Přesun desítek bilionů dolarů mezi generacemi začíná. Jak to změní trhy?

Velký majetkový přesun, mezigenerační předání bohatství nebo největší dědictví v historii. Řeč je o fenoménu anglicky nazývaném Great Wealth Transfer (GWT). Nejde o nic menšího než o přesun více než 80 bilionů dolarů majetku baby boomers na mladší generace, jako jsou mileniálové a generace Z, v příštích zhruba dvaceti letech. A protože mladší lidé mají jiné preference, čekají se v souvislosti s GWT podstatné změny v investičních trendech a dopady na trhy jako takové.
Mladší investoři pravděpodobně nasměrují nabyté bohatství do akcií, nemovitostí a zejména do takzvaně udržitelných aktiv. To promění finanční svět ve prospěch hodnotově a dopadově orientovaných investičních strategií. Čeká se, že mladší generace budou upřednostňovat udržitelné investice, které budou vyhovovat jejich zájmu o environmentální, sociální a správní faktory (ESG) a o digitální finanční produkty. Tento příliv kapitálu by mohl vést k investičnímu boomu vedenému mileniály, a to zejména v oblastech, které jsou v souladu s jejich hodnotami (technologie, udržitelnost, alternativní aktiva).
Zásadní investicí pro mladší investory by mohly zůstat nemovitosti, zejména v rámci trendu městského bydlení a energeticky úsporných domů v souvislosti s prací na dálku. Měla by se tak rozšířit nabídka produktů, které vyhovují těmto preferencím, včetně fondů investujících do oblastí zaměřujících se na dopady na životní prostředí, klimatických technologií a "zelených" nemovitostí.
Možné dopady GWT na trhy
Analytici ze společnosti Freedom24 shrnuli předpokládané dopady GWT do šesti hlavních oblastí.
- Zvýšená poptávka po finančním poradenství: Ve chvíli, kdy mladší generace zdědí bohatství, dojde pravděpodobně k nárůstu poptávky po finančních poradcích. Průzkumy ukazují, že významné procento mileniálů a generace Z očekává, že využije služby finančních poradců k řízení zděděného majetku. Tento trend představuje lukrativní příležitost pro finanční firmy k získání nových klientů a rozšíření služeb přizpůsobených potřebám mladších investorů.
- Změny investičních preferencí: Mladší investoři mají tendenci upřednostňovat udržitelné a společensky odpovědné investování (SRI). Jakmile získají kontrolu nad zděděnými aktivy, může dojít k výraznému posunu směrem k ESG investicím. To může vést ke zvýšeným tokům kapitálu do udržitelných společností a fondů, což ovlivní tržní ocenění a chování korporací.
- Tržní volatilita a alokace aktiv: Přesun bohatství může vést k vyšší volatilitě, protože na trh vstoupí noví investoři s různou úrovní zkušeností a různými investičními strategiemi. Mladší investoři mohou upřednostňovat rizikovější aktiva, jako jsou kryptoměny nebo technologické tituly, které provází vyšší kolísavost cen.
- Dopad na tradiční třídy aktiv: GWT může změnit dynamiku vývoje cen tradičních tříd aktiv, jako jsou nemovitosti a akcie. Jakmile bude více bohatství směřovat do diverzifikovaných portfolií, může dojít k růstu cen aktiv, a to samozřejmě zejména v sektorech, které mladší investoři preferují.
- Změna finančních očekávání: Mnoho mileniálů očekává významné dědictví, které by mohlo výrazně ovlivnit jejich finanční situaci. Výzkumy ukazují, že 57 % mileniálů očekává dědictví v hodnotě 1 milionu dolarů nebo více, což by mohlo spustit vlnu nových investic napříč třídami aktiv.
- Důraz na dlouhodobou finanční jistotu: Mladší generace vnímají zděděné bohatství jako podstatný faktor pro získání dlouhodobé finanční jistoty. Mnozí mladí lidé plánují tyto peníze využít na investice odpovídající jejich hodnotám, jako jsou udržitelné technologie nebo inovativní startupy.
K tomu lze doplnit další potenciální změny a nové trendy (výčet samozřejmě není - a nemůže být - kompletní):
- Rostoucí tlak na odpovědné bankovnictví: Investiční fondy a banky se budou muset přizpůsobit novým preferencím klientů.
- Preference na trhu s nemovitostmi: Řada milieniálů a lidí z generace Z nebude mít zájem o velké domy svých rodičů a prarodičů, což může v některých zemích a regionech přispět k přesycení realitního trhu a poklesu hodnoty některých typů nemovitostí. Roste naopak zájem o co-living koncepty, udržitelné bydlení a flexibilní formy vlastnictví (sdílené bydlení, fractional ownership a další).
- Omezení významu tradičních bank a fondů: Sledujeme to již mnoho let. Mladší generace tíhnou k alternativním aktivům, jako jsou kryptoměny nebo třeba venture kapitál. Roste také důraz na finanční technologie (DeFi, robo advisory, P2P půjčky), což může omezovat roli tradičních bank a fondů.
- Charita a filantropie: Mladší generace preferují aktivistickou filantropii, chtějí vidět okamžitý dopad svých darů a investic. Může tedy docházet k masivnímu přesunu peněz neziskovým organizacím, univerzitám, technologickým iniciativám nebo projektům zaměřeným na sociální spravedlnost.
- Daně: Vlády po celém světě se mohou snažit zdanit velký přesun bohatství, což může vést ke změnám v daňové politice. Bohatší rodiny mohou (nadále) hledat sofistikované strategie správy majetku (včetně trustů, rodinných nadací a mezinárodních holdingových struktur), aby minimalizovaly daňové zatížení.
Great Wealth Transfer významně změní distribuci bohatství a bude mít hluboké důsledky pro Wall Street i širší ekonomiku. S očekávaným převodem značného bohatství mileniálové pravděpodobně spustí investiční boom zaměřený na udržitelnost, diverzifikaci a dlouhodobé růstové strategie. Očekávaný příliv kapitálu na trhy má potenciál pohánět inovace a měnit investiční trendy na léta dopředu.
Obdobné změny, byť v menším měřítku, lze očekávat i v České republice, kde generační přesun bohatství přispěje k prosazování investičních preferencí mladších lidí. Ti se budou stále více zaměřovat na udržitelné a technologicky inovativní investice, v českém kontextu nicméně zůstávají pilířem investičních strategií nemovitosti. Výzvou mohou být jejich vysoké ceny a problémy s dostupností bydlení, které mohou i v dalších letech silně ovlivňovat rozhodování o dlouhodobých investicích.
Zdroj: Freedom24