Burzovní kalendář (23. 9. - 27. 9. 2019)
|

Burzovní kalendář (23. 9. - 27. 9. 2019)

Nečekaně kratší návštěva čínské delegace vyjednávačů o obchodní dohodě v USA, data z americké ekonomiky nebo třeba zasedání České národní banky. To a mnohem více budou investoři zohledňovat během posledního zářijového týdne.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Investoři se v uplynulém týdnu zaměřovali především na návštěvu čínských vyjednávačů v USA, kde diskutovali o podmínkách obchodní dohody se svými americkými protějšky. Návštěva byla v pátek zkrácena, což vedlo k mírnému nárůstu nervozity a oslabení amerických akciových indexů.

Podstatné bylo také zasedání měnového výboru americké centrální banky. Ta ve středu podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů a mírně zhoršila svůj odhad vývoje americké ekonomiky. Celkově umírněné vyznění výsledku zasedání okořenil holubičím vyjádřením až šéf Fedu Jerome Powell, který naznačil možnost obnovení programu odkupu aktiv, i když možná v jiné podobě, než bylo odhadováno. To přispělo ke čtvrtečnímu oživení na akciovém trhu, které ale nemělo delšího trvání kvůli zmíněnému ukončení jednání o obchodní dohodě USA a Číny.

Cena ropy Brent v úvodu týdne vystřelila o bezmála pětinu výše. Prudký růst byl reakcí na letecký útok na rafinérie v Saúdské Arábii. K útoku drony, který snížil produkci saúdskoarabské ropy na polovinu, se přihlásili jemenští povstalci, Rijád a Washington jej ale shodně připisují Íránu, což vedlo během týdne k řadě vyjádření ke geopolitické situaci v regionu a také k přesunům některých amerických vojenských jednotek v oblasti. Později cena ropy opět klesla, když Saúdská Arábie uvedla, že výroba bude v zasažených zařízeních obnovena v plném rozsahu do konce září, tedy dříve, než se čekalo.

Páteční převážení několika indexů včetně FTSE, CECE a PX přineslo podle očekávání vyšší aktivitu a volatilitu i na pražskou burzu. Index PX i díky tomu zakončil týden na pozitivní vlně (pokles v USA se nestihl projevit) a přidal celkově 1 %. Nejvíce posílily akcie Avastu (+8,3 %), kterému na pražské burze pomáhá posilování britské libry díky klesající pravděpodobnosti tvrdého brexitu na konci října. Nejhlubší pokles týdne zaznamenaly akcie Philip Morris ČR (-3,4 %), a to především kvůli páteční ztrátě způsobené vyřazením titulu z indexu FTSE Emerging Europe Mid Cap.

Investoři v týdnu sledovali mimo jiné novinky okolo společnosti ČEZ (za týden -0,1 %). Městský soud v Praze v odvolacím řízení potvrdil, že firma musí vrátit SŽDC 1,116 miliardy Kč plus úroky. Tuto částku SŽDC dříve zaplatila ČEZ jako náhradu škody za nasmlouvanou, ale neodebranou elektřinu v roce 2010. Soud rozhodl, že ČEZ má tyto peníze vrátit, již v únoru 2019. Podle tiskového prohlášení ČEZ částku zaplatí, nicméně proti tomu podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Vláda podepsala se čtyřmi největšími bankami u nás (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit) memorandum o vzniku Národního rozvojového fondu. Ten bude provozovat Českomoravská záruční a rozvojová banka a banky za své vklady obdrží investiční akcie. Vklady bank budou z účetního pohledu vedeny jako kapitálové investice, nebudou tedy mít dopad na čistý zisk a vyplácené dividendy. Zveřejněné parametry víceméně odpovídají předchozím indikacím. Komerční banka zakončila týden slabší o 2,5 %.

Americké akcie v pátek oslabily s nárůstem napětí v mezinárodním obchodu, v minusu skončily indexy i v týdenním horizontu
Akciové trhy ve Spojených státech uzavřely týden poklesem. Oslabila je zpráva, že čínská zemědělská delegace jen dva dny před pokračováním americko-čínských rozhovorů o obchodu nečekaně zrušila návštěvu amerických států Montana a Nebraska plánovanou na příští týden.
Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, v plusu skončily i v týdenním horizontu
Evropské akcie v závěru týdne posílily o necelou třetinu procenta. Mírně v plusu skončily také v týdenním horizontu. Investoři se před víkendem nepouštěli do velkých obchodů, nadále sledují především dění kolem americko-čínské obchodní války a další vyjádření k útoku na saúdskoarabské rafinerie z minulého víkendu.
Pražská burza v pátek stoupla o více než půl procenta, za týden posílila o procento
Pražská burza v pátek třetí den v řadě rostla, index PX posílil o 0,66 % na 1 060,32 bodu, a to hlavně zásluhou Avastu a operátora O2 Czech Republic. Brzdou výraznějšího růstu byly akcie Philip Morris ČR. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o procento.

Výhled

Poslední zářijový týden je spíše skromný na významnější očekávané události. Investoři se budou vracet k poslednímu zasedání FOMC a budou analyzovat zveřejňovaná data. V centru zájmu bude nadále vzdálená dohoda o vzájemném obchodu USA a Číny (v říši středu jsou na začátku října svátky, k nim může také směřovat pozornost investorů i politiků).

"Páteční pokles indexu S&P 500 o 0,49 % znamenal i ztrátu za celý týden, konkrétně o 0,51 %. Ve čtvrtek index testoval historická maxima. Páteční seance jej vrátila pod 3 000 bodů, ovšem nad podporu v zóně 2 940 až 2 950 a nad klouzavé průměry. Okolo 2 940 je také zatím nevyplněný cenový odskok a na 2 950 je 50denní klouzavý průměr. Dokud index setrvá nad nejbližším supportem 2 940 až 2 950, denní graf zůstane v býčím nastavení," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Před týdnem se jevilo jako pravděpodobné, že by S&P 500 mohl testovat maxima okolo 3 025, což se potvrdilo. Vzhledem k tomu, že páteční pokles probíhal za zvýšeného objemu obchodů, je nyní naopak solidní šance na testování zmíněné hladiny podpory."

"Ve středu Fed podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o dalších 25 bazických bodů. Ve čtvrtek se závěrečná hodnota indexu S&P 500 přiblížila k historickému maximu z 26. července 2019. Páteční dopolední zisk indexu se ovšem překlopil do ztráty, a tak index poprvé v září zapsal červenou týdenní svíčku. Nové obavy o osud obchodní dohody USA s Čínou mohou na trh působit i v dalších dnech, v dalších týdnech se pak dozvíme, jak obavy o ekonomický výhled (ne)dopadají na hospodaření firem," doplnil Košťál.

Hospodářské výsledky v těchto týdnech oznamují firmy, jejichž fiskální čtvrtletí jsou posunutá oproti těm kalendářním. Na konci září budou sledovaná hlavně čísla společností Nike, Micron a Accenture, přidají se ale ještě například CarMax, Carnival nebo AutoZone. V Evropě se přidá třeba fotbalový klub Manchester United.

Výsledková sezóna skončí na pražské burze v úterý zveřejněním čísel výrobce cigaret Philip Morris ČR za první pololetí. "Očekáváme, že nekonsolidovaný čistý zisk dosáhne na 1,9 miliardy Kč (meziročně +7,5 %). Důvodem by měl být solidní vývoj ve všech segmentech, především v ČR jako celku a ve výrobních službách. Očekáváme, že by investoři měli přijmout výsledky pozitivně," napsal v týdenním výhledu analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

"Firma loni zaznamenala značné růsty na všech úrovních. Největší podíl na růstu mělo druhé pololetí. Předpokládáme, že první polovina letošního roku bude na toto období plynule navazovat, a proto srovnání se stejným obdobím roku 2018 bude pozitivní. Ve prospěch vyšších tržeb hraje mimo jiné rostoucí ceny produktů. Celkově by podle nás tržby měly meziročně vzrůst o 15,7 % na 7,43 miliardy Kč. Předpokládáme, že tržby budou podpořeny i rostoucí základnou uživatelů bezdýmných tabákových výrobků nové generace IQOS. Vzhledem k tomu, že IQOS a náplně HEETS jsou produkty, u nichž Philip Morris ČR vystupuje v roli distributora, ne výrobce, nenese ani plné riziko s nimi spojené jako v případě běžných tabákových výrobků. Tomu odpovídá i ziskovost produktu. Proto ukazatele ziskovosti rostou pomaleji než tržby," vysvětlil analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 25. září úrokové sazby beze změny. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem je nejistý ekonomický vývoj v zahraničí. Změna sazeb do konce letošního roku je tak nepravděpodobná, uvedli ekonomové.

Makroekonomický kalendář ve Spojených státech otevřou v pondělí předběžné indexy nákupních manažerů a také index aktivity chicagského Fedu. V úterý přijdou na řadu indexy cen domů a spotřebitelská důvěra a ve středu budou investoři hodnotit prodeje nových nemovitostí. Ve čtvrtek bude zpřesněn údaj o vývoji HDP ve druhém kvartálu včetně dat o spotřebitelských výdajích, zveřejněny budou také statistiky obchodní bilance a rozjednaných prodejů domů. Na konci týdne vyjdou osobní příjmy a výdaje, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a index spotřebitelské důvěry sestavovaný univerzitou v Michiganu.

Také v západní Evropě budou v pondělí vycházet indexy nákupních manažerů, v úterý se pak dočkáme německého indexu podnikatelské důvěry Ifo. Ve středu zaujme francouzská spotřebitelská důvěra a ve čtvrtek Evropská centrální banka vydá zprávu a kondici ekonomiky. V pátek ještě budou oznámeny španělské maloobchodní tržby a série indexů důvěry za celou eurozónu. V Česku tyto ukazatele vyjdou již v úterý.

Také na dalších globálně významných trzích (Austrálie, Japonsko) vyjdou v první polovině týdne předběžné indexy nákupních manažerů, ve středu pak japonská centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního zasedání. Její guvernér Haruhiko Kuroda má navíc naplánováno několik veřejných vystoupení. V pátek pak Čína zveřejní zisky v průmyslovém sektoru.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Trh bude v pondělí sledovat vystoupení prezidenta ECB Maria Draghiho v Evropském parlamentu. Kromě toho budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů v eurozóně i USA. Předpokládáme, že kompozitní PMI za září v Evropě mírně vzrostl, a to především díky vyššímu výkonu zpracovatelského průmyslu. Úroveň PMI eurozóny odpovídá podle našich odhadů růstu HDP o 0,2 % ve třetím čtvrtletí.
  • V zámoří spotřebitelská důvěra klesá. Ukazuje to jak indikátor důvěry spotřebitelů, tak index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Spotřeba domácností je ale ve Spojených státech stále silná, reálné výdaje spotřebitelů vzrostly v druhém čtvrtletí o 4,7 %. Měsíční statistiky za srpen by měly ukázat, že výdaje domácností rostou i ve třetím čtvrtletí.
  • Středeční zasedání ČNB by žádné překvapení přinést nemělo. Bankovní rada pravděpodobně jednomyslně odsouhlasí ponechání nastavení měnové politiky beze změny. Na jednu stranu se české ekonomice stále celkem daří, na druhou stranu geopolitické nejistoty zmíněné na posledním zasedání trvají. ČNB si tak bude chtít počkat na novou prognózu v listopadu, ani ta ji ale podle našeho názoru nepřiměje, aby do konce roku změnila sazby.
První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116…
před 25 minutami

První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116 miliard Kč

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116...
Rozpočet Česká republika
Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky
15:51

Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky

Maďarsko prodlouží moratorium na splácení půjček některým domácnostem a společnostem až do poloviny roku 2021....
Maďarsko Úvěry Koronavirus
Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů
10:13

Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů....
Čína
Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat
09:18

Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech...
Sociální sítě Internet Čína
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
včera v 18:00

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon
včera v 17:19

Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Informoval o tom jeho mluvčí...
Česká ekonomika Daně Nemovitosti
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst
včera v 16:43

Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst

Americká softwarová společnost Salesforce.com vytvoří 12 000 nových pracovních míst. Oznámil to v pátek výkonný...
Americké akcie Technologie Pracovní trh
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
včera v 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat vzrostl na 78,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 78,9 bodu ze srpnových 74,1 bodu. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
včera v 15:30

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby
EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK
včera v 14:51

EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK

Evropská unie potvrdila, že koupí vakcínu proti nemoci covid-19, kterou vyvíjejí farmaceutické firmy Sanofi a GSK....
Koronavirus Evropská unie Sanofi
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
včera v 14:30

Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety
včera v 13:54

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit...
Doprava Koronavirus Turismus a cestovní ruch
Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu
včera v 12:33

Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu

Automobilce Škoda Auto v srpnu meziročně klesl odbyt o 6,8 procenta na 82 100 aut po červencovém nárůstu o 5,6...
Auta Česká republika Koronavirus
Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26…
včera v 11:28

Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26,57 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard Kč na 26,57...
Banky Zisky Česká republika
LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext
včera v 10:08

LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext

Provozovatel londýnské akciové burzy London Stock Exchange po prozkoumání všech nabídek zahájil exkluzivní jednání o...
Fúze a akvizice Evropské akcie
Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME
včera v 09:55

Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE. Nová váha začne platit od pondělí 21. září,...
Indexy Akcie ČR
Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint zaměřenou na 5G
včera v 09:38

Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint zaměřenou na 5G

Švédský výrobce telekomunikačního zařízení Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint, poskytovatele bezdrátových...
Technologie 5G sítě Fúze a akvizice