Burzovní kalendář (7. 1. - 11. 1. 2019)
|

Burzovní kalendář (7. 1. - 11. 1. 2019)

Druhý lednový týden by měl investorům nabídnout pokračování témat, která se řeší již týdny. Vedle sporů amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kongresem by se do popředí měla dostat jednání USA s Čínou o vzájemném obchodu a také brexit, konkrétně snaha britské ministerské předsedkyně Theresy Mayové o získání podpory pro dohodu s EU o odchodu země z unie.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Přelom roku byl na trzích opět velice rozkolísaný. Varování Applu ohledně hospodářských výsledků za uplynulý kvartál poslalo americké indexy ve čtvrtek hluboko do záporu, náladě nepomáhají ani neshody prezidenta Trumpa a demokratů v Kongresu ohledně financování zdi na hranici s Mexikem, v pátek ale investoři pozitivně reagovali na vyjádření šéfa Fedu Powella ohledně měnové politiky a také na mimořádně silná data z amerického trhu práce za prosinec. V součtu za týden tak americké akciové indexy posílily o zhruba 2 % a západoevropské akcie jako celek také.

Index pražské burzy PX posílil o 1,8 %. Korporátních událostí bylo minimum. Nejvíce zpevnily akcie Erste Group Bank (+5,4 %). Wilhelm Rasinger, člen dozorčí rady banky, koupil tisíc jejích akcií po 28,4 EUR. "Nákupy vlastních akcií ze strany zástupců společnosti jsou pro trh pozitivním signálem, nicméně za růstem titulu v uplynulém týdnu vidíme spíše technickou korekci předchozích výprodejů," napsal v týdenním komentáři analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Jedinou akcií v Praze, která zakončila týden ve ztrátě, byla bez jakékoli fundamentální zprávy Stock Spirits (-0,8 %). Titul tak přerušil dosavadní růst, který následoval po zveřejnění výsledků za 3Q2018 na začátku prosince.

Americké akcie v pátek posílily díky datům z trhu práce a slovům šéfa Fedu. V plusu skončily indexy i v týdenním horizontu
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily a uzavřely na nejvyšší úrovni za dva týdny. Náladu na trhu zlepšily zpráva z amerického trhu práce a ujištění šéfa centrální banky USA Jeroma Powella, že Fed bude trpělivý a flexibilní při rozhodování o úrokových sazbách.
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech, když investory potěšila zpráva, že se v úvodu příštího týdne u jednacího stolu sejdou zástupci Spojených států a Číny, kteří budou jednat o obchodních vztazích mezi oběma zeměmi.
Pražská burza v pátek výrazně zpevnila, za celý týden si připsala 1,8 %
Pražská burza v pátek navázala na zisky z předcházejících seancí, když index PX stoupl o 1,43 % na 1 004,21 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, proti trendu šla nápojářská Kofola ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl s 465 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Do popředí zájmu investorů by se v druhém lednovém týdnu mohlo vrátit téma brexitu. Theresa Mayová se do 21. ledna musí pokusit v parlamentu prosadit dohodu s Evropskou unií o podmínkách odchodu Spojeného království. K tomu jí zatím chyběla podpora. Pokud se jí nebude dařit britské zákonodárce přesvědčit, zvýší se pravděpodobnost takzvaného tvrdého brexitu, a trhy tak mohou opět znervóznět.

V pondělí by se měla obnovit vyjednávání mezi vládami USA a Číny o vzájemném obchodu obou zemí. Nyní platí 90denní "příměří", během kterého mohou strany vyjednávat a nebudou zavádět nová cla.

Ve středu zveřejní americká centrální banka zápis z prosincového zasedání měnového výboru, který může trhu zpřesnit názor banky na sílu americké, potažmo globální ekonomiky.

A do toho budou pokračovat jednání prezidenta Donalda Trumpa se zástupci Kongresu o znovuotevření vládních úřadů výměnou za financování výstavby zdi na hranici s Mexikem.

