8 šokujících předpovědí na rok 2025: Proč ano, proč ne (2. díl)

Saxo Bank zveřejnila své šokující predikce na rok 2025. Je jich celkem osm a dotýkají se široké škály témat, od podpory ekonomiky v Číně přes kolaps amerického dolaru až po výrobu lidského srdce pomocí tisku. Ve čtyřech článcích předpovědi shrnujeme, podrobněji se věnujeme vždy dvěma z nich a doplňujeme i krátký komentář, proč by se ta která predikce (ne)měla naplnit.
1. Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI: Nová datová centra technologických gigantů hltají obrovská kvanta elektřiny, účty za energie vystřelí do nebeských výšin a rozhořčená veřejnost požaduje, aby se něco udělalo.
2. Čína nasadí v zájmu oživení ekonomiky stimuly v hodnotě 50 bilionů CNY: Po vytvoření největší úvěrové bubliny v dějinách vsadí Čína na kartu fiskálních stimulů v obrovském objemu.
3. Libra se vůči euru vrátí na úroveň z doby před brexitem: Evropská ekonomika se potýká s problémy, zato v Británii zavane ve fiskální politice svěží vítr, který vyžene libru oproti euru zpět na úroveň, na níž od brexitu nebyla.
4. NVIDIA dosáhne dvojnásobku tržní kapitalizace Applu: Může technologický gigant NVIDIA, vyzbrojený revolučními AI čipy, dosáhnout dvojnásobku hodnoty firmy Apple a stát se nejziskovější společností všech dob?
5. Překotná elektrifikace přinese konec kartelu OPEC: Elektromobily jsou stále dostupnější. Může OPEC v roce 2025 ztratit relevanci a skončit na smetišti dějin?
6. Přírodní katastrofa způsobí poprvé v historii bankrot velké pojišťovny: Po roce divokých výkyvů počasí udeří v USA katastrofální bouře, která potopí velkou pojišťovnu, jež podcenila rizika spojená se změnou klimatu.
7. První lidské srdce z biotiskárny zahájí novou éru dlouhověkosti: Nový život! Díky kombinaci medicíny a bioinženýrství vyrobili vědci na biotiskárně lidské srdce, které je příslibem delšího života pro miliony lidí.
8. Trump 2.0 potopí americký dolar: Trumpova nová administrativa se snaží obřími cly obrátit globální finanční systém vzhůru nohama, a tak se svět (ještě více) snaží najít alternativy k americkému dolaru.
Libra se vůči euru vrátí na úroveň z doby před brexitem
Británie se v pobrexitové éře ocitá na vrcholu konstruktivního přístupu. To znamená, že si stojí zatím nejlépe ve srovnání s nemocným mužem Evropy, kterým je…? Tím je Evropa jako taková, nebo alespoň země evropského jádra, tedy Francie a Německo. V Británii zavane ve fiskální politice svěží vítr. Nová labouristická vláda oznámila rozpočtové priority na rok 2025, vyhnula se zvýšení daní z příjmů, které nejvíce poškozují hospodářský růst, a omezila nejméně produktivní výdaje ve veřejném sektoru, aby snížila deficit. Snížením neproduktivní peněžní pomoci, jako jsou příspěvky důchodcům na zimní vytápění, podporou investic do nemovitostí a zpracovatelského sektoru a zvýšením příjmů zaměstnanců ve veřejném sektoru si země připravila podmínky pro solidní nominální růst v nadcházejících letech. Zároveň Bank of England drží základní sazbu ve srovnání s významnými centrálními bankami světa poměrně vysoko.
Situace na evropském kontinentě nemůže být odlišnější. Francie již ani nemá vládu, jež předtím zabředla do mnohaleté snahy dát do pořádku rozpočet utržený ze řetězu. Stihla akorát vyhlásit úsporná opatření a zdanění osobních i korporátních zisků, které je zabijákem růstu. Německo má také velké starosti, protože není ochotné financovat zoufale potřebné investice do bydlení a infrastruktury z úvěrů, které by si přitom mohlo bez problémů dovolit. Někdejší ekonomický model, kdy obrovská průmyslová základna a vývoz výroby stály na levných ruských energiích, je v troskách. Automobilky, snad s výjimkou výrobců luxusních vozů, ztratily konkurenceschopnost. Nejen kvůli vysokým vstupním nákladům na energie, ale i proto, že jim Čína díky nové technologii akumulátorů pro elektromobily utekla a uzurpovala si v tomto kritickém sektoru dominantní podíl na světovém trhu. Německo musí přijít s novým způsobem hospodaření, ten ale může být šokující předpovědí nejdříve za rok.
Možné tržní dopady (podle Saxo Bank): Podpora domácích investic a robustnější růstové vyhlídky pozvednou libru vůči upadajícímu euru, takže se kurz EUR/GBP propadne až na 0,7500. Tak hluboko byl naposledy den před referendem o brexitu. Britský akciový index FTSE 100 si výrazně polepší.
Proč by se to nemělo stát (podle IW): Britská ekonomika si stále nese důsledky brexitu, zejména v oblasti obchodu a investic. Navíc fiskální disciplína může být ohrožena politickými změnami a zvýšenou inflací.
Proč by se to mohlo stát (podle IW): Evropská unie čelí vlastním výzvám, včetně energetické krize a zpomalující ekonomiky. Pokud Británie zavede reformy zaměřené na růst a sníží dluh, libra může těžit z větší důvěry investorů.
NVIDIA dosáhne dvojnásobku tržní kapitalizace Applu
Jediní, kdo jistě vydělají na zlaté horečce, jsou prý prodejci lopat, většina prospektorů totiž následně žádné zlato nenajde. To, co sledujeme okolo umělé inteligence (AI), se zlaté horečce hodně podobá. Gigantické IT monopoly a záplava startupů se snaží využít zlatem se třpytících příslibů. Do této oblasti patří i Metaverse společnosti Meta Platforms či generativní AI, která díky zpracování neuvěřitelných objemů dat umožňuje nové využití, například autonomní řízení. V rámci horečky AI je hlavním prodejcem lopat NVIDIA, která nevyrábí jen nadupané čipy, ale i softwarový ekosystém, jenž stojí v samém jádru valné většiny datových center na bázi AI.
V roce 2025 se úspěšnost Nvidie ještě zvýší. Firma pustí do oběhu značný počet revolučních čipů Blackwell, které se mohou pochlubit 208 miliardami tranzistorů a oproti starší generaci H100 zvládnou zajistit až 25krát více AI výpočtů na spotřebovanou jednotku energie. Závody ve zbrojení v oblasti AI nabývají na intenzitě, žádná obří korporace ani vláda nechce zůstat pozadu, a tak dosáhnou náklady na elektřinu spotřebovanou datovými centry nadoblačných výšin.
Díky neukojitelné poptávce po výkonnějších, ale přitom energeticky méně náročných čipech Blackwell obsadí NVIDIA trůn nejziskovější korporace všech dob. Příští rok hravě překoná rekordní 105miliardový zisk Applu, a protože se do cen promítnou i výrazně vyšší růstová očekávání, její tržní kapitalizace se opět téměř zdvojnásobí, takže bude firma dvakrát větší než Apple. Po dosažení hodnoty 7 bilionů USD, tedy 10 % globálního akciového trhu, se bude tyčit vysoko nade všemi ostatními firmami světa. Hodnota Applu a dalších technologických gigantů ve srovnání s ní utrpí, protože jejich profitabilitu brzdí nutnost budovat datová centra, bez nichž v rámci horečky AI neudrží krok.
Možné tržní dopady (podle Saxo Bank): Akcie Nvidie se obchodují vysoko nad 250 USD (5. prosince: 145 USD), pak ale začne trh zpochybňovat, zda si firma dokáže urvat ještě větší část korporátních zisků. Přijdou nežádoucí kontroly antimonopolních úřadů, které její vyhlídky přibrzdí.
Proč by se to nemělo stát (podle IW): Tržní kapitalizace společnosti NVIDIA již odráží optimismus v souvislosti s AI. Pokud by však čipy společnosti nenaplnily očekávání nebo se objevila nová konkurence, raketový růst firmy může narazit.
Proč by se to mohlo stát (podle IW): AI čipy mají obrovský potenciál transformovat průmyslové sektory. NVIDIA je díky svému náskoku v této technologii na špičce a mohla by nadále těžit z rostoucí poptávky.
Zdroj: Saxo Bank