Pracovní svět se mění. Jste připraveni? (3. díl)

Svět se mění nejrychleji v historii a pracovní trh a prostředí nejsou výjimkou. Strojové učení, umělá inteligence, ekonomická migrace, prudké zrychlování informačních technologií, ale také důraz na gender, změny v sestavování pracovních týmů a třeba i kancelářských prostor. Co byste (také) měli vědět o tom, jak se vyvíjí a bude vyvíjet vše, co se týká i vaší práce?
35. Výdrž. Tajemství úspěchu (nejen) na pracovním trhu netkví (pouze) v přirozených schopnostech a dovednostech. Někdy nestačí sni poctivý trénink. Tajemství je v odhodlání se nikdy nevzdávat.
36. Manažeři štěstí. Pracovní prostředí a byznys jako takový jsou často stresující. Stále více firem proto zaměstnává manažery či kouče, kteří mají za úkol zajistit na pracovišti dobrou náladu a v lidech podporovat pocit štěstí.
37. Řešení nezpůsobilostí. Dyslexií trpí globálně okolo 700 milionů lidí. Inovace v oblastech například web designu nebo chytrých zařízení (příkladem mohou být chytrá pera či automatická kontrola textu) ale zpřístupňují mnohé pracovní pozice i lidem s touto nevýhodou. A to je pouze jeden příklad.
38. Skryté lajky. Sociální média podporují v lidech snahu o veřejné uznání, zašla v tom ale příliš daleko. Některé firmy již zkoušejí u svých prezentací hodnocení zakázat, což vede k vetší spokojenosti jejich zaměstnanců.
39. Spánek po obědě. Vyčerpaní zaměstnanci ve firmách i výrobních provozech nejsou pro zaměstnavatele dlouhodobě přínosem. Po krátkém odpočinku jsou lidé produktivnější.
40. Automatizace. Velký trend robotizace, strojového učení a zapojování umělé inteligence do pracovního procesu vyvolává stále větší nutnost celoživotního vzdělávání lidí v zájmu zachování a zlepšování kvalifikace.
41. Otevření lídři. Je skvělé, když někdo dokáže táhnout celou firmu. Nikdy ale není od věci nechat zaznít i další hlasy a dát prostor jiným úhlům pohledu.
42. Kontrola zaměstnanců. Nové technologie mimo jiné umožňují stále větší kontrolu pracujících ze strany jejich zaměstnavatelů. Jak nenápadná, a přitom silná může být, aniž by narušovala pracovní vztahy a atmosféru? A nakolik (ne)etická je?
43. Renesance práce v kanceláři. Pracovat po kavárnách a doma je nepochybně vhodné pro ty, kdo potřebují flexibilitu, pracují pro více zadavatelů a podobně. I pro ně ale občasný návrat do kancelářského provozu může být přínosný, někdy dokonce uvolňující.
44. Influenceři. Známí lidé, kteří mnohdy dokonce získali popularitu "jen" v on-line světě, na sociálních sítích dělají reklamu firmám, politikům i životním postojům. Není divu, že tento model láká k vytváření falešných identit spravovaných jednotlivými marketingovými agenturami.
45. Radost z odpojení. Když někde uvidíte anglickou zkratku JOMO (joy of missing out), vězte, že jde o prosté vypnutí telefonu a internetu. Na pár hodin, den, dva, třeba i týden. Zkuste to.
46. Generační (ne)problém. Moderní firmy se snaží mu zamezit a rozdílné pracovní i životní zkušenosti různých generací využít ve svůj prospěch. Klasické riziko i příležitost v jednom, navíc možné řešení něčeho, co je označováno jako demografická časovaná bomba.
47. Čas na nepracovní povinnosti. Stres spojený s (ne)stíháním povinností mimo zaměstnání nepřispívá ke kvalitě odvedené práce. Moderní zaměstnavatel nechá své lidi vyřešit, co potřebují, aby pak čas věnovaný práci byl produktivní.
48. Sdílení práce. Pracující rodiče by mohli vyprávět - jak skvělé by to bylo, kdyby se jejich konkrétní práce dala rozdělit mezi více lidí s podobnými schopnostmi a dovednostmi? Částečné úvazky v Česku stále ještě tak úplně "neletí", v řadě vyspělých zemí jsou v tomto směru dále.
49. Mariéme Jamme. Britská podnikatelka původem ze Senegalu chce do roku 2030 naučit milion žen programovat. Zadarmo to nedělá, vzhledem k raketovému rozvoji technologií jde ale i tak o chvályhodný cíl.
50. Ve jménu #MeToo. Vlna (někdy celkem logického) odporu a relativizování po sérii obvinění ze sexuálního obtěžování nic nemění na tom, že se mnohé firmy snaží upravovat pracovní prostředí a podmínky tak, aby nepodporovaly riziko projevů neúcty a agrese.
Zdroj: BBC
Aktuality