V Americe také postupně začne výsledková sezóna za loňský čtvrtý kvartál. V týdnu oznámí svá hospodářská čísla společnost Lennar a v Asii mimo jiné Samsung, Infosys nebo LG Electronics.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 se díky pátečnímu vzletu dostal nad hodnoty z přelomu roku. Proto by mohl pokračovat stejným směrem k hladině 2 600, kde je významná rezistence. Na opačné straně je důležitý support na 2 350, což bylo minimum a zavírací cena z 24. prosince a také 200týdenní klouzavý průměr. Další výrazné podpory jsou až na 2 200. Denní graf indexu S&P 500 je nadále medvědí, pozitivní nálada z pátku by se ale mohla přelít do dalšího týdne a vyvolat další nákupní signály. Zlomová hodnota pro další směr je až 2 600," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "První tři obchodní dny roku 2019 navázaly na kolísavý prosincový vývoj. Nejedná se o trvalý stav, situace se nakonec vrátí do normálu. Tak hluboké propady střídané extrémními růsty vymizí stejně rychle, jako se objevily."

Na pražské burze by měl být týden spíše klidný, pokud jde o domácí zprávy. Náladu tak bude ovlivňovat především zahraniční dění. Na středu je naplánovaný obchodní den na trhu START, obchodovat se bude s pěti tituly, které jsou na trhu. Od letošního roku bude obchodování probíhat jednou měsíčně. První START Day, den pro primární úpis nových akcií, letos proběhne 21. května.

Bohatý bude týden na české ekonomické statistiky. V úterý budou trh zajímat průmyslová a stavební výroba a také devizové rezervy, ve středu obchodní bilance a nezaměstnanost, ve čtvrtek inflace a na konci týdne maloobchodní tržby a revize vývoje HDP.

zdroj: Česká spořitelna

Z makroekonomického hlediska budou zajímavé v pondělí německé maloobchodní tržby za listopad, německé průmyslové zakázky za listopad a v Americe index nákupních manažerů ISM v oblasti služeb za prosinec. V dalších dnech mají být v USA zveřejněny mimo jiné objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, spotřebitelské úvěry, obchodní bilance nebo prodeje nových domů, ale vzhledem k uzavření některých vládních úřadů nejsou předpokládaná data jistá.

V úterý vyjde v Německu průmyslová výroba za listopad a ve středu obchodní bilance a za eurozónu statistiky nezaměstnanosti. Ve čtvrtek bude sledovaná čínská inflace a v pátek se po zveřejnění britské průmyslové produkce a obchodní bilance přesune pozornost do USA, kde bude zveřejněna spotřebitelská inflace za prosinec.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Důvěra v eurozóně podle Evropské komise by měla zaznamenat další pokles. Nicméně na rozdíl od PMI ještě ukazuje na slušnou dynamiku hospodářství v eurozóně. Lepší náladu by svým růstem měl potvrdit i francouzský průmysl.
  • Vedle statistik zaznamenaných v kalendáři očekáváme také řadu důležitých vystoupení zástupců Fedu. Navíc bude zveřejněn zápis z posledního zasedání FOMC.
  • Impulz pro trhy mohou nabídnout pokračující vyjednávání o obchodu mezi Čínou a USA ve Washingtonu.
  • Zatímco reálná česká ekonomika pokračuje ve zpomalování, které bude patrné zejména ze statistik průmyslu a zahraničního obchodu, inflace by měla zrychlit kvůli rostoucím cenám potravin. Zveřejnění sektorových účtů by pak mělo ukázat, že stále více z přidané hodnoty je rozděleno zaměstnancům, zatímco ziskové marže klesají.
Doosan Škoda Power zmodernizuje jadernou elektrárnu na Slovensku
před 43 minutami

Doosan Škoda Power zmodernizuje jadernou elektrárnu na Slovensku

Plzeňská společnost Doosan Škoda Power získala od největšího výrobce elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské...
Slovensko Jaderná energetika EPH
Brusel pokutuje Qualcomm: 242 milionů eur za narušování fungování trhu
před hodinou

Brusel pokutuje Qualcomm: 242 milionů eur za narušování fungování trhu

Evropská komise vyměřila americké společnosti Qualcomm pokutu 242 milionů eur. Je to již podruhé, co Brusel proti...
Evropská unie Americké akcie
USA se vracejí do střední Evropy, prohlásil Pompeův náměstek
11:33

USA se vracejí do střední Evropy, prohlásil Pompeův náměstek

Spojené státy spojují se střední Evropou společně uctívané základní hodnoty, zatímco však minulé vlády USA vztahy...
Spojené státy americké (USA) Střední a východní Evropa
Brusel povolil Vodafonu převzetí aktivit Liberty Global, včetně UPC
11:06

Brusel povolil Vodafonu převzetí aktivit Liberty Global, včetně UPC

Evropská komise povolila britské telekomunikační společnosti Vodafone Group převzít aktivity poskytovatele kabelové...
Evropské akcie Telekomunikace Fúze a akvizice
Růst počtu předplatitelů Netflixu zklamal, akcie spadly
10:33

