Chystá se obrat v americkém ropném sektoru? Těžba zdražuje
|

Chystá se obrat v americkém ropném sektoru? Těžba zdražuje

Podle zprávy Energy Survey z dílny Federální rezervní banky v Dallasu, která shrnuje data za letošní první čtvrtletí, se takzvané breakeven ceny barelu ropy dostaly na 52 USD. Poprvé v historii průzkumu tak hodnota, při které se vyplatí těžit ropu, narostla. Tématu se věnuje analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Komodity Ropa Těžba Těžba z břidlic Americká ekonomika Ropa WTI

Breakeven ceny u těžby z břidlic v USA v posledních letech celkem výrazně klesaly díky zavádění nových technologií a postupů. Jednalo se zejména o rozmach horizontálních vrtů, které dosahují podstatně vyšší výtěžnosti než vrty vertikální). To umožnilo těžařům přežít velký propad cen ropy v letech 2014-2016 a také to představuje hlavní "kotvu", jež zabraňuje cenám ropy vystoupat k hladině okolo 100 USD za barel.

V posledních dvou letech pokles nákladů výrazně zpomalil s tím, jak proces adopce nových postupů v těžbě z břidlic vstoupil do fáze nasycení. Během roku 2017 dokázaly slábnoucí trend růstu produktivity přetlačit sílící tlaky opačným směrem, především rostoucí ceny vstupů (pracovní síla, vybavení) a zhoršování geologických podmínek, ve kterých jsou těžaři nuceni začít vrtat po vyčerpání nejpříhodnějších těžebních lokací.

Je ale potřeba zdůraznit, že uvedených 52 USD na barel jsou v průzkumu uváděné náklady, které těžaři uvádějí jako nutné pro případné otevírání nových vrtů a ložisek. Pro těžbu na stávajících polích jim prozatím stačí ceny do 40 USD za barel.

Pokud v následujících letech nedojde k dalšímu technologickému průlomu, lze očekávat, že náklady na těžbu v USA budou pozvolna narůstat. Průměrné breakeven ceny břidlicových těžařů jsou nicméně stále ještě výrazně pod cenou ropy WTI, což vede k rychlému růstu produkce suroviny v Americe. V poslední době navíc dochází k rozvoji těžby ropy z břidlic i v sousední Kanadě, jejíž rozsáhlá břidlicová ložiska zatím představují "pole neorané".

Zdroj: Česká spořitelna