Burzovní kalendář (8. 7. - 12. 7. 2019)
|

Burzovní kalendář (8. 7. - 12. 7. 2019)

Druhý červencový týden nabídne předehru k výsledkové sezóně za druhý kvartál, ale především bohatou porci makroekonomických dat, z nichž budou investoři moci usuzovat na další kroky centrálních bank.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Světové akciové trhy v prvním červencovém týdnu převážně rostly. Pokračovaly v růstu v reakci na horší ekonomická data, protože pokračuje spekulace na uvolňování měnové politiky ze strany centrálních bank (lepší než očekávaná data z amerického trhu práce naopak v pátek vyvolala pokles na akciovém trhu).

Náladu na trzích podporovalo také zmírnění napětí v obchodních vztazích USA a Číny. Na summitu G20 na konci června se Donald Trump se Si Ťin-pchingem dohodli, že se týmy amerických a čínských vyjednávačů vrátí ke stolu, aby dořešily neshody ve vzájemném obchodu obou zemí. Trump oznámil, že USA neuvalí cla na zbývajících dovážené čínské zboží (v objemu 300 miliard USD za rok), a uvolnil sankce vůči společnosti Huawei. To trhy přijaly pozitivně, situace ale není dořešena a k finální dohodě ještě může vést složitá cesta. Donald Trump navíc v týdnu opět obvinil Evropu a Čínu z měnových manipulací.

Pražská burza ve zkráceném obchodním týdnu posílila o procento. Nejvíce posílily akcie Avastu (+6,4 %), největší pokles zaznamenaly akcie Tatry Mountain Resorts (-4,7 %).

Společnost Avast v pondělí vyměnila generálního ředitele, Vincenta Stecklera odcházejícího do penze (část trhu čekala v rámci jeho odchodu prodej části akcií firmy z jeho strany, to se ale zatím nestalo) nahradil Ondřej Vlček. Ten ve firmě působí od roku 1995 a v posledních letech vedl hlavní segment spotřebitelského antiviru, stál u akvizice AVG Technologies a u vstupu Avastu na burzu.

V rámci odvětví navíc Broadcom má zájem o akvizici společnosti Symantec, největšího hráče na trhu s antivirovou ochranou. Očekávaná kupní cena by znamenala zhruba 30% prémii oproti ceně akcií Symantecu před zveřejněním zprávy.

Společnost Tatry Mountain Resorts zveřejnila hospodářské výsledky za první pololetí svého finančního roku. Ty byly spíše slabší, než se čekalo, což zchladilo nákupní náladu na trhu s akciemi firmy. "Zveřejněná čísla vnímáme neutrálně. Potvrzují nadále solidní provozní výkonnost, která firmě umožňuje dostát dluhovým závazkům," napsal v komentáři k dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Společnost Nordic Telecom se stále zajímá o účast v aukci nových frekvencí, která by měla proběhnout na přelomu roku. Netají se tím, že by se chtěla stát dalším plnohodnotným mobilním operátorem v Česku. Zároveň se k aukci vyjadřuje kriticky ve smyslu objemu poskytovaných frekvencí, a uvádí, že aktuální podmínky nejsou takové, aby přilákaly velkého zahraničního hráče. „Možnost příchodu významné konkurence je jedním z rizikových faktorů při úvaze o investici do akcií O2 Czech Republic. Ta za týden odepsala 1,4 %,“ zmínil Vaníček.

Investory do výstavby nových jaderných zdrojů v Česku mají být dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ, EDU II pro jadernou elektrárnu Dukovany a ETE II pro jadernou elektrárnu Temelín. Navrhovaný investorský model stavby má v pondělí schvalovat vláda. Materiál počítá s tím, že investice by měla být placena skupinou ČEZ, a to jak externím financováním, tak vlastními zdroji. Jako podpora státu budou podle něj uzavřeny smlouvy mezi státem a ČEZ, které umožní zajistit získání úvěru pro stavbu zdroje za výhodných podmínek obdobných tomu, jako kdyby si půjčoval stát. "Detaily smluv nejsou, ale pokud by měl stavět ČEZ sám bez jakýchkoli státních záruk, nebyla by to pozitivní zpráva. Pokud skutečně dojde k stavbě nového jaderného reaktoru, začátek investičně intenzivní periody lze čekat až kolem roku 2025, pravděpodobně ale později. Do té doby nečekáme významný dopad do hospodaření společnosti ČEZ," podotkl analytik Bohumil Trampota z J&T Banky.