Růst počtu předplatitelů Netflixu zklamal, akcie spadly

Růst počtu celosvětových předplatitelů amerického Netflixu ve druhém čtvrtletí výrazně zaostal za očekáváním, zhruba...
Netflix Americké akcie
ČEZ za rok zdvojnásobil počet rychlodobíjecích stanic na 100
10:16

ČEZ za rok zdvojnásobil počet rychlodobíjecích stanic na 100

Energetická firma ČEZ za poslední rok zdvojnásobila počet rychlodobíjecích stanic pro elektromobily na 100. Dalších...
ČEZ Akcie ČR Auta
Asijské akcie klesaly, jihokorejské úrokové sazby také
Asijské akcie klesaly, jihokorejské úrokové sazby také
10:00

Asijské akcie klesaly, jihokorejské úrokové sazby také

Akcie na velkých burzách jihovýchodní Asie ve čtvrtek svorně zlevňovaly, odrážejíce nervozitu investorů stran...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Jihokorejská centrální banka poprvé po třech letech snížila úroky
09:46

Jihokorejská centrální banka poprvé po třech letech snížila úroky

Jihokorejská centrální banka ve čtvrtek nečekaně a poprvé po více než třech letech snížila základní úrokovou sazbu, a...
Asijská ekonomika Centrální banky Úrokové sazby
Co musíte ráno vědět (18. července)
Co musíte ráno vědět (18. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (18. července)

Jak se ve středu vedlo burzám v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem rostly v květnu ceny v českém průmyslu a...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu klesly kvůli obavám o zisky firem
Americké akcie ve středu klesly kvůli obavám o zisky firem
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli obavám o zisky firem

Akcie ve Spojených státech ve středu klesly v čele s železničními společnostmi. Slabé výsledky firmy CSX totiž...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Transněfť a ropné firmy jsou prý ve sporu kvůli znečištěné ropě
včera v 21:32

Transněfť a ropné firmy jsou prý ve sporu kvůli znečištěné ropě

Velké ruské ropné společnosti mají námitky proti plánu ruského monopolního provozovatele ropovodů Transněfť, jehož...
Ropa Rusko
Fed: Ekonomika USA pokračuje v mírném růstu, výhled je pozitivní
Fed: Ekonomika USA pokračuje v mírném růstu, výhled je pozitivní
včera v 20:59

Fed: Ekonomika USA pokračuje v mírném růstu, výhled je pozitivní

Americká ekonomika pokračovala v minulých týdnech v mírném růstu. Spotřebitelé nadále utrácejí a celkový výhled je...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
AT&T bude využívat cloudové služby Microsoftu
včera v 18:54

AT&T bude využívat cloudové služby Microsoftu

Americká telekomunikační společnost AT&T uzavřela se softwarovou firmou Microsoft dohodu, na jejímž základě bude...
Americké akcie Telekomunikace Microsoft
Evropské akcie ve středu zlevnily kvůli obnoveným obavám z obchodní…
Evropské akcie ve středu zlevnily kvůli obnoveným obavám z obchodní…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu zlevnily kvůli obnoveným obavám z obchodní války

Evropské akciové trhy v polovině týdne uzavřely v minusu, když je dolů poslala úterní hrozba Donalda Trumpa, že v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MMF: Americký dolar je teď nadhodnocený o 6 až 12 %
MMF: Americký dolar je teď nadhodnocený o 6 až 12 %
včera v 17:29

MMF: Americký dolar je teď nadhodnocený o 6 až 12 %

Americký dolar je podle krátkodobých ekonomických fundamentů nadhodnocený o 6 až 12 procent, zatímco euro, japonský...
Americký dolar Měny Forex (FX)
Google vyloučil prodejce vstupenek Viagogo ze své reklamy
včera v 17:15

Google vyloučil prodejce vstupenek Viagogo ze své reklamy

Americká společnost Google vyloučila britského prodejce vstupenek Viagogo z řad svých inzerentů. Reagovala tím na...
Alphabet (Google) Americké akcie
Pražská burza v polovině týdne zpevnila, v plusu uzavřely téměř…
Pražská burza v polovině týdne zpevnila, v plusu uzavřely téměř…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne zpevnila, v plusu uzavřely téměř všechny hlavní tituly

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,44 % na 1 062,36 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR