Anketa: Co (ne)znamená posilování dolaru v době rekordního "tištění" této měny?
|

Anketa: Co (ne)znamená posilování dolaru v době rekordního "tištění" této měny?

Tiskne se rekordní množství dolarů, americká měna ale posiluje. Vysvětluje se to pozicí dolaru jako rezervní měny a stále (téměř) hegemona v rámci mezinárodního obchodu. Je to tak ale opravdu? A není právě nyní vhodná doba na investici či sázku na alternativy, například mladé trhy, komodity nebo něco jiného? Pokud ano, co by to mělo být? Téma jsme nabídli ke komentáři českým tržním profesionálům.

Kvantitativní uvolňování Americký dolar Fed Centrální banky Investiční tipy Měny Forex (FX) Anketa

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Podle pravidelného průzkumu Banky pro mezinárodní platby (BIS) zůstává pozice amerického dolaru jako nejdůležitější globální rezervní měny nezpochybnitelná. Tak to zůstane i v nejbližších letech, protože žádná jiná měna tuto pozici aktuálně zastávat nemůže. Euro nemá šanci dolar ohrozit, jüan zatím také ne. Přechod na nadnárodní globální rezervní měnu (něco jako SDR z dílny MMF) je úplně mimo hru. Je však celkem možné, že nadcházejících deset let bude ve znamení deglobalizace a že americký dolar ztratí dominantní pozici rezervní měny například v jihovýchodní Asii nebo v Africe. To, že podíl dolaru na globálních měnových rezervách v roce 2020 samozřejmě ani zdaleka neodpovídá podílu americké ekonomiky na globálním HDP. A to, že dolar nebude hlavní rezervní měnou navždy, je také jasné.

Pokud jde o "tištění dolarů", je potřeba se zároveň ptát, která centrální banka v současnosti takzvaně netiskne. Tisknou všichni, ti, kteří případně nikoli, dost možná brzy začnou. Stačí se podívat, jak bobtnají rozvahy Evropské centrální banky či Bank of Japan. Ani z této strany dolaru nehrozí žádná katastrofa. To by se zřejmě změnilo, pokud by Fed začal například naplno aplikovat moderní měnovou teorii. To by mohl být pomyslný hřebíček do rakve dolaru jako dominantní globální rezervní měny.

Vhodná doba na investici do jiných aktiv? Králem je momentálně hotovost. Zbytek letošního roku podle mě bude ve znamení postupného střízlivění v tom smyslu, že ani masivní podpora vlád a centrálních bank nedovede vrátit ekonomiky rychle na úrovně z doby před pandemií koronaviru. Obecně bych se od rizikových aktiv (primárně mám na mysli akciové trhy) raději zatím držel dále, nakupovat bych začal až podle hospodářské situace ve druhé polovině roku.

Štěpán Hájek (Purple Trading)

Diskuze o alternativě k americkému dolaru je v současnosti možná nejvíce opodstatněná v historii. Fed totiž nikdy netiskl ničím nekryté dolary takovým tempem. Dolar však posiluje, především v důsledku stále poměrně vysoké averze k riziku na finančních trzích a ve světové ekonomice. Americké vládní dluhopisy jsou pak považovány za jedny z nejbezpečnějších na světě.

Jako alternativa se nabízí zlato, které však dlouhodobě nedává příliš smysl, jelikož nenabízí pravidelný výnos. V portfoliu by navíc mělo být hlavně zlato fyzické, které není příliš likvidní. Osobně bych se soustředil spíše na to, co se stane, až po odeznění rizik levné dolary začnou zahlcovat svět. To bude voda na mlýn pro rozvíjející se ekonomiky a jejich měny.

Většina emerging měn utrpěla od začátku roku výrazné ztráty, a tak již má teoreticky jen omezený prostor pro poklesy. Zahraniční investoři budou postupně vyhledávat zajímavější výnosy právě v těchto vodách. Postupně proto očekávám vylepšení sentimentu na trzích s měnami, jako jsou singapurský dolar, česká koruna, jihoafrický rand nebo brazilský real.

Dominance dolaru jako dvousečná zbraň Washingtonu
Bezmála 90 % objemu všech mezinárodních finančních transakcí bylo v loňském roce vypořádáno v amerických dolarech. V nich jsou udávány rovněž ceny většiny komodit bez ohledu na to, odkud pocházejí. Americká měna stojí na pevných základech a zdá se, že jí jen tak něco neotřese.

Vít Hradil (Raiffeisenbank)

Pozice USA zůstane dominantní, což bude platit i pro dolar. Navzdory nepřesvědčivému výkonu prezidenta Donalda Trumpa při zvládání pandemie je pravděpodobné, že pokud se nákazu podaří zkrotit, Trump na podzim obhájí mandát. V předvolebním období navíc udělá vše pro to, aby se americká ekonomika i trhy co možná nejrychleji vrátily k růstu. I Fed v boji proti pandemii popustil uzdu měnové politiky, což nahrává akciovým trhům. Ty navíc raději uvidí v Bílém domě i pro další období Trumpa než kandidáta demokratů. Celkově tedy vše nasvědčuje tomu, že americké akcie mají dobré růstové vyhlídky.

V současnosti bych příliš experimentální přístup k investicím nedoporučoval. Pokud by došlo k mnohými předvídané deglobalizaci, patrně by to prospělo spíše zavedeným obřím ekonomickým entitám se silnou domácí poptávkou, jako jsou právě USA, než menším ekonomickým tygrům. Malým a otevřeným ekonomikám, mezi které se řadí i řada evropských, by naopak utlumení mezinárodní výměny uškodilo.

Strukturálně si pandemie koronaviru v ekonomice vyžádá změny, které lze předvídat o něco lépe. Ukáže se, že nespočet činností, u kterých jsme dosud ze zvyku trvali na fyzické přítomnosti lidí v místě dění, lze bez problémů provozovat na dálku, což bude nahrávat hlavně technologickému sektoru. Obecně lze očekávat, že koronavirus urychlí přechod z "fyzické" ekonomiky na digitální. Tím oslabí tradiční sektory, jako jsou zpracovatelský průmysl, doprava či stavitelství.

Michal Brožka (Komerční banka, Unicorn College)

Ač se podíl amerického dolaru na globálních rezervách v posledních dvaceti letech snižuje, jeho role zůstává dominantní. V případě světových devizových rezerv jeho podíl MMF odhaduje na 61 %, zatímco u eura jde jen o 21 %. Pokud se tedy měnová politika (vedle té fiskální) snaží zmírnit globální recesi, je americká centrální banka naprosto klíčová.

Takzvané tištění peněz centrálními bankami je operace, která má především zabránit tomu, aby peníze z ekonomiky (z)mizely. Pokud by centrální banky nenavyšovaly své rozvahy a nelily peníze do ekonomiky a na trhy, hrozil by všeobecný pokles cen a další nárůst rizik. Pokud by emise peněz byla nadměrná, byl by to důvod se obávat vysoké inflace, a tudíž by byl důvod obávat se také investic v amerických dolarech. Aktuálně ale ve světě stále převládá obava z nedostatečné inflace.

V každém případě je ale současná hospodářská situace rizikovější, než byla ta před pandemií. To, že se hospodářská politika (včetně Fedu a spol.) snaží působit proticyklicky, toto riziko snižuje, ale rozhodně je neeliminuje. A mladé trhy mají obecně prostor pro stabilizační politiku menší než země vyspělé. Někdo v tom spatřuje důvod k opatrnosti, jiný příležitost.

Anketa: Zaostřeno na trh s ropou a akcie těžařů
V rámci pravidelného expertního výhledu, který vysíláme vždy v pondělí dopoledne, jeden z diváků položil otázku na téma ropy, která nebyla zodpovězena. Vracíme se k ní prostřednictvím krátké ankety s českými tržními experty.
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %
včera v 12:53

Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %

Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři procenta a míra...
Polsko Recese Střední a východní Evropa
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
5. 6. 2020 22:30

Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow za celý týden zpevnil bezmála o 7 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce vzrostly a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly
5. 6. 2020 20:44

Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I...
Airbus Průmysl Doprava
Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií
5. 6. 2020 18:48

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií...
Média Facebook
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
5. 6. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z amerického trhu práce

Akcie na evropských trzích v pátek od rána sílily a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla příliš znát...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě
5. 6. 2020 17:19

Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě

Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways, zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu...
Doprava Koronavirus
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
5. 6. 2020 16:50

Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit
5. 6. 2020 15:05

Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit

Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových...
Evropská unie Spojené království
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
5. 6. 2020 14:30

Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v květnu vzniklo 2,51 milionu míst a míra nezaměstnanosti klesla na 13,3 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta
5. 6. 2020 13:22

Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta

Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 %, uvedla v páteks ve svém odhadu centrální banka. Pokud na podzim přijde i jen...
Rakousko HDP Koronavirus
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
5. 6. 2020 12:36

Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je kupovat s cílovou cenou 72 Kč

Analytici společnosti Patria Finance začali pokrývat akcie finančního domu MONETA Money Bank s doporučením kupovat a...
Investiční doporučení Cílové ceny MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo
5. 6. 2020 12:01

Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v dubnu zaznamenaly slabší pokles, než analytici předpovídali. Mohou za to především revidovaná...
Maloobchod Česká ekonomika
Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou
5. 6. 2020 11:31

Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou

Středoevropské měny budou v příštích dvanácti měsících převážně posilovat, v čele s českou korunou. Přispěje k tomu...
Měny Česká koruna Střední a východní Evropa
V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018
5. 6. 2020 10:56

V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018

V Česku bylo na konci května 266 144 lidí bez práce, což bylo o 12 104 víc než v dubnu. Nezaměstnanost se zvedla z...
Česká republika Nezaměstnanost
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
5. 6. 2020 10:30

Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly desítky procent

Akcie v Asii a Tichomoří v pátek posilovaly. Dobrou zprávou pro trhy jsou další monetární stimuly ze strany ECB a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
5. 6. 2020 10:18

Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon

Elon Musk, zakladatel americké firmy na výrobu elektromobilů Tesla, vyzval k rozdělení amerického internetového...
Amazon
Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně
5. 6. 2020 10:06

Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně

Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozímu kvartálu o 5,2 %, meziročně pak o 3,7 %. Hospodářství...
Slovensko HDP
BBC: Výrobce luxusních vozů Bentley propustí čtvrtinu zaměstnanců
5. 6. 2020 09:54

BBC: Výrobce luxusních vozů Bentley propustí čtvrtinu zaměstnanců

Výrobce luxusních vozů Bentley chce v Británii propustit zhruba 1 000 lidí, což je asi čtvrtina zaměstnanců....
Auta Koronavirus