Burzovní kalendář (18. 6. - 22. 6. 2018)
|

Burzovní kalendář (18. 6. - 22. 6. 2018)

V třetím červnovém týdnu se investoři rozhodně nudit nebudou. Menší počet významných makrodat bude více než vyvážen jinými důležitými událostmi. Ve Vídni se odehraje jednání ropného kartelu OPEC, zasedat budou britská centrální banka a euroskupina, Fed zveřejní první polovinu výsledků zátěžových testů amerických bank a na pražské burze bude zajímavá valná hromada společnosti ČEZ.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly - Dow se snížil o 0,89 %, S&P 500 naopak posílil o 0,01 % a Nasdaq Composite přidal 1,32 %. Západoevropské indexy skončily shodně v plusu - britský FTSE 100 stoupl o 1,1 %, německý DAX přidal 2,67 % a francouzský CAC 40 posílil o 1,44 %. Index PX pražské burzy za celý týden stoupl o 0,1 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 15. června 2018

Z ekonomických zpráv se investoři zaměřili na údaje o britské průmyslové výrobě a nezaměstnanosti, české, americké, britské a německé inflaci či průmyslové výrobě eurozóny a Číny. Pozornost trhů navíc poutala také měnověpolitická zasedání Fedu a ECB.

Americká centrální banka ve středu oznámila, že zvyšuje pásmo základní úrokové sazby z 1,50-1,75 % na 1,75-2,00 %. Zároveň Fed vydal novou prognózu, v níž mimo jiné předpověděl, že úrokové sazby letos celkem stoupnou čtyřikrát (poprvé je zvýšil v březnu).

Evropská centrální banka ve čtvrtek rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Současně ale uvedla, že v říjnu dále utlumí program kvantitativního uvolňování a v příštím roce už v něm pokračovat nebude.  V říjnu ECB sníží měsíční objem skupování dluhopisů na polovinu, tedy z 30 miliard na 15 miliard eur. Tímto tempem bude skupování dluhopisů pokračovat do prosince, kdy bude program kvantitativního uvolňování ukončen. V prohlášení po zasedání dále banka uvedla, že úrokové sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do léta příštího roku.

Na devizovém trhu ve čtvrtek po zasedání ECB prudce oslabilo euro. Investoři podle analytiků čekali, že bude měnová instituce eurozóny odvážnější a naznačí rychlejší zpřísňování měnové politiky. Agentura Reuters upozornila, že euro dokonce zažilo nejhorší den od konání referenda o odchodu Británie z Evropské unie před dvěma roky.

Schůzka Donalda Trumpa s Kim Čong-unem trhy výrazněji nezahýbala, investory zklamalo, že singapurský summit prezidentů USA a KLDR nakonec nepřinesl žádné konkrétní výsledky.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily H&R Block a Adobe Systems a v Evropě Inditex.

Americké akciové indexy v pátek umazaly většinu původních ztrát a s výjimkou Dow za týden potvrdily mírný zisk
Americké akcie v pátek mírně oslabily. Investoři mají obavy z obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident Donald Trump se rozhodl uvalit cla ve výši 25 % na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 50 miliard USD. Peking bezprostředně poté oznámil, že chystá opatření obdobných rozměrů a intenzity.
Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden však zhruba o 2 % posílily
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech, když se investoři vraceli ke čtvrtečnímu zasedání ECB a sledovali růst eura, které se oklepalo z výrazného čtvrtečního poklesu.
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden zpevnila o 0,1 %
Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty ze čtvrtečního obchodování, když index PX zpevnil o 0,23 % na 1 077,88 bodu. Nahoru burzu táhly zejména Komerční banka a MONETA Money Bank, nedařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s více než miliardou korun výrazně nadprůměrný, důvodem byl rebalancing indexu PX, který proběhl po konci obchodování.

Výhled

V prvním červnovém týdnu se investoři zaměří na data z realitního trhu Spojených států (vydaná stavební povolení, zahájená výstavba a prodeje starších domů), spotřebitelskou důvěru v eurozóně a předběžné červnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i sektoru služeb.

Sledovat budou ve čtvrtek investoři také zasedání britské centrální banky (změna měnové politiky se nečeká) a jednání euroskupiny a vyhodnocovat budou rovněž první polovinu výsledků zátěžových testů amerických bank a v pátek jejich pozornosti neujde jednání ropného kartelu OPEC. V neposlední řadě si velkou pozornost vyslouží fórum o centrálním bankovnictví pořádané ECB v portugalské Sintře.

Ministři financí eurozóny by na čtvrtečním jednání podle šéfa takzvané euroskupiny Maria Centena měli odsouhlasit vše potřebné k dokončení řeckého záchranného programu. Podmínku v podobě schválení posledního balíku reforem požadovaných věřiteli Atény splnily před třemi dny. Dopadne-li schůzka podle očekávání, mělo by Řecko začít diskutovat o načasování svého návratu na dluhopisový trh.