Americké akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu ale všechny tři hlavní indexy stouply
Akcie ve Spojených státech v pátek zlevnily. Reagovaly tak na nečekaně silnou zprávu o vývoji nezaměstnanosti v USA za červen, která přiměla investory přehodnotit názor na další postup americké centrální banky. Objem obchodování byl ale nízký, protože trhy v USA byly ve čtvrtek kvůli svátku zavřené.
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden ale zdražily o více než procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v minusu, když byly pod tlakem nečekaně silných dat z amerického trhu práce, která ztlumila naděje investorů stran červencového snížení sazeb americkým Fedem.
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,27 % díky vzestupu rakouských finančních titulů, za týden index PX přidal procento
Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,27 % a uzavřel seanci na 1 052,10 bodu. Vzestup vedly rakouské finanční tituly Vienna Insurance Group a Erste Group Bank, přičemž druhý jmenovaný ústav byl nejobchodovanější emisí dne. Naopak se nedařilo likérce Stock Spirits a telekomunikačnímu operátorovi O2 Czech Republic. Zobchodovaný objem přesáhl 340 milionů korun.

Výhled

V druhém červencovém týdnu se investoři začnou chystat na výsledkovou sezónu. Od firem z indexu S&P 500 očekávají analytici meziroční pokles zisku na akcii o více než 2 %.

Nálada na trzích je ale nejvíce spojena s očekáváními ohledně změn v politice centrálních bank. V tomto směru bude nepochybně ve středu ostře sledovaný zápis z červnového zasedání FOMC. Ten by mohl dále naznačit, jak plánuje Fed uvolňovat měnovou politiku. Obecně se předpokládá snížení sazeb o čtvrt procentního bodu ještě v červenci.

Index S&P 500 v týdnu s výjimkou pátku uzavíral na nových historických maximech a posílil o 1,65 %. Mírný pokles zaznamenal až na konci týdne, kdy ale napravil většinu počátečních ztrát. Aktivita na trzích byla vzhledem k začátku léta relativně nízká. Index zatím pouze otestoval psychologicky zajímavou hladinu 3 000, drží se lehce pod ní. Nejbližší support je na nedávných historických rekordech (2 940 až 2 950), níže pak v pásmu 2 890 až 2 910, kde se v minulosti odehrávaly o něco významnější "boje". RSI je na hranici překoupenosti, mírný pullback by proto nebyl překvapením.

Akcioví býci si začátek léta užívají, zprávy z ekonomiky a politiky jim hrají do karet. Trh počítá s červencovým snížením sazeb v USA o 25 bazických bodů, pokles o půl procentního bodu není pravděpodobný. V cenách akcií jsou nejspíše z velké části zahrnuty optimistické scénáře (vztahy USA a Číny, sazby Fedu), a je tedy otázka, jak bude s kurzy hýbat výsledková sezóna. Ta začne naplno až během třetího červencového týdne, několik zajímavých předskokanů ale zveřejňuje své údaje již v týdnu následujícím. V USA budou nejsledovanější PepsiCo, Delta Air Lines nebo Fastenal, v Evropě se přidají například Sodexo nebo Bang & Olufsen.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Na pražské burze ve středu proběhne další START Day. Nová emise akcií se nechystá, proběhnou tedy pouze obchody se stávajícími tituly. Z hlediska hlavního trhu může být podstatné zmíněné pondělní jednání vlády, kde bude řeč mimo jiné o budoucnosti jaderné energetiky u nás.

Makroekonomický kalendář v USA vedle zmíněného zápisu z jednání FOMC a několika naplánovaných veřejných vystoupení představitelů Fedu (včetně Jeromea Powella v obou komorách Kongresu během středy a čtvrtka) zahrnuje mimo jiné v pondělí vývoj spotřebitelských úvěrů a v úterý statistiku nabízených pracovních pozic. Ve středu přijdou na řadu velkoobchodní zásoby a ve čtvrtek bude nejdůležitější spotřebitelská inflace. V pátek pak bude doplněn vývoj výrobních cen.

V Evropě budou ve středu nejvíce sledované průmyslová výroba a obchodní bilance Německa a také index investorské důvěry Sentix za celou eurozónu. Ve středu zaujmou britská data z průmyslu a stavebnictví a dále obchodní bilance Spojeného království. Ve čtvrtek se dozvíme, jak se vyvíjely spotřebitelské ceny v Německu, ECB zveřejní zápis ze svého červnového zasedání a britská centrální banka vydá zprávu o finanční stabilitě. V pátek pak kalendář doplní průmyslová výroba v eurozóně a index velkoobchodních cen v Německu.

Na makrodata bohatý bude týden v České republice. V pondělí vyjdou obchodní bilance a také průmyslová a stavební výroba, v úterý maloobchodní tržby, míra nezaměstnanosti a devizové rezervy a ve čtvrtek spotřebitelská inflace. "Květnové maloobchodní tržby i tempo dovozů potvrdí, že se spotřebitelská poptávka drží na solidních hodnotách i ve druhém čtvrtletí. Naopak průmysl zkorigoval předchozí růst, což se negativně odrazí na květnové dynamice exportů. Inflace podle všeho zpomalila o tři desetiny procentního bodu na +2,6 % poté, co v červnu vylétla výše," napsali ekonomové z Komerční banky.

Svůj makroekonomický výhled připojil také analytik Jiří Polanský z České spořitelny.

Na dalších globálně významných trzích budou nejsledovanější v pondělí japonská obchodní bilance a v úterý nové úvěry v Číně. Ve středu zaujme čínská inflace a v Kanadě rozhodne centrální banka o měnové politice. V pátek si pak největší pozornost vyslouží čínská obchodní bilance a japonská průmyslová výroba.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Klíčovou politickou událostí pondělí je setkání euroskupiny. Diskutovat se budou celková fiskální pozice eurozóny, rozhodnutí Evropské komise nedoporučit řízení s Itálií kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku, mezinárodní role eura či proces jmenování nového prezidenta ECB. Zásadnější výstup, který by ovlivnil finanční trhy, ale neočekáváme.
  • Německý průmysl stále nemá to nejhorší za sebou. Po mnohem hlubším než očekávaném dubnovém propadu předpokládáme za květen mírnou korekci a nepatrný meziměsíční růst. Meziroční dynamika ale zaznamená další zvýraznění poklesu. Po pátečním zklamání, které přinesla statistika průmyslových objednávek, to na rychlý obrat nepříznivého trendu nevypadá.
  • Solidní data z trhu práce v USA otřásla agresivními očekáváními ohledně snižování sazeb ze strany Fedu. Tento týden se tak bude pozornost investorů upírat k americkým centrálním bankéřům, kterých veřejně vystoupí minimálně devět, a to včetně šéfa banky Powella. Ten hned dvakrát pohovoří v Kongresu. Kromě toho bude zveřejněn zápis z posledního jednání FOMC. Trh je přesvědčen o tom, že na nadcházejícím zasedání půjdou dolarové sazby o 25 bazických bodů níže.
  • K názoru uvolnit měnovou politiku eurozóny se podle guvernéra ECB přihlásilo na posledním zasedání evropské měnové autority hned několik centrálních bankéřů. Detaily ze zasedání odhalí ve čtvrtek zveřejněný zápis.
  • Květen by mohl být první vlaštovkou, pokud jde o stabilizaci nepříznivé situace v evropském průmyslu. Německo i eurozóna jako celek (v pátek) zaznamenají meziměsíční vzestup, na růst za celý kvartál ani na meziroční zlepšení to ale stačit nebude.
  • Americká inflace za červen nebude mít sílu změnit současná očekávání ohledně vývoje sazeb v USA. V souladu s trhem předpokládáme snížení sazeb na nadcházejícím zasedání.
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s...
Musíte vědět
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
včera v 12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
včera v 11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
včera v 05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
18. 1. 2020 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
18. 1. 2020 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
18. 1. 2020 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra