V Itálii se platí pozdě: Zdravotnické firmy dostávají zaplaceno i čtyři roky po termínu

Italské úřady odmítají platit včas za odebrané léky a zdravotnické vybavení. Na severu Apeninského poloostrova je lhůta ještě přijatelná a účty jsou placeny zhruba po třech měsících, směrem na jih se ale situace povážlivě zhoršuje. Ve střední Itálii dostanou firmy zaplaceno po dvou letech, zatímco v Neapoli někteří dodavatelé čekají na své peníze až čtyři a půl roku.
Assobiomedica, zájmová organizace dodavatelů zdravotnického vybavení, eviduje pohledávky za dodané zboží za více než 5,5 miliardy eur. Její protějšek Farmindustria sdružující farmaceutické firmy požaduje 4 miliardy eur. V přepočtu na české koruny jde celkem zhruba o čtvrt bilionu.
Korupce jako strašák: Nelze trestat ani motivovat
Italský stát přitom podává ruku všem zdravotnickým úřadům, které se potřebují vyhnout případným sankcím. V pěti regionech platí zákon, který zakazuje postiženým dodavatelům obrátit se pro řešení na soud. Tam, kde to zákon umožňuje, jsou ale soudy stejně pomalé jako státní orgány s placením účtů. Dodavatelé jsou navíc ze zákona povinni dále dodávat léky i těm nejpomalejším plátcům. Hromadný bojkot největších hříšníků by zase mohl vést i k obvinění z kartelové dohody.
Platit bonusy těm, co platí včas, rovněž nejde, neboť by takový postup šlo vyhodnotit jako korupci. Firmy jsou tedy v pasti, z níž není úniku. Vzít si úvěr na překlenutí výpadku v platbách? Kvůli ekonomické krizi nejsou banky příliš ochotné půjčovat obecně, natož firmám, které čelí zásadním problémům s hotovostí.
Spásu pro dodavatele by mohla přinést nová legislativa Evropské unie, která nakazuje, aby všichni odběratelé léků platili své účty do 60 dnů. Přesto někteří věřitelé, třeba šéf jedné z dodavatelských firem Stefano Rimondi, citovaný nedávno v britském tisku, žádné zlepšení neočekávají. "Italské úřady určitě vymyslí nějakou kličku, jak nařízení obejít," povzdechl si.