US MARKETOtevírá za: 15 h 29 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Tohle je největší riziko (i) pro vaše investice

Bude recese? Nezůstanou sazby nečekaně vysoké? Můžou ještě akcie posilovat, když jsou jejich valuace už teď pořádně přifouknuté? Nerozšíří se už tak strašné válečné konflikty do dalších zemí? A co všechny příští černé labutě, ty neznámé, a tedy nepredikovatelné hrozby, jež se teprve projeví, a z podstaty věci je tak nelze ani pojmenovat? Jistě bych přišel na spoustu dalších nástrah a vy se mnou, to hlavní riziko máme přitom každý všude s sebou. Jen si ho uvědomit.

Poslední roky byly na trzích divoké, pro mě jako převážně akciového investora ale celkově úspěšné. A to se (až na případnou expozici skrze široké akciové ETF) neúčastním žádných krkolomných, byť někdy vysoce ziskových podniků typu IPO, SPAC nebo třeba - v době vrcholící pandemie a překrývání problémů v ekonomice novými penězi - NFT a dalších kryptohříček. Trochu toho bitcoinu bych někde v portfoliu sice vyštrachal, ale všeho s mírou (zkraje března jsem mimochodem část kryptoměny prodal, návrat váhy krypta v portfoliu na pro mě rozumnou úroveň už zkrátka nepočkal).

FOMO na plné obrátky

Před čtyřmi lety začalo období několika kvartálů, kdy se investoři museli celkem snažit, aby rychle nebohatli. Akcie posilovaly, bitcoin a s ním další kryptoměny (včetně těch opravdu obskurních) posouvaly rekordy, stejně tak zlato, zdražovala i ropa. Kdo tehdy nevydělával, rval si vlasy. Ne náhodou se tehdy často mluvilo o FOMO efektu, tedy obavě, že vám (v tomto případě) na trzích něco uteče, že u něčeho nebudete. Od mládí mě nikdo nemusel přemlouvat k návštěvě kasina, musím se ale pochválit, že jsem tehdejší tržní horečku přečkal s pravidelnými a jen sporadicky kontrolovanými investicemi do poměrně široce rozvrstveného portfolia investic.

Rok 2022 přinesl velké vystřízlivění, hvězdy předchozích dvou let padaly z výšin a trhy se ponořily do medvědího trendu. Recese je nevyhnutelná, zněla analytická hymna, centrální banky musejí za každou cenu přidusit ekonomiku sužovanou po dekády nevídanou inflací. Stalo se, my v Česku jsme přišli do konce roku 2023 o zhruba 30 % kupní síly svých peněz a řada významných ekonomik, včetně třeba Číny nebo pro nás zásadního Německa, klopýtala hluboko pod svým potenciálem.

Zároveň se ale přece jen postupně začala zlepšovat nálada na finančních trzích. Naděje na to, že centrální banky už nemůžou dlouho udržovat silně restriktivní měnovou politiku, začaly přispívat k otočce ve vývoji cen akcií. A když se k tomu přidaly masivní sázky na další rozvoj a využití umělé inteligence, nad trhy opět postupně převzali nadvládu býci.

Je to zase tady

Nebudu se pouštět do žádných analýz, na to až moc dobře vím, jak málo toho vím. Pravda je ale taková, že padlé hvězdy let 2022 a 2023 povstaly z popela a na trzích se to zase jenom hemží rekordy. Bitcoin je na maximu, americké i světové akcie vylepšily rekordy, zlato je už i v dolarech znovu nejdražší v historii. Jen ty dluhopisy zatím nic moc, to je pravda, jinak se ale FOMO vrací do hry. "Co ten bitcoin, asi to teda koupíme zase, ne?" ujišťují se u mě občas kamarádi. "Nevím, já jsem teď část prodal, daně klepou na dveře," odpovídám a zakazuju si v duchu ten vtíravý pocit, že možná dělám chybu.

Nejde jenom o bitcoin. Ten pocit se může týkat jakékoli investice - je teď ten pravý čas nakoupit/prodat? A na jak dlouho? A co když cena ještě klesne/poroste? Znáte to určitě taky. Chtěl jsem napsat něco o největším riziku a už jsem u něj. To riziko je v hlavě každého z nás. Skoro žádná ekonomická situace, nastavení sazeb ani hluboký medvědí trend vás totiž o peníze nepřipraví (nechytejte mě za slovo; jsou situace tak strašné - války, přírodní katastrofy a další -, že v nich jdou investice stranou a na jejich hodnotě tak docela nezáleží, o těch ale teď není řeč). O peníze vás připraví špatná rozhodnutí.

Zmínil jsem, že největší divočiny roku 2020 (i let předchozích a následujících) jsem si odpustil a držel jsem se plánu pravidelných investic. Jsou i jiné plány, než jaký mám já, podstatné ale je, aby byly stanoveny rozumně (aby odpovídaly vašim finančním možnostem) a abyste se jich v nejistých dobách drželi. FOMO efekt svádí k opaku, ale pocit, že přijdete o všechny ty skvělé zisky, co si o nich povídají lidi kolem vás, je nebezpečný. Je to váš plán, váš život a vaše cíle v něm, ne jejich.

Špatných rozhodnutí se dá udělat spousta. Dá se pozdě prodat něco, co už v portfoliu dávno nemělo být. Dá se nakoupit moc brzo nebo moc pozdě. Stává se taky, že investoři propadnou pocitu, že se nemůže stát nic špatného nebo - a to je opravdu nebezpečné - že všechny jejich minulé úspěchy v investování jsou výsledkem jejich neomylnosti. Je taky chyba, když se propadne až moc velké skepsi v době, kdy trhy klesají. A je taky nebezpečné a nezodpovědné - a roky s vysokou inflací to připomněly -, když na trhy zanevřete a neinvestujete vůbec. A riziko, že uděláte podobně špatné rozhodnutí, nezmizí v žádném tržním prostředí a období.

Jak investovat?

Zodpovědné investování zahrnuje už zmíněné plánování, zhodnocení známých rizik a zvážení toho, kolik za podstupování rizika chcete na oplátku vydělat. Návodů, jak na to, najdete nejen na Investičním webu nepočítaně, ale když to shrnu, je dobré:

  • stanovit si finanční cíle a strategie k jejich dosažení, investiční horizont, něco jako mentální "stop-loss" (kolik jste ochotní ztratit);
  • vzdělávat se o trzích, ekonomice, politice a tak dále, o samotných investičních nástrojích;
  • diverzifikovat, k tomu snad není potřeba nic dodávat;
  • zvážit u každé investice známá rizika a potenciál výnosů;
  • pravidelně (ale ne přehnaně často) kontrolovat, jak se daří jednotlivým investicím, a i na základě toho portfolio upravovat podle zamýšlené alokace, podle životní situace, nových cílů, věku a podobně;
  • investovat do toho, čemu aspoň rámcově rozumíte (případně se poradit s někým, kdo tomu rozumí líp).
Chyby v investováníInvestováníPonaučení pro investoryPravidla a doporučení pro investováníPsychologieRizika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa