Burzovní kalendář (8. 7. - 12. 7. 2019)
|

Burzovní kalendář (8. 7. - 12. 7. 2019)

Druhý červencový týden nabídne předehru k výsledkové sezóně za druhý kvartál, ale především bohatou porci makroekonomických dat, z nichž budou investoři moci usuzovat na další kroky centrálních bank.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Světové akciové trhy v prvním červencovém týdnu převážně rostly. Pokračovaly v růstu v reakci na horší ekonomická data, protože pokračuje spekulace na uvolňování měnové politiky ze strany centrálních bank (lepší než očekávaná data z amerického trhu práce naopak v pátek vyvolala pokles na akciovém trhu).

Náladu na trzích podporovalo také zmírnění napětí v obchodních vztazích USA a Číny. Na summitu G20 na konci června se Donald Trump se Si Ťin-pchingem dohodli, že se týmy amerických a čínských vyjednávačů vrátí ke stolu, aby dořešily neshody ve vzájemném obchodu obou zemí. Trump oznámil, že USA neuvalí cla na zbývajících dovážené čínské zboží (v objemu 300 miliard USD za rok), a uvolnil sankce vůči společnosti Huawei. To trhy přijaly pozitivně, situace ale není dořešena a k finální dohodě ještě může vést složitá cesta. Donald Trump navíc v týdnu opět obvinil Evropu a Čínu z měnových manipulací.

Pražská burza ve zkráceném obchodním týdnu posílila o procento. Nejvíce posílily akcie Avastu (+6,4 %), největší pokles zaznamenaly akcie Tatry Mountain Resorts (-4,7 %).

Společnost Avast v pondělí vyměnila generálního ředitele, Vincenta Stecklera odcházejícího do penze (část trhu čekala v rámci jeho odchodu prodej části akcií firmy z jeho strany, to se ale zatím nestalo) nahradil Ondřej Vlček. Ten ve firmě působí od roku 1995 a v posledních letech vedl hlavní segment spotřebitelského antiviru, stál u akvizice AVG Technologies a u vstupu Avastu na burzu.

V rámci odvětví navíc Broadcom má zájem o akvizici společnosti Symantec, největšího hráče na trhu s antivirovou ochranou. Očekávaná kupní cena by znamenala zhruba 30% prémii oproti ceně akcií Symantecu před zveřejněním zprávy.

Společnost Tatry Mountain Resorts zveřejnila hospodářské výsledky za první pololetí svého finančního roku. Ty byly spíše slabší, než se čekalo, což zchladilo nákupní náladu na trhu s akciemi firmy. "Zveřejněná čísla vnímáme neutrálně. Potvrzují nadále solidní provozní výkonnost, která firmě umožňuje dostát dluhovým závazkům," napsal v komentáři k dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Společnost Nordic Telecom se stále zajímá o účast v aukci nových frekvencí, která by měla proběhnout na přelomu roku. Netají se tím, že by se chtěla stát dalším plnohodnotným mobilním operátorem v Česku. Zároveň se k aukci vyjadřuje kriticky ve smyslu objemu poskytovaných frekvencí, a uvádí, že aktuální podmínky nejsou takové, aby přilákaly velkého zahraničního hráče. „Možnost příchodu významné konkurence je jedním z rizikových faktorů při úvaze o investici do akcií O2 Czech Republic. Ta za týden odepsala 1,4 %,“ zmínil Vaníček.

Investory do výstavby nových jaderných zdrojů v Česku mají být dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ, EDU II pro jadernou elektrárnu Dukovany a ETE II pro jadernou elektrárnu Temelín. Navrhovaný investorský model stavby má v pondělí schvalovat vláda. Materiál počítá s tím, že investice by měla být placena skupinou ČEZ, a to jak externím financováním, tak vlastními zdroji. Jako podpora státu budou podle něj uzavřeny smlouvy mezi státem a ČEZ, které umožní zajistit získání úvěru pro stavbu zdroje za výhodných podmínek obdobných tomu, jako kdyby si půjčoval stát. "Detaily smluv nejsou, ale pokud by měl stavět ČEZ sám bez jakýchkoli státních záruk, nebyla by to pozitivní zpráva. Pokud skutečně dojde k stavbě nového jaderného reaktoru, začátek investičně intenzivní periody lze čekat až kolem roku 2025, pravděpodobně ale později. Do té doby nečekáme významný dopad do hospodaření společnosti ČEZ," podotkl analytik Bohumil Trampota z J&T Banky.

Americké akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu ale všechny tři hlavní indexy stouply
Akcie ve Spojených státech v pátek zlevnily. Reagovaly tak na nečekaně silnou zprávu o vývoji nezaměstnanosti v USA za červen, která přiměla investory přehodnotit názor na další postup americké centrální banky. Objem obchodování byl ale nízký, protože trhy v USA byly ve čtvrtek kvůli svátku zavřené.
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden ale zdražily o více než procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v minusu, když byly pod tlakem nečekaně silných dat z amerického trhu práce, která ztlumila naděje investorů stran červencového snížení sazeb americkým Fedem.
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,27 % díky vzestupu rakouských finančních titulů, za týden index PX přidal procento
Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,27 % a uzavřel seanci na 1 052,10 bodu. Vzestup vedly rakouské finanční tituly Vienna Insurance Group a Erste Group Bank, přičemž druhý jmenovaný ústav byl nejobchodovanější emisí dne. Naopak se nedařilo likérce Stock Spirits a telekomunikačnímu operátorovi O2 Czech Republic. Zobchodovaný objem přesáhl 340 milionů korun.

Výhled

V druhém červencovém týdnu se investoři začnou chystat na výsledkovou sezónu. Od firem z indexu S&P 500 očekávají analytici meziroční pokles zisku na akcii o více než 2 %.

Nálada na trzích je ale nejvíce spojena s očekáváními ohledně změn v politice centrálních bank. V tomto směru bude nepochybně ve středu ostře sledovaný zápis z červnového zasedání FOMC. Ten by mohl dále naznačit, jak plánuje Fed uvolňovat měnovou politiku. Obecně se předpokládá snížení sazeb o čtvrt procentního bodu ještě v červenci.

Index S&P 500 v týdnu s výjimkou pátku uzavíral na nových historických maximech a posílil o 1,65 %. Mírný pokles zaznamenal až na konci týdne, kdy ale napravil většinu počátečních ztrát. Aktivita na trzích byla vzhledem k začátku léta relativně nízká. Index zatím pouze otestoval psychologicky zajímavou hladinu 3 000, drží se lehce pod ní. Nejbližší support je na nedávných historických rekordech (2 940 až 2 950), níže pak v pásmu 2 890 až 2 910, kde se v minulosti odehrávaly o něco významnější "boje". RSI je na hranici překoupenosti, mírný pullback by proto nebyl překvapením.

Akcioví býci si začátek léta užívají, zprávy z ekonomiky a politiky jim hrají do karet. Trh počítá s červencovým snížením sazeb v USA o 25 bazických bodů, pokles o půl procentního bodu není pravděpodobný. V cenách akcií jsou nejspíše z velké části zahrnuty optimistické scénáře (vztahy USA a Číny, sazby Fedu), a je tedy otázka, jak bude s kurzy hýbat výsledková sezóna. Ta začne naplno až během třetího červencového týdne, několik zajímavých předskokanů ale zveřejňuje své údaje již v týdnu následujícím. V USA budou nejsledovanější PepsiCo, Delta Air Lines nebo Fastenal, v Evropě se přidají například Sodexo nebo Bang & Olufsen.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Na pražské burze ve středu proběhne další START Day. Nová emise akcií se nechystá, proběhnou tedy pouze obchody se stávajícími tituly. Z hlediska hlavního trhu může být podstatné zmíněné pondělní jednání vlády, kde bude řeč mimo jiné o budoucnosti jaderné energetiky u nás.

Makroekonomický kalendář v USA vedle zmíněného zápisu z jednání FOMC a několika naplánovaných veřejných vystoupení představitelů Fedu (včetně Jeromea Powella v obou komorách Kongresu během středy a čtvrtka) zahrnuje mimo jiné v pondělí vývoj spotřebitelských úvěrů a v úterý statistiku nabízených pracovních pozic. Ve středu přijdou na řadu velkoobchodní zásoby a ve čtvrtek bude nejdůležitější spotřebitelská inflace. V pátek pak bude doplněn vývoj výrobních cen.

V Evropě budou ve středu nejvíce sledované průmyslová výroba a obchodní bilance Německa a také index investorské důvěry Sentix za celou eurozónu. Ve středu zaujmou britská data z průmyslu a stavebnictví a dále obchodní bilance Spojeného království. Ve čtvrtek se dozvíme, jak se vyvíjely spotřebitelské ceny v Německu, ECB zveřejní zápis ze svého červnového zasedání a britská centrální banka vydá zprávu o finanční stabilitě. V pátek pak kalendář doplní průmyslová výroba v eurozóně a index velkoobchodních cen v Německu.

Na makrodata bohatý bude týden v České republice. V pondělí vyjdou obchodní bilance a také průmyslová a stavební výroba, v úterý maloobchodní tržby, míra nezaměstnanosti a devizové rezervy a ve čtvrtek spotřebitelská inflace. "Květnové maloobchodní tržby i tempo dovozů potvrdí, že se spotřebitelská poptávka drží na solidních hodnotách i ve druhém čtvrtletí. Naopak průmysl zkorigoval předchozí růst, což se negativně odrazí na květnové dynamice exportů. Inflace podle všeho zpomalila o tři desetiny procentního bodu na +2,6 % poté, co v červnu vylétla výše," napsali ekonomové z Komerční banky.

Svůj makroekonomický výhled připojil také analytik Jiří Polanský z České spořitelny.

Na dalších globálně významných trzích budou nejsledovanější v pondělí japonská obchodní bilance a v úterý nové úvěry v Číně. Ve středu zaujme čínská inflace a v Kanadě rozhodne centrální banka o měnové politice. V pátek si pak největší pozornost vyslouží čínská obchodní bilance a japonská průmyslová výroba.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Klíčovou politickou událostí pondělí je setkání euroskupiny. Diskutovat se budou celková fiskální pozice eurozóny, rozhodnutí Evropské komise nedoporučit řízení s Itálií kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku, mezinárodní role eura či proces jmenování nového prezidenta ECB. Zásadnější výstup, který by ovlivnil finanční trhy, ale neočekáváme.
  • Německý průmysl stále nemá to nejhorší za sebou. Po mnohem hlubším než očekávaném dubnovém propadu předpokládáme za květen mírnou korekci a nepatrný meziměsíční růst. Meziroční dynamika ale zaznamená další zvýraznění poklesu. Po pátečním zklamání, které přinesla statistika průmyslových objednávek, to na rychlý obrat nepříznivého trendu nevypadá.
  • Solidní data z trhu práce v USA otřásla agresivními očekáváními ohledně snižování sazeb ze strany Fedu. Tento týden se tak bude pozornost investorů upírat k americkým centrálním bankéřům, kterých veřejně vystoupí minimálně devět, a to včetně šéfa banky Powella. Ten hned dvakrát pohovoří v Kongresu. Kromě toho bude zveřejněn zápis z posledního jednání FOMC. Trh je přesvědčen o tom, že na nadcházejícím zasedání půjdou dolarové sazby o 25 bazických bodů níže.
  • K názoru uvolnit měnovou politiku eurozóny se podle guvernéra ECB přihlásilo na posledním zasedání evropské měnové autority hned několik centrálních bankéřů. Detaily ze zasedání odhalí ve čtvrtek zveřejněný zápis.
  • Květen by mohl být první vlaštovkou, pokud jde o stabilizaci nepříznivé situace v evropském průmyslu. Německo i eurozóna jako celek (v pátek) zaznamenají meziměsíční vzestup, na růst za celý kvartál ani na meziroční zlepšení to ale stačit nebude.
  • Americká inflace za červen nebude mít sílu změnit současná očekávání ohledně vývoje sazeb v USA. V souladu s trhem předpokládáme snížení sazeb na nadcházejícím zasedání.
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
před hodinou

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království