Burzovní kalendář (7. 1. - 11. 1. 2019)
|

Burzovní kalendář (7. 1. - 11. 1. 2019)

Druhý lednový týden by měl investorům nabídnout pokračování témat, která se řeší již týdny. Vedle sporů amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kongresem by se do popředí měla dostat jednání USA s Čínou o vzájemném obchodu a také brexit, konkrétně snaha britské ministerské předsedkyně Theresy Mayové o získání podpory pro dohodu s EU o odchodu země z unie.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Přelom roku byl na trzích opět velice rozkolísaný. Varování Applu ohledně hospodářských výsledků za uplynulý kvartál poslalo americké indexy ve čtvrtek hluboko do záporu, náladě nepomáhají ani neshody prezidenta Trumpa a demokratů v Kongresu ohledně financování zdi na hranici s Mexikem, v pátek ale investoři pozitivně reagovali na vyjádření šéfa Fedu Powella ohledně měnové politiky a také na mimořádně silná data z amerického trhu práce za prosinec. V součtu za týden tak americké akciové indexy posílily o zhruba 2 % a západoevropské akcie jako celek také.

Index pražské burzy PX posílil o 1,8 %. Korporátních událostí bylo minimum. Nejvíce zpevnily akcie Erste Group Bank (+5,4 %). Wilhelm Rasinger, člen dozorčí rady banky, koupil tisíc jejích akcií po 28,4 EUR. "Nákupy vlastních akcií ze strany zástupců společnosti jsou pro trh pozitivním signálem, nicméně za růstem titulu v uplynulém týdnu vidíme spíše technickou korekci předchozích výprodejů," napsal v týdenním komentáři analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Jedinou akcií v Praze, která zakončila týden ve ztrátě, byla bez jakékoli fundamentální zprávy Stock Spirits (-0,8 %). Titul tak přerušil dosavadní růst, který následoval po zveřejnění výsledků za 3Q2018 na začátku prosince.

Americké akcie v pátek posílily díky datům z trhu práce a slovům šéfa Fedu. V plusu skončily indexy i v týdenním horizontu
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily a uzavřely na nejvyšší úrovni za dva týdny. Náladu na trhu zlepšily zpráva z amerického trhu práce a ujištění šéfa centrální banky USA Jeroma Powella, že Fed bude trpělivý a flexibilní při rozhodování o úrokových sazbách.
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech, když investory potěšila zpráva, že se v úvodu příštího týdne u jednacího stolu sejdou zástupci Spojených států a Číny, kteří budou jednat o obchodních vztazích mezi oběma zeměmi.
Pražská burza v pátek výrazně zpevnila, za celý týden si připsala 1,8 %
Pražská burza v pátek navázala na zisky z předcházejících seancí, když index PX stoupl o 1,43 % na 1 004,21 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, proti trendu šla nápojářská Kofola ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl s 465 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Do popředí zájmu investorů by se v druhém lednovém týdnu mohlo vrátit téma brexitu. Theresa Mayová se do 21. ledna musí pokusit v parlamentu prosadit dohodu s Evropskou unií o podmínkách odchodu Spojeného království. K tomu jí zatím chyběla podpora. Pokud se jí nebude dařit britské zákonodárce přesvědčit, zvýší se pravděpodobnost takzvaného tvrdého brexitu, a trhy tak mohou opět znervóznět.

V pondělí by se měla obnovit vyjednávání mezi vládami USA a Číny o vzájemném obchodu obou zemí. Nyní platí 90denní "příměří", během kterého mohou strany vyjednávat a nebudou zavádět nová cla.

Ve středu zveřejní americká centrální banka zápis z prosincového zasedání měnového výboru, který může trhu zpřesnit názor banky na sílu americké, potažmo globální ekonomiky.

A do toho budou pokračovat jednání prezidenta Donalda Trumpa se zástupci Kongresu o znovuotevření vládních úřadů výměnou za financování výstavby zdi na hranici s Mexikem.

V Americe také postupně začne výsledková sezóna za loňský čtvrtý kvartál. V týdnu oznámí svá hospodářská čísla společnost Lennar a v Asii mimo jiné Samsung, Infosys nebo LG Electronics.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 se díky pátečnímu vzletu dostal nad hodnoty z přelomu roku. Proto by mohl pokračovat stejným směrem k hladině 2 600, kde je významná rezistence. Na opačné straně je důležitý support na 2 350, což bylo minimum a zavírací cena z 24. prosince a také 200týdenní klouzavý průměr. Další výrazné podpory jsou až na 2 200. Denní graf indexu S&P 500 je nadále medvědí, pozitivní nálada z pátku by se ale mohla přelít do dalšího týdne a vyvolat další nákupní signály. Zlomová hodnota pro další směr je až 2 600," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "První tři obchodní dny roku 2019 navázaly na kolísavý prosincový vývoj. Nejedná se o trvalý stav, situace se nakonec vrátí do normálu. Tak hluboké propady střídané extrémními růsty vymizí stejně rychle, jako se objevily."

Na pražské burze by měl být týden spíše klidný, pokud jde o domácí zprávy. Náladu tak bude ovlivňovat především zahraniční dění. Na středu je naplánovaný obchodní den na trhu START, obchodovat se bude s pěti tituly, které jsou na trhu. Od letošního roku bude obchodování probíhat jednou měsíčně. První START Day, den pro primární úpis nových akcií, letos proběhne 21. května.

Bohatý bude týden na české ekonomické statistiky. V úterý budou trh zajímat průmyslová a stavební výroba a také devizové rezervy, ve středu obchodní bilance a nezaměstnanost, ve čtvrtek inflace a na konci týdne maloobchodní tržby a revize vývoje HDP.

zdroj: Česká spořitelna

Z makroekonomického hlediska budou zajímavé v pondělí německé maloobchodní tržby za listopad, německé průmyslové zakázky za listopad a v Americe index nákupních manažerů ISM v oblasti služeb za prosinec. V dalších dnech mají být v USA zveřejněny mimo jiné objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, spotřebitelské úvěry, obchodní bilance nebo prodeje nových domů, ale vzhledem k uzavření některých vládních úřadů nejsou předpokládaná data jistá.

V úterý vyjde v Německu průmyslová výroba za listopad a ve středu obchodní bilance a za eurozónu statistiky nezaměstnanosti. Ve čtvrtek bude sledovaná čínská inflace a v pátek se po zveřejnění britské průmyslové produkce a obchodní bilance přesune pozornost do USA, kde bude zveřejněna spotřebitelská inflace za prosinec.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Důvěra v eurozóně podle Evropské komise by měla zaznamenat další pokles. Nicméně na rozdíl od PMI ještě ukazuje na slušnou dynamiku hospodářství v eurozóně. Lepší náladu by svým růstem měl potvrdit i francouzský průmysl.
  • Vedle statistik zaznamenaných v kalendáři očekáváme také řadu důležitých vystoupení zástupců Fedu. Navíc bude zveřejněn zápis z posledního zasedání FOMC.
  • Impulz pro trhy mohou nabídnout pokračující vyjednávání o obchodu mezi Čínou a USA ve Washingtonu.
  • Zatímco reálná česká ekonomika pokračuje ve zpomalování, které bude patrné zejména ze statistik průmyslu a zahraničního obchodu, inflace by měla zrychlit kvůli rostoucím cenám potravin. Zveřejnění sektorových účtů by pak mělo ukázat, že stále více z přidané hodnoty je rozděleno zaměstnancům, zatímco ziskové marže klesají.
Itálie podepsala s Čínou dohodu o účasti na nové Hedvábné stezce
před hodinou

Itálie podepsala s Čínou dohodu o účasti na nové Hedvábné stezce

Itálie se stala prvním členem skupiny nejvyspělejších zemí G7, který se připojí k čínské globální infrastrukturní...
Itálie Čína Politika
Sociální síť Pinterest zveřejnila podklady k plánovanému vstupu na…
včera v 11:44

Sociální síť Pinterest zveřejnila podklady k plánovanému vstupu na burzu

Provozovatel sociální sítě Pinterest zveřejnil podklady k plánovanému vstupu na veřejný akciový trh. Z nich vyplývá,...
Sociální sítě Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Čína a Itálie podepíšou na 30 smluv
včera v 09:12

Čína a Itálie podepíšou na 30 smluv

Čínský prezident Si Ťin-pching se v sobotu dopoledne setká v renesanční budově Villa Madama v kopcích nad Římem s...
Čína Itálie Politika
Seznam.cz chce od Googlu detaily o podpoře jiných vyhledávačů
včera v 07:44

Seznam.cz chce od Googlu detaily o podpoře jiných vyhledávačů

Česká internetová společnost Seznam.cz vyzvala svého amerického rivala Google, aby zveřejnil více podrobností o svém...
Alphabet (Google) Internet
Země Jižní Ameriky založily novou organizaci PROSUR
22. 3. 2019 21:39

