Burzovní kalendář (7. 1. - 11. 1. 2019)
|

Burzovní kalendář (7. 1. - 11. 1. 2019)

Druhý lednový týden by měl investorům nabídnout pokračování témat, která se řeší již týdny. Vedle sporů amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kongresem by se do popředí měla dostat jednání USA s Čínou o vzájemném obchodu a také brexit, konkrétně snaha britské ministerské předsedkyně Theresy Mayové o získání podpory pro dohodu s EU o odchodu země z unie.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Přelom roku byl na trzích opět velice rozkolísaný. Varování Applu ohledně hospodářských výsledků za uplynulý kvartál poslalo americké indexy ve čtvrtek hluboko do záporu, náladě nepomáhají ani neshody prezidenta Trumpa a demokratů v Kongresu ohledně financování zdi na hranici s Mexikem, v pátek ale investoři pozitivně reagovali na vyjádření šéfa Fedu Powella ohledně měnové politiky a také na mimořádně silná data z amerického trhu práce za prosinec. V součtu za týden tak americké akciové indexy posílily o zhruba 2 % a západoevropské akcie jako celek také.

Index pražské burzy PX posílil o 1,8 %. Korporátních událostí bylo minimum. Nejvíce zpevnily akcie Erste Group Bank (+5,4 %). Wilhelm Rasinger, člen dozorčí rady banky, koupil tisíc jejích akcií po 28,4 EUR. "Nákupy vlastních akcií ze strany zástupců společnosti jsou pro trh pozitivním signálem, nicméně za růstem titulu v uplynulém týdnu vidíme spíše technickou korekci předchozích výprodejů," napsal v týdenním komentáři analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Jedinou akcií v Praze, která zakončila týden ve ztrátě, byla bez jakékoli fundamentální zprávy Stock Spirits (-0,8 %). Titul tak přerušil dosavadní růst, který následoval po zveřejnění výsledků za 3Q2018 na začátku prosince.

Americké akcie v pátek posílily díky datům z trhu práce a slovům šéfa Fedu. V plusu skončily indexy i v týdenním horizontu
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily a uzavřely na nejvyšší úrovni za dva týdny. Náladu na trhu zlepšily zpráva z amerického trhu práce a ujištění šéfa centrální banky USA Jeroma Powella, že Fed bude trpělivý a flexibilní při rozhodování o úrokových sazbách.
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech, když investory potěšila zpráva, že se v úvodu příštího týdne u jednacího stolu sejdou zástupci Spojených států a Číny, kteří budou jednat o obchodních vztazích mezi oběma zeměmi.
Pražská burza v pátek výrazně zpevnila, za celý týden si připsala 1,8 %
Pražská burza v pátek navázala na zisky z předcházejících seancí, když index PX stoupl o 1,43 % na 1 004,21 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, proti trendu šla nápojářská Kofola ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl s 465 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Do popředí zájmu investorů by se v druhém lednovém týdnu mohlo vrátit téma brexitu. Theresa Mayová se do 21. ledna musí pokusit v parlamentu prosadit dohodu s Evropskou unií o podmínkách odchodu Spojeného království. K tomu jí zatím chyběla podpora. Pokud se jí nebude dařit britské zákonodárce přesvědčit, zvýší se pravděpodobnost takzvaného tvrdého brexitu, a trhy tak mohou opět znervóznět.

V pondělí by se měla obnovit vyjednávání mezi vládami USA a Číny o vzájemném obchodu obou zemí. Nyní platí 90denní "příměří", během kterého mohou strany vyjednávat a nebudou zavádět nová cla.

Ve středu zveřejní americká centrální banka zápis z prosincového zasedání měnového výboru, který může trhu zpřesnit názor banky na sílu americké, potažmo globální ekonomiky.

A do toho budou pokračovat jednání prezidenta Donalda Trumpa se zástupci Kongresu o znovuotevření vládních úřadů výměnou za financování výstavby zdi na hranici s Mexikem.

V Americe také postupně začne výsledková sezóna za loňský čtvrtý kvartál. V týdnu oznámí svá hospodářská čísla společnost Lennar a v Asii mimo jiné Samsung, Infosys nebo LG Electronics.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 se díky pátečnímu vzletu dostal nad hodnoty z přelomu roku. Proto by mohl pokračovat stejným směrem k hladině 2 600, kde je významná rezistence. Na opačné straně je důležitý support na 2 350, což bylo minimum a zavírací cena z 24. prosince a také 200týdenní klouzavý průměr. Další výrazné podpory jsou až na 2 200. Denní graf indexu S&P 500 je nadále medvědí, pozitivní nálada z pátku by se ale mohla přelít do dalšího týdne a vyvolat další nákupní signály. Zlomová hodnota pro další směr je až 2 600," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "První tři obchodní dny roku 2019 navázaly na kolísavý prosincový vývoj. Nejedná se o trvalý stav, situace se nakonec vrátí do normálu. Tak hluboké propady střídané extrémními růsty vymizí stejně rychle, jako se objevily."

Na pražské burze by měl být týden spíše klidný, pokud jde o domácí zprávy. Náladu tak bude ovlivňovat především zahraniční dění. Na středu je naplánovaný obchodní den na trhu START, obchodovat se bude s pěti tituly, které jsou na trhu. Od letošního roku bude obchodování probíhat jednou měsíčně. První START Day, den pro primární úpis nových akcií, letos proběhne 21. května.

