Burzovní kalendář (18. 6. - 22. 6. 2018)

V třetím červnovém týdnu se investoři rozhodně nudit nebudou. Menší počet významných makrodat bude více než vyvážen jinými důležitými událostmi. Ve Vídni se odehraje jednání ropného kartelu OPEC, zasedat budou britská centrální banka a euroskupina, Fed zveřejní první polovinu výsledků zátěžových testů amerických bank a na pražské burze bude zajímavá valná hromada společnosti ČEZ.
Ohlédnutí
Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly - Dow se snížil o 0,89 %, S&P 500 naopak posílil o 0,01 % a Nasdaq Composite přidal 1,32 %. Západoevropské indexy skončily shodně v plusu - britský FTSE 100 stoupl o 1,1 %, německý DAX přidal 2,67 % a francouzský CAC 40 posílil o 1,44 %. Index PX pražské burzy za celý týden stoupl o 0,1 %.
Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 15. června 2018
Z ekonomických zpráv se investoři zaměřili na údaje o britské průmyslové výrobě a nezaměstnanosti, české, americké, britské a německé inflaci či průmyslové výrobě eurozóny a Číny. Pozornost trhů navíc poutala také měnověpolitická zasedání Fedu a ECB.
Americká centrální banka ve středu oznámila, že zvyšuje pásmo základní úrokové sazby z 1,50-1,75 % na 1,75-2,00 %. Zároveň Fed vydal novou prognózu, v níž mimo jiné předpověděl, že úrokové sazby letos celkem stoupnou čtyřikrát (poprvé je zvýšil v březnu).
Evropská centrální banka ve čtvrtek rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Současně ale uvedla, že v říjnu dále utlumí program kvantitativního uvolňování a v příštím roce už v něm pokračovat nebude. V říjnu ECB sníží měsíční objem skupování dluhopisů na polovinu, tedy z 30 miliard na 15 miliard eur. Tímto tempem bude skupování dluhopisů pokračovat do prosince, kdy bude program kvantitativního uvolňování ukončen. V prohlášení po zasedání dále banka uvedla, že úrokové sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do léta příštího roku.
Na devizovém trhu ve čtvrtek po zasedání ECB prudce oslabilo euro. Investoři podle analytiků čekali, že bude měnová instituce eurozóny odvážnější a naznačí rychlejší zpřísňování měnové politiky. Agentura Reuters upozornila, že euro dokonce zažilo nejhorší den od konání referenda o odchodu Británie z Evropské unie před dvěma roky.
Schůzka Donalda Trumpa s Kim Čong-unem trhy výrazněji nezahýbala, investory zklamalo, že singapurský summit prezidentů USA a KLDR nakonec nepřinesl žádné konkrétní výsledky.
Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily H&R Block a Adobe Systems a v Evropě Inditex.
Výhled
V prvním červnovém týdnu se investoři zaměří na data z realitního trhu Spojených států (vydaná stavební povolení, zahájená výstavba a prodeje starších domů), spotřebitelskou důvěru v eurozóně a předběžné červnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i sektoru služeb.
Sledovat budou ve čtvrtek investoři také zasedání britské centrální banky (změna měnové politiky se nečeká) a jednání euroskupiny a vyhodnocovat budou rovněž první polovinu výsledků zátěžových testů amerických bank a v pátek jejich pozornosti neujde jednání ropného kartelu OPEC. V neposlední řadě si velkou pozornost vyslouží fórum o centrálním bankovnictví pořádané ECB v portugalské Sintře.
Ministři financí eurozóny by na čtvrtečním jednání podle šéfa takzvané euroskupiny Maria Centena měli odsouhlasit vše potřebné k dokončení řeckého záchranného programu. Podmínku v podobě schválení posledního balíku reforem požadovaných věřiteli Atény splnily před třemi dny. Dopadne-li schůzka podle očekávání, mělo by Řecko začít diskutovat o načasování svého návratu na dluhopisový trh.
Americká centrální banka letos v rámci zátěžových testů finančních domů zkoumá to, jak komerční banky plní 14 různých kapitálových požadavků (dříve 24). Obzvláště detailní prověřování kondice se týká bank, které plánují mezi investory rozdělit ve formě dividend více než 30 % svých zisků. Fed již dříve oznámil, že dojde k mírnému snížení kapitálových požadavků na malé banky, ale naopak mírnému navýšení požadavků na banky považované za systémově důležité.
V případě zasedání ropného kartelu OPEC se spekuluje, že dojde k úpravě dohody o omezení těžby černého zlata. Zásoby suroviny na trhu klesají, a analytici proto očekávají, že OPEC rozhodne o zvýšení produkce ropy. Předloni se kartel dohodl, že omezí těžbu o 1,2 milionu barelů denně. K ujednání se připojily také některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které slíbily produkci snížit o dalších 558 000 barelů denně.
Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní mimo jiné společnosti Oracle, FedEx, Micron Technology nebo Kroger.
"Denní graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení, technické indikátory také, index se alespoň na chvíli posunul těsně pod 2 800. Formace svíček z posledních dnů a nízká volatilita v kombinaci s napětím v mezinárodním obchodu mohou vyvolat krátkodobý rozruch spojený s poklesem," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Valná hromada energetické skupiny ČEZ, která se koná 22. června, by mohla být rušnější, než bývá zvykem. Zúčastní se jí investoři spojení s finanční skupinou J&T, kteří nakoupili přibližně 5,5 milionu akcií v hodnotě přes tři miliardy korun. Mají ambici vystupovat vůči ČEZ více aktivisticky, což jim umožňuje pozice kvalifikovaného akcionáře držícího nejméně jedno procento akcií. Michal Šnobr, představitel těchto akcionářů, uvedl, že nemají důvěru v to, že současný management ČEZ správně zhodnocuje jejich majetek. Tito akcionáři kritizují podle nich nevýhodné nákupy větrných elektráren v Německu a Francii či akvizici německé firmy Elevion za 5 miliard Kč.
"Již nyní je zřejmé, že po řádné valné hromadě bude nejspíše následovat mimořádná valná hromada. Důvodem je to, že ČEZ nezařadil na program řádné valné hromady dva body spojené se zrušením opčního programu pro manažery firmy, které navrhovali akcionáři z J&T. Svolat mimořádnou valnou hromadu je právě jedno z privilegií kvalifikovaných akcionářů," uvedl analytik Jiří Kostka z Komerční banky.
Projednávat se bude i výše dividendy. ČEZ navrhuje 33 Kč na akcii, zatímco kvalifikovaní akcionáři by preferovali dividendu o 2 koruny vyšší. Odůvodňují to nerozděleným ziskem ČEZ ve výši 145 miliard Kč a tím, že představenstvo firmy není schopno efektivně investovat.
Výhled pro jednotlivé dny
V noci na pondělí Japonsko zveřejní výsledek obchodní bilance a ráno ČR přidá index cen výrobců. Odpoledne se pozornost přesune za oceán, Spojené státy na trh pošlou index cen domů od NAHB a za řečnický pultík se postaví trojice představitelů Fedu - William Dudley, Raphael Bostic a John Williams. Večer veřejně vystoupí také guvernér ECB Mario Draghi.
Úterní dopoledne bude patřit běžnému účtu eurozóny, odpoledne pak na trh USA pošlou zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Za řečnický pultík se v úterý postaví šéf ECB Mario Draghi, hlavní ekonom ECB Peter Praet a šéf saintlouiského Fedu James Bullard a hospodářské výsledky představí v USA společnosti Oracle a FedEx.
Ve středu nad ránem japonská centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního zasedání a dopoledne zveřejní Německo index cen výrobců. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech statistika prodejů starších domů a výsledek běžného účtu. Veřejně vystoupí guvernér Fedu Jerome Powell, šéf ECB Mario Draghi, guvernér australské centrální banky Philip Lowe, členové výkonné rady Evropské centrální banky Benoît Cœuré a Sabine Lautenschlägerová a guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda a výsledky hospodaření se na Wall Street pochlubí společnost Micron Technology.
Ve čtvrtek se trhy zaměří na měnověpolitické zasedání britské centrální banky, zasedání euroskupiny a večer ještě na výsledky zátěžových testů amerických bank. Na poli ekonomických údajů budou pozornost poutat v USA index cen domů od FHFA, index aktivity filadelfského Fedu a zpráva o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v eurozóně index spotřebitelské důvěry vydávaný Evropskou komisí. Hospodářské výsledky odtajní v USA společnost Kroger a ve Spojeném království firma Dixons Carphone.
Pátek bude patřit jednání ropného kartelu OPEC a z ekonomických dat indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i službách a japonské a kanadské inflaci. V USA ještě večer společnost Baker Hughes zveřejní pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Pro investory na pražské burze bude zajímavá valná hromada společnosti ČEZ.
Z makroekonomického výhledu Komerční banky:
- I týden po zasedáních ECB a Fedu bude pozornost trhu směřovat k centrálním bankéřům. Ti američtí se v pondělí sejdou na bankovní konferenci, ECB pořádá svou výroční konferenci trvající až do středy. ECB oznámila, že letos ukončí program kvantitativního uvolňování, nicméně zvýšení sazeb se zřejmě dočkáme až po letních prázdninách 2019. To medián výhledu úrokových sazeb amerických centrálních bankéřů se v týdnu posunul výše. Ve světle těchto událostí mohou být vystoupení řady centrálních bankéřů pro finanční trhy zajímavá.
- Ve čtvrtek bude euroskupina projednávat situaci v Řecku, debaty se zřejmě dotknou také Itálie.
- Květnová americká data o počtu zahájených staveb i prodejů starších nemovitostí by po dubnovém propadu měla opět vykázat růst.
- Série slabších PMI by měla být minulostí. Červnové statistiky by měly zaznamenat zlepšení nálady zejména v sektoru služeb, mírný vzestup ale předpokládáme i v průmyslu. Z teritoriálního pohledu čekáme další zlepšení ve Francii. V Německu sice index zřejmě klesne, i tak ale zůstane nad úrovní za celou eurozónu. Jakékoli zklamání v těchto datech bude znamenat riziko pro náš scénář růstu HDP eurozóny ve 2Q2018 o 0,6 % mezičtvrtletně.
- Bude zajímavé, zda ještě do čtvrteční "mediální karantény" vystoupí některý z českých centrálních bankéřů. Pokud by se k trojici bankéřů, kteří v uplynulém týdnu horovali pro vyšší sazby, přidal někdo další, pravděpodobnost růstu úroků již na červnovém zasedání by se zvedla a koruna by reagovala posílením. Nicméně zbylá čtveřice centrálních bankéřů nepatří mezi jestřáby, pravděpodobnější je tedy varianta, že se tržní očekávání ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb během nadcházejících obchodních dnů již zásadně nezmění.