Země Jižní Ameriky založily novou organizaci PROSUR

Jedenáct zemí Jižní Ameriky v chilské metropoli založilo novou organizaci, jejímž cílem je spolupracovat v...
Latinská Amerika Světová ekonomika
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, investoři mají obavy z…
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, investoři mají obavy z…
22. 3. 2019 21:00

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, investoři mají obavy z vývoje ekonomiky

Akcie ve Spojených státech uzavřely páteční obchodování s výraznými ztrátami. Oslabily je obavy investorů z náznaků...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rozpočtový deficit USA překonal dosavadní únorový rekord
22. 3. 2019 20:39

Rozpočtový deficit USA překonal dosavadní únorový rekord

Rozpočtový schodek Spojených států se podle údajů amerického ministerstva financí v únoru vyšplhal na 234 miliard...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Rozpočet
Trump chce ve vedení Fedu svého bývalého volebního poradce Stephena…
22. 3. 2019 20:00

Trump chce ve vedení Fedu svého bývalého volebního poradce Stephena Moorea

Donald Trump chce do Rady guvernérů americké centrální banky nominovat svého bývalého volebního poradce a kritika...
Fed Spojené státy americké (USA) Úrokové sazby
GM kritizovaná Trumpem hodlá v USA investovat
22. 3. 2019 19:31

GM kritizovaná Trumpem hodlá v USA investovat

Automobilka General Motors kritizovaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem za rušení pracovních míst ve Spojených...
Americké akcie Auta
Rozdíl ve výnosech dluhopisů USA naznačuje recesi
22. 3. 2019 18:19

Rozdíl ve výnosech dluhopisů USA naznačuje recesi

Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů v pátek poprvé od krize před deseti lety klesl pod výnos...
Americké státní dluhopisy Americká ekonomika Dluhopisový trh
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly více…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly více…
22. 3. 2019 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly více než procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování hluboko v červených číslech, když je dolů poslala horší než...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ropné firmy podle studie vydaly miliardu v rozporu se zájmy klimatu
22. 3. 2019 17:04

Ropné firmy podle studie vydaly miliardu v rozporu se zájmy klimatu

Od podpisu pařížské klimatické dohody v roce 2015 vydalo pět největších nadnárodních společností ropného a...
Ropa Životní prostředí
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden zpevnila o…
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden zpevnila o…
22. 3. 2019 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,9 %

Pražská burza v pátek nenásledovala pokles evropských trhů a vzrostla. Index PX stoupl o 0,09 procenta na 1 079,35...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomická situace i životní úroveň je dobrá pro půlku Čechů
22. 3. 2019 16:20

Ekonomická situace i životní úroveň je dobrá pro půlku Čechů

Zhruba polovina lidí v Česku považuje hospodářskou situaci země i životní úroveň své domácnosti za dobrou. Asi...
Česká republika
Ze světa investičních doporučení (22. března)
22. 3. 2019 16:00

Ze světa investičních doporučení (22. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Mzdy ve Škoda Auto letos vzrostou o 2 500 korun měsíčně
Mzdy ve Škoda Auto letos vzrostou o 2 500 korun měsíčně
22. 3. 2019 15:49

Mzdy ve Škoda Auto letos vzrostou o 2 500 korun měsíčně

Tarifní mzdy zaměstnanců v automobilce Škoda Auto vzrostou s platností od 1. dubna o 2 500 korun měsíčně. Firma se na...
Auta Platy a osobní ohodnocení Volkswagen
Draghi: Firmy musí posílit přípravu na brexit bez dohody
Draghi: Firmy musí posílit přípravu na brexit bez dohody
22. 3. 2019 15:32

Draghi: Firmy musí posílit přípravu na brexit bez dohody

Evropské společnosti musí posílit své přípravy na možný odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Řekl to podle...
Evropská unie ECB Spojené království
USA: Velkoobchodní skladové zásoby v lednu podle předběžných dat…
22. 3. 2019 15:10

USA: Velkoobchodní skladové zásoby v lednu podle předběžných dat stouply o 1,2 %

Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v lednu vzrostl ve srovnání s prosince o 1,2 % (odhad: +0,2 %). V...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
USA: Prodeje starších domů v únoru vzrostly o 11,8 %
22. 3. 2019 15:03

USA: Prodeje starších domů v únoru vzrostly o 11,8 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně stouply o 11,8 % na celoročně přepočítané tempo 5,51...
Americká ekonomika Americký realitní trh Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu…
22. 3. 2019 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 52,5 bodu, tempo růstu sektoru služeb se rovněž snížilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)