Burzovní kalendář (7. 1. - 11. 1. 2019)
|

Burzovní kalendář (7. 1. - 11. 1. 2019)

Druhý lednový týden by měl investorům nabídnout pokračování témat, která se řeší již týdny. Vedle sporů amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kongresem by se do popředí měla dostat jednání USA s Čínou o vzájemném obchodu a také brexit, konkrétně snaha britské ministerské předsedkyně Theresy Mayové o získání podpory pro dohodu s EU o odchodu země z unie.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Přelom roku byl na trzích opět velice rozkolísaný. Varování Applu ohledně hospodářských výsledků za uplynulý kvartál poslalo americké indexy ve čtvrtek hluboko do záporu, náladě nepomáhají ani neshody prezidenta Trumpa a demokratů v Kongresu ohledně financování zdi na hranici s Mexikem, v pátek ale investoři pozitivně reagovali na vyjádření šéfa Fedu Powella ohledně měnové politiky a také na mimořádně silná data z amerického trhu práce za prosinec. V součtu za týden tak americké akciové indexy posílily o zhruba 2 % a západoevropské akcie jako celek také.

Index pražské burzy PX posílil o 1,8 %. Korporátních událostí bylo minimum. Nejvíce zpevnily akcie Erste Group Bank (+5,4 %). Wilhelm Rasinger, člen dozorčí rady banky, koupil tisíc jejích akcií po 28,4 EUR. "Nákupy vlastních akcií ze strany zástupců společnosti jsou pro trh pozitivním signálem, nicméně za růstem titulu v uplynulém týdnu vidíme spíše technickou korekci předchozích výprodejů," napsal v týdenním komentáři analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Jedinou akcií v Praze, která zakončila týden ve ztrátě, byla bez jakékoli fundamentální zprávy Stock Spirits (-0,8 %). Titul tak přerušil dosavadní růst, který následoval po zveřejnění výsledků za 3Q2018 na začátku prosince.

Americké akcie v pátek posílily díky datům z trhu práce a slovům šéfa Fedu. V plusu skončily indexy i v týdenním horizontu
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily a uzavřely na nejvyšší úrovni za dva týdny. Náladu na trhu zlepšily zpráva z amerického trhu práce a ujištění šéfa centrální banky USA Jeroma Powella, že Fed bude trpělivý a flexibilní při rozhodování o úrokových sazbách.
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech, když investory potěšila zpráva, že se v úvodu příštího týdne u jednacího stolu sejdou zástupci Spojených států a Číny, kteří budou jednat o obchodních vztazích mezi oběma zeměmi.
Pražská burza v pátek výrazně zpevnila, za celý týden si připsala 1,8 %
Pražská burza v pátek navázala na zisky z předcházejících seancí, když index PX stoupl o 1,43 % na 1 004,21 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, proti trendu šla nápojářská Kofola ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl s 465 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Do popředí zájmu investorů by se v druhém lednovém týdnu mohlo vrátit téma brexitu. Theresa Mayová se do 21. ledna musí pokusit v parlamentu prosadit dohodu s Evropskou unií o podmínkách odchodu Spojeného království. K tomu jí zatím chyběla podpora. Pokud se jí nebude dařit britské zákonodárce přesvědčit, zvýší se pravděpodobnost takzvaného tvrdého brexitu, a trhy tak mohou opět znervóznět.

V pondělí by se měla obnovit vyjednávání mezi vládami USA a Číny o vzájemném obchodu obou zemí. Nyní platí 90denní "příměří", během kterého mohou strany vyjednávat a nebudou zavádět nová cla.

Ve středu zveřejní americká centrální banka zápis z prosincového zasedání měnového výboru, který může trhu zpřesnit názor banky na sílu americké, potažmo globální ekonomiky.

A do toho budou pokračovat jednání prezidenta Donalda Trumpa se zástupci Kongresu o znovuotevření vládních úřadů výměnou za financování výstavby zdi na hranici s Mexikem.

V Americe také postupně začne výsledková sezóna za loňský čtvrtý kvartál. V týdnu oznámí svá hospodářská čísla společnost Lennar a v Asii mimo jiné Samsung, Infosys nebo LG Electronics.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 se díky pátečnímu vzletu dostal nad hodnoty z přelomu roku. Proto by mohl pokračovat stejným směrem k hladině 2 600, kde je významná rezistence. Na opačné straně je důležitý support na 2 350, což bylo minimum a zavírací cena z 24. prosince a také 200týdenní klouzavý průměr. Další výrazné podpory jsou až na 2 200. Denní graf indexu S&P 500 je nadále medvědí, pozitivní nálada z pátku by se ale mohla přelít do dalšího týdne a vyvolat další nákupní signály. Zlomová hodnota pro další směr je až 2 600," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "První tři obchodní dny roku 2019 navázaly na kolísavý prosincový vývoj. Nejedná se o trvalý stav, situace se nakonec vrátí do normálu. Tak hluboké propady střídané extrémními růsty vymizí stejně rychle, jako se objevily."

Na pražské burze by měl být týden spíše klidný, pokud jde o domácí zprávy. Náladu tak bude ovlivňovat především zahraniční dění. Na středu je naplánovaný obchodní den na trhu START, obchodovat se bude s pěti tituly, které jsou na trhu. Od letošního roku bude obchodování probíhat jednou měsíčně. První START Day, den pro primární úpis nových akcií, letos proběhne 21. května.

Bohatý bude týden na české ekonomické statistiky. V úterý budou trh zajímat průmyslová a stavební výroba a také devizové rezervy, ve středu obchodní bilance a nezaměstnanost, ve čtvrtek inflace a na konci týdne maloobchodní tržby a revize vývoje HDP.

zdroj: Česká spořitelna

Z makroekonomického hlediska budou zajímavé v pondělí německé maloobchodní tržby za listopad, německé průmyslové zakázky za listopad a v Americe index nákupních manažerů ISM v oblasti služeb za prosinec. V dalších dnech mají být v USA zveřejněny mimo jiné objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, spotřebitelské úvěry, obchodní bilance nebo prodeje nových domů, ale vzhledem k uzavření některých vládních úřadů nejsou předpokládaná data jistá.

V úterý vyjde v Německu průmyslová výroba za listopad a ve středu obchodní bilance a za eurozónu statistiky nezaměstnanosti. Ve čtvrtek bude sledovaná čínská inflace a v pátek se po zveřejnění britské průmyslové produkce a obchodní bilance přesune pozornost do USA, kde bude zveřejněna spotřebitelská inflace za prosinec.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Důvěra v eurozóně podle Evropské komise by měla zaznamenat další pokles. Nicméně na rozdíl od PMI ještě ukazuje na slušnou dynamiku hospodářství v eurozóně. Lepší náladu by svým růstem měl potvrdit i francouzský průmysl.
  • Vedle statistik zaznamenaných v kalendáři očekáváme také řadu důležitých vystoupení zástupců Fedu. Navíc bude zveřejněn zápis z posledního zasedání FOMC.
  • Impulz pro trhy mohou nabídnout pokračující vyjednávání o obchodu mezi Čínou a USA ve Washingtonu.
  • Zatímco reálná česká ekonomika pokračuje ve zpomalování, které bude patrné zejména ze statistik průmyslu a zahraničního obchodu, inflace by měla zrychlit kvůli rostoucím cenám potravin. Zveřejnění sektorových účtů by pak mělo ukázat, že stále více z přidané hodnoty je rozděleno zaměstnancům, zatímco ziskové marže klesají.
Elektromobil Model 3 americké Tesly může na evropský trh
Elektromobil Model 3 americké Tesly může na evropský trh
před 27 minutami

Elektromobil Model 3 americké Tesly může na evropský trh

Americká automobilka Tesla může zahájit prodej svého elektromobilu Model 3 v Evropě. Povolení jí vydal nizozemský...
Tesla Auta Americké akcie
Facebook chce v Irsku letos vytvořit 1 000 pracovních míst
Facebook chce v Irsku letos vytvořit 1 000 pracovních míst
před 43 minutami

Facebook chce v Irsku letos vytvořit 1 000 pracovních míst

Americká společnost Facebook chce letos v Irsku vytvořit 1 000 pracovních míst, počet lidí na její výplatní listině v...
Facebook Americké akcie Irsko
Pražská burza v úvodu týdne oslabila, dařilo se však Avastu
Pražská burza v úvodu týdne oslabila, dařilo se však Avastu
před hodinou

Pražská burza v úvodu týdne oslabila, dařilo se však Avastu

Pražská burza v pondělí nenavázala na růst z minulého týdne, když index PX odepsal 0,3 % na 1 017,25 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Allianz: Největším rizikem pro firmy zůstává přerušení provozu
před hodinou

Allianz: Největším rizikem pro firmy zůstává přerušení provozu

Největším rizikem pro světové firmy zůstává přerušení provozu. Téměř se stejnou intenzitou se ale podnikatelé mohou...
Rizika Byznys a podnikání
Ghosn chce z vězení, je ochoten nosit elektronický náramek
16:01

Ghosn chce z vězení, je ochoten nosit elektronický náramek

Bývalý předseda správní rady japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn, který byl loni v listopadu zatčen kvůli...
Japonsko Auta Management
Analytici: Zpomalení čínské ekonomiky se projeví i na českém HDP
15:32

Analytici: Zpomalení čínské ekonomiky se projeví i na českém HDP

Zpomalení růstu čínské ekonomiky se mírně projeví i na vývoji českého hospodářství, tvrdí analytici oslovení ČTK....
Čína Česká ekonomika HDP
Ze světa investičních doporučení (21. ledna)
15:00

Ze světa investičních doporučení (21. ledna)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie Evropské akcie
Přímé zahraniční investice loni klesly kvůli daňové reformě v USA
14:38

Přímé zahraniční investice loni klesly kvůli daňové reformě v USA

Globální přímé zahraniční investice se v loňském roce propadly o 19 procent na 1,2 bilionu dolarů. Byly tak nejnižší...
Investice
MMF letos čeká zpomalení růstu světové ekonomiky
14:20

MMF letos čeká zpomalení růstu světové ekonomiky

Mezinárodní měnový fond v pondělí zhoršil výhled světové ekonomiky. Globální hospodářský růst letos podle jeho nové...
Mezinárodní měnový fond Světová ekonomika
Porodnost v Číně dosáhla nejnižší úrovně za 70 let
14:01

Porodnost v Číně dosáhla nejnižší úrovně za 70 let

Porodnost v Číně loni klesla na nejnižší úroveň od založení Čínské lidové republiky před 70 lety. Vyplývá to z údajů,...
Čína
WhatsApp omezuje přeposílání zpráv, důvodem je šíření nepravd
WhatsApp omezuje přeposílání zpráv, důvodem je šíření nepravd
13:37

WhatsApp omezuje přeposílání zpráv, důvodem je šíření nepravd

Komunikační služba WhatsApp, kterou vlastní sociální síť Facebook, se rozhodla globálně snížit na pět maximální počet...
Internet Facebook
Francie: Veto fúze Siemensu a Alstomu by byl "ekonomický omyl"
13:19

Francie: Veto fúze Siemensu a Alstomu by byl "ekonomický omyl"

Zamítnutí fúze železničních aktivit francouzské společnosti Alstom a německé firmy Siemens by byl "ekonomický omyl a...
Francie Fúze a akvizice
Čečenský soud chce odepsat lidem dluhy, které mají u Gazpromu
Čečenský soud chce odepsat lidem dluhy, které mají u Gazpromu
12:59

Čečenský soud chce odepsat lidem dluhy, které mají u Gazpromu

Soud v čečenském hlavním městě Groznyj nařídil plynárenské firmě Gazprom odepsat dluhy za plyn dodaný obyvatelstvu ve...
Zemní plyn Rusko
Ruský úřad vede správní řízení s Facebookem a Twitterem
Ruský úřad vede správní řízení s Facebookem a Twitterem
12:02

Ruský úřad vede správní řízení s Facebookem a Twitterem

Ruský úřad dohlížející na komunikační trh, Roskomnadzor, v pondělí zahájil správní řízení vůči společnostem Facebook...
Rusko Facebook Sociální sítě
Nezaměstnanost na Slovensku klesla na novodobé minimum 5,04 %
Nezaměstnanost na Slovensku klesla na novodobé minimum 5,04 %
11:39

Nezaměstnanost na Slovensku klesla na novodobé minimum 5,04 %

Míra nezaměstnanosti na Slovensku loni v prosinci dosáhla nejnižší úrovně od vzniku státu v roce 1993, a to 5,04...
Slovensko Nezaměstnanost Pracovní trh
Japonsko obnovilo dovoz ropy z Íránu zastavený kvůli sankcím USA
11:15

Japonsko obnovilo dovoz ropy z Íránu zastavený kvůli sankcím USA

Japonsko obnovilo dovoz ropy z Íránu, který zastavilo kvůli americkým sankcím. Agentuře Reuters to sdělily zdroje z...
Japonsko Írán Ropa
Oxfam: Propast mezi chudými a bohatými živí globální hněv
Oxfam: Propast mezi chudými a bohatými živí globální hněv
10:49

Oxfam: Propast mezi chudými a bohatými živí globální hněv

Prohlubující se propast mezi chudými a bohatými a podfinancované veřejné služby posilují hněv veřejnosti a mohou za...
Bohatství Chudoba Světová ekonomika
Asijské trhy začaly nový týden v zelených číslech
Asijské trhy začaly nový týden v zelených číslech
10:30

Asijské trhy začaly nový týden v zelených číslech

Asijské akciové trhy v pondělí zpevnily, když se investoři soustředili zejména na zveřejnění několika důležitých...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Mocní se sjedou do Davosu, aby probrali dopady globalizace
Mocní se sjedou do Davosu, aby probrali dopady globalizace
10:18

Mocní se sjedou do Davosu, aby probrali dopady globalizace

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), kterého se...
Světová ekonomika Politika