muž na dovolené a na nákupy. Po roce odříkání to přece bude chtít trochu radosti.
Zdroj: A Wealth of Common Sense