Burzovní kalendář (12. 2. - 16. 2. 2018)
|

Burzovní kalendář (12. 2. - 16. 2. 2018)

Americké i západoevropské akciové indexy zažily nejvýraznější týdenní propad za dva roky. Nadcházející týden bude na potenciálně kurzotvorné impulzy bohatý, vedle pokračující výsledkové sezóny budou investoři sledovat i řadu makrodat, zejména zprávy o vývoji ekonomik Japonska, Německa a celé eurozóny a německé a americké inflace.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu výrazně oslabily. V pondělí se index Dow propadl o 4,6 %, a utrpěl tak nejprudší procentní pokles od srpna 2011. V úterý se naopak zvýšil o 2,33 %, což představovalo nejprudší procentní nárůst od ledna 2016. Ve středu Dow oslabil, avšak pouze nepatrně, ve čtvrtek hlavní indexy spadly o zhruba čtyři procenta, v pátek naopak přidaly asi 1,5 %. Za celý uplynulý týden akcie na Wall Street v součtu zaznamenaly nejprudší propad za dva roky, Dow klesl o 5,21 %, S&P 500 odepsal 5,16 % a Nasdaq Composite přišel o 5,06 %.

Také evropské akcie za uplynulých pět dnů výrazně oslabily, panevropský benchmark STOXX Europe 600 odepsal 5,01 %, a zaznamenal tak rovněž nejvýraznější pokles za dva roky. Britský index FTSE 100 klesl o 4,91 %, německý DAX přišel o 5,3 % a francouzský CAC 40 odepsal 5,33 %. Pražská burza podle indexu PX oslabila o dvě procenta.

Americké akciové indexy v týdnu do 9. února 2018, zdroj: Google

Na Wall Street pokračovala výsledková sezóna za poslední loňské čtvrtletí. Hospodářská čísla zveřejnily firmy General Motors, Hasbro, Walt Disney, Twenty-First Century Fox, Tesla, News Corp, Twitter nebo NVIDIA a AIG.

V Evropě na trh čísla za uplynulý kvartál poslaly Ryanair Holdings, BNP Paribas, BP, UniCredit, Rio Tinto, GlaxoSmithKline, Commerzbank, TOTAL, Société Générale či Banca Monte dei Paschi di Siena.

Americký dolar v uplynulém týdnu posiloval. Jednotná evropská měna se před deseti dny vyšplhala na tříleté maximum 1,2536 USD, od té doby však oslabila o více než dvě procenta. Dolar v posledních dnech těžil z výprodeje na globálních akciových trzích a z vyhlídek na další zvyšování úrokových sazeb v USA.

Podle analytiků oslovených agenturou Reuters je však nynější posilování americké měny pravděpodobně pouze dočasné. "Vzestup dolaru se již blíží ke konci," uvedl John Taylor, zakladatel a prezident výzkumné společnosti Taylor Global Vision.

Na pražské burze pokračovala výsledková sezóna čísly energetické firmy Photon Energy, Monety Money Bank, Komerční banky a mediální CME. 

Fotovoltaické společnosti Photon Energy loni stoupl provozní zisk EBITDA na 7,93 milionu eur
Fotovoltaická společnost Photon Energy vykázala za loňský rok provozní zisk EBITDA 7,93 milionu eur (meziročně +21 %) při tržbách 17,26 milionu eur (meziročně +31,9 %). Čísla příznivě ovlivnily nárůst objemu prodané elektřiny a vyšší příjmy klíčové divize Photon Energy Operations.
MONETA Money Bank loni vydělala téměř čtyři miliardy korun, navrhuje dividendu osm korun na akcii
Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za loňský rok čistý zisk 3,92 miliardy Kč. Meziročně se tak zisk bance snížil o 3,2 %. Nižší byly čistý úrokový příjem a výnosy z poplatků a provizí. Management banky navrhuje vyplacení dividendy v hrubé výši osm korun na akcii.
Komerční bance loni stoupl srovnatelný čistý zisk o 15,2 % na 14 miliard korun, představenstvo navrhuje dividendu 47 korun na akcii
Komerční banka vykázala za rok 2017 čistý zisk 14 miliard korun. Oproti roku 2016 jí tak zisk bez započtení jednorázových příjmů za prodej podílů ve společnostech VISA Europe a Cataps v roce 2016 a bez vlivu přecenění a prodeje budov centrály v roce 2017 vyskočil o 15,2 %. Výsledek podpořilo snížení opravných položek.
Mediální CME za loňský rok vykázala čistý zisk 49,43 milionu dolarů, tržby v Česku se jí zvýšily o bezmála 10 %
Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za loňský rok na úrovni čistého zisku kladný výsledek 49,43 milionu dolarů. Rok 2016 skupina uzavřela se ztrátou 180,6 milionu dolarů. Nejvíce se loni firmě dařilo v Rumunsku. Provozní zisk OIBDA loni společnosti stoupl ze 136,91 milionu dolarů na 165,53 milionu dolarů.

