8 šokujících předpovědí na rok 2025: Proč ano, proč ne (3. díl)

Saxo Bank zveřejnila své šokující predikce na rok 2025. Je jich celkem osm a dotýkají se široké škály témat, od podpory ekonomiky v Číně přes kolaps amerického dolaru až po výrobu lidského srdce pomocí tisku. Ve čtyřech článcích předpovědi shrnujeme, podrobněji se věnujeme vždy dvěma z nich a doplňujeme i krátký komentář, proč by se ta která predikce (ne)měla naplnit.
1. Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI: Nová datová centra technologických gigantů hltají obrovská kvanta elektřiny, účty za energie vystřelí do nebeských výšin a rozhořčená veřejnost požaduje, aby se něco udělalo.
2. Čína nasadí v zájmu oživení ekonomiky stimuly v hodnotě 50 bilionů CNY: Po vytvoření největší úvěrové bubliny v dějinách vsadí Čína na kartu fiskálních stimulů v obrovském objemu.
3. Libra se vůči euru vrátí na úroveň z doby před brexitem: Evropská ekonomika se potýká s problémy, zato v Británii zavane ve fiskální politice svěží vítr, který vyžene libru oproti euru zpět na úroveň, na níž od brexitu nebyla.
4. NVIDIA dosáhne dvojnásobku tržní kapitalizace Applu: Může technologický gigant NVIDIA, vyzbrojený revolučními AI čipy, dosáhnout dvojnásobku hodnoty firmy Apple a stát se nejziskovější společností všech dob?
5. Překotná elektrifikace přinese konec kartelu OPEC: Elektromobily jsou stále dostupnější. Může OPEC v roce 2025 ztratit relevanci a skončit na smetišti dějin?
6. Přírodní katastrofa způsobí poprvé v historii bankrot velké pojišťovny: Po roce divokých výkyvů počasí udeří v USA katastrofální bouře, která potopí velkou pojišťovnu, jež podcenila rizika spojená se změnou klimatu.
7. První lidské srdce z biotiskárny zahájí novou éru dlouhověkosti: Nový život! Díky kombinaci medicíny a bioinženýrství vyrobili vědci na biotiskárně lidské srdce, které je příslibem delšího života pro miliony lidí.
8. Trump 2.0 potopí americký dolar: Trumpova nová administrativa se snaží obřími cly obrátit globální finanční systém vzhůru nohama, a tak se svět (ještě více) snaží najít alternativy k americkému dolaru.
Překotná elektrifikace přinese konec kartelu OPEC
Prakticky během několika let se Číně podařilo nechat zapomenout na veškeré dřívější předpoklady o možném rozsahu výroby a zavádění elektromobility do praxe. Společnost Schroders, která spravuje aktiva v hodnotě bezmála bilionu dolarů, vyzdvihovala růstový potenciál čínské výroby elektromobilů již počátkem roku 2021. Tehdy předpovídala, že se do konce roku 2024 může prodat téměř 5 milionů elektrických vozů a elektromobily získají 15% podíl na trhu. Realita nechala tyto predikce daleko za sebou. Jen v Číně dosáhl počet registrací elektromobilů již v roce 2023 více než 8 milionů. A protože se celkový růst prodejů elektromobilů meziročně zvýšil o více než 40 %, bylo již v září 2024 více než 45 % nových vozů prodaných v Číně elektrických. Takový podíl se čekal za zhruba šest let.
V oblasti elektrifikace dopravy Čína ukazuje cestu. Postupně se k ní budou přidávat další země a společně dosáhnou exponenciálního růstu výrobní kapacity. Ceny baterií tak budou dále klesat, až budou elektromobily levnější než vozy se spalovacími motory. K vyrovnání výrobních nákladů dojde během 12 měsíců, a to i bez dotací. Vzhledem k exponenciální křivce nárůstu elektromobility, který nás čeká, dosáhnou ceny ropy vrcholu již v roce 2025 a v následujících letech lze předpokládat stále rychlejší pokles poptávky.
Vzhledem k tomu, že dvě třetiny ropy končí jako benzín či nafta v osobních a nákladních automobilech, kartel OPEC v roce 2025 společně s klesajícím výhledem poptávky po surovině zjistí, že jeho význam upadá a produkční limity na úrovni několika milionů barelů denně ztrácejí význam. Někteří členové kartelu již obcházejí výrobní kvóty, aby si urvali, co ještě jde, poptávka po vývozu ale klesá. Většině členů rychle dojde, že je po všem. Dochází k hádkám a vnitřním třenicím a kartel opouštějí významní členové. OPEC končí na smetišti dějin. Bývalí členové maximalizují produkci, aby si zajistili větší podíl na trhu, a ceny ropy rychle klesají.
