Burzovní kalendář (7. 1. - 11. 1. 2019)
|

Burzovní kalendář (7. 1. - 11. 1. 2019)

Druhý lednový týden by měl investorům nabídnout pokračování témat, která se řeší již týdny. Vedle sporů amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kongresem by se do popředí měla dostat jednání USA s Čínou o vzájemném obchodu a také brexit, konkrétně snaha britské ministerské předsedkyně Theresy Mayové o získání podpory pro dohodu s EU o odchodu země z unie.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Přelom roku byl na trzích opět velice rozkolísaný. Varování Applu ohledně hospodářských výsledků za uplynulý kvartál poslalo americké indexy ve čtvrtek hluboko do záporu, náladě nepomáhají ani neshody prezidenta Trumpa a demokratů v Kongresu ohledně financování zdi na hranici s Mexikem, v pátek ale investoři pozitivně reagovali na vyjádření šéfa Fedu Powella ohledně měnové politiky a také na mimořádně silná data z amerického trhu práce za prosinec. V součtu za týden tak americké akciové indexy posílily o zhruba 2 % a západoevropské akcie jako celek také.

Index pražské burzy PX posílil o 1,8 %. Korporátních událostí bylo minimum. Nejvíce zpevnily akcie Erste Group Bank (+5,4 %). Wilhelm Rasinger, člen dozorčí rady banky, koupil tisíc jejích akcií po 28,4 EUR. "Nákupy vlastních akcií ze strany zástupců společnosti jsou pro trh pozitivním signálem, nicméně za růstem titulu v uplynulém týdnu vidíme spíše technickou korekci předchozích výprodejů," napsal v týdenním komentáři analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Jedinou akcií v Praze, která zakončila týden ve ztrátě, byla bez jakékoli fundamentální zprávy Stock Spirits (-0,8 %). Titul tak přerušil dosavadní růst, který následoval po zveřejnění výsledků za 3Q2018 na začátku prosince.

Americké akcie v pátek posílily díky datům z trhu práce a slovům šéfa Fedu. V plusu skončily indexy i v týdenním horizontu
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily a uzavřely na nejvyšší úrovni za dva týdny. Náladu na trhu zlepšily zpráva z amerického trhu práce a ujištění šéfa centrální banky USA Jeroma Powella, že Fed bude trpělivý a flexibilní při rozhodování o úrokových sazbách.
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech, když investory potěšila zpráva, že se v úvodu příštího týdne u jednacího stolu sejdou zástupci Spojených států a Číny, kteří budou jednat o obchodních vztazích mezi oběma zeměmi.
Pražská burza v pátek výrazně zpevnila, za celý týden si připsala 1,8 %
Pražská burza v pátek navázala na zisky z předcházejících seancí, když index PX stoupl o 1,43 % na 1 004,21 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, proti trendu šla nápojářská Kofola ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl s 465 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Do popředí zájmu investorů by se v druhém lednovém týdnu mohlo vrátit téma brexitu. Theresa Mayová se do 21. ledna musí pokusit v parlamentu prosadit dohodu s Evropskou unií o podmínkách odchodu Spojeného království. K tomu jí zatím chyběla podpora. Pokud se jí nebude dařit britské zákonodárce přesvědčit, zvýší se pravděpodobnost takzvaného tvrdého brexitu, a trhy tak mohou opět znervóznět.

V pondělí by se měla obnovit vyjednávání mezi vládami USA a Číny o vzájemném obchodu obou zemí. Nyní platí 90denní "příměří", během kterého mohou strany vyjednávat a nebudou zavádět nová cla.

Ve středu zveřejní americká centrální banka zápis z prosincového zasedání měnového výboru, který může trhu zpřesnit názor banky na sílu americké, potažmo globální ekonomiky.

A do toho budou pokračovat jednání prezidenta Donalda Trumpa se zástupci Kongresu o znovuotevření vládních úřadů výměnou za financování výstavby zdi na hranici s Mexikem.

V Americe také postupně začne výsledková sezóna za loňský čtvrtý kvartál. V týdnu oznámí svá hospodářská čísla společnost Lennar a v Asii mimo jiné Samsung, Infosys nebo LG Electronics.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 se díky pátečnímu vzletu dostal nad hodnoty z přelomu roku. Proto by mohl pokračovat stejným směrem k hladině 2 600, kde je významná rezistence. Na opačné straně je důležitý support na 2 350, což bylo minimum a zavírací cena z 24. prosince a také 200týdenní klouzavý průměr. Další výrazné podpory jsou až na 2 200. Denní graf indexu S&P 500 je nadále medvědí, pozitivní nálada z pátku by se ale mohla přelít do dalšího týdne a vyvolat další nákupní signály. Zlomová hodnota pro další směr je až 2 600," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "První tři obchodní dny roku 2019 navázaly na kolísavý prosincový vývoj. Nejedná se o trvalý stav, situace se nakonec vrátí do normálu. Tak hluboké propady střídané extrémními růsty vymizí stejně rychle, jako se objevily."

Na pražské burze by měl být týden spíše klidný, pokud jde o domácí zprávy. Náladu tak bude ovlivňovat především zahraniční dění. Na středu je naplánovaný obchodní den na trhu START, obchodovat se bude s pěti tituly, které jsou na trhu. Od letošního roku bude obchodování probíhat jednou měsíčně. První START Day, den pro primární úpis nových akcií, letos proběhne 21. května.

Bohatý bude týden na české ekonomické statistiky. V úterý budou trh zajímat průmyslová a stavební výroba a také devizové rezervy, ve středu obchodní bilance a nezaměstnanost, ve čtvrtek inflace a na konci týdne maloobchodní tržby a revize vývoje HDP.

zdroj: Česká spořitelna

Z makroekonomického hlediska budou zajímavé v pondělí německé maloobchodní tržby za listopad, německé průmyslové zakázky za listopad a v Americe index nákupních manažerů ISM v oblasti služeb za prosinec. V dalších dnech mají být v USA zveřejněny mimo jiné objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, spotřebitelské úvěry, obchodní bilance nebo prodeje nových domů, ale vzhledem k uzavření některých vládních úřadů nejsou předpokládaná data jistá.

V úterý vyjde v Německu průmyslová výroba za listopad a ve středu obchodní bilance a za eurozónu statistiky nezaměstnanosti. Ve čtvrtek bude sledovaná čínská inflace a v pátek se po zveřejnění britské průmyslové produkce a obchodní bilance přesune pozornost do USA, kde bude zveřejněna spotřebitelská inflace za prosinec.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Důvěra v eurozóně podle Evropské komise by měla zaznamenat další pokles. Nicméně na rozdíl od PMI ještě ukazuje na slušnou dynamiku hospodářství v eurozóně. Lepší náladu by svým růstem měl potvrdit i francouzský průmysl.
  • Vedle statistik zaznamenaných v kalendáři očekáváme také řadu důležitých vystoupení zástupců Fedu. Navíc bude zveřejněn zápis z posledního zasedání FOMC.
  • Impulz pro trhy mohou nabídnout pokračující vyjednávání o obchodu mezi Čínou a USA ve Washingtonu.
  • Zatímco reálná česká ekonomika pokračuje ve zpomalování, které bude patrné zejména ze statistik průmyslu a zahraničního obchodu, inflace by měla zrychlit kvůli rostoucím cenám potravin. Zveřejnění sektorových účtů by pak mělo ukázat, že stále více z přidané hodnoty je rozděleno zaměstnancům, zatímco ziskové marže klesají.
Americké akcie ve čtvrtek oslabily pod tlakem obav z dopadu obchodní…
Americké akcie ve čtvrtek oslabily pod tlakem obav z dopadu obchodní…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek oslabily pod tlakem obav z dopadu obchodní války

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně oslabily. Důvodem byly obavy investorů, že eskalace obchodní války mezi...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
MMF: Cla USA na čínské zboží platí téměř celá američtí dovozci
MMF: Cla USA na čínské zboží platí téměř celá američtí dovozci
včera v 20:34

MMF: Cla USA na čínské zboží platí téměř celá američtí dovozci

Cla, která Spojené státy uplatňují na dovoz zboží z Číny, poškozují nezamýšlený cíl. Vybíraná cla totiž téměř celá...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
BMW přichází na trh s elektrickou koloběžkou za 799 eur
včera v 19:31

BMW přichází na trh s elektrickou koloběžkou za 799 eur

Německý výrobce luxusních vozů BMW hodlá letos v září uvést na trh elektrickou koloběžku, podobnou těm, které...
BMW Evropské akcie
Evropské akcie prudce klesaly kvůli obavám z mezinárodního obchodu
Evropské akcie prudce klesaly kvůli obavám z mezinárodního obchodu
včera v 18:03

Evropské akcie prudce klesaly kvůli obavám z mezinárodního obchodu

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování jednoznačně dolů, když investoři...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Rusko a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba
včera v 17:59

Rusko a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba

Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění kontaminované ropy z...
Rusko Bělorusko Ropa
Bosch dostal pokutu 90 milionů eur kvůli skandálu s emisemi VW
včera v 17:22

Bosch dostal pokutu 90 milionů eur kvůli skandálu s emisemi VW

Německý dodavatel automobilových součástek Bosch zaplatí pokutu 90 milionů eur kvůli své úloze ve skandálu s...
Evropské akcie Software Auta
USA: Index aktivity kansaského Fedu prudce poklesl
včera v 17:13

USA: Index aktivity kansaského Fedu prudce poklesl

Index aktivity ve výrobním sektoru na území Spojených států spadajícím pod kansaský Fed dosáhl v květnu hodnoty dvou...
Americká ekonomika Fed
USA: Zásob zemního plynu přibylo 100 miliard krychlových stop
včera v 16:53

USA: Zásob zemního plynu přibylo 100 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 17. května zvětšil o 100 miliard krychlových stop....
Americká ekonomika Zemní plyn
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy ztrácela, odepsala…
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy ztrácela, odepsala…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy ztrácela, odepsala téměř půl procenta

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování následoval celoevropský trend a klesl o 0,44 % na 1 038,09 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodej nových rodinných domů razantně zpomalil
včera v 16:26

USA: Prodej nových rodinných domů razantně zpomalil

Objem prodeje nových rodinných domů ve Spojených státech v dubnu odpovídal celoročnímu počtu 643 tisíc, o 6,9...
Americká ekonomika Bydlení
USA: Růst aktivity v americkém výrobním sektoru v květnu podle…
USA: Růst aktivity v americkém výrobním sektoru v květnu podle…
včera v 16:07

USA: Růst aktivity v americkém výrobním sektoru v květnu podle předběžných údajů zpomalil

Aktivita v americkém zpracovatelském sektoru v květnu rostla, ale ve srovnání s předchozím měsícem růst zpomalil....
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Agentury S&P a Fitch zhoršily rating CK Thomas Cook
včera v 15:54

Agentury S&P a Fitch zhoršily rating CK Thomas Cook

Ratingové agentury Fitch a S&P ve čtvrtek zhoršily hodnocení úvěrové spolehlivosti pořadatele zájezdů Thomas Cook...
Turismus a cestovní ruch Rating
Aktivistický investor tlačí na provozovatele Legolandů, aby se stáhl…
včera v 15:33

Aktivistický investor tlačí na provozovatele Legolandů, aby se stáhl z burzy

Investiční fond ValueAct Capital tlačí na britskou společnost Merlin Entertainments, která provozuje muzeum voskových...
Evropské akcie Zábava a zábavní průmysl
BH Securities: Inflace zvítězila nad penzijními fondy
včera v 15:06

BH Securities: Inflace zvítězila nad penzijními fondy

Průměrný výnos transformovaných penzijních fondů dosáhl v loňském roce úrovně +0,7 procenta. Nejúspěšnější penzijní...
Penzijní fondy Česká republika
Kanada: Velkoobchodní tržby vzrostly o 1,4 procenta
včera v 14:49

Kanada: Velkoobchodní tržby vzrostly o 1,4 procenta

Kanadští velkoobchodníci utržili v březnu o 1,4 procenta více než v únoru (únor: 0,2 %, revidováno z 0,3 %; odhad: 0...
Kanada Ekonomika
USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti nepatrně…
včera v 14:36

USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti nepatrně klesl na 211 tisíc

Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 18. května 211 tisíc nově...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
ČNB ponechala omezení hypoték bez změny, domácí finanční sektor je…
ČNB ponechala omezení hypoték bez změny, domácí finanční sektor je…
včera v 14:32

ČNB ponechala omezení hypoték bez změny, domácí finanční sektor je podle ní stabilní a vysoce odolný

Bankovní rada České národní banky ponechala limity ukazatelů pro poskytování hypoték beze změny. Na tiskové...
Hypotéky Bydlení ČNB
Dlouhý: Podmínky pro podnikání se v ČR zhoršily i kvůli odborům
včera v 14:03

Dlouhý: Podmínky pro podnikání se v ČR zhoršily i kvůli odborům

Podmínky pro podnikání v České republice se od posledního sněmu Hospodářské komory ČR (HK), který se konal před rokem...
Byznys a podnikání Česká republika