Americká centrální banka letos v rámci zátěžových testů finančních domů zkoumá to, jak komerční banky plní 14 různých kapitálových požadavků (dříve 24). Obzvláště detailní prověřování kondice se týká bank, které plánují mezi investory rozdělit ve formě dividend více než 30 % svých zisků. Fed již dříve oznámil, že dojde k mírnému snížení kapitálových požadavků na malé banky, ale naopak mírnému navýšení požadavků na banky považované za systémově důležité.

V případě zasedání ropného kartelu OPEC se spekuluje, že dojde k úpravě dohody o omezení těžby černého zlata. Zásoby suroviny na trhu klesají, a analytici proto očekávají, že OPEC rozhodne o zvýšení produkce ropy. Předloni se kartel dohodl, že omezí těžbu o 1,2 milionu barelů denně. K ujednání se připojily také některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které slíbily produkci snížit o dalších 558 000 barelů denně.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní mimo jiné společnosti Oracle, FedEx, Micron Technology nebo Kroger.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Denní graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení, technické indikátory také, index se alespoň na chvíli posunul těsně pod 2 800. Formace svíček z posledních dnů a nízká volatilita v kombinaci s napětím v mezinárodním obchodu mohou vyvolat krátkodobý rozruch spojený s poklesem," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Valná hromada energetické skupiny ČEZ, která se koná 22. června, by mohla být rušnější, než bývá zvykem. Zúčastní se jí investoři spojení s finanční skupinou J&T, kteří nakoupili přibližně 5,5 milionu akcií v hodnotě přes tři miliardy korun. Mají ambici vystupovat vůči ČEZ více aktivisticky, což jim umožňuje pozice kvalifikovaného akcionáře držícího nejméně jedno procento akcií. Michal Šnobr, představitel těchto akcionářů, uvedl, že nemají důvěru v to, že současný management ČEZ správně zhodnocuje jejich majetek. Tito akcionáři kritizují podle nich nevýhodné nákupy větrných elektráren v Německu a Francii či akvizici německé firmy Elevion za 5 miliard Kč.

"Již nyní je zřejmé, že po řádné valné hromadě bude nejspíše následovat mimořádná valná hromada. Důvodem je to, že ČEZ nezařadil na program řádné valné hromady dva body spojené se zrušením opčního programu pro manažery firmy, které navrhovali akcionáři z J&T. Svolat mimořádnou valnou hromadu je právě jedno z privilegií kvalifikovaných akcionářů," uvedl analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

Projednávat se bude i výše dividendy. ČEZ navrhuje 33 Kč na akcii, zatímco kvalifikovaní akcionáři by preferovali dividendu o 2 koruny vyšší. Odůvodňují to nerozděleným ziskem ČEZ ve výši 145 miliard Kč a tím, že představenstvo firmy není schopno efektivně investovat.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí Japonsko zveřejní výsledek obchodní bilance a ráno ČR přidá index cen výrobců. Odpoledne se pozornost přesune za oceán, Spojené státy na trh pošlou index cen domů od NAHB a za řečnický pultík se postaví trojice představitelů Fedu - William Dudley, Raphael Bostic a John Williams. Večer veřejně vystoupí také guvernér ECB Mario Draghi.

Úterní dopoledne bude patřit běžnému účtu eurozóny, odpoledne pak na trh USA pošlou zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Za řečnický pultík se v úterý postaví šéf ECB Mario Draghi, hlavní ekonom ECB Peter Praet a šéf saintlouiského Fedu James Bullard a hospodářské výsledky představí v USA společnosti Oracle a FedEx.

Ve středu nad ránem japonská centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního zasedání a dopoledne zveřejní Německo index cen výrobců. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech statistika prodejů starších domů a výsledek běžného účtu. Veřejně vystoupí guvernér Fedu Jerome Powell, šéf ECB Mario Draghi, guvernér australské centrální banky Philip Lowe, členové výkonné rady Evropské centrální banky Benoît Cœuré a Sabine Lautenschläger​ová a guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda a výsledky hospodaření se na Wall Street pochlubí společnost Micron Technology.

Ve čtvrtek se trhy zaměří na měnověpolitické zasedání britské centrální banky, zasedání euroskupiny a večer ještě na výsledky zátěžových testů amerických bank. Na poli ekonomických údajů budou pozornost poutat v USA index cen domů od FHFA, index aktivity filadelfského Fedu a zpráva o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v eurozóně index spotřebitelské důvěry vydávaný Evropskou komisí. Hospodářské výsledky odtajní v USA společnost Kroger a ve Spojeném království firma Dixons Carphone.

Pátek bude patřit jednání ropného kartelu OPEC a z ekonomických dat indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i službách a japonské a kanadské inflaci. V USA ještě večer společnost Baker Hughes zveřejní pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Pro investory na pražské burze bude zajímavá valná hromada společnosti ČEZ.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • I týden po zasedáních ECB a Fedu bude pozornost trhu směřovat k centrálním bankéřům. Ti američtí se v pondělí sejdou na bankovní konferenci, ECB pořádá svou výroční konferenci trvající až do středy. ECB oznámila, že letos ukončí program kvantitativního uvolňování, nicméně zvýšení sazeb se zřejmě dočkáme až po letních prázdninách 2019. To medián výhledu úrokových sazeb amerických centrálních bankéřů se v týdnu posunul výše. Ve světle těchto událostí mohou být vystoupení řady centrálních bankéřů pro finanční trhy zajímavá.
  • Ve čtvrtek bude euroskupina projednávat situaci v Řecku, debaty se zřejmě dotknou také Itálie.
  • Květnová americká data o počtu zahájených staveb i prodejů starších nemovitostí by po dubnovém propadu měla opět vykázat růst.
  • Série slabších PMI by měla být minulostí. Červnové statistiky by měly zaznamenat zlepšení nálady zejména v sektoru služeb, mírný vzestup ale předpokládáme i v průmyslu. Z teritoriálního pohledu čekáme další zlepšení ve Francii. V Německu sice index zřejmě klesne, i tak ale zůstane nad úrovní za celou eurozónu. Jakékoli zklamání v těchto datech bude znamenat riziko pro náš scénář růstu HDP eurozóny ve 2Q2018 o 0,6 % mezičtvrtletně.
  • Bude zajímavé, zda ještě do čtvrteční "mediální karantény" vystoupí některý z českých centrálních bankéřů. Pokud by se k trojici bankéřů, kteří v uplynulém týdnu horovali pro vyšší sazby, přidal někdo další, pravděpodobnost růstu úroků již na červnovém zasedání by se zvedla a koruna by reagovala posílením. Nicméně zbylá čtveřice centrálních bankéřů nepatří mezi jestřáby, pravděpodobnější je tedy varianta, že se tržní očekávání ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb během nadcházejících obchodních dnů již zásadně nezmění.
Porsche už nebude montovat do aut dieselové motory
14:09

Porsche už nebude montovat do aut dieselové motory

Německý výrobce sportovních vozů Porsche se stává první automobilkou v Německu, která do aut nebude montovat...
Auta Životní prostředí
ČNB ve středu opět zvýší úrokové sazby, očekávají ekonomové
ČNB ve středu opět zvýší úrokové sazby, očekávají ekonomové
12:07

ČNB ve středu opět zvýší úrokové sazby, očekávají ekonomové

Bankovní rada České národní banky ve středu na svém zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu...
Úrokové sazby ČNB Česká republika
ČNB: Pololetní zisk bank v ČR letos stoupl o 300 milionů korun na 43…
11:11

ČNB: Pololetní zisk bank v ČR letos stoupl o 300 milionů korun na 43,9 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním pololetí meziročně stoupl souhrnný čistý zisk o 300 milionů na 43,9 miliardy...
Evropské banky Banky Finanční sektor
Ceny starších větších bytů vzrostly proti roku 2008 o pětinu
10:31

Ceny starších větších bytů vzrostly proti roku 2008 o pětinu

Ceny starších bytů kategorie 3+1 v Česku vzrostly proti předkrizovému roku 2008 v průměru o 19,8 % 2,54 milionu Kč....
Nemovitosti Bydlení Realitní trh
Tabákovému koncernu JTI v ČR loni zisk klesl, firmě BAT naopak vzrostl
08:51

Tabákovému koncernu JTI v ČR loni zisk klesl, firmě BAT naopak vzrostl

České pobočce tabákového koncernu Japan Tobacco International (JTI) loni meziročně klesl zisk o čtvrtinu na 28,8...
Tabák a cigarety Výsledková sezóna
Druhý blok Temelína začal po odstávce vyrábět elektřinu
včera v 21:02

Druhý blok Temelína začal po odstávce vyrábět elektřinu

Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín začal v sobotu ve 20.15 vyrábět elektřinu. Odpojen od sítě byl od 20. září...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
V aukčním boji o britskou televizi Sky zvítězil americký Comcast
včera v 20:37

V aukčním boji o britskou televizi Sky zvítězil americký Comcast

Americká kabelová společnost Comcast v sobotu zvítězila v boji o převzetí britské placené televize Sky. Konkurenta...
Média Americké akcie Spojené království
Čína zrušila plánované rozhovory o obchodu s USA
včera v 10:11

Čína zrušila plánované rozhovory o obchodu s USA

Čína v sobotu ráno zrušila rozhovory o vzájemném obchodu s USA plánované na příští týden. Debat se měl zúčastnit...
FLASH Čína Mezinárodní obchod
Walmart varoval, že by kvůli clům na čínské zboží mohl zdražovat
Walmart varoval, že by kvůli clům na čínské zboží mohl zdražovat
včera v 08:33

Walmart varoval, že by kvůli clům na čínské zboží mohl zdražovat

Největší americký maloobchodní řetězec Walmart by kvůli novým americkým clům na čínské zboží mohl přikročit ke...
Wal-Mart Americké akcie Mezinárodní obchod
Bloomberg: Německá vláda je pro fúzi Deutsche Bank a Commerzbank
21. 9. 2018 23:59

Bloomberg: Německá vláda je pro fúzi Deutsche Bank a Commerzbank

Německá vláda je nakloněna spojení největších domácích bankovních ústavů Deutsche Bank a Commerzbank. Fúzí by vznikla...
Evropské akcie Německo Deutsche Bank
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, Dow a S&P 500 stanovily…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, Dow a S&P 500 stanovily…
21. 9. 2018 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, Dow a S&P 500 stanovily nová maxima

Americký akciový index DJIA zakončil páteční obchodování na novém maximu. Za celý týden si připsal 2,25 %, což...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
EK chce údajně pokutovat AB InBev za zneužití pozice v Belgii
EK chce údajně pokutovat AB InBev za zneužití pozice v Belgii
21. 9. 2018 18:33

EK chce údajně pokutovat AB InBev za zneužití pozice v Belgii

Evropská komise hodlá vyměřit pokutu pivovaru Anheuser-Busch InBev za zneužívání dominantního postavení na belgickém...
Evropská unie Anheuser-Busch InBev Pivo
Bulharský Inercom znovu žádá úřady o uznání nákupu aktiv ČEZ
Bulharský Inercom znovu žádá úřady o uznání nákupu aktiv ČEZ
21. 9. 2018 18:15

Bulharský Inercom znovu žádá úřady o uznání nákupu aktiv ČEZ

Bulharská firma Inercom v pátek oznámila, že znovu požádala antimonopolní úřad (KZK) o souhlas s nákupem bulharských...
Bulharsko ČEZ Akcie ČR
Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden získaly necelá 2 %
Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden získaly necelá 2 %
21. 9. 2018 18:00

Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden získaly necelá 2 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusových číslech, když částečně opadly obavy z obchodního sporu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zeman je pro zrušení sankcí s Íránem, kritizoval Trumpova cla
21. 9. 2018 17:38

Zeman je pro zrušení sankcí s Íránem, kritizoval Trumpova cla

Česká republika má zájem obchodovat s Íránem, a bylo by proto dobré zrušit sankce, je přesvědčen prezident Miloš...
Česká republika Mezinárodní obchod Írán
Státy EU podle studie přišly v roce 2016 na DPH o téměř 150 miliard…
21. 9. 2018 17:22

Státy EU podle studie přišly v roce 2016 na DPH o téměř 150 miliard eur

Státy Evropské unie přišly v roce 2016 o téměř 150 miliard eur vinou špatného výběru daně z přidané hodnoty. Zjistila...
Evropská unie Daně
Volkswagen si bude sám vychovávat softwarové vývojáře
Volkswagen si bude sám vychovávat softwarové vývojáře
21. 9. 2018 17:04

Volkswagen si bude sám vychovávat softwarové vývojáře

Německá automobilka Volkswagen si bude od roku 2019 sama vychovávat softwarové vývojáře. Dvouletý vzdělávací program...
Volkswagen Německo Auta
Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, za celý týden…
Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, za celý týden…
21. 9. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, za celý týden stoupla o 0,6 %

Pražská burza v pátek nenavázala na zisky ze dvou přecházejících seancí, když index PX přišel o 0,17 % na 1 101,71...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Bloomberg: Ruští producenti ropy a plynu zažívají zlaté časy
Bloomberg: Ruští producenti ropy a plynu zažívají zlaté časy
21. 9. 2018 16:16

Bloomberg: Ruští producenti ropy a plynu zažívají zlaté časy

Ruské firmy z odvětví těžby ropy a zemního plynu zažívají zlaté časy - dosahují rekordní produkce a na rekordu jsou i...
Rusko Ropa Zemní plyn
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září podle…
21. 9. 2018 15:59

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září podle předběžných dat stoupl na 55,6 bodu, tempo růstu sektoru služeb se však snížilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v září podle předběžných údajů společnosti Markit vzrostl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)