Tržní zoo znovu v akci. Proč být v klidnějším výběhu?

Kdyby finanční trhy byly zoologická zahrada, byly by v ní různé výběhy, terária a klece. A ty se spekulanty by byly nejhlučnější. Pobíhalo by se v nich s mobily v rukou, s očima přilepenýma na grafy, a podle posledního titulku z ekonomického zpravodajství by tito obchodníci střídavě propadali euforii a zoufalství.
O uplynulém víkendu by jim tam bliklo něco jako "Trump neblafoval, opravdu zavedl cla". A hned nato "Futures jsou v minusu", "Bitcoin zlevnil pod 100 tisíc USD", "Ropa bude zdražovat" a tak dále. Palce spekulantů by mačkaly tlačítka koupit nebo prodat, to podle nátury. Poptávka po kávě a něčem ostřejším by stoupala, spát by se nikomu nechtělo a ošetřovatelé by marně roznášeli šálky jasmínového čaje s diskrétním vzkazem "Jen klid, to bude dobré". Jaký spekulant by něco podobného četl, no ne?!
V oddělení kryptosafari by posedávali fanoušci digitálních měn, nervózně by refreshovali své aplikace s kurzy a kontrolovali své hardwarové i méně doporučované softwarové peněženky. S kamenným výrazem ve tváři by sledovali, jak se jim pro změnu o pár procent ztenčily jejich (ne)zasloužené úspory. Pokud by bitcoin ztratil dalších pár procent, možná by někteří (ti pravověrní ne, to zase pr) začali plánovat útěk z výběhu podkopáním plotu směrem ke zlatu.
Kam také jinam, když do ohrady s největšími americkými technologickými tituly, kde se jim v posledních letech tak líbilo, teď prší kyselý a laciný déšť odněkud z Číny. Prý nějaký startup nebo co. A vládní dluhopisy? No, časem možná, ale když ten americký pán tvorstva zavádí cla, riskuje novou vlnu inflace a počítá s další pořádnou sekerou v rozpočtu, tak to by také ty výnosy nemusely klesat. Takhle bezpečný přístav nevypadá, ne ten krátkodobý.
O pár výběhů dál by se v klidu pásl někdo jiný. Žádní krasavci, nic moc sexy týpci. Dlouhodobí investoři. Žádné pobíhání, žádná ukvičená panika, možná až trochu znuděný pohled. Kam asi koukají? Do budoucna, dívají se ne na další dny a týdny, ale na měsíce, roky, ideálně i desetiletí. Když z vedlejší klece někdo zařve "Pozor, trhy padají!", jen se usmějí a pokračují v debatě o tom, kam jet v léta na dovolenou.
Chce to klid
Co tím chci říct, je asi jasné. Nedělní vývoj na trhu s futures naznačoval, že se trhy v pondělí 3. února probudí v ne úplně veselé náladě. Celní válka, kterou Donald Trump podle všeho spustil, může nějakou dobu trvat a nikdo neví, jak dopadne. A pro obchodníky na burze je jen málo věcí horších než nejistota. Málokdy ale taková nejistota trvá dlouho. A v minulosti už mnohokrát po období nejistoty a třeba i hodně velké tržní paniky přišly zase veselejší časy.
Dlouhodobé investování není sprint, je to spíš takový maraton se zastávkami na občerstvení. Mění se prezidenti, mění se tržní nálady, objevují se a zase mizí různé trendy. Krátkodobá volatilita je ale jenom šum, který odráží momentální záchvěvy kolektivní hysterie. Ti, kdo se jí nechají ovládnout, můžou rychle vydělat obrovské peníze. Ano, někteří. Až na výjimky ale takoví hysterici o peníze přicházejí.
Já to neudělám, protože jako tržní pisálek ani nemůžu. Ale vy můžete. Pokud si vyloženě nevěříte, že na případných turbulencích vyvolaných změnami v podmínkách mezinárodního obchodu vyděláte, klidně na trhy na nějakou dobu zapomeňte. Aspoň na pár dnů nebo týdnů. Pak se podívejte, jak je na tom vaše portfolio, jestli se něco změnilo, případně jak moc. Buď zjistíte, že můžete být dál v klidu, to když máte portfolio sestavené rozumně a s ohledem na svoje dlouhodobé plány a cíle. Nebo se ukáže, že jste svoje peníze vystavili moc velkému riziku v nějaké oblasti, v současnosti třeba expozicí vůči sektorům až příliš zranitelným změnami cel (nebo třeba jinou dynamikou vývoje v oblasti umělé inteligence, když se vrátím k tomu čínskému deštíku; on nemusí být jenom kyselý, mimochodem).
Proč se držet dlouhodobého přístupu k investování?
- Historie ukazuje, že trhy mají tendenci růst navzdory různým ekonomickým a politickým krizím. Je to sice jenom historie, ale nic lepšího po ruce nemáte.
- Panika bývá drahá, klid a trpělivost levné. A z dlouhodobého hlediska výnosné.
- Investování není kasino. Kdo se snaží trefit cenové dno nebo vrchol, většinou netrefí ani jedno.
- Neřešte mediální titulky, řešte svoji strategii.
- Průměrné výnosy se nesbírají po dnech nebo týdnech, ale po letech a dekádách. A na spoustě trhů takový průměr opravdu stojí za to. Kdo dneska nezpanikaří, za pár let dost možná pěkně sklízí.
- Diverzifikace je nejlepší ochrana před špatnými rozhodnutími. Když máte rozumně poskládané investiční portfolio, nemusíte s ním hýbat pokaždé, když někdo zachraňuje Ameriku.
- Dlouhodobé investování je méně stresující.
Je v tom kus psychologie. Když trhy ztrácejí a s nimi i hodnota investic ve vašem portfoliu, záleží na tom, co si případně budete vyčítat víc - že jste se snažili situaci zachraňovat a dělali jste toho až moc, nebo že jste nedělali vůbec nic, i když jste možná měli? To je na vás. V každém případě ale platí, že největší hrozbou pro vaše portfolio není Donald Trump, nejsou to žádné čínské startupy, vyšší sazby v Japonsku, geopolitické konflikty ani nedostatek čipů pro váš oblíbený generátor diplomových prací. Jste to vy sami. Tak ať jste vždycky v tom správném výběhu.