Z makrodat věnovali investoři pozornost především americké, německé a čínské obchodní bilanci, indexům nákupních manažerů a čínské inflaci a britské průmyslové výrobě. Sledovaná byla rovněž měnověpolitická zasedání centrálních bank Austrálie, Spojeného království a Nového Zélandu.

Americké akcie v pátek výrazně zpevnily, i tak ale zaznamenaly nejprudší týdenní propad za dva roky
Americké akciové indexy v závěru týdne zabraly a přidaly zhruba procento a půl, celý týden ale pro ně byl i tak silně ztrátový. Dolar v pátek pokračoval v růstu.
Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden zažily nejvýraznější propad za dva roky
Evropské akciové trhy zakončily týden v červených číslech, investoři vyhodnocovali britská makrodata a sledovali výsledkovou sezónu na starém kontinentu i v USA. Celý týden byl pro západoevropské burzy nejhorší za dva roky.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 2 %
Pražská burza v pátek nenavázala na ziskovou čtvrteční seanci, když index PX odepsal 1,01 % na 1 106,6 bodu. Dolů burzu stáhly finanční tituly, dařilo se naopak textilce Pegas Nonwovens a polostátní společnosti ČEZ. Objem obchodů byl se zhruba miliardou korun výrazně nadprůměrný.

Výhled

Nadcházející týden přinese řadu důležitých makrodat, nabitá bude hlavně středa, kdy vyjdou zprávy o vývoji ekonomik Japonska, Německa a celé eurozóny a německá, česká a americká inflace. Z dalších dat se investoři budou soustředit na britské maloobchodní tržby, údaje z amerického realitního trhu (vydaná stavební povolení a zahájená výstavba) či index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

"Hlavní pozornost bude upřena na americkou inflaci, protože vyšší tlaky na růst cen se ve velké míře podílely na tržních výprodejích v minulém týdnu. Podle našich odhadů se v lednu ceny v USA zvýšily meziměsíčně o 0,4 %, a to hlavně kvůli zdražení benzínu. Tempo meziročního růstu cen by ale mělo klesnout na 2 % kvůli vyšší statistické základně," říká ekonom Marek Dřímal z Komerční banky.

Americké maloobchodní tržby podle něj v lednu pravděpodobně zůstaly na prosincové úrovni, a to kvůli poklesu prodejů automobilů. Tržby očištěné o prodeje aut by se měly zvýšit. Takzvaná kontrolní skupina tržeb, která se přímo propisuje do odhadu vývoje hrubého domácího produktu, se pravděpodobně zvýšila meziměsíčně o 0,2 %, což naznačuje, že růst americké ekonomiky by měl v letošním prvním čtvrtletí pokračovat.

"Mezikvartální růst HDP eurozóny v loňském čtvrtém čtvrtletí bude potvrzen na 0,6 % . Dočkáme se ovšem i čísel za jednotlivé země měnové unie. Mezikvartální růst v Německu by měl dosáhnout 0,5 %, díky čemuž by měl meziroční růst zrychlit až na 2,9 %, nejvyšší tempo od roku 2011," pokračuje Dřímal.

Cenová hladina v Česku vzrostla v lednu podle ekonoma meziměsíčně pravděpodobně o 0,6 %, především kvůli zvýšení regulovaných cen. V meziročním vyjádření ale podle něj růst cen pravděpodobně zpomalil na 2,2 % z prosincových 2,4 % kvůli silné statistické základně. Jádrová inflace by měla na meziroční bázi dosáhnout 2 %, kde by se měla udržet i po zbytek roku díky solidní spotřebě domácností tažené růstem mezd.

"Česká ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku pravděpodobně zaznamenala 1% mezičtvrtletní růst díky silné domácí spotřebě a zvyšování investiční aktivity. Příznivě působí i zahraniční obchod díky vysoké poptávce. Meziročně tak růst HDP podle nás zrychlil na 5,6 %," dodává Dřímal.

