US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Burzovní kalendář (7. 1. - 11. 1. 2019)

Druhý lednový týden by měl investorům nabídnout pokračování témat, která se řeší již týdny. Vedle sporů amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kongresem by se do popředí měla dostat jednání USA s Čínou o vzájemném obchodu a také brexit, konkrétně snaha britské ministerské předsedkyně Theresy Mayové o získání podpory pro dohodu s EU o odchodu země z unie.

Ohlédnutí

Přelom roku byl na trzích opět velice rozkolísaný. Varování Applu ohledně hospodářských výsledků za uplynulý kvartál poslalo americké indexy ve čtvrtek hluboko do záporu, náladě nepomáhají ani neshody prezidenta Trumpa a demokratů v Kongresu ohledně financování zdi na hranici s Mexikem, v pátek ale investoři pozitivně reagovali na vyjádření šéfa Fedu Powella ohledně měnové politiky a také na mimořádně silná data z amerického trhu práce za prosinec. V součtu za týden tak americké akciové indexy posílily o zhruba 2 % a západoevropské akcie jako celek také.

Index pražské burzy PX posílil o 1,8 %. Korporátních událostí bylo minimum. Nejvíce zpevnily akcie Erste Group Bank (+5,4 %). Wilhelm Rasinger, člen dozorčí rady banky, koupil tisíc jejích akcií po 28,4 EUR. "Nákupy vlastních akcií ze strany zástupců společnosti jsou pro trh pozitivním signálem, nicméně za růstem titulu v uplynulém týdnu vidíme spíše technickou korekci předchozích výprodejů," napsal v týdenním komentáři analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Jedinou akcií v Praze, která zakončila týden ve ztrátě, byla bez jakékoli fundamentální zprávy Stock Spirits (-0,8 %). Titul tak přerušil dosavadní růst, který následoval po zveřejnění výsledků za 3Q2018 na začátku prosince.

Americké akcie v pátek posílily díky datům z trhu práce a slovům šéfa Fedu. V plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek posílily díky datům z trhu práce a slovům šéfa Fedu. V plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 2 %

Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 2 %

Pražská burza v pátek výrazně zpevnila, za celý týden si připsala 1,8 %

Pražská burza v pátek výrazně zpevnila, za celý týden si připsala 1,8 %

Výhled

Do popředí zájmu investorů by se v druhém lednovém týdnu mohlo vrátit téma brexitu. Theresa Mayová se do 21. ledna musí pokusit v parlamentu prosadit dohodu s Evropskou unií o podmínkách odchodu Spojeného království. K tomu jí zatím chyběla podpora. Pokud se jí nebude dařit britské zákonodárce přesvědčit, zvýší se pravděpodobnost takzvaného tvrdého brexitu, a trhy tak mohou opět znervóznět.

V pondělí by se měla obnovit vyjednávání mezi vládami USA a Číny o vzájemném obchodu obou zemí. Nyní platí 90denní "příměří", během kterého mohou strany vyjednávat a nebudou zavádět nová cla.

Ve středu zveřejní americká centrální banka zápis z prosincového zasedání měnového výboru, který může trhu zpřesnit názor banky na sílu americké, potažmo globální ekonomiky.

A do toho budou pokračovat jednání prezidenta Donalda Trumpa se zástupci Kongresu o znovuotevření vládních úřadů výměnou za financování výstavby zdi na hranici s Mexikem.

V Americe také postupně začne výsledková sezóna za loňský čtvrtý kvartál. V týdnu oznámí svá hospodářská čísla společnost Lennar a v Asii mimo jiné Samsung, Infosys nebo LG Electronics.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. ledna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. ledna

"Index S&P 500 se díky pátečnímu vzletu dostal nad hodnoty z přelomu roku. Proto by mohl pokračovat stejným směrem k hladině 2 600, kde je významná rezistence. Na opačné straně je důležitý support na 2 350, což bylo minimum a zavírací cena z 24. prosince a také 200týdenní klouzavý průměr. Další výrazné podpory jsou až na 2 200. Denní graf indexu S&P 500 je nadále medvědí, pozitivní nálada z pátku by se ale mohla přelít do dalšího týdne a vyvolat další nákupní signály. Zlomová hodnota pro další směr je až 2 600," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "První tři obchodní dny roku 2019 navázaly na kolísavý prosincový vývoj. Nejedná se o trvalý stav, situace se nakonec vrátí do normálu. Tak hluboké propady střídané extrémními růsty vymizí stejně rychle, jako se objevily."

Na pražské burze by měl být týden spíše klidný, pokud jde o domácí zprávy. Náladu tak bude ovlivňovat především zahraniční dění. Na středu je naplánovaný obchodní den na trhu START, obchodovat se bude s pěti tituly, které jsou na trhu. Od letošního roku bude obchodování probíhat jednou měsíčně. První START Day, den pro primární úpis nových akcií, letos proběhne 21. května.

Bohatý bude týden na české ekonomické statistiky. V úterý budou trh zajímat průmyslová a stavební výroba a také devizové rezervy, ve středu obchodní bilance a nezaměstnanost, ve čtvrtek inflace a na konci týdne maloobchodní tržby a revize vývoje HDP.

zdroj: Česká spořitelna

Z makroekonomického hlediska budou zajímavé v pondělí německé maloobchodní tržby za listopad, německé průmyslové zakázky za listopad a v Americe index nákupních manažerů ISM v oblasti služeb za prosinec. V dalších dnech mají být v USA zveřejněny mimo jiné objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, spotřebitelské úvěry, obchodní bilance nebo prodeje nových domů, ale vzhledem k uzavření některých vládních úřadů nejsou předpokládaná data jistá.

V úterý vyjde v Německu průmyslová výroba za listopad a ve středu obchodní bilance a za eurozónu statistiky nezaměstnanosti. Ve čtvrtek bude sledovaná čínská inflace a v pátek se po zveřejnění britské průmyslové produkce a obchodní bilance přesune pozornost do USA, kde bude zveřejněna spotřebitelská inflace za prosinec.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Důvěra v eurozóně podle Evropské komise by měla zaznamenat další pokles. Nicméně na rozdíl od PMI ještě ukazuje na slušnou dynamiku hospodářství v eurozóně. Lepší náladu by svým růstem měl potvrdit i francouzský průmysl.
  • Vedle statistik zaznamenaných v kalendáři očekáváme také řadu důležitých vystoupení zástupců Fedu. Navíc bude zveřejněn zápis z posledního zasedání FOMC.
  • Impulz pro trhy mohou nabídnout pokračující vyjednávání o obchodu mezi Čínou a USA ve Washingtonu.
  • Zatímco reálná česká ekonomika pokračuje ve zpomalování, které bude patrné zejména ze statistik průmyslu a zahraničního obchodu, inflace by měla zrychlit kvůli rostoucím cenám potravin. Zveřejnění sektorových účtů by pak mělo ukázat, že stále více z přidané hodnoty je rozděleno zaměstnancům, zatímco ziskové marže klesají.
Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie