Krizová očista (americké) ekonomiky? Sotva!

Jedním z důsledků masivní podpory ekonomiky (a konkrétně úvěrového trhu) ze strany centrálních bank a vlád je narušení přirozeného procesu kreativní destrukce. Přežívají i firmy, které by jinak recese vymetla z trhu.
Mnoho majitelů českých firem, hlavně těch menších, se s následujícími řádky nebude schopno ztotožnit. Podpora českého byznysu zatím pokulhává za vládními přísliby, je ale možné, že peníze do reálné ekonomiky opravdu dorazí, banky budou půjčovat, spotřebitelé utrácet a tak dále. Doufejme, jinak ona krizová očista v českém případě zafunguje, byť s odchylkou od idealistické spravedlnosti, protože hodně firem se do problémů nedostalo špatným byznysovým modelem ani vlastní nezodpovědností.
O zodpovědnosti určitě nelze hovořit u zástupů amerických i dalších firem, které již léta těží z mimořádně nízkých sazeb, půjčují si miliardy, za které pak odkupují vlastní akcie, a de facto tak manipulují s firemními výsledky. Některé z nich jsou tak velké, že je americká administrativa slíbila zachránit (aerolinky jsou příkladem za všechny), stovky menších pak těží z programů podpory kreditního trhu ze strany Fedu a jsou si navzdory neschopnosti generovat solidní cash flow schopné půjčovat na svůj provoz a zuby nehty se držet na trhu, ačkoli jejich podnikání zkrátka nefunguje.
Pro tyto společnosti, které by v prostředí "normálních" sazeb nemohly přežít, se vžil pojem zombie firmy. Zadlužení v americkém korporátním sektoru se po finanční krizi výrazně zvýšilo, stejně jako podíl těch firem, jejich náklady na obsluhu dluhů jsou vyšší než zisky. Vzhledem k odhodlání centrální banky držet sazby nízko po mnoho let a odkupovat dluhopisy napříč segmenty přitom lze očekávat, že zombie firem může přibývat.
Pro hospodářství jako celek je to ale problém. Zombie společnosti jsou totiž méně produktivní a jejich existence snižuje celkové investice a zaměstnanost ve firmách, které naopak produktivní jsou. Podpora ekonomiky ze strany Fedu je tedy dvousečnou zbraní, protože na jedné straně zachraňuje pracovní místa, na straně druhé ale omezuje prostor pro společnosti, které svůj byznys dělají celkově dobře. A tento mechanismus samozřejmě neplatí jen pro USA.