Možné tržní dopady (podle Saxo Bank): Ceny ropy se propadnou. Vydělají na tom nejen aerolinky, chemičky a výrobci barev, laků a pneumatik, ale i přepravní a logistické společnosti. Trh však rychle najde novou rovnováhu a ceny ropy se stabilizují, jakmile začnou dodavatelé s vyššími náklady, zejména v Severní Americe, ukončovat příliš nákladnou produkci ropy z břidlic. Japonské automobilky se budou zoufale snažit dohnat ostatní výrobce elektromobilů.
Proč by se to nemělo stát (podle IW): I přes nárůst podílu elektromobility bude ropa nadále důležitá pro petrochemický průmysl, leteckou dopravu a mnoho dalších sektorů, kde je elektrifikace oproti odvětví automobilů ještě v plenkách. OPEC může diverzifikovat a přežít, minimálně za horizont příštího roku.
Proč by se to mohlo stát (podle IW): Pokud by ceny baterií a energie z obnovitelných zdrojů rychle klesaly, poptávka po ropě by mohla ochabnout natolik, že by OPEC ztrácel svůj vliv a postupně (ale ne v roce 2025) se rozpadl.
Přírodní katastrofa způsobí poprvé v historii bankrot velké pojišťovny
Klimatická změna přinesla intenzivnější koloběh vody v přírodě. Atmosféra se zahřívá a udrží v sobě více vlhkosti, takže v posledních letech rapidně roste intenzita dešťových srážek. V uplynulém roce jsme byly svědky rozmarů počasí po celém světě, ať už šlo o záplavu, po níž vznikla dočasná jezera v nejsušších oblastech Sahary, o smrtící povodně v řadě evropských zemí či o "stoleté lijáky" v Connecticutu a New Yorku. Podle analýz klimatických odborníků se množství srážek, které spadne při silnějších deštích, po celém světě postupně zvyšuje. To s sebou nese riziko, že lijáky a povodně, které se dříve daly očekávat jednou za 100 nebo 1 000 let, mohou přicházet jednou za desetiletí, případně i častěji.
V roce 2025 zasáhnou Spojené státy katastrofální bouře a lijáky, které zastihnou pojišťovnictví nepřipravené. Již hurikán Katrina způsobil pojistné události za 40 miliard USD, tentokrát se však škody vyšplhají mnohonásobně výše. Jedna z největších amerických pojišťoven značně podcenila pojistná rizika plynoucí z klimatické změny, což vedlo k podhodnoceným pojistkám v zasaženém regionu. Vzhledem k nedostatečným rezervám, aby vyplatila plnění, a nepřiměřenému zajištění, kterým by zmírnila náklady této extrémní události, se celým odvětvím šíří panika. Dochází ke krizi, která vyvolá debatu na vládní úrovni o tom, zda krachující firmu i ostatní zasažené pojišťovny zachránit, aby se zabránilo dalšímu šíření rizika. Tato živelní pohroma si vyžádá přecenění příslušných pojistek, čímž značně klesne hodnota nemovitostí na mnoha trzích. Tím utrpí i důvěra spotřebitelů, kteří si nebudou jistí hodnotou svých domů, které jsou pro mnoho z nich tím nejcennějším, co mají.
Možné tržní dopady (podle Saxo Bank): Akcie Berkshire Hathaway posílí, protože Buffettova společnost má dostatečný kapitál, aby paniku přestála, a získá tak větší podíl na trhu.
Proč by se to nemělo stát (podle IW): Pojišťovny mají rozsáhlé rezervy a modely rizik, které neustále aktualizují. Podcenit rizika plynoucí ze změn počasí či klimatu by neměly, protože nejsou odtržené od politického dění a zpravodajství, do jisté míry takovému problému může pomáhat zabránit také regulace.
Proč by se to mohlo stát (podle IW): Klimatické změny přinášejí nepředvídatelné události, na které mohou být některé modely krátké. Pokud by katastrofa zasáhla několik oblastí současně, mohla by zlikvidovat i velkou pojišťovnu.
Zdroj: Saxo Bank