Burzovní kalendář (18. 6. - 22. 6. 2018)
|

Burzovní kalendář (18. 6. - 22. 6. 2018)

V třetím červnovém týdnu se investoři rozhodně nudit nebudou. Menší počet významných makrodat bude více než vyvážen jinými důležitými událostmi. Ve Vídni se odehraje jednání ropného kartelu OPEC, zasedat budou britská centrální banka a euroskupina, Fed zveřejní první polovinu výsledků zátěžových testů amerických bank a na pražské burze bude zajímavá valná hromada společnosti ČEZ.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly - Dow se snížil o 0,89 %, S&P 500 naopak posílil o 0,01 % a Nasdaq Composite přidal 1,32 %. Západoevropské indexy skončily shodně v plusu - britský FTSE 100 stoupl o 1,1 %, německý DAX přidal 2,67 % a francouzský CAC 40 posílil o 1,44 %. Index PX pražské burzy za celý týden stoupl o 0,1 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 15. června 2018

Z ekonomických zpráv se investoři zaměřili na údaje o britské průmyslové výrobě a nezaměstnanosti, české, americké, britské a německé inflaci či průmyslové výrobě eurozóny a Číny. Pozornost trhů navíc poutala také měnověpolitická zasedání Fedu a ECB.

Americká centrální banka ve středu oznámila, že zvyšuje pásmo základní úrokové sazby z 1,50-1,75 % na 1,75-2,00 %. Zároveň Fed vydal novou prognózu, v níž mimo jiné předpověděl, že úrokové sazby letos celkem stoupnou čtyřikrát (poprvé je zvýšil v březnu).

Evropská centrální banka ve čtvrtek rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Současně ale uvedla, že v říjnu dále utlumí program kvantitativního uvolňování a v příštím roce už v něm pokračovat nebude.  V říjnu ECB sníží měsíční objem skupování dluhopisů na polovinu, tedy z 30 miliard na 15 miliard eur. Tímto tempem bude skupování dluhopisů pokračovat do prosince, kdy bude program kvantitativního uvolňování ukončen. V prohlášení po zasedání dále banka uvedla, že úrokové sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do léta příštího roku.

Na devizovém trhu ve čtvrtek po zasedání ECB prudce oslabilo euro. Investoři podle analytiků čekali, že bude měnová instituce eurozóny odvážnější a naznačí rychlejší zpřísňování měnové politiky. Agentura Reuters upozornila, že euro dokonce zažilo nejhorší den od konání referenda o odchodu Británie z Evropské unie před dvěma roky.

Schůzka Donalda Trumpa s Kim Čong-unem trhy výrazněji nezahýbala, investory zklamalo, že singapurský summit prezidentů USA a KLDR nakonec nepřinesl žádné konkrétní výsledky.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily H&R Block a Adobe Systems a v Evropě Inditex.

Americké akciové indexy v pátek umazaly většinu původních ztrát a s výjimkou Dow za týden potvrdily mírný zisk
Americké akcie v pátek mírně oslabily. Investoři mají obavy z obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident Donald Trump se rozhodl uvalit cla ve výši 25 % na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 50 miliard USD. Peking bezprostředně poté oznámil, že chystá opatření obdobných rozměrů a intenzity.
Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden však zhruba o 2 % posílily
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech, když se investoři vraceli ke čtvrtečnímu zasedání ECB a sledovali růst eura, které se oklepalo z výrazného čtvrtečního poklesu.
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden zpevnila o 0,1 %
Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty ze čtvrtečního obchodování, když index PX zpevnil o 0,23 % na 1 077,88 bodu. Nahoru burzu táhly zejména Komerční banka a MONETA Money Bank, nedařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s více než miliardou korun výrazně nadprůměrný, důvodem byl rebalancing indexu PX, který proběhl po konci obchodování.

Výhled

V prvním červnovém týdnu se investoři zaměří na data z realitního trhu Spojených států (vydaná stavební povolení, zahájená výstavba a prodeje starších domů), spotřebitelskou důvěru v eurozóně a předběžné červnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i sektoru služeb.

Sledovat budou ve čtvrtek investoři také zasedání britské centrální banky (změna měnové politiky se nečeká) a jednání euroskupiny a vyhodnocovat budou rovněž první polovinu výsledků zátěžových testů amerických bank a v pátek jejich pozornosti neujde jednání ropného kartelu OPEC. V neposlední řadě si velkou pozornost vyslouží fórum o centrálním bankovnictví pořádané ECB v portugalské Sintře.

Ministři financí eurozóny by na čtvrtečním jednání podle šéfa takzvané euroskupiny Maria Centena měli odsouhlasit vše potřebné k dokončení řeckého záchranného programu. Podmínku v podobě schválení posledního balíku reforem požadovaných věřiteli Atény splnily před třemi dny. Dopadne-li schůzka podle očekávání, mělo by Řecko začít diskutovat o načasování svého návratu na dluhopisový trh.

Americká centrální banka letos v rámci zátěžových testů finančních domů zkoumá to, jak komerční banky plní 14 různých kapitálových požadavků (dříve 24). Obzvláště detailní prověřování kondice se týká bank, které plánují mezi investory rozdělit ve formě dividend více než 30 % svých zisků. Fed již dříve oznámil, že dojde k mírnému snížení kapitálových požadavků na malé banky, ale naopak mírnému navýšení požadavků na banky považované za systémově důležité.

V případě zasedání ropného kartelu OPEC se spekuluje, že dojde k úpravě dohody o omezení těžby černého zlata. Zásoby suroviny na trhu klesají, a analytici proto očekávají, že OPEC rozhodne o zvýšení produkce ropy. Předloni se kartel dohodl, že omezí těžbu o 1,2 milionu barelů denně. K ujednání se připojily také některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které slíbily produkci snížit o dalších 558 000 barelů denně.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní mimo jiné společnosti Oracle, FedEx, Micron Technology nebo Kroger.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Denní graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení, technické indikátory také, index se alespoň na chvíli posunul těsně pod 2 800. Formace svíček z posledních dnů a nízká volatilita v kombinaci s napětím v mezinárodním obchodu mohou vyvolat krátkodobý rozruch spojený s poklesem," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Valná hromada energetické skupiny ČEZ, která se koná 22. června, by mohla být rušnější, než bývá zvykem. Zúčastní se jí investoři spojení s finanční skupinou J&T, kteří nakoupili přibližně 5,5 milionu akcií v hodnotě přes tři miliardy korun. Mají ambici vystupovat vůči ČEZ více aktivisticky, což jim umožňuje pozice kvalifikovaného akcionáře držícího nejméně jedno procento akcií. Michal Šnobr, představitel těchto akcionářů, uvedl, že nemají důvěru v to, že současný management ČEZ správně zhodnocuje jejich majetek. Tito akcionáři kritizují podle nich nevýhodné nákupy větrných elektráren v Německu a Francii či akvizici německé firmy Elevion za 5 miliard Kč.

"Již nyní je zřejmé, že po řádné valné hromadě bude nejspíše následovat mimořádná valná hromada. Důvodem je to, že ČEZ nezařadil na program řádné valné hromady dva body spojené se zrušením opčního programu pro manažery firmy, které navrhovali akcionáři z J&T. Svolat mimořádnou valnou hromadu je právě jedno z privilegií kvalifikovaných akcionářů," uvedl analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

Projednávat se bude i výše dividendy. ČEZ navrhuje 33 Kč na akcii, zatímco kvalifikovaní akcionáři by preferovali dividendu o 2 koruny vyšší. Odůvodňují to nerozděleným ziskem ČEZ ve výši 145 miliard Kč a tím, že představenstvo firmy není schopno efektivně investovat.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí Japonsko zveřejní výsledek obchodní bilance a ráno ČR přidá index cen výrobců. Odpoledne se pozornost přesune za oceán, Spojené státy na trh pošlou index cen domů od NAHB a za řečnický pultík se postaví trojice představitelů Fedu - William Dudley, Raphael Bostic a John Williams. Večer veřejně vystoupí také guvernér ECB Mario Draghi.

Úterní dopoledne bude patřit běžnému účtu eurozóny, odpoledne pak na trh USA pošlou zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Za řečnický pultík se v úterý postaví šéf ECB Mario Draghi, hlavní ekonom ECB Peter Praet a šéf saintlouiského Fedu James Bullard a hospodářské výsledky představí v USA společnosti Oracle a FedEx.

Ve středu nad ránem japonská centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního zasedání a dopoledne zveřejní Německo index cen výrobců. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech statistika prodejů starších domů a výsledek běžného účtu. Veřejně vystoupí guvernér Fedu Jerome Powell, šéf ECB Mario Draghi, guvernér australské centrální banky Philip Lowe, členové výkonné rady Evropské centrální banky Benoît Cœuré a Sabine Lautenschläger​ová a guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda a výsledky hospodaření se na Wall Street pochlubí společnost Micron Technology.

Ve čtvrtek se trhy zaměří na měnověpolitické zasedání britské centrální banky, zasedání euroskupiny a večer ještě na výsledky zátěžových testů amerických bank. Na poli ekonomických údajů budou pozornost poutat v USA index cen domů od FHFA, index aktivity filadelfského Fedu a zpráva o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v eurozóně index spotřebitelské důvěry vydávaný Evropskou komisí. Hospodářské výsledky odtajní v USA společnost Kroger a ve Spojeném království firma Dixons Carphone.

Pátek bude patřit jednání ropného kartelu OPEC a z ekonomických dat indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i službách a japonské a kanadské inflaci. V USA ještě večer společnost Baker Hughes zveřejní pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Pro investory na pražské burze bude zajímavá valná hromada společnosti ČEZ.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • I týden po zasedáních ECB a Fedu bude pozornost trhu směřovat k centrálním bankéřům. Ti američtí se v pondělí sejdou na bankovní konferenci, ECB pořádá svou výroční konferenci trvající až do středy. ECB oznámila, že letos ukončí program kvantitativního uvolňování, nicméně zvýšení sazeb se zřejmě dočkáme až po letních prázdninách 2019. To medián výhledu úrokových sazeb amerických centrálních bankéřů se v týdnu posunul výše. Ve světle těchto událostí mohou být vystoupení řady centrálních bankéřů pro finanční trhy zajímavá.
  • Ve čtvrtek bude euroskupina projednávat situaci v Řecku, debaty se zřejmě dotknou také Itálie.
  • Květnová americká data o počtu zahájených staveb i prodejů starších nemovitostí by po dubnovém propadu měla opět vykázat růst.
  • Série slabších PMI by měla být minulostí. Červnové statistiky by měly zaznamenat zlepšení nálady zejména v sektoru služeb, mírný vzestup ale předpokládáme i v průmyslu. Z teritoriálního pohledu čekáme další zlepšení ve Francii. V Německu sice index zřejmě klesne, i tak ale zůstane nad úrovní za celou eurozónu. Jakékoli zklamání v těchto datech bude znamenat riziko pro náš scénář růstu HDP eurozóny ve 2Q2018 o 0,6 % mezičtvrtletně.
  • Bude zajímavé, zda ještě do čtvrteční "mediální karantény" vystoupí některý z českých centrálních bankéřů. Pokud by se k trojici bankéřů, kteří v uplynulém týdnu horovali pro vyšší sazby, přidal někdo další, pravděpodobnost růstu úroků již na červnovém zasedání by se zvedla a koruna by reagovala posílením. Nicméně zbylá čtveřice centrálních bankéřů nepatří mezi jestřáby, pravděpodobnější je tedy varianta, že se tržní očekávání ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb během nadcházejících obchodních dnů již zásadně nezmění.
Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě
Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě
18:27

Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě

Automobilka Ford Motor svolává v Severní Americe zhruba 550 000 osobních a sportovně-užitkových vozů k opravě...
Ford Auta Americké akcie
Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí
Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí
18:14

Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair kvůli stávce palubního personálu příští týden zruší více než 12...
Irsko Doprava Evropské akcie
Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie…
Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie…
18:00

Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie Ericssonu zdražily o více než 9 %

Evropské akciové trhy v polovině pracovního týdne zpevnily, když největší pozornost poutala výsledková sezóna a také...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost
17:30

USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost

Americká vláda začala vyšetřovat, zda dovoz uranu ohrožuje národní bezpečnost Spojených států. Oznámil to ve středu...
Spojené státy americké (USA) Uran
Trh s kryptoměnami výrazně roste, bitcoin se dostal nad 7 400 USD
17:03

Trh s kryptoměnami výrazně roste, bitcoin se dostal nad 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se ve středu pohybuje v zelených číslech. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin kolem 17.00 podle...
Bitcoin Kryptoměny
Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se…
Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se…
16:45

Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z úterního obchodování, když index PX stoupl o 0,55 % na 1 087,36 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence
Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence
16:18

Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence

Zhruba 1 050 majitelů automobilů Tesla Model S se bude muset vzdát subvence 4 000 eur, kterou Německo poskytuje na...
Tesla Auta Americké akcie
Více Čechů kladně hodnotí vývoj ekonomiky, vyplývá z průzkumu
15:20

Více Čechů kladně hodnotí vývoj ekonomiky, vyplývá z průzkumu

Kladné hodnocení vývoje ekonomiky se mezi Čechy proti minulému roku zvýšilo. Dvě třetiny Čechů se domnívají, že...
Česká republika Česká ekonomika
Ze světa investičních doporučení (18. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (18. července)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Švédský Ericsson je díky úsporám v mírném zisku
Švédský Ericsson je díky úsporám v mírném zisku
14:46

Švédský Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

Švédská firma Ericsson nečekaně - díky rostoucímu prodeji ve Spojených státech - zvýšila ve druhém čtvrtletí provozní...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
USA: Zahájená výstavba v červnu klesla výrazně více, než se čekalo
14:30

USA: Zahájená výstavba v červnu klesla výrazně více, než se čekalo

Zahájená výstavba ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,337 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví
Juncker uvedl, že jeho investiční plán pro EU překonal očekávání
13:52

Juncker uvedl, že jeho investiční plán pro EU překonal očekávání

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu oznámil úspěch investičního plánu, kterým v roce 2015 komise...
Evropská unie Investice
Aerolinky easyJet zlepšily výhled zisku na letošní rok
Aerolinky easyJet zlepšily výhled zisku na letošní rok
13:35

Aerolinky easyJet zlepšily výhled zisku na letošní rok

Britské nízkonákladové aerolinky easyJet zlepšily svůj výhled zisku na letošní fiskální rok. Jejich zisk by mohl...
Spojené království Doprava Evropské akcie
Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 miliardy eur
Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 miliardy eur
13:17

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 miliardy eur

Rekordní pokutu 4,34 miliardy eur udělila ve středu Evropská komise společnosti Google. Americký internetový gigant...
Alphabet (Google) Evropská unie Americké akcie
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 9. července klesl o 2,5 % …
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 9. července klesl o 2,5 % (předchozí týden: +2,5 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 9. července po sezónním očištění údajů klesl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Čtvrtletní zisk banky Morgan Stanley stoupl o 43 procent
Čtvrtletní zisk banky Morgan Stanley stoupl o 43 procent
12:55

Čtvrtletní zisk banky Morgan Stanley stoupl o 43 procent

Americké bance Morgan Stanley stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 43 procent na 2,27 miliardy dolarů a...
Morgan Stanley Americké akcie Americké banky