Sledovaný bude rovněž vývoj v Německu, kde by pět měsíců po volbách mohla konečně vzniknout nová vláda. Koalice CDU/CSU v čele s Angelou Merkelovou a sociální demokracie vedená Martinem Schulzem se dohodly na znění koaliční smlouvy, vyjednavači už jen dolaďují detaily výsledného dokumentu. Pokud nedojde k žádnému zásadnímu zvratu, v zemi znovu vznikne takzvaná velká koalice.

Hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí představí na Wall Street například firmy PepsiCo, MetLife, Cisco Systems, CenturyLink, Marathon Oil, Applied Materials, CBS, Campbell Soup, Kraft Heinz a Coca-Cola nebo JM Smucker. Celkově na trh čísla pošle zhruba šedesát podniků z indexu S&P 500. V Evropě čísla představí Heineken, Crédit Agricole, thyssenkrupp, Credit Suisse Group, Airbus, Nestlé, Vivendi nebo Allianz, Renault, Danone a Eni.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Pokles cen akcií začal už před olympijskými hrami, letošní únor se tak jistě nezařadí mezi stabilní měsíce. Na denním grafu indexu S&P 500 se propad zastavil na 200denním průměru, na týdenním grafu nad 50týdenním průměrem. Nikdo neví, zda páteční minimum indexu S&P 500 již bylo minimem aktuálního propadu, jakkoli by to přeprodané podmínky mohly naznačovat," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí na trh Čína pošle zprávu o objemu nových úvěrů a odpoledne se investoři v USA zaměří na zprávu o bilanci federálního rozpočtu. Hospodářské výsledky v úvodu týdne představí v Evropě pivovar Heineken a v USA společnosti Loews a First Data.

V úterý dopoledne vyjdou v Británii inflační statistika a index cen domů od DCLG a Česká republika přidá výsledek běžného účtu. Odpoledne USA přidají index optimismu malých firem a za řečnický pultík se postaví šéfka pobočky Fedu v Clevelandu Loretta Mesterová. Kvartální hospodářské výsledky na trh pošlou na Wall Street PepsiCo, Under Armour, Fossil Group nebo MetLife, v Japonsku Toshiba a v Číně Baidu a Weibo.

V noci na středu na trh Japonsko pošle zprávu o vývoji HDP, dopoledne bude patřit zprávám o vývoji ekonomik Německa a eurozóny a německé a české inflace a eurozóna přidá ještě statistiku průmyslové výroby. Spojené státy odpoledne zveřejní zprávy o maloobchodních tržbách, inflaci a podnikových zásobách a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Kvartální hospodářská čísla v USA představí mimo jiné Molson Coors Brewing, Cisco Systems, CenturyLink, Marathon Oil, TripAdvisor nebo Applied Materials a v Evropě Crédit Agricole, thyssenkrupp, Credit Suisse Group, Shire nebo Liberty Global.

Ve čtvrtek nad ránem Japonsko vydá zprávu o strojních objednávkách a průmyslové výrobě a Austrálie přidá zprávu o situaci na trhu práce. Trhy v Číně zůstanou zavřené kvůli oslavám nového lunárního roku. Eurozóna dopoledne doplní výsledek obchodní bilance a v USA odpoledne vyjdou výrobní inflace, indexy podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) a filadelfského Fedu, zpráva o průmyslové výrobě, index cen domů od NAHB a pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledkovou mozaiku doplní na Wall Street Global Payments nebo CBS a na starém kontinentu Airbus, Nestlé, Vivendi či Schneider Electric a Air Liquide.

V pátek dopoledne se trh zaměří na německý index velkoobchodních cen, zprávu o vývoji ekonomiky ČR a britské maloobchodní tržby. Trhy v Číně zůstanou kvůli oslavám nového lunárního roku druhým dnem zavřené. Odpoledne na trh Spojené státy pošlou zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě, indexy dovozních a vývozních cen a předběžný únorový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a večer ještě společnost Baker Hughes jako každý týden odtajní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na území USA. Hospodářské výsledky v závěru týdne představí v Evropě Allianz, Renault, Danone nebo Eni a v zámoří Campbell Soup, Kraft Heinz, Coca-Cola či VF Corp a JM Smucker.

Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou
před 12 minutami

Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou

Polská vládní strana Právo a spravedlnost rozšířila kontrolu státu nad energetickými podniky na dosud nebývalou...
Polsko Politika Energetika
Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává…
Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává…
před 27 minutami

Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává pravidlem

Prioritou Ruska je otevřenost vůči světu a aktivní účast v integračních procesech. Na mezinárodním investičním fóru v...
Světová ekonomika Rusko Politika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu…
před 42 minutami

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu podle finálních dat klesl na 98 bodů (odhad: 98,8 bodu)

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v květnu klesl na 98 bodů z 98,8 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut
Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut
před hodinou

Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles svolává ke kontrole ve Spojených státech kvůli tempomatu 4,8 milionu aut....
Auta Itálie Spojené státy americké (USA)
Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat
Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat
před hodinou

Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích týdnech začne zpevňovat. Rusnok to v pátek...
ČNB Centrální banky Česká koruna
Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika
Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika
14:44

Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika

Ministři financí zemí EU se v pátek po měsících vyjednávání shodli na kompromisní podobě opatření, která mají přispět...
Evropská unie Rizika Evropské banky
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly více, než se…
14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly více, než se čekalo

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech klesl v dubnu více, než se očekávalo. Meziměsíční...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Francie opět zablokovala systém reverse charge, který chce ČR
14:16

Francie opět zablokovala systém reverse charge, který chce ČR

Francie a Česká republika si na jednání ministrů financí zemí Evropské unie opět vzájemně zablokovaly návrhy týkající...
Francie Česká republika Daně
Ambasador USA kvůli Vekselbergovi sabotoval jednání v Petrohradě
14:00

Ambasador USA kvůli Vekselbergovi sabotoval jednání v Petrohradě

Americký velvyslanec v Moskvě Jon Huntsman se v pátek kvůli přítomnosti jednoho z ruských oligarchů zdržel účasti v...
Spojené státy americké (USA) Rusko Politika
J&T dostala od CITIC Group 11,5 miliardy Kč, jež jí dlužila CEFC
13:42

J&T dostala od CITIC Group 11,5 miliardy Kč, jež jí dlužila CEFC

Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC. ČTK to řekl zdroj z J&T....
J&T Banky Čína
Daimleru hrozí, že kvůli emisím svolá více než 600 000 aut
Daimleru hrozí, že kvůli emisím svolá více než 600 000 aut
13:28

Daimleru hrozí, že kvůli emisím svolá více než 600 000 aut

Německé úřady by kvůli podezření na manipulaci s emisemi mohly automobilovému koncernu Daimler nařídit, aby svolal...
Daimler Auta Německo
EY: VW byl ve čtvrtletí největší automobilkou podle odbytu i tržeb
EY: VW byl ve čtvrtletí největší automobilkou podle odbytu i tržeb
12:02

EY: VW byl ve čtvrtletí největší automobilkou podle odbytu i tržeb

Největším automobilovým koncernem světa z hlediska odbytu i tržeb byl v prvním čtvrtletí německý Volkswagen, jehož...
Auta Volkswagen Evropské akcie
Treichl (Erste Group Bank): Zajímáme se o možnosti expanze na…
Treichl (Erste Group Bank): Zajímáme se o možnosti expanze na…
11:44

Treichl (Erste Group Bank): Zajímáme se o možnosti expanze na západním Balkáně

Šéf finanční skupiny Erste Group Bank Andreas Treichl na valné hromadě řekl, že se společnost zajímá o možnosti...
Erste Group Bank Evropské banky Finanční sektor
Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
11:30

Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu

Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje nevyplatit letos akcionářům firmy dividendu. Vyplývá to z...
Unipetrol Akcie ČR Dividendy
OPEC a Rusko zvažují zvýšení těžby ropy o milion barelů
OPEC a Rusko zvažují zvýšení těžby ropy o milion barelů
11:20

OPEC a Rusko zvažují zvýšení těžby ropy o milion barelů

Saúdská Arábie a Rusko jednají o zvýšení produkce ropy kartelu OPEC a některých dalších těžařských zemí asi o milion...
OPEC Ropa Komodity
Francie převezme 35 miliard eur dluhů státních drah, řekl premiér
11:06

Francie převezme 35 miliard eur dluhů státních drah, řekl premiér

Francouzský stát převezme 35 miliard eur z celkových zhruba 47 miliard eur dluhů státních drah SNCF. Podle jedné z...
Francie Zadlužení Doprava
Írán chce ekonomické návrhy, jež vyváží odstoupení USA od dohody
Írán chce ekonomické návrhy, jež vyváží odstoupení USA od dohody
10:52

Írán chce ekonomické návrhy, jež vyváží odstoupení USA od dohody

Írán očekává, že mu evropské země do konce května nabídnou soubor ekonomických opatření, která vyváží odstoupení...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika