Burzovní kalendář (12. 2. - 16. 2. 2018)
|

Burzovní kalendář (12. 2. - 16. 2. 2018)

Americké i západoevropské akciové indexy zažily nejvýraznější týdenní propad za dva roky. Nadcházející týden bude na potenciálně kurzotvorné impulzy bohatý, vedle pokračující výsledkové sezóny budou investoři sledovat i řadu makrodat, zejména zprávy o vývoji ekonomik Japonska, Německa a celé eurozóny a německé a americké inflace.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu výrazně oslabily. V pondělí se index Dow propadl o 4,6 %, a utrpěl tak nejprudší procentní pokles od srpna 2011. V úterý se naopak zvýšil o 2,33 %, což představovalo nejprudší procentní nárůst od ledna 2016. Ve středu Dow oslabil, avšak pouze nepatrně, ve čtvrtek hlavní indexy spadly o zhruba čtyři procenta, v pátek naopak přidaly asi 1,5 %. Za celý uplynulý týden akcie na Wall Street v součtu zaznamenaly nejprudší propad za dva roky, Dow klesl o 5,21 %, S&P 500 odepsal 5,16 % a Nasdaq Composite přišel o 5,06 %.

Také evropské akcie za uplynulých pět dnů výrazně oslabily, panevropský benchmark STOXX Europe 600 odepsal 5,01 %, a zaznamenal tak rovněž nejvýraznější pokles za dva roky. Britský index FTSE 100 klesl o 4,91 %, německý DAX přišel o 5,3 % a francouzský CAC 40 odepsal 5,33 %. Pražská burza podle indexu PX oslabila o dvě procenta.

Americké akciové indexy v týdnu do 9. února 2018, zdroj: Google

Na Wall Street pokračovala výsledková sezóna za poslední loňské čtvrtletí. Hospodářská čísla zveřejnily firmy General Motors, Hasbro, Walt Disney, Twenty-First Century Fox, Tesla, News Corp, Twitter nebo NVIDIA a AIG.

V Evropě na trh čísla za uplynulý kvartál poslaly Ryanair Holdings, BNP Paribas, BP, UniCredit, Rio Tinto, GlaxoSmithKline, Commerzbank, TOTAL, Société Générale či Banca Monte dei Paschi di Siena.

Americký dolar v uplynulém týdnu posiloval. Jednotná evropská měna se před deseti dny vyšplhala na tříleté maximum 1,2536 USD, od té doby však oslabila o více než dvě procenta. Dolar v posledních dnech těžil z výprodeje na globálních akciových trzích a z vyhlídek na další zvyšování úrokových sazeb v USA.

Podle analytiků oslovených agenturou Reuters je však nynější posilování americké měny pravděpodobně pouze dočasné. "Vzestup dolaru se již blíží ke konci," uvedl John Taylor, zakladatel a prezident výzkumné společnosti Taylor Global Vision.

Na pražské burze pokračovala výsledková sezóna čísly energetické firmy Photon Energy, Monety Money Bank, Komerční banky a mediální CME. 

Fotovoltaické společnosti Photon Energy loni stoupl provozní zisk EBITDA na 7,93 milionu eur
Fotovoltaická společnost Photon Energy vykázala za loňský rok provozní zisk EBITDA 7,93 milionu eur (meziročně +21 %) při tržbách 17,26 milionu eur (meziročně +31,9 %). Čísla příznivě ovlivnily nárůst objemu prodané elektřiny a vyšší příjmy klíčové divize Photon Energy Operations.
MONETA Money Bank loni vydělala téměř čtyři miliardy korun, navrhuje dividendu osm korun na akcii
Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za loňský rok čistý zisk 3,92 miliardy Kč. Meziročně se tak zisk bance snížil o 3,2 %. Nižší byly čistý úrokový příjem a výnosy z poplatků a provizí. Management banky navrhuje vyplacení dividendy v hrubé výši osm korun na akcii.
Komerční bance loni stoupl srovnatelný čistý zisk o 15,2 % na 14 miliard korun, představenstvo navrhuje dividendu 47 korun na akcii
Komerční banka vykázala za rok 2017 čistý zisk 14 miliard korun. Oproti roku 2016 jí tak zisk bez započtení jednorázových příjmů za prodej podílů ve společnostech VISA Europe a Cataps v roce 2016 a bez vlivu přecenění a prodeje budov centrály v roce 2017 vyskočil o 15,2 %. Výsledek podpořilo snížení opravných položek.
Mediální CME za loňský rok vykázala čistý zisk 49,43 milionu dolarů, tržby v Česku se jí zvýšily o bezmála 10 %
Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za loňský rok na úrovni čistého zisku kladný výsledek 49,43 milionu dolarů. Rok 2016 skupina uzavřela se ztrátou 180,6 milionu dolarů. Nejvíce se loni firmě dařilo v Rumunsku. Provozní zisk OIBDA loni společnosti stoupl ze 136,91 milionu dolarů na 165,53 milionu dolarů.

Z makrodat věnovali investoři pozornost především americké, německé a čínské obchodní bilanci, indexům nákupních manažerů a čínské inflaci a britské průmyslové výrobě. Sledovaná byla rovněž měnověpolitická zasedání centrálních bank Austrálie, Spojeného království a Nového Zélandu.

Americké akcie v pátek výrazně zpevnily, i tak ale zaznamenaly nejprudší týdenní propad za dva roky
Americké akciové indexy v závěru týdne zabraly a přidaly zhruba procento a půl, celý týden ale pro ně byl i tak silně ztrátový. Dolar v pátek pokračoval v růstu.
Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden zažily nejvýraznější propad za dva roky
Evropské akciové trhy zakončily týden v červených číslech, investoři vyhodnocovali britská makrodata a sledovali výsledkovou sezónu na starém kontinentu i v USA. Celý týden byl pro západoevropské burzy nejhorší za dva roky.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 2 %
Pražská burza v pátek nenavázala na ziskovou čtvrteční seanci, když index PX odepsal 1,01 % na 1 106,6 bodu. Dolů burzu stáhly finanční tituly, dařilo se naopak textilce Pegas Nonwovens a polostátní společnosti ČEZ. Objem obchodů byl se zhruba miliardou korun výrazně nadprůměrný.

Výhled

Nadcházející týden přinese řadu důležitých makrodat, nabitá bude hlavně středa, kdy vyjdou zprávy o vývoji ekonomik Japonska, Německa a celé eurozóny a německá, česká a americká inflace. Z dalších dat se investoři budou soustředit na britské maloobchodní tržby, údaje z amerického realitního trhu (vydaná stavební povolení a zahájená výstavba) či index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

"Hlavní pozornost bude upřena na americkou inflaci, protože vyšší tlaky na růst cen se ve velké míře podílely na tržních výprodejích v minulém týdnu. Podle našich odhadů se v lednu ceny v USA zvýšily meziměsíčně o 0,4 %, a to hlavně kvůli zdražení benzínu. Tempo meziročního růstu cen by ale mělo klesnout na 2 % kvůli vyšší statistické základně," říká ekonom Marek Dřímal z Komerční banky.

Americké maloobchodní tržby podle něj v lednu pravděpodobně zůstaly na prosincové úrovni, a to kvůli poklesu prodejů automobilů. Tržby očištěné o prodeje aut by se měly zvýšit. Takzvaná kontrolní skupina tržeb, která se přímo propisuje do odhadu vývoje hrubého domácího produktu, se pravděpodobně zvýšila meziměsíčně o 0,2 %, což naznačuje, že růst americké ekonomiky by měl v letošním prvním čtvrtletí pokračovat.

"Mezikvartální růst HDP eurozóny v loňském čtvrtém čtvrtletí bude potvrzen na 0,6 % . Dočkáme se ovšem i čísel za jednotlivé země měnové unie. Mezikvartální růst v Německu by měl dosáhnout 0,5 %, díky čemuž by měl meziroční růst zrychlit až na 2,9 %, nejvyšší tempo od roku 2011," pokračuje Dřímal.

Cenová hladina v Česku vzrostla v lednu podle ekonoma meziměsíčně pravděpodobně o 0,6 %, především kvůli zvýšení regulovaných cen. V meziročním vyjádření ale podle něj růst cen pravděpodobně zpomalil na 2,2 % z prosincových 2,4 % kvůli silné statistické základně. Jádrová inflace by měla na meziroční bázi dosáhnout 2 %, kde by se měla udržet i po zbytek roku díky solidní spotřebě domácností tažené růstem mezd.

"Česká ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku pravděpodobně zaznamenala 1% mezičtvrtletní růst díky silné domácí spotřebě a zvyšování investiční aktivity. Příznivě působí i zahraniční obchod díky vysoké poptávce. Meziročně tak růst HDP podle nás zrychlil na 5,6 %," dodává Dřímal.

Sledovaný bude rovněž vývoj v Německu, kde by pět měsíců po volbách mohla konečně vzniknout nová vláda. Koalice CDU/CSU v čele s Angelou Merkelovou a sociální demokracie vedená Martinem Schulzem se dohodly na znění koaliční smlouvy, vyjednavači už jen dolaďují detaily výsledného dokumentu. Pokud nedojde k žádnému zásadnímu zvratu, v zemi znovu vznikne takzvaná velká koalice.

Hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí představí na Wall Street například firmy PepsiCo, MetLife, Cisco Systems, CenturyLink, Marathon Oil, Applied Materials, CBS, Campbell Soup, Kraft Heinz a Coca-Cola nebo JM Smucker. Celkově na trh čísla pošle zhruba šedesát podniků z indexu S&P 500. V Evropě čísla představí Heineken, Crédit Agricole, thyssenkrupp, Credit Suisse Group, Airbus, Nestlé, Vivendi nebo Allianz, Renault, Danone a Eni.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Pokles cen akcií začal už před olympijskými hrami, letošní únor se tak jistě nezařadí mezi stabilní měsíce. Na denním grafu indexu S&P 500 se propad zastavil na 200denním průměru, na týdenním grafu nad 50týdenním průměrem. Nikdo neví, zda páteční minimum indexu S&P 500 již bylo minimem aktuálního propadu, jakkoli by to přeprodané podmínky mohly naznačovat," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí na trh Čína pošle zprávu o objemu nových úvěrů a odpoledne se investoři v USA zaměří na zprávu o bilanci federálního rozpočtu. Hospodářské výsledky v úvodu týdne představí v Evropě pivovar Heineken a v USA společnosti Loews a First Data.

V úterý dopoledne vyjdou v Británii inflační statistika a index cen domů od DCLG a Česká republika přidá výsledek běžného účtu. Odpoledne USA přidají index optimismu malých firem a za řečnický pultík se postaví šéfka pobočky Fedu v Clevelandu Loretta Mesterová. Kvartální hospodářské výsledky na trh pošlou na Wall Street PepsiCo, Under Armour, Fossil Group nebo MetLife, v Japonsku Toshiba a v Číně Baidu a Weibo.

V noci na středu na trh Japonsko pošle zprávu o vývoji HDP, dopoledne bude patřit zprávám o vývoji ekonomik Německa a eurozóny a německé a české inflace a eurozóna přidá ještě statistiku průmyslové výroby. Spojené státy odpoledne zveřejní zprávy o maloobchodních tržbách, inflaci a podnikových zásobách a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Kvartální hospodářská čísla v USA představí mimo jiné Molson Coors Brewing, Cisco Systems, CenturyLink, Marathon Oil, TripAdvisor nebo Applied Materials a v Evropě Crédit Agricole, thyssenkrupp, Credit Suisse Group, Shire nebo Liberty Global.

Ve čtvrtek nad ránem Japonsko vydá zprávu o strojních objednávkách a průmyslové výrobě a Austrálie přidá zprávu o situaci na trhu práce. Trhy v Číně zůstanou zavřené kvůli oslavám nového lunárního roku. Eurozóna dopoledne doplní výsledek obchodní bilance a v USA odpoledne vyjdou výrobní inflace, indexy podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) a filadelfského Fedu, zpráva o průmyslové výrobě, index cen domů od NAHB a pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledkovou mozaiku doplní na Wall Street Global Payments nebo CBS a na starém kontinentu Airbus, Nestlé, Vivendi či Schneider Electric a Air Liquide.

V pátek dopoledne se trh zaměří na německý index velkoobchodních cen, zprávu o vývoji ekonomiky ČR a britské maloobchodní tržby. Trhy v Číně zůstanou kvůli oslavám nového lunárního roku druhým dnem zavřené. Odpoledne na trh Spojené státy pošlou zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě, indexy dovozních a vývozních cen a předběžný únorový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a večer ještě společnost Baker Hughes jako každý týden odtajní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na území USA. Hospodářské výsledky v závěru týdne představí v Evropě Allianz, Renault, Danone nebo Eni a v zámoří Campbell Soup, Kraft Heinz, Coca-Cola či VF Corp a JM Smucker.

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus