Burzovní kalendář (18. 6. - 22. 6. 2018)
|

Burzovní kalendář (18. 6. - 22. 6. 2018)

V třetím červnovém týdnu se investoři rozhodně nudit nebudou. Menší počet významných makrodat bude více než vyvážen jinými důležitými událostmi. Ve Vídni se odehraje jednání ropného kartelu OPEC, zasedat budou britská centrální banka a euroskupina, Fed zveřejní první polovinu výsledků zátěžových testů amerických bank a na pražské burze bude zajímavá valná hromada společnosti ČEZ.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly - Dow se snížil o 0,89 %, S&P 500 naopak posílil o 0,01 % a Nasdaq Composite přidal 1,32 %. Západoevropské indexy skončily shodně v plusu - britský FTSE 100 stoupl o 1,1 %, německý DAX přidal 2,67 % a francouzský CAC 40 posílil o 1,44 %. Index PX pražské burzy za celý týden stoupl o 0,1 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 15. června 2018

Z ekonomických zpráv se investoři zaměřili na údaje o britské průmyslové výrobě a nezaměstnanosti, české, americké, britské a německé inflaci či průmyslové výrobě eurozóny a Číny. Pozornost trhů navíc poutala také měnověpolitická zasedání Fedu a ECB.

Americká centrální banka ve středu oznámila, že zvyšuje pásmo základní úrokové sazby z 1,50-1,75 % na 1,75-2,00 %. Zároveň Fed vydal novou prognózu, v níž mimo jiné předpověděl, že úrokové sazby letos celkem stoupnou čtyřikrát (poprvé je zvýšil v březnu).

Evropská centrální banka ve čtvrtek rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Současně ale uvedla, že v říjnu dále utlumí program kvantitativního uvolňování a v příštím roce už v něm pokračovat nebude.  V říjnu ECB sníží měsíční objem skupování dluhopisů na polovinu, tedy z 30 miliard na 15 miliard eur. Tímto tempem bude skupování dluhopisů pokračovat do prosince, kdy bude program kvantitativního uvolňování ukončen. V prohlášení po zasedání dále banka uvedla, že úrokové sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do léta příštího roku.

Na devizovém trhu ve čtvrtek po zasedání ECB prudce oslabilo euro. Investoři podle analytiků čekali, že bude měnová instituce eurozóny odvážnější a naznačí rychlejší zpřísňování měnové politiky. Agentura Reuters upozornila, že euro dokonce zažilo nejhorší den od konání referenda o odchodu Británie z Evropské unie před dvěma roky.

Schůzka Donalda Trumpa s Kim Čong-unem trhy výrazněji nezahýbala, investory zklamalo, že singapurský summit prezidentů USA a KLDR nakonec nepřinesl žádné konkrétní výsledky.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily H&R Block a Adobe Systems a v Evropě Inditex.

Americké akciové indexy v pátek umazaly většinu původních ztrát a s výjimkou Dow za týden potvrdily mírný zisk
Americké akcie v pátek mírně oslabily. Investoři mají obavy z obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident Donald Trump se rozhodl uvalit cla ve výši 25 % na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 50 miliard USD. Peking bezprostředně poté oznámil, že chystá opatření obdobných rozměrů a intenzity.
Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden však zhruba o 2 % posílily
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech, když se investoři vraceli ke čtvrtečnímu zasedání ECB a sledovali růst eura, které se oklepalo z výrazného čtvrtečního poklesu.
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden zpevnila o 0,1 %
Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty ze čtvrtečního obchodování, když index PX zpevnil o 0,23 % na 1 077,88 bodu. Nahoru burzu táhly zejména Komerční banka a MONETA Money Bank, nedařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s více než miliardou korun výrazně nadprůměrný, důvodem byl rebalancing indexu PX, který proběhl po konci obchodování.

Výhled

V prvním červnovém týdnu se investoři zaměří na data z realitního trhu Spojených států (vydaná stavební povolení, zahájená výstavba a prodeje starších domů), spotřebitelskou důvěru v eurozóně a předběžné červnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i sektoru služeb.

Sledovat budou ve čtvrtek investoři také zasedání britské centrální banky (změna měnové politiky se nečeká) a jednání euroskupiny a vyhodnocovat budou rovněž první polovinu výsledků zátěžových testů amerických bank a v pátek jejich pozornosti neujde jednání ropného kartelu OPEC. V neposlední řadě si velkou pozornost vyslouží fórum o centrálním bankovnictví pořádané ECB v portugalské Sintře.

Ministři financí eurozóny by na čtvrtečním jednání podle šéfa takzvané euroskupiny Maria Centena měli odsouhlasit vše potřebné k dokončení řeckého záchranného programu. Podmínku v podobě schválení posledního balíku reforem požadovaných věřiteli Atény splnily před třemi dny. Dopadne-li schůzka podle očekávání, mělo by Řecko začít diskutovat o načasování svého návratu na dluhopisový trh.

Americká centrální banka letos v rámci zátěžových testů finančních domů zkoumá to, jak komerční banky plní 14 různých kapitálových požadavků (dříve 24). Obzvláště detailní prověřování kondice se týká bank, které plánují mezi investory rozdělit ve formě dividend více než 30 % svých zisků. Fed již dříve oznámil, že dojde k mírnému snížení kapitálových požadavků na malé banky, ale naopak mírnému navýšení požadavků na banky považované za systémově důležité.

V případě zasedání ropného kartelu OPEC se spekuluje, že dojde k úpravě dohody o omezení těžby černého zlata. Zásoby suroviny na trhu klesají, a analytici proto očekávají, že OPEC rozhodne o zvýšení produkce ropy. Předloni se kartel dohodl, že omezí těžbu o 1,2 milionu barelů denně. K ujednání se připojily také některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které slíbily produkci snížit o dalších 558 000 barelů denně.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní mimo jiné společnosti Oracle, FedEx, Micron Technology nebo Kroger.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Denní graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení, technické indikátory také, index se alespoň na chvíli posunul těsně pod 2 800. Formace svíček z posledních dnů a nízká volatilita v kombinaci s napětím v mezinárodním obchodu mohou vyvolat krátkodobý rozruch spojený s poklesem," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Valná hromada energetické skupiny ČEZ, která se koná 22. června, by mohla být rušnější, než bývá zvykem. Zúčastní se jí investoři spojení s finanční skupinou J&T, kteří nakoupili přibližně 5,5 milionu akcií v hodnotě přes tři miliardy korun. Mají ambici vystupovat vůči ČEZ více aktivisticky, což jim umožňuje pozice kvalifikovaného akcionáře držícího nejméně jedno procento akcií. Michal Šnobr, představitel těchto akcionářů, uvedl, že nemají důvěru v to, že současný management ČEZ správně zhodnocuje jejich majetek. Tito akcionáři kritizují podle nich nevýhodné nákupy větrných elektráren v Německu a Francii či akvizici německé firmy Elevion za 5 miliard Kč.

"Již nyní je zřejmé, že po řádné valné hromadě bude nejspíše následovat mimořádná valná hromada. Důvodem je to, že ČEZ nezařadil na program řádné valné hromady dva body spojené se zrušením opčního programu pro manažery firmy, které navrhovali akcionáři z J&T. Svolat mimořádnou valnou hromadu je právě jedno z privilegií kvalifikovaných akcionářů," uvedl analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

Projednávat se bude i výše dividendy. ČEZ navrhuje 33 Kč na akcii, zatímco kvalifikovaní akcionáři by preferovali dividendu o 2 koruny vyšší. Odůvodňují to nerozděleným ziskem ČEZ ve výši 145 miliard Kč a tím, že představenstvo firmy není schopno efektivně investovat.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí Japonsko zveřejní výsledek obchodní bilance a ráno ČR přidá index cen výrobců. Odpoledne se pozornost přesune za oceán, Spojené státy na trh pošlou index cen domů od NAHB a za řečnický pultík se postaví trojice představitelů Fedu - William Dudley, Raphael Bostic a John Williams. Večer veřejně vystoupí také guvernér ECB Mario Draghi.

Úterní dopoledne bude patřit běžnému účtu eurozóny, odpoledne pak na trh USA pošlou zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Za řečnický pultík se v úterý postaví šéf ECB Mario Draghi, hlavní ekonom ECB Peter Praet a šéf saintlouiského Fedu James Bullard a hospodářské výsledky představí v USA společnosti Oracle a FedEx.

Ve středu nad ránem japonská centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního zasedání a dopoledne zveřejní Německo index cen výrobců. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech statistika prodejů starších domů a výsledek běžného účtu. Veřejně vystoupí guvernér Fedu Jerome Powell, šéf ECB Mario Draghi, guvernér australské centrální banky Philip Lowe, členové výkonné rady Evropské centrální banky Benoît Cœuré a Sabine Lautenschläger​ová a guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda a výsledky hospodaření se na Wall Street pochlubí společnost Micron Technology.

Ve čtvrtek se trhy zaměří na měnověpolitické zasedání britské centrální banky, zasedání euroskupiny a večer ještě na výsledky zátěžových testů amerických bank. Na poli ekonomických údajů budou pozornost poutat v USA index cen domů od FHFA, index aktivity filadelfského Fedu a zpráva o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v eurozóně index spotřebitelské důvěry vydávaný Evropskou komisí. Hospodářské výsledky odtajní v USA společnost Kroger a ve Spojeném království firma Dixons Carphone.

Pátek bude patřit jednání ropného kartelu OPEC a z ekonomických dat indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i službách a japonské a kanadské inflaci. V USA ještě večer společnost Baker Hughes zveřejní pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Pro investory na pražské burze bude zajímavá valná hromada společnosti ČEZ.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • I týden po zasedáních ECB a Fedu bude pozornost trhu směřovat k centrálním bankéřům. Ti američtí se v pondělí sejdou na bankovní konferenci, ECB pořádá svou výroční konferenci trvající až do středy. ECB oznámila, že letos ukončí program kvantitativního uvolňování, nicméně zvýšení sazeb se zřejmě dočkáme až po letních prázdninách 2019. To medián výhledu úrokových sazeb amerických centrálních bankéřů se v týdnu posunul výše. Ve světle těchto událostí mohou být vystoupení řady centrálních bankéřů pro finanční trhy zajímavá.
  • Ve čtvrtek bude euroskupina projednávat situaci v Řecku, debaty se zřejmě dotknou také Itálie.
  • Květnová americká data o počtu zahájených staveb i prodejů starších nemovitostí by po dubnovém propadu měla opět vykázat růst.
  • Série slabších PMI by měla být minulostí. Červnové statistiky by měly zaznamenat zlepšení nálady zejména v sektoru služeb, mírný vzestup ale předpokládáme i v průmyslu. Z teritoriálního pohledu čekáme další zlepšení ve Francii. V Německu sice index zřejmě klesne, i tak ale zůstane nad úrovní za celou eurozónu. Jakékoli zklamání v těchto datech bude znamenat riziko pro náš scénář růstu HDP eurozóny ve 2Q2018 o 0,6 % mezičtvrtletně.
  • Bude zajímavé, zda ještě do čtvrteční "mediální karantény" vystoupí některý z českých centrálních bankéřů. Pokud by se k trojici bankéřů, kteří v uplynulém týdnu horovali pro vyšší sazby, přidal někdo další, pravděpodobnost růstu úroků již na červnovém zasedání by se zvedla a koruna by reagovala posílením. Nicméně zbylá čtveřice centrálních bankéřů nepatří mezi jestřáby, pravděpodobnější je tedy varianta, že se tržní očekávání ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb během nadcházejících obchodních dnů již zásadně nezmění.
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
18:00

Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu a dostaly se nejvýše za poslední tři měsíce. Pozornost...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Křetínský by se podle tisku brzy mohl dostat do dozorčí rady Metra
17:27

Křetínský by se podle tisku brzy mohl dostat do dozorčí rady Metra

Český investor Daniel Křetínský by se v brzké době mohl dostat do dozorčí rady německého obchodního řetězce Metro. Na...
Německo EPH
Ze světa investičních doporučení (15. února)
17:00

Ze světa investičních doporučení (15. února)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %

Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX stoupl o 0,88 % na 1 058,23 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
16:20

Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky

Evropská centrální banka by mohla podpořit ekonomiku eurozóny prostřednictvím nové nabídky levných dlouhodobých úvěrů...
ECB Centrální banky Evropská ekonomika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle…
16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle předběžných dat stoupl na 95,5 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v únoru stoupl na 95,5 bodu z 91,2 bodu v lednu. Analytici očekávali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi
15:01

Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi

Bílý dům hodlá do zpevnění jižní hranice Spojených států investovat přibližně osm miliard dolarů, z nichž přes 6,5...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
USA: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 1,7 %, index…
14:35

USA: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 1,7 %, index vývozních cen se snížil o 0,2 %

Americký index dovozních cen se v lednu meziročně snížil o 1,7 % po poklesu o 0,6 % v prosinci. Index vývozních cen...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Ruská policie v Moskvě zadržela amerického manažera Calveyho
14:21

Ruská policie v Moskvě zadržela amerického manažera Calveyho

Ruská policie v pátek v Moskvě zadržela amerického investičního manažera Michaela Calveyho pro podezření z rozsáhlých...
Rusko Podvod
Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut
Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut
13:22

Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut

Začátek letošního roku nezačal pro německý automobilový koncern Volkswagen dobře. Zejména kvůli slabší poptávce v...
Volkswagen Auta Německo
Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste
13:05

Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste

Nejpopulárnější digitální měny se v pátek pohybují v plusových číslech. Bitcoin krátce po 13.00 podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin
PepsiCo se ve čtvrtletí udržela v zisku, za celý rok ale čeká propad
PepsiCo se ve čtvrtletí udržela v zisku, za celý rok ale čeká propad
12:21

PepsiCo se ve čtvrtletí udržela v zisku, za celý rok ale čeká propad

Americký výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo vykázal v závěrečném čtvrtletí loňského roku zisk 6,85 miliardy...
PepsiCo Americké akcie Výsledková sezóna
Ekonomika podle analytiků poroste pomaleji než loni, stále ale solidně
12:01

Ekonomika podle analytiků poroste pomaleji než loni, stále ale solidně

Česká ekonomika letos zpomalí růst na zhruba 2,7 procenta, stále to bude ovšem solidní výsledek. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
RBS loni zdvojnásobila zisk, varuje ale před dopady brexitu
RBS loni zdvojnásobila zisk, varuje ale před dopady brexitu
11:39

RBS loni zdvojnásobila zisk, varuje ale před dopady brexitu

Britská finanční skupina Royal Bank of Scotland (RBS) loni více než zdvojnásobila čistý zisk na 1,6 miliardy liber a...
Spojené království Banky Evropské banky