Bohatý bude týden na české ekonomické statistiky. V úterý budou trh zajímat průmyslová a stavební výroba a také devizové rezervy, ve středu obchodní bilance a nezaměstnanost, ve čtvrtek inflace a na konci týdne maloobchodní tržby a revize vývoje HDP.

zdroj: Česká spořitelna

Z makroekonomického hlediska budou zajímavé v pondělí německé maloobchodní tržby za listopad, německé průmyslové zakázky za listopad a v Americe index nákupních manažerů ISM v oblasti služeb za prosinec. V dalších dnech mají být v USA zveřejněny mimo jiné objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, spotřebitelské úvěry, obchodní bilance nebo prodeje nových domů, ale vzhledem k uzavření některých vládních úřadů nejsou předpokládaná data jistá.

V úterý vyjde v Německu průmyslová výroba za listopad a ve středu obchodní bilance a za eurozónu statistiky nezaměstnanosti. Ve čtvrtek bude sledovaná čínská inflace a v pátek se po zveřejnění britské průmyslové produkce a obchodní bilance přesune pozornost do USA, kde bude zveřejněna spotřebitelská inflace za prosinec.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Důvěra v eurozóně podle Evropské komise by měla zaznamenat další pokles. Nicméně na rozdíl od PMI ještě ukazuje na slušnou dynamiku hospodářství v eurozóně. Lepší náladu by svým růstem měl potvrdit i francouzský průmysl.
  • Vedle statistik zaznamenaných v kalendáři očekáváme také řadu důležitých vystoupení zástupců Fedu. Navíc bude zveřejněn zápis z posledního zasedání FOMC.
  • Impulz pro trhy mohou nabídnout pokračující vyjednávání o obchodu mezi Čínou a USA ve Washingtonu.
  • Zatímco reálná česká ekonomika pokračuje ve zpomalování, které bude patrné zejména ze statistik průmyslu a zahraničního obchodu, inflace by měla zrychlit kvůli rostoucím cenám potravin. Zveřejnění sektorových účtů by pak mělo ukázat, že stále více z přidané hodnoty je rozděleno zaměstnancům, zatímco ziskové marže klesají.
Luxusní značka Louis Vuitton uzavřela dohodu o partnerství s NBA
před 14 minutami

Luxusní značka Louis Vuitton uzavřela dohodu o partnerství s NBA

Francouzská luxusní značka Louis Vuitton, která je známá především svými drahými koženými kabelkami, uzavřela dohodu...
Francie Luxus Sport
Co musíte ráno vědět (23. ledna)
Co musíte ráno vědět (23. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, fungování které organizace chce změnit Donald Trump a jaká...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely okolo nuly

Americké akcie uzavřely obchodování bez výraznějších změn, ačkoli indexy S&P 500 a Nasdaq Composite během dne...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč
včera v 21:50

Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč

Kanadská prokuratura navrhla vyměřit německému automobilovému koncernu Volkswagen pokutu 196,5 milionu kanadských...
Kanada Volkswagen Evropské akcie
Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby
včera v 21:20

Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby

Americká strojírenská společnost Boeing hodlá obnovit výrobu letadel 737 MAX několik měsíců před jejich návratem do...
Boeing Americké akcie
ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu
včera v 20:20

ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu

Česká národní banka odmítá tvrzení spolku Podvedení klienti, že se obává dopadů kauzy kolem smluv investičního...
ČNB Centrální banky Česká republika
Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě
včera v 19:53

Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě

Počet fúzí a akvizic v rozvíjejících se zemích střední a východní Evropy v loňském roce klesl o 6,5 % na 1 958...
Čína Investice Střední a východní Evropa
Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila
včera v 19:32

Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila

Sněmovna ani po dvouhodinové debatě nerozhodla v prvním čtení o vládní novele, která má České národní bance přinést...
Hypotéky Česká ekonomika Česká republika
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
včera v 18:35

Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD

Až 25 miliard dolarů by mohly amerického výrobce letadel Boeing stát problémy se stroji 737 MAX. Odhad analytiků ve...
Boeing Americké akcie
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
včera v 18:13

Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně

Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský ministr Bruno Le...
Francie Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly obavy z koronaviru

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v minusu, když investoři vyhodnocovali zprávy týkající se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců
včera v 17:40

Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců

Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) propustí deset procent zaměstnanců ve svém závodě Halewood na severu...
Auta Spojené království
Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard
včera v 17:21

Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard

Na velké internetové firmy by mohla v Česku v budoucnu dopadnout sedmiprocentní digitální daň. Vládní návrh, který ji...
Daně Česká republika
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
včera v 16:59

Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen

Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů Tesla ve středu poprvé překročila 100 miliard dolarů. Tesla tak v...
Tesla Americké akcie Volkswagen
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,92 % na 1 140,48 bodu, a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
včera v 16:24

Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků

Prezident Donald Trump ve středu znovu kritizoval americkou centrální banku za její zvyšování úrokových sazeb. V...
Fed Donald Trump Centrální banky
USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %
včera v 16:10

USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stouply o 3,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,54...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %

Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v úvodu seance vystoupaly na nová intradenní maxima.
Americké akcie
Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii
včera v 15:19

Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii

Německý řetězec supermarketů Kaufland překvapivě zrušil plány na expanzi do Austrálie. Místo toho se soustředí na...
Německo Maloobchod Austrálie